Kısmi Felç

Kısmi Felç Nedir?

 

Kısmi felç, ülkemizde beyin damarlarının kanaması veya tıkanması sonucu gelişen felci ifade etmek için kullanılmaktadır. 

Kısmi felç ‘i yanıtlamadan önce kısmi felcin benzer tanımlamalarını söyleyelim: inme, hemipleji, serebrovasküler hastalık, stroke gibi kelimeler kullanılır. Beyin damarlarının tıkanması veya yırtılmasından kaynaklanan, beyne giden kan akımı gidişinin yavaşlaması ya da durması sonucunda meydana gelen kuvvetsizlik (motor kontrol kaybı), his bozukluğu, konuşma ve bilişsel fonksiyon kayıplarından komaya kadar giden klinik tablolarla karakterize bir hastalıktır.

Felç sonucu hangi fonksiyonlar bozulur?

Beyin damarlarındaki tıkanma veya yırtılma sonucunda, beynin hangi bölgesinde kan akımı bozuluyorsa, o bölge ile ilgili klinik durumlar ortaya çıkar. Felcin şiddeti tıkanan veya yırtılan damarın kanlandırdığı alanın büyüklüğü, fonksiyonu ile ilgilidir. Örneğin konuşma alanının kan akımı yetersizleşmişse konuşma bozukluğu, yutmayı kontrol eden bölgede sorun varsa yutma güçlükleri, el-kol ve bacak hareketlerini sağlayan bölge tutulmuşsa bu uzuvlar ile ilgili kuvvetsizlikler, denge koordinasyon bölgelerinin kanlanması bozulmuşsa bu fonksiyonlar ile ilgili yetersizlikler ortaya çıkacaktır.

Felc sadece beyin damarlarındaki bozuklukla mı ilgilidir?

Türkçe’de felc deyince çok geniş bir anlam ortaya çıkmaktadır. Yukarıdaki tanım ingilizcede ” stroke ” denen hastalığın tanımına girmektedir. Türkçe’de bunun tam karşılığı ” inme ” dir. Felc deyince, dilimizde kol veya bacaklardaki güçsüzlük anlaşılır. Bu yüzden birçok hastalıkta felç ‘ten söz edilir. Örneğin MS denen multiple skleroz, nöropatiler, omurilik yaralanmaları sonucu gelişen güç kayıpları da halk arasında felc şeklinde anılmaktadır.

 Daha çok bilgi için bakınız:

Felç (inme, beyin felci, hemipleji) – Giriş

Kısmi Felç

Felç’de etkilenen sistemler nelerdir?

 
Beyinde damar tıkanması (iskemi) ya da kanama (hemoraji) sonucu vücudun bir tarafında güçsüzlük gelişmesidir.
Hasar beynin sağ tarafında ise hastanın sol kol ve bacağında, sol tarafında ise hastanın sağ kol ve bacağında güçsüzlük  gelişir.
Ayrıca bakınız: Felç (inme, beyin felci, hemipleji) – Giriş

 

 

This Post Has 735 Comments

 1. AHMET KOÇ

  Hocam Merhabalar,

  Benim babam 69 yaşın da ve tam 1 sene önce sağ beyin damarının tıkanması sonucu sol tarafı (ağzı-kol-bacak) kısmı felç geçirdi. Hastane de 4 gün boyunca kaldı ve ilaç tedavisi uygulandı sonrasında ise fizik tedavi ile tamamen gücünü kazandı sadece çok az bir şey konuşmasında aksaklık kaldı.Şimdi ise 3 gün önce sabah uyandığında algısı kapalıydı kendi evinde olduğunu bilmiyor bizleri tanımıyordu duymuyordu boş boş etrafa bakıyordu.Hemen acile götürdük tekrar ilaç tedavisine başlandı ve biraz daha iyi şimdi.Bizleri tanımaya başladı ama hala kolay sorulara cevap veremiyor başka başka cevaplar veriyor.Anlatacağı şeyi başka kelimeler ile anlatıyor doğru kelimeleri bulamıyor.Doktoruna sorduğum soruda gene aynı damar yüzen mi diye tam öyle değil daha büyük başka bir şey gelişmiş dedi 1 hafta kadar yatacak ilaç tedavisi yapılacak ve zamanla bilinci daha da açılacak diyor.Ama malum hastane şartlarından dolayı doktorumuzdan tam nedir ne değildir bilgi alamıyoruz.Neden oldu bundan sonra ne yapacağız ne yemeli ne içmeli bundan sonra başka bir fonksiyon gelişir mi.Bana biraz olsun yardımcı olursanız sevinirim hocam.Babam da yüksek tansiyon şeker yok kalpte ciğerlerde bir sorun yok.

  Şimdiden çok teşekkür ederim hocam….

 2. Tuğçe Sak

  Iyi günler hocam annemin beyninde tümör var nf2 hastası 1 aydır sag kol ve bacaginda kuvvetsizlik var doktora getirdik beyin cerrahı emar cekildi onları inceledi ancak tümörlerde bir büyüme yok aynı duruyo damar tıkanıklığı yok beyne pıhtı atma yok ödem oluşması yok dedi bir tanı koyamadı sadece kısmı felc bu dedi annem 1 buçuk ay önce falan birşeye cok üzüldü ve ondan sonra yürümesinde bi bozukluk oluştu sonra yavas yavaş yürümesi ve kolunu kullanması gitti kendi ihtiyacını göremiyor şu anda üzüntü sebebli olabilir mi veya neden böyle olmustur ne yapmamız gerekiyor yardımcı olurmusunuz

 3. caglao.

