Bel ağrısı

Bel ağrısının birçok sebebi vardır;  %90’dan fazlası mekanik nedenlerdir. Çoğu zaman esas sebep saptanamaz. Ancak bu durum çoğu zaman hasta açısından herhangi bir sorun yaratmaz. Nedeni ne olursa olsun pek çok durumda bel ağrısının tedavisi benzerdir. Bu nedenle çoğunlukla, doğrudan tedavi üzerinde durulur. Örneğin uygun bir egzersiz programı yararlı olabilir. Çoğunlukla doğru ve tam bir tedavi ile çoğu hastanın şikâyetleri tanı koyma sürecinden bile daha kısa sürede geriler.

Bel ağrısı ‘na çok sık rastlanılır.

En çok mekanik nedenlerle oluşur (Mekanik bel ağrısı)

En yaygın sebep kas-iskelet sistemi kaynaklıdır. Kas-iskelet sistem kaynaklı bozukluklarda ağrının kaynağı omurgayı destekleyen kas, tendon (kiriş) ve ligaman (bağ) lardır. Bu rahatsızlık “strain/sprain” şeklinde adlandırılır ve toplumda yaygın olarak “belde zorlanma/incinme” diye bilinir. Bel ağrısına neden olan diğer bozukluklar sıklıkla omurganın normal yapısında bulunan disk veya faset eklemlerle ilgilidir. Disk, omurlar arasında bulunan yastıkçıklardır. Faset eklemler ise omurgayı oluşturan kemiklerin her iki yanında bulunan küçük eklemlere verilen isimdir. Bu rahatsızlıklar ise genellikle “diskojenik ağrı”, “dejeneratif disk hastalığı” veya “omurganın osteoartriti (kireçlenme)” olarak adlandırılır.

Bel ağrısı yapan diğer hastalıklar şunlardır:

Travma, tümör/kanser, infeksiyon, konjenital nedenler (doğumsal bozukluklar), herediter durumlar (kalıtsal hastalıklar), nöromüsküler (kas ve sinir kaynaklı) ve psikojenik rahatsızlıklar. Ayrıca vücudun başka bir bölgesindeki problem bel ağrısı şeklinde kendini gösterebilir (örneğin prostat, mesane, bağırsak gibi iç organ hastalıkları).

This Post Has 210 Comments

 1. Murat

  Merhaba hocam ben murat yurt dısından yaZıyorum 30 yasındayım benim problemim belimin sag tarafında sişkinlikle baslayan ve sonra ilerleyen arka kısımda omurilik sag alt kısmında agrılarlan yukselen asırı agrılarım hicbir ilac agrımmı azaltmıyor yurumeye yada ayaga kalktıgında sancı gırıyor ve hicbir sekilde hareket edemiyorum agrım sadece yatmaklar geciyor birgun falan agrım oldugunda hicbirsey yapamıyorum bezaman ayaga kalksam hep sancı gırıyo dayanılmaz bi sancı turkıyedekı doktorlar ankilozan spondolıt hollandadakıler omur ilikte asınma falan dediler şimdi calısamıyorum yasam kalıtem neredeyse geriledi yardımcı olurmusunuz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Ankilozan spondilit olabilir. Bunun için çok iyi ilaçlar bulunmakta. hızlıca karar verip tedaviye geçmek gerek. https://felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 2. Nur

  Babamın bel ağrısı var 3 gündür yataktan kalkamıyor tuvalete bile gidemiyor belinin tam ortası kitleniyor ne yapmalıyım

 3. Halise

  1 haftadır belimin sol tarafında ağrı var nefesim kesiliyor mide bulantim var tuvalete sık çıkıyorum oturuken bile agrım durmuyor hamileligimde sol böbrekte şişme olmuştu tedavi oldum iyilestim 3 sene oldu hastenelerden biktigim icin gitmek istemiyorum bir umut belki oylesine kadinsal bir agri diye dusunuyorum hocam cevap verin lütfen

