Osteoporoz kelimesi Osteo (kemik) ve Poroz (gözenekli) kelimelerinin birleşmesinden oluşur; halk arasında “kemik erimesi” olarak bilinir. Osteoporoz; kemik yoğunluğunun azalması ve kemik yapıda kırılmayla giden bir hastalıktır. Kemik yoğunluğunun azalması kırık riskinin artmasına neden olmaktadır. Normalde kemik, yaşam boyunca kendi kendini yeniler ve biçimlendirir. Yani kendi hücreleri tarafından sürekli olarak yapılır ve yıkılır. Buna “remodelling” (yeniden yapılanma) denir. Osteoporoz; yıkımın yeni kemik yapımından daha fazla olması sonucu ortaya çıkar.

Osteoporoz (kemik erimesi) kırığa neden olabilien önemli bir hastalıktır
Osteoporoz (kemik erimesi) kırığa neden olabilien önemli bir hastalıktır

Türkiye’de yaşlı nüfusu hızla artmaktadır. Ülkemizde 3.5 milyon yaşlı insan vardır. 2025 yılında nüfusumuzun yüzde 9.7’sinin 65 yaş ve üzerinde olacağı bildirilmektedir. Kemik erimesi yaşlanmayla artan bir hastalık olduğundan özellikle yaşlı kişilerde çok dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır. Osteoporoz, menopoz sonrası kadınlarda ve ilerleyen yaşla birlikte her iki cinste sık olarak görülen bir kemik hastalığıdır. Kemik yıkımının artması veya kemik yapımının azalmasıyla ortaya çıkan bu hastalık, kemik dokusunun zayıflamasına ve kırılganlığının artmasına neden olur. Basit düşmeler ve hatta öksürme gibi bazı fonksiyonlar dahi osteoporozlu kişilerde kırıklara neden olabilir. Kemik erimesi, kırığa neden olabildiğinden ölüme, fonksiyon kısıtlılığına ve yüksek maliyete neden olabilen bir hastalıktır.

Dünyada 200 milyondan fazla osteoporozlu hasta bulunmakta olup, bu hastaların yüzde 80’i kadındır. Menopoz sonrası kadınların en az yüzde 30’unda osteoporozun görülmektedir.

Yapılan araştırmalar, 50 yaş üzerindeki kadınların yarısında, erkeklerin ise dörtte birinde, sonraki yaşamları süresince osteoporoza bağlı kırık gelişeceğini göstermektedir. Diğer sağlık problemleri ile mukayese edecek olursak 50 yaş üzeri kadınlarda bundan sonraki yaşamı süresince kalça kırığı gelişme riski, meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin toplam gelişme riski kadardır. Osteoporoz sıklığı kadınlarda, 50 yaş üzerinde, zayıf, ince, narin yapılı olanlar, erken menopoza girenler, yeterince güneşe çıkmayanlar, sigara, alkol kullananlarla aşırı kafein alanlarda daha fazladır.

 

 

.

This Post Has 4 Comments

 1. Kadir

  Hayırlı akşamlar hocam benim 5 yaşında kızım var serabsel palsi ve kasıklarına devamlı basıyor ve terliyor konyadaki dr götürdüm ama bir netice vermediler ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olabilirmisiniz 05358728991

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Detaylı bir şekilde değerlendirmek lazım ve tedavilerini planlamak lazım. Serebral palsi ile ilgili lütfen web sitemi inceleyin. Geçmiş olsun.

   1. Raed redwan

    Dr .. i have x-ray pictur to my midback .. i have pan all the time .. can you tell me what happend ?

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     There are several reasons of the lower back pain. The majority is because of postural and mechanical reasons. X rays do not make any help on many cases. Physical exam is important.

Bir cevap yazın