  Erbil Bey merhaba, babannemin (69) kalp duvarlarında aşırı kalınlaşma var ve yüksek tansiyon hastası. 9 gün önce beyin anadamaında tıkanıklık meydana geldi. Yarım saat içinde hastaneye gittik. 6 saat içerisinde anjiyo yapılması için FSM’ye gönderdiler fakat tansiyon düşmediği için yapamadılar. Şuanda Tuzla Devlet Hastanesi’nde 3. basamak yoğun bakımda bilinci kapalı olarak yatıyor. Öksüremiyor dolayısıyla balgamını atamıyor. Kendi kendine nefes almasına rağmen balgam atamadığı ve nefes almakta zorlandığı için 3 gün önce solunum cihazı taktılar. Doktorlar beynin sol tarafı tamamen hasarlı diyorlar. Ancak sağ kol ve bacakta az da olsa hareket var. Seslenince gözlerini açıyor, sol eliyle sürekli elimizi sıkıyor. Bugün doktor geldiği güne nazaran biraz daha iyi dedi. Kan sulandırıcı tedavi uygulanıyordu ancak 6 gün önce beyinde ödem oluştuğu için ilaç değişikliği yapıldı. Bilincinin yerine gelmesi ne kadar zaman alır bu tip hastalarda net bir şey söylenebilir mi? Ya da hayati riski atlattık mı? Bizi duyar mı, hisseder mi, tanır mı? Nasıl bilebiliriz bunları? Çok teşekkür ederim şimdiden…

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Net birşey söylenemez. Beyin hasarının ağırlığına göre düzelmenin derecesi değişir. şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . Geçmiş olsun.

 4. HAYAL

  hocam merhaba 1 hafta 10 gündür şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı şikayetiyle hastaneye gittik orada bt ve mr çekildi yaklaşık 1 ay önce beyin kanaması geçirdiği söylendi.Unutkanlık cümlenin sonunu getirememe hep uyku hali ve halsizlik var.Nasıl bir tedavi uygulanması gerekiyor?cevap verdiğiniz için şimdiden teşekkürler.

 5. ramazan kaykı

  merhaba hocam bi akrabam yüksek tansiyondan sağ kol ve bacagı kısmı felç olmuş yeni olduğu için yapılabilecek ne vardır ne yapmamız gerek normal bi hastanede tedavi oldu rehabilitasyona gönderecekler büyük ihtimal daha iyi bir yere yada doktora götürmek istiyoruz çaresi varsa bu konuda görüşlerinizi istiyorum kolay gelsin

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bir önceki hastanın sorusuyla aynı sorunuz. Aslında yorumlar içinde aynı sorular çok oluyor. Ben asla hiç bıkmadan sizlere cevap yazıyorum biraz katkım oluyorsa ne mutlu bana. pesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 6. İbrahim şahin

  Selamün aleyküm hocam benim annemin yüksek tansiyonu vardı durduk yere yere yığıldı ama başını hiçbir yere vurmadi solkolu sonra sol bacağı tutmadı hemenlans geldi hastaneye götürdük orda beynine giden bir damarın catladigini söylediler ve yoğun bakıma aldılar annem şimdi yoğun bakımda gözlerini falan açtı bilinci biraz yerinde sağ tarafı sağlam elini sıkıyor seni duyuyo beni duyuyomusun duyuyorsan gözlerini kirp diyorum anneme kırpıyor doktorlar o beyne giden ufak kani vücut emecegini söylediler hocam annemin ayağı kalkma imkanı varmı

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Cevabım yurt dışında olduğumdan gecikti. Annenizin şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . Özellikle bu yazımın altındaki resimleri çok dikkatli bir şekilde inceleyiniz. İnşallah anneniz yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 7. Elif

  Benim babam 57 yasinda iki gun once beyindeki tümörden dolayı ameliyat oldu bundan iki sene once yine ameliyat olmustu tümörden iyi huylu tümörü ama ameliyattan sonra sol tarafinda guc kaybı var ama ameliyattan sonra olmadı bu durum ameliyat olmadan 3 hafta once baslamisti bu durum ama sadece kolu hareketsizdi yine kullaniyodu kolunu ama az bu gecici midir kalici mıdır rontgenleri emarlari iyi cikti diyo doktorlar ödem varmış ameliyattan sonra belki o yüzdendir diyolar

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Şu anda durum nasıl?
   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 8. İsmail

  Hocam merhabalar ağız içi uçuk tan dolayı Haziran ayından beri baskılama tedavisi yapıyorum günde 1 tane waltrex alıyorum, en son Ağustos ayında babamla tartışmamızda ona kızmıştı, daha sonra kimseye kızmadım, kafamın içinde son iki aydır ufak ufak karıncalanma yani uyuşma oluyor, mr çektirdim sağ ve sol ön frontal loblar da ve post Sentral girusta milimetrik lezyonlar var dedi.Cinsel isteklikte azalma, aritmetik hesaplamalarda azalma, duyarlılıkta azalma, sinirlilikte azalma, tat ve koku almada azalma, bazen konuşma zorluğu ve nadiren de olsa kekeleme, oluyor unutkanlık ta car acaba beynimdeki kılcal damarlarda ki tıkanıklıklar Hsv olabilir mi daha kötü duruma düşmemek için neler yapmalıyım,felç olurum diye korkuyorum, bazen sabahları hafif mide bulantısı da oluyor.. Nsl bir yol izlemeliyim..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Sizi nöroloji hekiminin takip etmesi gerekiyor. Geçmiş olsun.

 9. erol avşar

  annem 76 yaşında yüksek tansiyona bağlı beyinde pıhtı atması sonucu damar tıkanmasından dolayı sol tarafta güç kaybı oluştu kısa sürede hastaneye yetişti 2 gün yoğun bakımda 4 gün normal serviste ilaç tedavisi yapılıp taburcu edildi hafıza yerinde konuşuyor yemek yiyebiliyor tuvaletinden haberdar ayak tabanını gıdıklayınca ayak parmaklarını bazanda ayak bileğinden oynatıyor sert cisimle çizer gibi yapınca kalçadan çok az çekerek tepki veriyor bize önerilen hastanede yatarak fizik tedavisi görmesi gerektiği ancak boynunu sola çevimesine rağmen sola bakamıyor hafif baş ağrısı olduğunu söylüyor uyku problemi var bunun yanında yatırın kaldırın çevirin diyor rahat olmadığından şikayeti var sol kolunda hiç hareket yok hastamızın durumu bu şekilde annem fizik tedavi ile yürüme şansı varmıdır ? teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı da çok detaylı inceleyin. Ayrıca https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 10. Hatice Ayar