 4. Hidayet Özkan

  Merhaba hocam.
  Bel ağrısı nedeniyle gittiğim beyin cerrahı mr. sonucuna bakarak bel kayması teşhisi koydu. Ameliyat gerektiğini söyledi. Bu konuda başka çözüm olup olmadığı ile ilgili size danışmak istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz. Teşekkür ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bel ağrısı ile ilgili ameliyat gerektiren bazı durumlar vardır. Bunlardan en önemlileri hastada kuvvetsizlik olması ve yapılan cerrahi dışındaki tedavilerden sonra tatmin edici rahatlama olmamasıdır. Eğer kayma derecesi sınırı aşmışsa yine ameliyat yapılabilir. Geçmiş olsun.

 5. Umut

  Hocam Selamlar

  Yaklaşık 2 senedir bel ağrısı çekiyorum. 29 yaşındayım. İnan metro da otobüs de ayakta duramıyorum ağrıdan. Ağrı öyle şiddetli oluyor ki ancak kendimi öne doğru eğince biraz hafifliyor diklenince yeniden başlıyor. Fıtık için emar röntgen falan çektirdim ama hiçbir şey çıkmadı en son romatizmadan şüphelenildi.

  Ne yapmam gerekir ne önerirsiniz yardımcı olur musunuz

 6. Emre

  Merhaba adim emre 18 yaşındayım 6 ay boyunca çalıştığım klima işinde belim ağrımaya başladı bende spor yapıyordum fazla onemsemedim sporu yoğun bir şekilde yaptım ve daha da agridi sonra bi sure sonra bıraktım sporu ve belim ayni kaldı sonra emar çektiler bana bi şey çıkmadı zorladin dedi doktor bey bende tamam dedim ama hala sağ taraf ağriyor ve his kaybı oluyor YARDİMCİ OLURSANİZ COK İYİ OLUR HOCAM TESEKKUR EDERİM

 7. Serhat

  Merhaba hocam. Ben spora yeni başladım sanırsam yanlış bir hareket veya fazla bi ağırlık kaldırdım belimi eğemiyorum eğdiğim zaman çok fazla acı veriyor sizce fıtık olabilir mi ?

 8. Hande donertas

  Hocam merhaba ben 20 yasindayim suan calismiyorum isten ayrildim zaten agir bi meslegim yoktu yorulmuyordum belimdeki agridan dolayi hastaneye gittim kas agrisi diye yolladilar bir hafta sonra bobreklere vurdu gittim gene idrarimda enfeksiyon cikti egilirken falan belim acimiyor kirlenme falan yok hatta bacaklarimi yukari kaldirinca belimde agri olmuyor ama fitiktan korkuyorum sizce fitikmidir?

 9. Hamdi yüzgeç

  Her iki kalcamda ağrı baldirlara kadar vuruyor yatakta sağ sola zor dönüyorum kalmak istediğimde ise bir yere tutunmadan kalkamıyorum sayın hocam bütün psikolojim bozuldu bana yardımcı olursanız sevinirim

 10. Nazli pirim

  Merhaba hocam aşırı bel ağrısı çekiyorum ve gün geçtikçe daha çoğaldı genellikle uyku halinde başlıyor ve hareket edemiyorum doktora gittiğimde beldeki sinirlerde (kanallarda) daralma oldugunu söyledi kas agrı kesici ve merhem verdi. Çok düzenli kullanmadım ağrılarım Daha şiddetlendi ayakta durunca hiç problemim yok fakat uyku halinde çok agrım oluyor bana bir yol gösterirmisinz ne yapmalıyım tesekkur ederim

 11. Erdem ÖZTÜRK

  Hocam son 3 ay içinde aniden çok fazla kilo aldım ve belimin sağ tarafı ağrımaya başladı ağrı her başladığında sağ bacağım anlık olarak uyuşuyor kaslar gevşiyor bazen yolda giderken bu yüzden düştüğüm oluyor. 70 kilodan 90 kiloya çıktım sizce kilolarımla bir ilgisi varmıdır ve ne yapmalıyım

