Kısmi Felç

Kısmi Felç Nedir?

 

Kısmi felç, ülkemizde beyin damarlarının kanaması veya tıkanması sonucu gelişen felci ifade etmek için kullanılmaktadır. 

Kısmi felç ‘i yanıtlamadan önce kısmi felcin benzer tanımlamalarını söyleyelim: inme, hemipleji, serebrovasküler hastalık, stroke gibi kelimeler kullanılır. Beyin damarlarının tıkanması veya yırtılmasından kaynaklanan, beyne giden kan akımı gidişinin yavaşlaması ya da durması sonucunda meydana gelen kuvvetsizlik (motor kontrol kaybı), his bozukluğu, konuşma ve bilişsel fonksiyon kayıplarından komaya kadar giden klinik tablolarla karakterize bir hastalıktır.

Felç sonucu hangi fonksiyonlar bozulur?

Beyin damarlarındaki tıkanma veya yırtılma sonucunda, beynin hangi bölgesinde kan akımı bozuluyorsa, o bölge ile ilgili klinik durumlar ortaya çıkar. Felcin şiddeti tıkanan veya yırtılan damarın kanlandırdığı alanın büyüklüğü, fonksiyonu ile ilgilidir. Örneğin konuşma alanının kan akımı yetersizleşmişse konuşma bozukluğu, yutmayı kontrol eden bölgede sorun varsa yutma güçlükleri, el-kol ve bacak hareketlerini sağlayan bölge tutulmuşsa bu uzuvlar ile ilgili kuvvetsizlikler, denge koordinasyon bölgelerinin kanlanması bozulmuşsa bu fonksiyonlar ile ilgili yetersizlikler ortaya çıkacaktır.

Felc sadece beyin damarlarındaki bozuklukla mı ilgilidir?

Türkçe’de felc deyince çok geniş bir anlam ortaya çıkmaktadır. Yukarıdaki tanım ingilizcede ” stroke ” denen hastalığın tanımına girmektedir. Türkçe’de bunun tam karşılığı ” inme ” dir. Felc deyince, dilimizde kol veya bacaklardaki güçsüzlük anlaşılır. Bu yüzden birçok hastalıkta felç ‘ten söz edilir. Örneğin MS denen multiple skleroz, nöropatiler, omurilik yaralanmaları sonucu gelişen güç kayıpları da halk arasında felc şeklinde anılmaktadır.

 Daha çok bilgi için bakınız:

Felç (inme, beyin felci, hemipleji) – Giriş

Kısmi Felç

Felç’de etkilenen sistemler nelerdir?

 
Beyinde damar tıkanması (iskemi) ya da kanama (hemoraji) sonucu vücudun bir tarafında güçsüzlük gelişmesidir.
Hasar beynin sağ tarafında ise hastanın sol kol ve bacağında, sol tarafında ise hastanın sağ kol ve bacağında güçsüzlük  gelişir.
Ayrıca bakınız: Felç (inme, beyin felci, hemipleji) – Giriş

 

 

This Post Has 735 Comments

 1. Zeynep

  Hocam Merhaba. Annem 1,5 yıl önce sol tarafından hemipleji geçirdi. 1,5 yıllık sürede fizik tedaviye devam etti.Kısmi olarak ilerleme sağlandı fakat sol kolunu kullanabilme oranı %20 nerdeyse. Psikolojik olarak henüz toparlanamadı. Mücadeleyi de çok erken bıraktı. İsteksizliği çaba, göstermemesi bizleri de olumsuz etkiledi.Sormak istediğim soru geçen yıldan bu yana annemim genel olarak sol bölgesinde özelikle yüzünde dönem dönem hafif veya şiddetli yanma hissi meydana geliyor. Fizik tedavi doktorları ciddi bir durum olmadığını belirtti. Bir nöroloji doktoru bu tür hastalarda olabilir. Çözümü yüksek oranda radyasyon içeren bir ilaç olabilir dedi. Bunu da tavsiye etmedi. Annemi bu durum artık çok daha fazla rahatsız ediyor. Zaten tansiyon hastası iken bu durum yüzünden hastalğın tekrarlamasından da korkuyoruz. Bu yüzden ağlıyor.Dayanamadığını söylüyor.Çözümün ne olacağını bilediğimiz için konuyla ilgili ilerleyemiyoruzda. İnternette araştırırken insanlara ciddi anlamda ayrdımcı olmaya çalıştığınızı gördüm. Gerekirli olursa sizde isterseniz annemi görmeniz içinde elimden geleni yaparım. Daha fazla uzatıp değerli zamanınızı almak istemem. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Annenizi görmemde fayda olabilir. Öncelikle annenizin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Burada hastanın hareketlerinden tutun mesanesine yutmadan mental durumuna göre içinde bulunduğu durumun anlaşılması çok önemli. Böylelikle annenizde nasıl bir gelişme olacağı ve yapılacak tedaviler hakkında fikir sahibi olmamız mümkün olabilir.
   Öte yandan tedavide spesifik rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