  Hocam merhaba, abim 31 Mayıs 2017 de trafik kazası geçirdi. Beyin kanaması vardı, halen bilinci kapalı yoğun bakımda . Doktorlar durumunun hala ilk gün kadar kötü olduğunu ve tamamen felç kalacağını söylüyor. Okuduğum tüm yazılar hareketin önemli olduğunu söylüyor. Abim elimizi eline koyunca elimizi sıkıyor, boğazına açılan delikteki hortumu söküp atıyor kolunu havaya kaldırıyor, bacağını büküp açıyor. Ve hala bilinci kapalı deniyor. Durumu ne olabilir. İyileşme imkanı yok mu? Beynine fizik tedavi uyguluyorlar. 2 hafta önce kafatası yerine yerleştirildi. Bilinci kapalıyken bu kadar hareketi nasıl yapıyor aklımız kalbimiz almıyor. Teşekkürler

 11. burak meriç

  meraba hacam iki yasında beyin felç gecirdim şimdi işe sag kolumun rahat kullanamıyorum kolumda ğüç var ama parmaklarımı ve bileyimi hareket etdirmekde zorluk cekiyorum kalemle yazıyı yazmıyorum .vb şeyleri yapamyorum ne yapmam gerekir?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında idim cevabım gecikti. Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 12. Latif Köklücan

  Hocam Merhaba, babam 70 yaşında ve geçtiğimiz hafta beyinde pıhtı atması sebebiyle sol elini ve sol ayağını kullanamaz hale geldi ve ağzında hafif bir kayma bulunuyor.
  Pıhtıyı çözmek için şu an hastanede tedavisi sürüyor.
  Sol kolu ve sol ayağında tamamen his var,hemşirenin şeker ölçmek için batırdığı iğneyi bile hissediyor ama hareket ettiremiyor. Hastaneden standart fizik tedavi hareketlerini yapmamız söylendi günde 3 defa. Bizim bu durumumuza ne önerirsiniz, düzelme ihtimali varmıdır ve bizi ne kadar sürecek bir süreç bekliyor.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Eğer durumu klinik olarak stabilse o zaman derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Öncelikle https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Ayrıca https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 13. Dilek

  Hayırlı günler.Ögrencilerimden bir tanesi doğum esnasında oluşan damar felcinden dolayı kolunu tam acamiyor.suan 14 yaşında .üç tane ameliyat geçirmesine ragmen kolu iyilesmemis.yapilabilecek bir tedavi olabilir mi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öğrenciniz hakkındaki bu duyarlı yaklaşımınızı kutluyorum. Muhtemelen sinir yaralanmasından söz ediyorsunuz. Rehabilitasyon çalışmaları ile daha iyi duruma gelebilir. Sinirin yaralanma derecesine göre elbette iyileşme oranı değişiklik gösterir. Geçmiş olsun.

 14. leyla

  hocam hayırlı günler babam 1 ay önce bypass ameliyatı oldu ameliyat esnasında beyne giden damara pıhtı attı ve suanda sol tarafı tutmuyor ama sol ayak parmak uclarını elleyince ayagının altını gıdıklayınca çok ufak oynatıyor ayagını sizce iyileşirmi ne kadar zaman sürer bilgi verirmisiniz fizik tedavi görmekteyiz haftanın 3 günü fizi hocamız baston ile yürütüyor acaba kend ne zaman yürür bilgi lütfen

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 15. Merve

  Hocam 22 yaşındayım 1 ay önce 1 buçuk saat görme kaybı yaşadım cisimlerin yarısından çoğunu görmedim, daha sonra şiddetli baş ağrısı 11saat sürdü kusma geçmedi bu esnada hastanedeydim ama geçmedi hiçbirşey. Sağ oksipital bölgede pıhtı oluştuğu küçük olduğu söylendi. 15 gün hastanede yattım çoğu vitamin değerim ve kan değerlerimin düşük olduğu söylendi. Şu anda kardiyoloji ve nörolojide takibe gidiyorum hocam. 13 yaşında pediatrik duktus açıklığı sebebiyle anju olmuştum bu yüzden kardiyolojiye de devam ediyorum. Migren olma ihtimalim var mı hocam yoksa migrenle alakası yok mudur bu durumun? Ve tekrarı olursa diye korkuyoruz yardımcı olabilir misiniz?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   MR da pıhtı görmüşlerse şikayetiniz muhtemel buna bağlıdır. Nöroloji kontrolünde kalın lütfen. Geçmiş olsun.

 16. Samet

  Hocam iyi günler teyzem 3 gün önce felç geçirdi üzüntüden dolayı beyinde damar pıhtı yapmış dedi bir ilaç var dedi lan sulandırıcı agir bi ilaç dedi onu uygulamayı uygun görüyorum dedi %7 iç kanama olma riski de var dedi biz tamm dedik yapın dedik yaptıktan sonra bu arda sağ tarafinı hissstmiyordu ilaçtan sonra ilaç verilirken karıncalanma oluyor dedi sonra yoğun bakalım felan şuanda ayağını kipirdata biliyor ama kolunu hic kıpırtatamiyor ama hem ayağını hem de kolunda his bar hissediyor doktor bu tedavi 6 ay felan sürer dedi ayak düzeltebilir ama koluna bsy diyemiyorum belki böylede kalabilir dedi şuan kan sulandırıcı felan veriliyor hastanede yatıyor ama biz ailecek çok ebdiseliyiz duzelirmi acaba eski haline gelirmi teyzem

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı da çok detaylı inceleyin. Ayrıca https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 17. Gizem yiğit

  Merhaba hocam 3 ay önce kısmı yuz felcligi gecirdim. Şimdi tekrarladı konuşmakta yemek yemekte zorluk çekiyorum ve inanılmaz baş boyun kulak ağrım var. Ama surekli mr cekiliyor oda temiz cikinca kortizon lu ilaç başladılar şuanda yine mr bekliorum ve beklerim süreme konusmam daha çok bozuluyor ve bogazim da inanılmaz ağrı var ne yapmaliyim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   KBB, Nöroloji ve Fizik Tedavi hekimleri sizi takip etmeli. Geçmiş olsun.