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Kesinlikle ilgisi var. Kilo her kötülüğün nedeni olarak karşımıza çıkıyor. https://felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 12. Nuray

  Merhaba hocam tam 1 haftadır omuzlarımın altı böbreklerimin üstünde sağlı sollu şiddetli bir şekilde ağrım var kaburgamla omur iliğimin arasında yanma ve ağrı daha fazla ne yatabiliyorum ne oturabiliyorum yatsamda kalkarken nefesim kesiliyor dokto kas sıkışması dedi ve dikloron krem birde muscoflex krem verdi ama azalma bile olmadı ve her geçen gün daha da şiddetleniyor

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bunlar genellikle miyofasiyal ağrı dediğimiz durumla oluşuyor. O bölgeye uygulanacak enjeksiyon tedavileri ile hızlıca iyileşmeniz mümkün. Bu tip ağrılarda merhem vs fayda vermiyor. Ancak elbette önceden mauyene ve doğru tanı konulması gerekiyor. https://felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 13. Buse Bekri

  Merhaba hocam benim belimin biraz aşağısı kuyruk sokumuna doğru arada giren ani sancılarım var nefes kesen derece de doktora gitmedim ve bu hata yapıp belimi çektirdim, ağır kaldırdığım an inanılmaz derecede sancı giriyor oraya ve bazen yolda yürürken bazen sağ bazen sol ayağıma anlık sancı giriyor haraket edemiyorum ve çok korkuyorum Teşekkür ederim

 14. Abdullah mert

  Merhaba hocam ben 14 yaşındayim benim belimde 3 tane fitik baslangici vardi bundan 7 ay önce doktara gittim bugün bana senin fitigin gecmis dedi ama belim hala agriyo romatizmayla alakalı bisi olabilir dedi sizce ne acaba ne onerisizsiniz. Tesekkürler.

 15. Kullanıcı

  Merhaba hocam belim birden cok agrımaya başladı birkacgin önce hafif bi agdı vardı akşam daha kötü oldu otururken sag tarafıma igne batar gibi batıyodu birkac gün öncesindende mormarmış gibi acıyodu calıştgım icin ani pozisyonların yüzünden olabilir mi daha önce hastaneye gittigimde bel düzleşmesi var demişlerdi tedavi icin bişey önermedi ne yapmamı önenerirsiniz ?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Geçmiş olsun.

 16. Matematik ogretmeni

  S.a hocam. Benim 1 yildir bel agrim hic gecmedi son 2 aydirda agrilarim artti. 2 gun once hapsurdum suan yuruyemiyor ve ayaga kalkincada yamuk bi sekilde kalkiyorum. Cok kotuyum. Ne yapmami onerirsiniz yatarak gecer mi .hayattan bezdim daha 30 yasindayim .

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle bu bel ağrısına neden olan hastalık nedir bunu bilmek gerekir. https://felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 17. Yeter

  slm hocam ben 26 yaşındayim iki doğum yaptım ilk doğumdn sonra belim birima ya başladı bir sene sonra ikinci doğum yaptım ve kırkm çıktıktan sonra merdivenlerde sırt üstü yere düşüp merdivenlerden kaydim bir şey hissetmedim o zaman şimdi bir buçuk sene geçti ve belm çok arıyor ara ara oluyordu böyle ama şimdi çok kötü gece yatakta sağa sola zor dönüyorm oturduğum zaman belimi kolay düzeltemiyorm sürekli bel ağırm var

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Böyle bir travma sonucunda omurganızın filmleri çekilip incelenmeniz gerekirdi bakıldı mı? https://felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazılarımdan faydalanırsınız çok dikkatli bunları okuyun. geçmiş olsun.