   1. Tugba

    Hocam kolay gelsın babam altı ay önce beyın damarı pıhtı varmış kasık bolgesınden grıp pıhtıyı düzeltirler fakat sol kol kullanamıyor yürüyor ama ayagı aksıyor cok kafasına takıyor ve sol kolunun cok Ağrıdıgını söylüyor fızık tedavı alıyor kolunun gelme ıhtımalı warmı hocam bı sizinde gormenız gerekır mı

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Yoğun çalışmalarım yüzünden cevabım gecikti. Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
     Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
     https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
     https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
     https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
     https://felc-romatizma.com/neden-botox-2

 2. 5076780858

  Merhaba hocam babam 5 yil once felc gecirdi sol tarafi tamamen tutmuyor fizik tedaviler uygulandi ama cok bi faydasini gormedik cok aci cekiyor nasil bir yol izlememiz lazim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

   1. Esra

    Hocam Merhaba babam inme geçirdi .beynine pihti gitmesi sonucu sağ elinin son 3parmagini hissetmiyo. Elimizi sikabiliyo çok kuvvetli olmasada .konuşmasında cümle kuramiyor tek kelimeler kullanarak konusuyo.suan hastanede hala.ılaclarini burnundan aliyo. Yardımcı olabilrmisiniz

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
     Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
     https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
     https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
     https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
     https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
     https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
     https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 3. Sena

  Hocam merhaba babam 2 gün önce bypass ameliyatı oldu cıktığında iyiydi 2. Günün de eve çıktık fakat su an sol eli tutmuyor .fizik tedavi ile aşabilir miyiz ? Çok teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Sol elinin tutmaması neden bunun önce teşhisinin konması gerekir. Geçmiş olsun.

 4. Eyup

  Hocahocam merhaba beim adım eýüp akbaş bir yıldır sol taraftan felcliyim beyne piht atma sonucu kolumda his var biraz kalkıyor ama parmaklarda milim oynama yok deniz kimmi iyi gelir kaplıcanımi bilgi verirmisiniz birde yeriniz nerde bakabilirmisiniz bana yaşım 45

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   İkisi de iyi gelmez. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 5. Pinar

  Hocam mrblar 40 gun once annem beyne pihti atma sonucu sag tarafi felc oldu yeni yeni gözunu acmaya basladi suan bize bi tepki vermiyor konusmuyor.felcli ayagini bileginden oynatiyor zaman zaman. doktor kaslarinda güç oldugunu soyledi reflek gosterip bacagini cekebiliyor ve aciyi bacagindada kolundada hissediyor.hocam annemin ayaga kalkma sansi varmi ve fizik tedavi icin hemen baslamalimiyiz yoksa annemin tam olarak bilincinin yerine gelmesini mi beklemeliyiz.kolay gelsin

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Öncelikle https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda yatmaya bağlı gelişebilecek sorunları engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor. Ayrıca https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. İnşallah yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

   1. Pinar

    Hocam annem yogun bakimdan cikti cok sukur servistede bisure kaldiktan sonra taburcu olduk suan evdeyiz dedigim gibi yeni yeni annem gozlerini acti dediklerimizi anliyo ama tepki gosteremiyo konusamiyo ve midesinde suan tuo var.felcli ayagini kendi kendine bilekten oynatiyo refleks te gosteriyo agriyida hissediyo acaba umut var mi hocam ayaga kalkabilmesi icin.suan hemen baslamalimiyiz fizik tedaviye yoksa biraz daha toparlanmasini mi beklemeliyiz.cok tesekkurler hocam cevaplariniz icin.kolay gelsin