 18. Mesut Yıldırım

  Hocam merhabalar teyzem 1 hafta önce rahatsızlandı. Aniden şiddetli baş dönmesi yaşadı ve yavaş bir şekilde düştü ardından aşırı derecede kusma ve sol tarafta uyuşukluk oldu. Ardından sol tarafta şu anda felçlik var ve konuşma bozukluğu var. 3 gün boyunca hastanede gözetim altında tutuldu ve 30 ağustos çarşamba günü taburcu oldu. Ve teşhiz konulamadı. Şu anda sol kol sol ayak felçli ve ara ara kekeleme ve sürekli konuşma bozukluğu yaşıyor. Sol yüzde belirsiz şekilde kayma var. Ne yapmamız gerekiyor nasıl bir yol izlememiz gerekiyor nereye baş vurmamız gerekiyor yardımcı olursanaız sevinirim. Ana damar da tıkanıklık yokmuş. Beyin damarlarında tıkanıklık yokmuş. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Uzun süredir yurt dışında idim cevap yazamadım. Anlattıklarınız sol taraf felç düşündürüyor. Teşhis nasıl konamadı anlamadım. Lütfen nöroloji ile devam edin. Ayrıca https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 19. tolga kutkan

  merhaba hocam ben 3 yaşımdayken 3. kat balkondan düştüm şuan 27 yaşımdayım betona sağ tarafıma ve kafamın sağ tarafından ilk müdahele etmişler boşluk var ve rahatsızlığım ise istem dışı sağ kolum ve sağ ayağımda haraketlenme var ve bu yuzden sağ ayağımda kısalma oldu 10 cmin üzerinde topuk kısmında ve sağ ayagım ince kaldı ufakken ortopediye gittiğimde bunu düzeltiriz ama önce beynındekı sorunu haledılmesi lazım norolojiye gitmesi gerek demişlerdi yani beyınden gelen birşey yuzunden sağ ayagımı ve sağ kolumu tam olarak kullanamıyorum his var ama felç gibi değil sağ kolumu sağ ayagımı oynatabılıyorum hissedebiliyorum hatta bisiklet bile kullanıorum ama yürürken çok zorlanıyorum çünkü kasılma ve istem dışı haraketler var sağ kolumda ise burkulma oldu hep bükük tutuyorum bu istem dışı haraket zaman zaman bazen kesiliyor uyurken kıpırdamalar olmuyor ve hocam size sorum bunun tedavisi varmıdır ben beyin ve sinir cerrahisinden randevu aldım doğrumu yaptım bilmiyorum

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

   1. tolga kutkan

    Hocam beyin cerrahisi tramwatik distoni rahatsızlığımın olduğunu söyledi emar çektirecem anestezi ile daha sonrasındada beyin pili takacaklarmış sanırım etkisi olmama ihtimalide var dedi ve ortopediyede gittim film çektiler ortopedi konseyindede karar vermişler önce beyındekı sorun halledılirse ameliyat edeceklerini söylediler uzatmamı yapacaklarmış bişey ekleyeceklermiş şu durumda yaparsalar alçı tutmaz geri atar dedi fizik tedavi ilede görüştüm şu durumda sana sadece evde egzersiz haraketler önerebilirim yapabılcemız bişey yok bizim dedi fizik tedavi eğer herşey olumlu olursa beyindeki sorun ve otopedik ameliyatından sonra tekrar buraya uğrayabilirsin dedi fizik tedavi hayırlısıyla İnş beyin pili takılacak emardan sonra

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Beyin pilini takmayı uygun görüyrsa doktorlar bu distonik hareketlerin önlenmesinde yararlı olabilir. Ancak uzun vadede bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
     Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
     https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
     https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
     https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
     https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
     https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
     https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 20. 05050719235

  Merhaba hocam
  1990 liyim 2005 te 15 yaşında beyin kanamazi geçirdim kısmı felç 5 senedir nörolojik agrim var ilaç iciyorum aynı napabilirim şuan hocam

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Cevabım gecikti uzun süredir yurt dışında idim. Sorun sadece ağrı mı? Felç var mı? Geçmiş olsun.

 21. feryal

  hocam anneannemin tansiyonu yükseldi ve kısmı felç geçirdi 6 gündür yoğun bakımda durumunda değişilik yok iyileşme durumu nedr ?
  beyin damarı tıkanıklığı dediler geçer mi ?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Uzun süredir yurt dıında idim cevap yazamadım. Anneanneniz nasıl?

 22. Muhammet

  Hocam merhaba benim kardeşim yaklaşık 4.5 yıl önce iş kazası geçirerek yüksekten düştü bunun sonucunda Subaraknoid Kanama(SAK) geçirerek yaklaşık 75 gün yoğun bakımda komada kaldıktan sonra uyanabildi. Fakat konuşma güçlüğü çekiyor konuşsa bile tam anlaşılmıyor hafızası yerinde herşeyi hatırlıyor duyuyor görüyor gülüyor ve herşeyi biliyor el-ayak kaslarında kasılma var hareket ettirebiliyor fakat yürüyemiyor yalnızca bizim desteğimizle yürüyebiliyor 4.5 yıl oldu kardeşim hâlâ yatağa mahkum ailemiz dağıldı annem senelerdir fizik tedavi hastanesi gezip refakatçı olarak kardeşime bakıyor tedavisi şuanda devam etmekte lütfen yardım edin kardeşimin yürüme ihtimali var mı eskisi gibi olabilir mi Allah’tan ümidimizi kesmedik yaklaşık 4 senedir bekliyoruz lütfen soruma cevap verin teşekkürler 🙁

 23. Gizem

  Hocam merhaba,
  Babamda 2 senedir , kol ve bacaklarındaki hareket yeteneğinde azalma gözlemliyoduk. Pek önemsemedik, ama son 7-8 aydır bazen geceleri bacaklarına kramp girmeye ve sosyal hayatı da kısıtlanmaya başladı .Özellikle çok baş dönmesi oluyor. Fakat bu başdönmesi sadece ayaktayken. Dolayısıyla yürürken de yalpalayarak yürüyor. Birçok kez mr çektirdi. Bir şey çıkmadı. 2 kez belden sıvı almayı denediler ama alamadılar. Sanıyorum omurları birbirine çok yakınmış. KBB ye gitti, vertigo vs var mı diye. Ama onda da sorun yok. Daha başka ne yapabiliriz? Mutlaka belden sıvı aldırmamız gerekli mi? Genel anestezi ile belden sıvı alınabilir mi? Bir de gümüş suyunun iyi geldiğini duydum. Bu konudaki yorumunuzu öğrenebilirmiyim? Teşekkürler.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bir nöroloji uzmanı babanızı takip etmeli ve tanı konulmalı. EMG önemli. Omurilik sıvısı elbette teşhis için önemli. Gümüş suyunu bilmiyorum. Geçmiş olsun.