 18. Ayşegül AdRosA Ekmen

  Öne eğilip çorabımı giyiniyim dwdi çıt gibi sesle kalakaldım ayağımın üstüne basamadım acıdan ağladım acile gittik iğne yaptılar kas gevşetici jel ilaç verdi dr yatarken gece dönemiyorum kıpırdıyamıyorum sağa dönemiyorum sol topuğumun üzerine basıp destek alamıorum korkunç acı veriyor inliyorum zor hareket ediyorum otururken bişi yok önceden olsada geöiodu şimdi napmam lazım tşk

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışnda olduğumdan cevabım gecikti. Böyle durumlarda fizik tedavi hekimine gidin. Şimdi nasılsınız? Geçmiş olsun.

 19. Sinem

  Merhaba hocam yardım edin
  Neredeyse kendi kilomda olan birini sırtıma aldım 5 saniye gibi yürüdüm sonra belim çok ağrıdı bıraktım boynum ve özellikle belimin sol tarafı çok acıyor kalıcı bir hasar olur 15 yaşındayım bu arada ney yapmam gerekiyor

 20. Nuray

  Merhaba hocam benim belimdeki sorun yürüken vs hiç bir sıkıntı yok ama elimi ayak izama getiremiyorum sıkıntı veriyor çorap giyerken vs hep dik oturmam lazım yada arkamda belimde yastık olmssı lazım uzun süre dik pozisyonda oturamıyorum nedendir acaba

   1. Necip

    Hocam merhaba 2 ay once bel agrisi sikayetimle doktora basvurdun akabinde mr cekindim l5 fitiklasdigini ve amelilatlik seviyede oldugunu soyledi ama (30 yaşımdayım) genc olduğum icin atlatacagimi soyledi ve ilaç verdi 1 ay sure kullandim agrilarimida o donemde hisetmedim ilaclar bitikden sonra sol kasigim ustunde ve testislerimde agri olmaya basladi oksurdugumde ve hapsirdigimda belimde agrida hisediyorum ama hareketlerim kisitlanmiyor. Lakin hocam kasik agrilarim cok rahatsiz edici ansizin girip ansizin gidiyor nasil bir yol izlemeliyim teşekkür ediyorum ilginize hocam.

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Kasık ağrısı birçok nedenden dolayı olur. Öncelikle bir kasık ultrasonu yapılması iyi olur. Ayrıca bel ağrısı ile bir ilgisi var mı muayene önemlidir. https://felc-romatizma.com/bel-agrisi/ yazımdan yararlanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 21. Akın

  Hocam belimi egilemiyom akşam yatmadan önce bişiy yoktu sabah kalktığında böyle oldu ciddi bi şey varmıdır?

 22. Naz

  Merhaba hocam benim resimde iskeletin tuttuğu yerde ağrı var geriye doğru kendimi götürünce saha çok hissediyorum neden olabilir

   1. Hasan6446

    Hocam yaklaşık 5 yıldır oturunca ve sırt üstü bacaklar düz vaziyette yatarken belim, sağlı sollu değişen kalça ağrısı, diz kapağına kadar bacak ağrısı, ayakta 10 dk dikilince hemen bel tutulması, sabah yataktan kalkınca da mevcut ağrılar oluyor, bacaklarımı bükemeden yatmam mümkün değil, ayrıca ne kadar çok uyursam o kadar kötü kalkıyorum 4-5 saatlik uykuda ağrı olmıyor. Bel boyun fıtığı başlangıcı var yaşım 25 masabaşı işteyim, romatizma tahliller temiz, hareketler vs uygulandı nöral terapi dahi gördüm fakat geçmiyor, ne yapmam lazım hocam acil yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim. (Bir fizyoterapist sadece hareket testi ile bel üstü 3. Omurga kası çalışmıyor dengesiz bel hastalığı var dedi) ne kadar doğru bilmiyorum

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Öncelikle tanıyı doğru koymak lazım. Bu anattıklarınızla ilgili birçok şey olabilir. https://felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazımı dikkatlice inceleyin. Geçmiş olsun.