 6. Seyma

  Babam 2012 yilinda felc gecirdi, sol tarafi tutmuyor 3 ay rehabilitasyon merkezinde yardim alarak tekrar konusmaya ve yurumeye basladi ancak hala dengesini tam saglayamiyor, baston ile yuruyor simdi cok sukur iyi kendisine bakabiliyor. Ama bir kac hafta sonra kasiktan anjiyo olacak, kalbini inceleyeceklermis, bunun riskleri nelerdir ogrenebilirmiyim? Bir kac siteye baktim ama felc gecirmis ve aradan 6 yil gectikten sonra anjiyo olani hic gormedim daha biraz bilgi alabilirmiyim?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Anjiyoyu yapacak olan kardiyologlardan bilgi almanız gerekiyor. Geçmiş olsun.

 7. yasin curoğlu

  Hocam öncelikle merhabalar..
  ocak ayının sonunda önce boyun tutulması tarzında olup 1 kaç gün içinde sağ omzumun kol kısmında ağrı oluştu işyeri hekimi kas gevşetici ilaç yazıp kullandım fakat o günden itibaren sağ kolumun omuz kısmında güçsüzlük mevcut sadece yukarı kaldıramıyorum.. ilk 2 ay fizik tedavi gördüm o süre zarfında 15 er ara ile kortizon iğnesi verildi.. emg röntgeninde konulan teşhis ise sağ brakial pleksus üst ve orta trunkusunda inflamatuar polinöropati ( brakial pleksit) teşhisi konuldu.. sonrasında başka bir üniversite hastanesinde yapılan tedavi kortizon hapı günlük 2 adet 32 mg 1,5 ay kadar oldu onun haricinde 3 gün boyunca ivig seromu verildi 20 gr 12 şişe.. öğrenmek istediğim nasıl bir yol izlemem gerekiyor ilerleyen zamanda nelere dikkat etmem lazım açıkcası hiç kimse bana senin hastalığın bundan dolayıdır diye bir cevap alamadım sağlık önde gelir ama işyeri beni bu şekilde kabul eder mi korkutuyor beni… hocam şimdiden çok teşekkür ederim.. sizi bana bir hastanız tavsiye etti

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun çalışıyorum cevabım gecikti. Düzgün tedaviler uygulanmış. Ancak rehabilitasyon çalışmaları da önem arz eder. Geçmiş olsun.

   1. Emrah K

    Hocam iyi günler. Annem 1 hafta önce beyin tümörü ameliyatı oldu. Kendisi 57 yaşında. Beyin tümörü ameliyatını endoskopik cerrahi yöntemi ile yaptılar. Doktorumuz ameliyatın başarılı geçtiğini söyledi. 3 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra odasına çıkarıldı. Anca sol eli ve sol ayağı maalesef his kaybına uğramış durumda (1/5 gibi şeyler söylendi.) Dokunduğumuz zaman hissediyor, neresine dokunduğumuzunda hissediyor ancak hareket edemiyor, ayağa kalkamıyor. Fizyoterapist her gün geliyor ama hareket ettiremiyoruz. Biz ameliyata gönderirken çok iyi durumdaydı, her işini hallediyor, işine gidiyor, torunlarıyla vakit geçiriyor, merdiven inip çıkıyordu. Yani kısacası çok iyi durumdaydı. Ne olur içimizi ferahlatacak birşeyler söyleyin ne yapabiliriz ne kadar sürecek annemin acısı 🙁 Ameliyat ettirdiğimize neredeyse pişman olmuş durumdayız 🙁

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Annenizin şimdiki durumu nasıl? Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
     Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
     https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
     https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
     https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
     https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
     https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
     https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 8. Sinem

  Merhabalar babam iki sene önce yüksek tansiyondan sağ tarafından kısmi felç geçirdi beynin sol tarafına ve boynun sağ tarafına iki tane pıhtı atmış 2 kere fizik tedavi gördü ve tam olarak düzelmesede yine iyi durumdaydı ayrıca comadin kullanıyor sürekli olarak şimdi sağ bacağı uyuşmaya başladı hastaneye götürdük ve beyninde bir damar daha tıkanmış ve şekeri 470 e çıkmış tekrar felç geçirme durumu olur mu ameliyatlık bir durumu vardı Sigara kullanmıyor ama her hafta bir kere alkol alıyor bunun sakıncası olur mu şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yopundum cevabım geciktim. Felç geçirmiş olanlarda yeni bir felç ihtimali daha yüksektir. Sigara ve alkol almaması gerekir. Geçmiş olsun.

 9. Fatma

  Merhabalar, babaannem 84 yaşında. Geçen hafta yemek için sofraya oturdu ve sofradan kalkamadım dizlerim tutmuyor dedi hastaneye götürdük belirli bişey söylenmedi, sonraki gece tuvalete gitmek için kalkmak isteyince yatağından düşmüş ve kalkamamış. Sol kol ve sol bacağını hareket etkilemiyor, kendi başına hareket edemiyor. Tekrar hastaneye götürdük. Yaşlılık hastalığı ve kireçleme var, diz eklemlerinin arası açılmış dediler. Herhangi bi ilaç veya tedavi önermediler. Konuşma yeme içmesine hafızasında herhangi bir sorun yok yalnız kendi başına hiç bir işini yapamıyor 4 gün oldu bi düzelme yok, ailece çok üzülüyoruz. bu duruma nasıl bir tedavi önerirsiniz.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle nörologlar muhakkak detaylıca değerlendirmeli. Gerekli tetkikler yapılmalı. Felç olabilir. Durumu bana da bildirin lütfen. Geçmiş olsun.

 10. orkun

  hocam merhaba.Babamın 1 hafta önce beyin damarı tıkandı.Hastanede anjiyo ile damar açıldı.Sol kolunu ve sol bacağını gayet güzel oynatabiliyor.Fakat yürürken denge bozukluğu yaşıyor.Bunun için ne yapmalıyız ve yürümesi ne kadar zaman alır.Teşekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 11. Emre Benli

  Merhaba hocam bende beyinde portakal büyüklüğünde tümör. Vardı ve ilk etapta burundan girerek bir kısmını temizlendi 1 yıl sonra açık ameliyat oldum ve sonrasında kısmi felç geçirdim ve sağ elim kolum bacağım ayağıma felç oldu sol gözüm kapandı dahasonra sol gözümü bi ameliyatla açtırdım fakat gözüm herzaman sol tarafa doğru bakıyor hiç düzelmiyor bu konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz bu birinci sorum bi farkşı sorumda felçden sonra ayağımı kullanabiliyorum ayağa kalkıp yürüyebiliyorum fakat ameliyat olalı 5 yıl geçmesine rağmen sağ elimi kolumu daha kullanamıyorum bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz.Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 12. Aysun

  Merhaba hocam babam 50 yaşında herhangi bir rahatsızlığı yok ti biranda beynine pıhtı attı sol tarafında geçici felç oluştu 3 haftalık yoğun bakım süreci sonrasında fizik tedavi görmeye başladı 8 aydık bacağının üzerine yürümeye başladı yavaş yavaş fakat sol kolunda çok fazla hareketlenme olmadı sadece göbeğinin üstüne kadar getirebiliyor ama güçsüzlük var kolunda ne yapabilir bir tedavi şekli yada süresi varmıdır yardımcı olabilirmisinz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

   1. Hakan serin

    Merhaba hocam annemde beyin damarı tıkanıklığı na bağlı tek taraflı felç oluştu kolu düzeldi ancak ilaçla tıkanıklığı açamadılar stend için tukanıklık %100 zorlarsak tam felç olursun dediler fizik tedavi ve ilaç desteği görüyor acaba daha donanımlı bir doktor ve hastane ye mi gidelim tedavi işe yarar mı acaba ne kadar sürer tahmini annem psikolojik olarak ayakta tutmaya çalişıyorum yardımcı olursanız sevinirim

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Damar ile tıkanıklığın her zaman açılması gerekmiyor. Bu konuyu ilgili hekiminizle değerlendirin. Rehabilitasyon çalışmaları için ise https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
     Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
     https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
     https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
     https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
     https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
     https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
     https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 13. sultan

  Annem bu akşam konuşamam durumu oluştu . acile götürdüm. Tomografi emar çekildi kılcal damarda pıhtı atmış zamanla geçer dendi. Öğrenmek istediğim: Yaklaşım şeklim nasıl olmalı.
  1- Konuşturmya zorlamalımıyım. Aktif tutmalımıyım, rahatmı bırakmalım. uyumak istiyor genelde. ama bu kezde gece geç saatlere kadar uyuyamıyor. Nasıl davranmalıyım öğrenemedim.
  Hipertansiyon, Atriyalfibrilasyonu var. Kan sulandırıcı ilacı 20mgrlık Xeralto idi. Başka bir doktor burnundan sızıntı şekşlinde kanama olunca INR ye baktı 15mg a düşürdü annemde bu ara günaşırı aldı.Çörek otu kullanıyor. narsuyu içiyordu.
  2- Bu akşam acildede INR’ye bakıldı 2.43. idi. Acildeki noroloji doktoru INR si 2.48 iken nasıl pıhtı arttı anlam veremedi. 10 gün kadr düzenli 20mglık Xeraltoyu kullanıp kanama durumunu gözlemleyip duruma göre Pradaxa 150mg 2X! geçilir dedi.
  Bu iki duruma ne önerirsiniz, Teşekkürler.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Sorduğunuz sorular nöroloji hekimlerini ilgilendiriyor. Benimle ilgili olarak Öncelikle https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda annenizde yatmaya bağlı gelişebilecek sorunlaru engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor. Ayrıca https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 14. cuma

  hocam merhaba hocom 3 4 gun once sag bas kısmımın arka tarafında ara sıra olan zonklayıcı bi ağrı olustu ve sol kolumda ara sıra uyusmalar oldu bunlar gun gectikce azaldı suan yok denecek kadar az hocam stresten oturu olmus olabilirmi 20 yaındayım norologa gittim muayene yaptı mr istedi ucretli hasta oldugum için cekilemedim muayene yaptıgında suanda hersey olumlu acil bişey olurrsa acilden geciş yap ve ordan mr cekerler dedi sizce ciddimidir hocam yurume konusma gormemde herhangi bir bozukluk yok

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Nörolojik bir problem var mı yok mu MR bakılmalı. Geçmiş olsun.

 15. Kadir

  Merhaba hocan. Annemin sag kolunda ve sag bacaginda guc kaybi oldu ayakta guclukle durabiliyordu kolunu zorla oynatabiliyordu. Hastaneye goturduk. Kalbinde pil oldugu icin MR cekemediler renkli dublor cektiler beyinde herhangi bir pihti yada kanama olmadigini soylediler. Ancak 3 gun icerisinde kolunu ve bacagini hic oynatamaz hale geldi. Suan yalnizca kan sulandirici tedavisi uygulaniyor. Ne yapmamiz gerekiyor. Lutfen yardimci olun.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Anneniz nasıl?

 16. Emrah

  Mrb hocam 4 yıl önce sol beyin tarafından felclik geçirmiştim nöroloji fizik gibi bölümlere gittim mr çektirdim amma verdikleri hiç bir ilaç ise yaramadı sağ kolumda güçsüzlük ve hareket ettirmemek başladı kolum eski haline gelirmi gelmesi için ne yapmam lazım yonlendirebilrceginuz her hangi bi yer bi ilaç varsa yardımcı olabilirmisiniz hocam

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 17. serhat

  meraba hocam 17.01.2018 tarihinde beynime pıhtı attı sağ tarafım felç uyuşma oldu ama su an düzeldı kan değerlerimin iyi olmadığı söylendi hemtatoloji polistemi vera teşhisi kondu ama hala bas dönmelerim ve görmede bazen sıkıntı yaşıyorum devam ediyor ne yapmalıyım şimdiden tşkler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Takiplerinize devam edilsin. Hematoloji hekimlerinin söyleyecekleri önem arz ediyor. Geçmiş olsun.

 18. Seyithan Öztürk

  Meraba hocam annem 23 gun once kismi felc geçirdi 2 ser hafta arayla hastahanede kaldik kusmasi halen devam ediyor bunun olabilecegini doktorlar soyledi sizinde fikrinizi ogrenebilirmiyim yada nasil bir yol haritasi cizersiniz msj cvp verirseniz cok memnun oluruz simdiden tesekkur ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda annenizde yatmaya bağlı gelişebilecek sorunlaru engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor. Ayrıca https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız.

 19. oguzhan

  mrb hocam nenem yuksek tansiyon nedeni ile sag tarafi felc oldu hastaneye götürdük tam bilgi alamadık yuksek tansiyon diyorlar ne yapmamız gerekiyor yemek yiyemiyor su icemiyor net bir bilgi verirseniz cok sevinirim
  şimdiden çok teşekkürler…

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

Bir cevap yazın