 24. Selin K

  Merhaba. sormak istediğim bir şey var. 68 yaşındaki anneannem yaklaşık 5 hafta önce kısmi felç geçirdi. Sağ tarafı başından ayak ucuna kadar aşırı şekilde uyuştu ve hastaneye kaldırdık, felç olduğunu öğrendik. Bir hafta kadar hastanede kontrol altında yattı ve kan sulandırıcı verdiler. Doktor beyinde bir damarda milimetrik bir tıkanıklık olduğunu söylemiş. Bir hafta hastanede yattıktan sonra “eve gidebilir” dediler. Evde kan sulandırıcı kullanmaya devam ediyor. Büyük stres ve üzüntüden geçirdiğini düşündüğüm felcin etkisi ayağında bacağında biraz azaldı, yere basabilmeye başladı zamanla. Ama gözü, burnu, dudağının yarısı, kolu, eli, bacağı hala “uyuşuk”tu. Bugün sabah aniden vücudunda büyük bir yanma olduğunu söyledi. Dışarıdan dokununca buz gibi, ama içeriden büyük bir acıyla yanıyormuş, daha çok felçi tarafı ama diğer tarafı da biraz.
  O kadar acıyla yanma hissi varmış ki dayanamamaya başladı. Bu normal midir? Yoksa bir ilerleme kötüleşme midir, ne yapabilirim acısını azaltmak için? Çok çaresizim.
  Kontrole gitme zamanımız da geldi fakat (daha önce yaşadıgımız bazı tecrübelerden dolayı) o hastaneye güvenmiyorum ve başka bir hastaneye ve doktora başlamak istiyorum en baştan..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Kısmi felçte bu tür ağrılar yanmalar olabiliyor. Bunlar için çeşitli ilaçlar var bunları kullanması gerekir. Hekiminiz bunları verecektir. Geçmiş olsun.

 25. sedat

  hocam benim abim 10 11 yıl önce tümör aldırdı görme engelli oldu ve 1 hafta önce yüz felci geçirdi kolda kuvvetszlik ver ayakları felan sağlam tutuyor sağ taraftaki hocam nolmuştur sizce bi bakarmsııznı

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Beyinden tümör alındı ise bu söylediklerinize neden olmuş olabilir. Nöroloji ve fizik tedavi hekimleri takip etmeli. Geçmiş olsun.

 26. Elif Baykay

  Hocam 18 yaşındayım. 3 yıl önce uykuda bacağıma kıraplar girmesi şikayetiyle doktora gittim. Belimde fıtık olduğu söylendi. Şuanda belimle ve bacağımla ilgili bir şikayetim kalmadı ama bazı sabahlarda belimden aşağısında veya bazen de kollarımda 15-20 saniye kadar süren felçler geçiriyorum.Şikayetlerim 6 ay önce başladı ve ayda 1 veya 2 defa oluyor. İlk başlarda bu kadar sık olmuyordu. Acaba belimin herhangi bir sinirinde fıtık nedeniyle zedelenme meydana gelmiş olabilir mi, ileride felç kalma ihtimalim var mıdır?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu şikayetlerin postür bozukluğuna bağlı olduğunu düşünüyorum. Ancak bir nöroloji hekimi ile irtibata geçmenizi öneririm.

 27. Ahmet

  Hocam 15 gün önce 85 yaşında babaannem kısmı felç geçirdi ve sağ kol ve bacakta duyu kaybı meydana geldi aynı zamanda konuşmada da bozukluk oldu dünden zamanla bacakta hareket arttı daha iyi duruma geldi kolda da yavaş yavaş gelişme var ancak dünden itibaren sağ bacağında karincalanma olduğunu söylüyor bu normal birsey mi ara ara olan karincalanma

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Felç sonrası çeşitli duyu bozuklukları olabilir. bu aşamada yakın nörolojik takip öneririm. Rehabilitasyonla ilgili olarak da çalışmalar yapılmalı. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız.Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 28. ufuk yıldız

  Hocam merhaba annem 40 gün önce sol taraftan felç geçirdi sol bacak sol kol hareketsiz konuşma bozukluğuda var nörölijide tedavi edildi 1 haftadır evdeyiz 15 20 gün sonra fizik tedaviye baslıycaz ama ara ara yüzün felçli tarafında ağrı boyun ve sağ koldada ağrı olup geciyor bi kaç gündür tekrarlıyor ne yapmamız gerekiyor

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz
   adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok
   uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans
   terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine
   kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret
   almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin
   enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere
   uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve
   parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme
   beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc).
   Ancak tedavi kol-elde ve bacakta sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda
   kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda
   hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca
   omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki
   hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak
   terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa
   bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli
   yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük
   şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın
   yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu
   rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Konuşma sorunu olan hastalarda ise konuşma terapisi ve iletişim becerilerinin artırılması yönünde çalışmalar yapılmalıdır. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 29. sümeyye yılmaz

  hocam bizim iş yerinde çalışan birisi bundan dört yıl önce trafik kazası geçirmiş ve belden altı tutmuyor. yaşı 26-27 galiba sinirlerle alakalı olabilir. ne yapmamız lazım doktorlar ümit yok gibi terimler kullanmışlar. hangi yolları kullanmalıyız, nasıl bir tedavi ve size yada başka önerebileceğiniz herhangi bi doktor varmı

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Omurilik yaralanması olmuş. Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir.
   Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilir. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

   1. Özgür

    Hocam babam bypass ameliyat oldu s2 gün önce sol taraf tutmuyor ve gözlerini açamıyor sebebi nedir zamanlar açılırmı şuan yogun bakımda geçermi iyleşirmi bilgi verirmisinz

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Babanızın şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . İnşallah babanız yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 30. Şaban Dumlu