 23. trabzon

  sayin hocam sirtimin alt kisimlari 1-2 haftador agriyor sabahlari agriyla uyanıyorum. neden olabilir

 24. Naciye Nur

  Hocam merhabalar ben 20 yaşındayım ve tarlada gün boyu eğilerek çalışmak zorundayım çok kötü birşekilde belim ve bacaklarım ağrıyor eğilirken kalkarken çok zorlanıyorum sizden acil bi öneri falan bekliyorum artık dayanamıyorum ağrılara

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Uzun süre yurt dışında idim cevap yazamadım. https://felc-romatizma.com/bel-agrisi/ sayfasındaki yazılarım önemlidir. Ayrıca bel egzersizleri iyi gelecektir. Ancak beldeki ağrının öncelikle teşhisine bakmak lazım. Geçmiş olsun.

 25. Naci sal

  Hocam belimin sol tarafı agriyor masaj yapinca agri diniyor sabahlari agri artiyor bel fitiğı olabilir mi

 26. Furkan Oztas

  Merhaba Hocam, ben birkaç haftadır spor yapıyorum haliyle koşu, esnek hareketler ve ağırlık kaldırma oluyor…2-3 gün önce belimin sol yanında bir ağrı oluştu… Oturup kalkarken ya da hareketler yaparken ağrı olmuyor ama adım sol adımımı kullanırken ve sol ayağıma yüklenirken ağrı oluyor( sağ ayağımı kaldırıp sol ayağıma yüklenmişken.

 27. ümmügülsüm sunar

  merhaba hocam ben fibromiyalji hastasıyım.14 yıldır ağrılarım var tedaviler sonuç vermiyo.fetiye ve kemer bölgesine gittiğimde ağrılarımın kalmadığını gördüm.taşınmayı düşünüyoruz ben Konya da yaşıyorum.sormak istediğim en fazla dört gün kaldım kemerde acaba sürekli kalınca ağrılarım olurmu tekrar

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   İklim şartları romatizmayı etkiler. Genellikle soğuk fibromiyalji için iyi gelmez. https://felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılarımı inceleyin. Yararlı bilgiler bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 28. Cemre

  Merhaba eşim soğuk depo da çalışıyor 2 haftadır bel ağrısı var sol tarafı artık eğilemiyor oturup kalkarken bile zorluk çekiyor sürekli tarif edemeyeceğim bir ağrı diyor.
  Randevu aldık ama bi krem verip yolluyor doktor 2 defa dır evde de var kremimiz işe yaramıyor çaresi yok mu acaba

 29. hasan aktaş

  Merhaba hocam eşimin bir yıldır beli ağrıyor mr çektirdik fizik doktoruna gittik 15 gün fizik tedavi gördük ağrıları geçmedi, belden sulu iğne oldu gene geçmedi bir hafta öncede belinden kuru iğne oldu ve ağrıya sebep sinir uçlarını yakıldı fakat ağrıları dene geçmedi ne yapacagızı şaşırdık

 30. Emre

  Hocam ben 15 yaşındayım kaykaydan sırt üstü yere düştüm zıladığımda koştuğumda ağrıyor 2 kez düşdüm yardımcı olabilirmisiniz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Ağrının yeri, durumu önemli. Büyük ihtimalle yumuşak doku zedelenmesi olmuştur ancak röntgen de çekilmeli. Geçmiş olsun.

 31. adnane egeli

  Merhabalar Hocam. 37 yasindayim. 20 senedir cesitli sporlar yapiyorum. Bu sure zarfinda cesitli mekanik zorlanmalar ve ufak travmalar oldu belimde. Omurgami nasil kullanacagimi biliyorum ama dikkatimi kaybettigimde eski travmalar “ben buradayim” diyorlar. Ama asil yakindigim nokta farkli ve neredeyse ergenligimden beri hic gecmedi. Hocam benim belim ciplak kaldiginda, hafifce terlediginde, atlet giymedigimde ya da yalnizca atlet ile dolastigimda,atlet ve tisort hafifce nemlendiginde ,hafif bir ruzgarda bile agriyor ve ani spazmlara neden oluyor. Yaz ortasinda belimi sicak tutmak icin careler ariyorum. Belimi tamamen kuru ve sikica kapali tuttugumda sorunu minumum yasiyorum. Ama soyunup giyinirken bile dikkat etmem gerekiyor. Bu durum buyuk oranda sirtim icin de gecerli. Cok terleyen biri oldugumu soyleyebilirim ama yalnizca sirt ve belde bu sorunu yasiyiorum. Sahilde guneslenirken bile cok dikkat etmem gerekiyor. Yalnizca atlet ile uyumanin nasil bir sey oldugunu bilmiyorum. Ama yerden 150 kiloyu kaldirin deyin hic sorun degil ! Romatizma icin bir kan faktorune bakilmisti ama doktor bir sey cikmadigini soylemisti. Uzun bir derdi kisaca anlatamadim kusura bakmayin Hocam. Her tur tavsiyeye acigim. Saglicakla kalin.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu şikayetleriniz genellikle yumuşak doku romatizmalarında görülür. Detaylıca sizi dinlemek ve muayene etmek gerekir. Geçmiş olsun.

 32. osman gündogdu

  sayın prof.dr. erbil dursun hocam size göndermiş oldugum mr sonuclarında yazan durum bu tekrar ilacli mr cekilmemi soylediler hatta mr sonuclarıma bakan doktor hic bir şey olmadıgı belirtip beni göndermişti sonra belim tekrar agrınca gidip mr sonuc raporunu aldım ve tekrar o doktora gösterdigimde şaşirdigi gibi benide şaşirtti piskolojik olarak bozuldum mr sonuclarında metaztatik lezyon dişlananamiştir diye belirtilmiş bana bunun iltihabi bir vaka olabilecegi gibi tümörde olma ihtimali oldugunu soyledi bende şimdi siz degerli hocama soruyorum eger kist tümör vs bir şeyse neden mr da gözükmüyor da rapor sonucunda gözüküyor aklıma mr sonucunu okuyan doktorun ya okuma hatası diye düşündüm sizce dogrumu:??? belim deki sorun öne egilemiyorum belimin sir sol tarafina bir sag tarafına ve sol sag kalca legen kemigine abal ettime sol sag kalca üst noktasına belim bazen ortasına geciyor şimdi ilacli mr cekilip sonucu bekliyecegim bu konuyla alakalı aynı vakayı yaşiyan bir arkadaşim var onunda iltihaplı bel romatizması önce belinden başlamiş sizce ne yapmalıyım şunuda belirtiyim ayaklarımda herhangi bir gücsüzlük şuan söz konusu degil eger uygun görürseniz ilacli mr dan sonra sizlen görüşmek isterim tabi kabul ederseniz cıkmazdayım kafamı kariştirdilar şimdiden teşekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Sizi görebilirim lütfen 0530-3711855’den randevu alın. Geçmiş olsun.

 33. SİBEL

  MERHABA HOCAM İŞ YERİNDE SÜREKLİ OTURUYORUM BEL AĞRILARIM ÇOK ARTTI TUTULUYOR KEMİKLERİME KADAR AĞRI HİSSEDİYORUM ATEŞ DE OLUYOR SÜREKLİ BAZEN RAHAT UYUYUP UYANDIĞIMDA BİLE KOLUMU BELİMİ DOĞRULTACAK HALİM OLMUYOR FİZİK TEDAVİYE GÖRÜNMELİ MİYİM ?

 34. Pelin

  Merhaba hocam 18 yaşında sınava hazırlanıyorum bu yıl sırt çantam çok ağırdı galiba belimi zorladım 2 hafta boyunca belim de bir ağrı var otururken ağrısı başlayıp uzanınca geçiyor ayrıca yüz üstü uzanamıyorum çok fazla ağrı oluyor düzenli yürüs yaparsam ağrılarım geçer mi ne yapabilirim?

 35. İremK.

  Merhaba 14 yaşındayım ve geçen sene maçlara hazırlanırken belimi zorladım geçenlerde röntgen ve MR çekildi fakat hiçbir şey çıkmadı herşey düzgün gözüküyor sadece fıtık başlangıcı önemli bir şey değil dendi ama her hareket ettiğimde belimin solunda bir acı oluşuyor oturduğumda da ağrı oluşuyor daha ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun ?

 36. Ayşe

  Merhaba hocam ben hiç bel ağrısı bilmezdim şimdi yataktan iki büklüm kalkıyorum belimin tam ortası çok sideli bir şekilde tutuluyor ve dogrulamiyorum doğruluktan sonra ağrı devam ediyor uyumaktan korkar oldum aynı şekilde uyacagim diye zate uykudan uyandırıyor

 37. Serkan

  Hocam mrb İzmitte​ nerede görev yapıyorsunuz acaba?gelip size görünmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Lütfen 0-530-3711855’den bilgi alın.

 38. Mertcan

  Hocam öncelikle futbol oynuyorum maçta belim sakatlandı yaklaşık 2 aydır bel ağrısı çekiyorum ve arada zorladığım zaman bacağıma kadar ağrı vuruyor çözüm varmı ?

   1. Sertaç

    Hocam Belimin sag ve sağ kalcam da ağrı var ayağımı yukarı kaldirdigimda ağrı dayanılmaz oluyor sağ kasigimada vuruyor ve oturdugum zaman sağ bacagim da diz altından itibaren karıncalanma oluyor

 39. Meral polat

  Merhaba hocam ben yerde oturup is yaptigimda yada evi falan supurdugumde sonrasinda belimde agrilar oluyor bide ben 39 yasindayim cocukluktan beri gecmeyen bacak agrilarim var

 40. gürkan gedik

  Hocam Merhaba,
  Belimde sebebi hikmetini çözemediğim bir ağrı var, yürürken veya ayaktayken ağrı yok, dik oturduğumda da ağrı yok, ama belimi boş bırakıp kambur olduğumda belimin sol tarafından yukarı doğru bıçak saplanıyor, ayrıca başımı öne eğdiğimde de aynı şey oluyor bunun sebebi ne olabilir hocam.

 41. Rıza

  Merhaba ben 16 yaşındayım belimde yaklaşık 1 yıldır fıtık var hayalarımın teki hafif şiş ve ağrı var belden kaynaklanır mı

   1. Seyfettin

    Merhaba hocam bellimin aşağısı sağ ve sol taraf şiddetli ağrıyor ilaç kullanınca hafifliyor sadece 7 8 saat sürüyor devamında tekrar şiddetli ağrı başlıyor eğilemiyorum. Oturup kalkınca şiddetli ağrı batıyor 3 aydın böyle neden böyle hocam

 42. Mert

  Hocam basketbolda zıpladğımda kuyruk sokumum ile belim arasında ufak bir ağrı oldu daha sonra ağrı geçti fakat daha sonra tekrar zıpladğımda tekrar ağrıdı ve bu 3-4 defa oldu.çok otirduğumda,zıpladğımda ve eğildiğimde ağrıyor.yer etmesinden korkuyorum.ne onerirsiniz.teşekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   https://felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazıları okuyun. Ağrı oluşturacak hareketlerden kaçının. Devam ederse bir fiziksel tıp ve rahabilitasyon hekimine gidin. Geçmiş olsun.

 43. Melek

  Merhaba hocam öncelikle şunu sormak istiyorum benim kalcamda çok hafif bi halsizlik başladı agri gibi ama agri da degil 6 ay once basladi ara ara oluyo dinlenince tamamen geçiyo kendimi yorunca kendini hafif gene gösteriyo bel fıtığı mr ı temiz kalca mrinda ise hafif daralma ve odem var tek taraflı 2 yasinda oglum var oğlumu ben tek taraflı taşıyorum hep hep solda zaten kalcamda agri böyle başladı şimdide çok korkuyorum ankilozan spondilit olabilirmi sadece mr yeterlimi bu tehşis için kan tahlileri temiz cikti olması gerektiğinden çok çok iyi diğer test hla b27 de negatife sadece mr la tehşis koyabilirlermi çok teşekkür ederim şimdiden cevabınız için

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   MR yardımcıdır esasen muayene ve sizinle konuşmalar çok önemlidir. Geçmiş olsun.

 44. elizzz

  Hocam Merhaba.
  Yaklaşık 6 ay önce sağ kolumun hemen yanında bi şişlik olustu.hemen üniversite hastanesine meme cerrahisine gittik.bi problem çıkmadı. Fakat 2_3 ay zarfında koluma ağrı olmaya başladı. Ortapediye gittim sağ kol emar çekildi. .eklem iltihabı çıktı. Basit kas gevşetici ve ağrı kesiciler verildi..yine 2 3 ay icinde ağrı sol koluma boynuna belime diz kapaklarımin üstüne ve bacaklarima yayıldı het gün ağrılarım oluyor ve ağrı kesici geçirmjyor. .universitede dahiliye ye ve Ortapediye tekrar gittim ayrıntılı kol emari ve diz emarii istedi Dr fakat daha zamanı var ve ben çok korkuyorum.kemiklerde tümör vb.bir şey olsa ilk emarda çıkar miydi.kan tahlillerimde biraz demir eksikliği cikti başka bi sorun çıkmadı. Bu belirtiler hiç geçmiyor acaba kanser gibi ciddi bişey olabilir mi?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu tip ağrılara neden olan birçok hastalık olabilir. Öncelikle teşhis konuşmalı ve tedavi planlanmalı. Bu gibi durumlarda kanse çok nadir olarak karşımıza çıkıyor rahat olun. Geçmi olsun.

   1. Çilem kırmızıkan

    Hocam merhabalar ben 25 yasindayim daha önce sporculuk gecmisimde var başıma ilk kez böyle birşey geldi ve size birşey danışmak istiyorum. Yaklaşık 1 ay önce ani bi hareketle belimde ağrı oluştu ama ilk zamanlar yoğun değildi ama bu son 1 haftadır ağrı artmaya başlayınca panik yaptım beni gündelik hayatımda etkilemeye başladı. Sigortam olmadığı için poliknikte röntgen cektiremedim. Ama acil den iğne yapıp gönderdiler pek etkisi olmadı sonra bi sağlık ocağına gittim iyi bir doktor vardi sağolsun baktı bana ve birkaç hareket yaptırdı bel fıtığı değilsin dedi tabi cok rahatladım sonra bana kas gevşetici krem ve suyun içinde çözünen bir ilaç verdi onları kullanıyorum 4 gündür ama ağrım geçmiyor sanki daha çok arttı. Moralim de bozuldu iyice ilk defa yaşıyorum bunu bana bi fikir verebilirmisiniz rica etsem 🙁 ???

 45. Volkan

  Ayaklarım cok yoruluyo ayakta duraniyom velimde agıe şekilde agrı var

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Birçok neden buna sebep olabilir. Detaylı incelenmeniz gerekir. Geçmiş olsun.

 46. Hasan Hüseyin bilgin

  Hocam ankilozon spondilt var bende sandalyeye oturup kalktığında belim dogrulmuyor yataktan kalktığında dogrulmuyor ne yapacağını şaştım pilatin takilsa ağrı gecermi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Ankilozan spondilit için çok yeni tedavi seçenekleri var. Bunlar sizi çok rahatlatacaktır. Platin takılması bu hastalıkta düşünülmez. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 47. Hasan Hüseyin bilgin

  Hocam bende ankilozon spondilt var hangi hapı hangi iğneyi vursakta geçmiyor humira iğnesi 5 aydirda çok agrim var sandalyeye oturduğunda belim doğruluyor her oturup kalktığında dogrulmuyor biktim hayat beni mahvediyor pilatin takilsa ağrıyı azaltirmi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Ankilozan spondilitte çok yeni ve çok yararlı tedaviler var. Platin bu hastalıkta yapılmaz. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın