Bazı insanlar ihtiyacı olan bütün kalsiyumu diyetle alırlar, ancak bazı insanlar günlük ihtiyaçlarını kalsiyumdan zengin gıdalar ve kalsiyum takviyesi ile ya da sadece takviye ile karşılar. Kalsiyum takviyesi için bir çok seçenek vardır. Kişi için en uygun olan ve kolay kullanabileceği seçilmelidir. Kalsiyum takviyesi tabletler, kapsüller, çiğnenebilir tabletler, pudralar ve suda çözünen tabletler olarak kullanılabilir. Kalsiyum doğada karbonat, sitrat ya da glukonat gibi bir başka madde ile beraber halde bulunur. Bu maddeler içinde gerçek yani elemental kalsiyum değişik oranlarda bulunur. Örneğin, kalsiyum karbonat %40 gerçek kalsiyum içerirken, kalsiyum sitratta bu oran %20’dir. Yani 1250 mg kalsiyum karbonat içeren bir tablet 500 mg gerçek kalsiyum içerir (1250’nin % 40’ı 500 mg).

Hangi preperatın ne kadar kalsiyum içerdiğini hesaplamak için etiketine bakın ve “günlük değer yüzdesi” yazan başlığı bulun. Günlük değer yüzdesi 20 ise yanına 0 ekleyin. Önerilen tablet 200 mg gerçek kalsiyum sağlar. Eğer günlük değer yüzdesi 40 ise yanına 0 ekleyin. Önerilen tablet 400 mg gerçek kalsiyum içerir. Eğer günlük değer yüzdesi 50 ise yanına 0 ekleyin. Önerilen tablet 500 mg elemanter kalsiyum sağlar.

Kendiniz için doğru takviyeyi seçme önerileri:

  • Yemeklerden aldığınız günlük kalsiyum miktarını belirleyin.
  • Eğer günlük alım 1200 mg civarında ise bunu korumaya devam edin. Eğer alınan miktar takviyeye ihtiyaç duyuyorsa gereken miktara en yakın takviyeyi belirleyin (200 mg, 400 mg, 500 mg)
  • En kolay kullanabileceğiniz kalsiyum formunu belirleyin
  • Şimdi ne kadar kalsiyum ihtiyacınız var ve hangi formu seçeceğinizi biliyorsunuz. Bilinen bir kalsiyum preparatı seçin veya doktorunuza danışın.
  • Kalsiyum gün içersinde küçük dozlarda alındığında kolay emilir. Kalsiyum alımınızı kahvaltıdan akşam yemeğine veya yatıncaya kadar olan süre içersinde bölmeyi düşünün. Kalsiyum sitrat harici tüm kalsiyum formları yemeklerle alındığında daha iyi emilir.
  • Hatırlayın, kalsiyum tek başına kemiklerinizi korumaz. Kalsiyum emilimi için D vitamini (400-800 Ünite/gün) gereklidir ama D vitamininin kalsiyum ile birlikte alınma şartı yoktur. Bazı insanlar 400 Ünite D vitamini içeren günlük multivitamin alırlar. Diğer D vitamini kaynakları zenginleştirilmiş gıdalar, yağlı balıklar ve güneş ışığıdır.

Bir cevap yazın