  Hocam internette gezinirken size rastladım hemen uzatmadan anlatayım…Benim Kızım Doğum esnasında sol tarafından kısmi felç geçirdi…kendisinde sağ kenarından itibaren geç gelişim ve kas sertleşmesi aynı zamanda ayak omuz kol kısalığı vardır …7,8 yaşların sağ ayak içeri dönüyordu ameliyat ettirdik düzeldi ama şu an Kızım 12 yaşında bu gelişim biraz arttı çocukluğundan beri fizik tedavi uygulaması faydalı olmadı Lütfen hocam yardımcı olun ne yapmalıyız eşimle gün geçtikçe çok üzülüyoruz……saygılar

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bir defa ameliyat erken yapılmış. Görüldüğü gibi yine gerileme olmuş çocuğunuzda. Bunu çok kez söylesek de maalesef bu şekildeki yanlışlılar sürüyor. Serebral palsili bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 31. Merve

  Merhaba hocam. Anneannem 2 buçuk ay önce evde felc gecirdi soguk su buz tedavisi uygulayip ambulans cagirdik konuşması duzeldi eli ayağı tutuyordu hastanede yatarken. Eve cikardik bastonla geziyordu. Dün tekrar konusma bozuklugu ve sag tarafında güç kaybı oluştu tekrar hastaneye götürdük doktor teyzeye yapilacak bir sey kalmadi yarın cikartalim dediler. Tekrar duzelme ihtimali var mi acaba konusamadigi için morali çok bozuk. Coumadin kullaniyor anneannem, astımı,sekeri yuksek tansiyonu var.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Lütfen öncelikle https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız.Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:
   Geçmiş olsun.

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 32. Nesibe

  Hocam babam 8 ay once hipertansiyondan sol taraf felçli ama fizik tedaviyle rağmen kolunda hiç bi tepki yok bunun neden ne olabilir ??

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Lütfen öncelikle https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 33. İlhan Kıraç

  Merhaba sayın hocam kaynanam bundan 20 gün kadar önce beyin damarından birinde baloncuk oluşmuş ve o baloncugun üzerinde iki damar oldugundan acık beyin ameliyatı yapıldı ameliyat sonrası yoğun bakımdan cıktıktan sonra sadece konusma bozukluğu vardı taburcu olup eve geldikten 1 gün sonra sağ kolu ve ayagı felc oldu yeniden hastaneye götürdük damar daaralmasına balı tıkanma oluşmuş şimdi bu ilaçla NİMOTOP Tablet tedavisi yapılıyor bu felci k iyileşir mi ne yapmamız lazım cok sagolun

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Lütfen öncelikle https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 34. İLHAN

  hocam merhaba ;

  babam baş dönmesiyle hastaneye gittik.Hastaneye giderken kendisi yürüyerek kavga ederek gittik. Hastaneden beyin damarlarında tıkanma olduğu söylendi.7 gün sonra osman gazi üniversitesinde anjiyo oldu.Tekrar nöroloji de yattı orda enfeksiyon kapma sebebiyle 8 yoğun bakımda kaldı.Tekrar normal odaya sevk oldu.Orda tekrar beyin damarlarında tıkanma oldu.İlaç tedavisi için 7 gün tekrar yoğun bakıma aldılar.Şimdi tekrar normal odaya çıktık.Şimdi fizik tedaviye başladık.Ama sağ tarafında el ve ayaklarında güç kaybı var.Mamayı ağız yoluyla vermeye başladık ama suyu burundan veriyoruz.Sadece su içince öksürüyor.Sizce fizik tedavi yoluyla yürüme ve ellerini kullanma sansı olurmu .teşekkür ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz
   adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok
   uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans
   terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine
   kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret
   almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin
   enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere
   uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve
   parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme
   beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc).
   Ancak tedavi kol-elde ve bacakta sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda
   kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda
   hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca
   omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki
   hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak
   terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa
   bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli
   yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük
   şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın
   yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu
   rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Konuşma sorunu olan hastalarda ise konuşma terapisi ve iletişim becerilerinin artırılması yönünde çalışmalar yapılmalıdır. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 35. ayşen öztürk

  hocam gunaydın benım kızım 10 yasında bazen gozde yarıdan asagısını flu gorme oluyor 5 yada 10 dk surdukten sonra gecıyor daha sonra elde ayakta uyusmalar baslıyor onlarda gectıkten sonra sıddetlı bas agrısı oluyor

 36. Sümeyye

  Hocam iyi günler annem 3 hafta önce gözlerim gormüyor diyerekten uyandı sonrası görmeye başladı ama gözlerin perdelenmesi devam etmekte. Göze götürdum bunun yanı sıra kbbyede gittik her hangi bir sıkıntı cıkmadı. Nöroloji bölümune sevk ettiler ve mr cekildi mr sonucunda sağ atar damarının ve beyin damarlarının tıkandığını söylendi şimdi ise kardiyolojidende konsültasyon istenildi. Bu aşamada nasıl yol izneye biliriz. Hocam şimdiden teşekkür ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Anladığım kadarı ile felç geçirme durumu var. ​
   Lütfen öncelikle https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız.Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 37. A

  Annem skalyos ameliyatı oldu bir gün sonra sağ tarafı felç oldu ayak altını dokununca baş parmağını oynatıyor

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Felcin birçok çeşidi var. Hangisi bunu bilmek lazım ki buna göre tedavi yapılabilsin. Geçmiş olsun.

 38. Furkan Akdaş

  hocam merhaba anneannem 13 sene önce dedemin vefat etmesiyle aşırı üzüntü ve tansiyondan beynin sol tarafındaki kılcal damar tıkandı ve sol elini çok az hareket ettirebiliyo sol ayağını topallayarak kullanıyo 20 gün fizik tedavi gördü ama fayda etmedi acaba şu an iyileşme imkanı var mı cevaplarsanız sevinirim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN


   Lütfen öncelikle https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız.Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 39. volkan

  Hocam Allah rızası için. Annem pazartesi (bugün 2. gün) aniden rahatsızlaştı.Acile götürdük.Orada BT ve Renkli BT çekildi birşey gözükmüyor dendi.akabinde İl şehir hastanesine sevk edildi. Mr çekildi.Annem hiç konuşamıyor ve çok zor yutkunuyor. İlaçlarını ezerek vermeye çalışıyoruz. Beyinde tıkanıklık var dedi nöroloji uzmanı. Kan sulandırıcı ve serum veriliyor. Annem yürüyebiliyor,ihtiyacına gidebiliyor,bizi tanıyor,sorularımıza cevap veriyor başıyla. Fakat hocam bir off kelimesini dahi çıkaramıyor,Dilini öne çıkarabiliyor fakat sağa sola oynatamıyor.Birde boğazımda yanma var mı diye sorduğumda kafası ile onaylıyor.Bugün 2-3 kaşık çorba içebildi çok şükür,ama korkuyoruz,daha kötü olur mu,48 saat olmadı ben bunları size yazarken. Kardiyoloji uzmanı baktı,bir sıkıntı yok dedi. Nöroloji beklememiz lazım dedi.Nedir hocam bunun teşhisi ne olabilir.? Felç midir yada sorun başka bir yerde mi? Nasıl anlaşılacak,tedavisi var mı,hayati tehlike var mı? Tüm aile elimizi açtık duacıyız.Allah sizden de razı olsun.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Anlattıklarınızdan felç olduğu anlaşılıyor. Yine kısa zamanda iyiye gidiyor anlaşılan hafif bir tutulum oldu. Hekimlerinizle sıkı temasta kalın. Geçmiş olsun.

 40. Ege

  Hocam merhaba babam kalp krizi geçirdi hemen ardından 2 defa anjiyo oldu ve o gece tekrar kalp krizi geçirdi ve hemen ameliyata almak zorunda kaldılar 10 Mart’ta bypass ameliyatı oldu ameliyat zor geçti ve 1 hafta yoğun bakımda kaldı yoğum bakımda kaldığı süre zarfında bize sağ tarafının felç olduğunu söylediler 18 gün serviste kaldıktan sonra taburcu ettiler ve şuanda sağ tarafında kolu hiç tutmuyor ama bacağını azda olsa itebiliyor sayın hocam kısacası benim ve babamın psikolojisi bitik durumda babam geceleri uyuyamıyor annem ve ben çok eziyet çekiyoruz eve fizyoterapist çağıracak durumumuzda yok kendimiz uygulamaya çalışıyoruz bir umut var mı hocam babamın yürüme şansı var mı acaba fizik tedaviyle

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Fizik tedavi ve rehabilitasyon çok önemli felçte. Bulunduğunuz yerde bir hastaneye neden gidemiyorsunuz? Gidin konuşun ve ücretsiz olursa getirebileceğinizi söyleyin; özel hastaneler devletten parasını alıyorlar zaten kabul edeceklerdir. Geçmiş olsun.

 41. Nur

  Merhabalar Sayın Hocam,
  Babam 2007 yılında yüksek tansiyona bağlı olarak sağ tarafı kısmi felç geçirdi. Sonrasında baya baya düzelme yaşadı. Ancak son zamanlarda (2-3 ay) gitgide hızlıca kilo vermeye ve güçsüz olduğunu söylemeye başladı ve sıcak olmasına rağmen sürekli üşüyor. Beyin kanamasından önceden beri kalp kapakçığı kaçırıyor ve artık kalp büyümesi olduğunu söylüyor doktorlar. Artık sürekli yatmak istiyor ve ayağa kalkamıyor. Kalktığında da düşüyor. Hangi doktora götürsek neden olduğunu söyleyemiyorlar. 1,5 ay önce de yanlarındayken sağ gözü kısa süreliğine görme yeteneğini kaybetti. Acile gittik ancak beyin tomografisi sonucunda bir şey olmadığını söylediler. Kan değerlerinde demir eksikliğine bağlı kansızlık olduğunu söylediler. Ne yapacağımızı şaşırdık, hangi doktora göstermeliyiz? Doktorlara götürüyoruz, böyle olur bazen beyin kanaması geçiren hastalarda diyerek geri gönderiyorlar. Bir çaresi yok mu? Hastaneye yatması gerekir mi? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
  Saygılarımla,

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Sabırla rehabilitasyon çalışmalarına devam edin. Aksi taktirde yatağa bağımlı kaldığında giderek daha kötüleşme riski var. geçmiş olsun.

 42. Melda Öztürk

  Hocam iyi günler. Benim dedem için doktorlar kısmı felç tanısı koydular. Yapılan tahliller, çekilen emarlar hala bir sonuç vermedi neden olduğunu hala saptamaya çalışıyoruz. Şu anda sağ elinin gücünü yitirmiş durumda. Size sorum sizce bu kısmı felç normal felce dönüşür mu yani dedemin sağ elinde başlayan bu kısmı felç daha da ağırlaşır mı?

 43. muhammet demirkapı

  merhaba hocam. eşim bebeğimize 25 haftalık hamile iken kısmi felç geçirdi. kan pıhtısından beyin damarının tıkandığı tespit edildi. 7 ay CLEXANE iğne kullandı ve şu an coraspirin kullanıyor. rahatsızlığı sol tarafı komple hareket ve his kaybı oluşturdu. 2016 ağustostan beri fizik tedavi görüyor. artık ayağa kalkabiliyor, kolunu ve yüzünü hareket ettirebiliyor yalnız çok çabuk yoruluyor, bazen dengesini kaybediyor, sol taraf hissiyatı halen çok düşük. kan pıhtılaşmasına yatkınlığı var mı diye gen testi bile yapıldı. herhangi bir problem bulamadılar. hamileliğe bağladı doktorlar. eşim ne kadar iyileşir? YARDIM BİLGİ VE YÖNLENDİRMENİZİ RİCA EDERİM.

 44. zaferZafer koksur

  Merhaba hocam annem 90 yaşında sağ tarafina felç geldiği için konuşma bozukluğu ve sağ tarafı hareketsiz kaldı 7 gün yogun bakımdan sonra eve sevk edildi ama benim gozlemledigim kadar sağ tarafında ayağının altına sert bir cisimleri dokundugumda parmaklarını oynatabiliyor bu durumda düzelme ihtimali varmi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Felçte bu şekilde refleks hareketler oluşabilir. Bu hareket refleks hareket mi yoksa istemli bir hareket mi buna bakmak lazım. Geçmiş olsun.

 45. Gülay çallı

  Hocam annem 1,5 yıldır sağ tarafından felçli bu onun ikinci felci 1.sinde iyileşmişti 2. Felçte yatağa bağlı kaldı konuşamıyor Evde fizik tedevi oluyor önceler haftada 3 sonra 2 şimdi 1 kere yaptırabiliyoruz. Sol eli son günlerde parkinson gibi titriyor ve alt dudağıda çok titriyor yapmamız gereken bir şey varmı bu durum normalmi. Teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Kongrede olduğumdan cevabım gecikti. ​
   https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz
   adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok
   uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans
   terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine
   kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret
   almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin
   enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere
   uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve
   parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme
   beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc).
   Ancak tedavi kol-elde ve bacakta sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda
   kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda
   hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca
   omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki
   hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak
   terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa
   bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli
   yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük
   şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın
   yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu
   rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Konuşma sorunu olan hastalarda ise konuşma terapisi ve iletişim becerilerinin artırılması yönünde çalışmalar yapılmalıdır. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 46. Kevser berber

  Hocam benim de babannem sol taraf full felç ve konuşamıyo egzersizleri yaparken canı çok yanıyo acımasına ramen devam edelim mi yoksa bırakmak mı gerekir çok fazla ağlıyonve egzersizleri ne kadar aralıkla yapılması gerekiyo

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Egzersizlerde ağrı oluşuyorsa bunun bazı nedenleri olabilir. Öncelikle istemsiz kasılma var mı buna bakmak gerek. Eğer bu fazla ise çok ciddi ağrı ortaya çıkabilir ve hasta çok rahatsız olur, egzersiz de yaptırmaz. Öncelikle spastisite sorunu çözülmeli. Lütfen öncelikle https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 47. GÜLSEREN GÜRLER

  mr hocam ben çok kötüyüm dayanamıyorum ağrılara sol tarafım tamamıyla felçli gibi başım kolum bacağım el ve ayakta uyuşma başımın sol tarafı kulağım boynum omuzum karnıma kadar oluyor ağrılar lütfen bana yardım edin

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu tür ağrılara neden olan birçok durum olabilir. Detaylı muayene ile hastalık çoğu zaman anlaşılabilir. Gerekirse bazı tahliller gerekli olabilir. Geçmiş olsun.

   1. Simge

    Hocam merhaba anneannem birden ağzından köpük gelip gözleri kaymış hastaneye kaldırılmış şuan sol tarafı felç kol bacak ağız konuşuyor ama pek anlaşılmıyor beyindeki damarda pıhtı varmış doktorlar durumun iyiye gitmediğini söylüyor idrarından kan geliyor hareketlerini pek kontrol edemiyor bi kalkıyor bi yatıyor bi sıcaklıyor bi üşüyor lütfen cevap verir misiniz bu durumun sonucu nasıl olur sonuç ölüm müdür doktor hazırlıklı olun falan dedi yaşı yetmiş üzeri ve bu pıhtı bi anda mı oluyor hiçbir rahatsızlığı yoktu kemik mgeerimesi dışında beni bilgilendirir misiniz iyi akşamlar

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     ​https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız.Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

     https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
     https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
     https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
     https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
     https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
     https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 48. Gül

  Doktor bey merhaba,
  57 yaşında babam da yüksek tansiyon nedeni ile beyinin sağ tarafında 2 damar yırtılması sonucu ile konuşması engellendi fakat alınan serumlar sonucu 1 haftaya konuşmaya başladı ve NİTOP hapı (hap kullanımı devam ediyor) sonucu ile konuşması daha da açıldı 22 gün yoğun bakımda kaldı, 5 gün önce taburcu oldu, hakaretleri iyi fakat yatalak sol tarafında halsizlik var . Kanın katı olma nedeni ile 1 hafta kan plazma verdiler. Size sorum şu fiziksel tedaviye ne zaman başlayabiliriz ve kaç aya kadar ayağa kalkar ? Eskisi gibi yürüme şansı var mı ?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Aktif fiziksel tedaviye hastanın klinik durumu stabil olunca başlanır. Bunu tedavi eden hekimleriniz söyleyecektir. Lütfen öncelikle https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 49. Emrah Yılmaz

  Merhaba hocam bu gece birden uyandım sağ kolumu hiç hissetmedim oynatamadım sonra 10 saniye içinde kendine geldi parmaklarımı filan oynattım şuan bi sıkıntı yok. Acaba üstüne filanmı yattım bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Büyük bir ihtimalle üzerine yattınız. Geçmiş olsun.

 50. Eces

  Merhaba doktor bey..
  Babam geçen hafta aniden sol tarafında önce sıcaklık hissedip hemen peşine sol kolda sol bacakta ve yüzünün sol tarafında hissizlik başlamış.Hemen hastaneye kaldırıldı ve çıkan sonuçlarda beyinde kan pıhtısının olduğu söylendi.Yapılan tedavilerle pıhtının açıldığını ama beynin sağ kısmının büyük hasar gördüğünü söylediler. Benim sorum şu babamın yüzündeki kayma geçti sol elini oynatıp kaldırabiliyor bacağınıda aynı şekilde oynatabiliyor.. ama maalesef koldada bacaktada hissizlik var tamamen hicbirsey hissetmiyor dokunduğunuzda. Eğer felç geçirdiyse hiç oynatamaması lazım degilmi. Yani hem bu kadar oynatıp bizim elimizi sıkıp acıtacak kadar gücü var ama tamamen hissiz. Ayağının üzerine asla duramıyor ama yatınca kaldırıp indirebiliyor. bu bize çok garip geldi. Ve doktor bu beyne pıhtı gitmenin tekrarlayabilecegini ve tamamen düzelmesinin imkansız olduğunu söyledi. Sizce bu tezat nedir yani oynatıyor sıkıyor ama his yok. Birde tamamen iyileşmesi gerçekten imkansızım. Çünkü bilinci tamamen açık mantıklı konuşuyor yüzünde düzeldi gibi. Sizce iyileşme oranı nedir?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu felçte beynin duyu sistemi haraplanmış olabilir. Bu durumda motor aktiviteler yapılmayıp duru ile ilgili sorunlar oluşur. Yine rehabilitasyon çalışmalarını yapmak gerekir. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın