Kanser ağrısı tipik olarak sürekli bir ağrı olup, şiddeti herhangi bir pozisyon değiştirmeyle, yatmayla, yürümekle değişmez. Sıklıkla gece ağrısı gündüz ağrısından daha rahatsız edicidir. Kanser olan hastada ayrıca sıklıkla bulantı, kusma, ateş, iştahsızlık, istem dışı kilo kaybı ya da aşırı yorgunluk gibi bel ağrısı dışında da belirtiler bulunur. Bazen tümör kemiğe yayılım gösterip kendini kemik tümörü gibi gösterebilir. Eğer bel ağrısı aktivite ile ilişkili ise (yani hareket etmekle artıp, yatmakla azalıyorsa) ve yukarıda belirtilen diğer belirtiler yoksa ağrının bir kemik tümöründen kaynaklanıyor olması pek muhtemel değildir.

This Post Has 65 Comments

 1. Ada yagmur

  Hocam annem 63 yasinda filim cekilde belinde siyah leke oldugu soylendi bazen ayagina yol yuruyunce siddetli dayanilmaz agri giriyor simdi doktor bizden emar ve ilacli filim istedi siz ne dusunuyorsunuz kotu bisey olabilrmi lutfen yardim edin

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bel ağrısı genelde mekanik nedenlerle olur, kötü birşey olmaz. Ancak çok az bölümünde kanser de bel ağrısına neden olmaktadır. https://felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 2. Zuned

  Hocam 4 yil once burkulma sonucu sol ayak bilegimde odem ve kist olstu 1 yillik tedavi sonrasinda toparladi ve iyilesti 1 yil once bu agrilar tekrar basladi bi cok tedavi denedik ama odemin neden olduğu konusunda doktorlardanda net bi ifade duyamadik topalliyrm ve ahrim.cok siddetli kanserle baglantili olabilirmi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Kanserle ilgili olacağını düşünmüyorum. Bu travmatik bir nedenle olmuş. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları yapılmalı. Geçmiş olsun.

 3. Meliha

  Erbil Bey merhaba benim Sağ bacagimin kaval kemiğinde 2senedir ağrı ve yumuşak dokuda hafif
  lokal bir şişlik var.2sene once ki röntgen MR sonuçlarım temiz çıktı genetik kan pıhtılaşması olduğu için (protein S eksikliği) damarlarada bakıldı temiz çıktı. Son 5 yıl içinde iki gebelik geçirdim ve gebelik sürecinde her gün clexan iğne kullandım yan etkisi olarak kemik yoğunluğunda azalma yaşanabileceği söylendi.son gebelik 6 ay önceydi gebelik sürecinde kemiğimde hiç ağrı hissetmedim son 3 haftadır gene aynı yerde ağrı hissediyorum haftaya doktoruma tekrar gideceğim ama kötü bir sonuçla karşılaşma düşüncesi geceleri uykumu kaçırıyor .Ama bir taraftan da kötü bir şey olsa tetkiklerde çıkardı diye düşünüyorum.tetkiklerde çıkmaması gibi birşey söz konusu olabilir mi ?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Kötü birşey çıkacağını sanmıyorum. Siz kontrolünüze gidin. Geçmiş olsun.

   1. Umut

    Kuyruk sokumu kemiğinin bir üst omurilik kemiğin icinde 1.88mm lekelenme var çok şiddetli ağrı var

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Ne olduğu konusunda inceleme yapılması gerek. Geçmiş olsun

 4. nazlı

  merhabe hocam benim son 1 yıldır belimde siddetli agri oluyor agri sag bacagima vuruyor ve hareket etmemi engelliyor resmen kitleniyorum ve 3 4 gun bu agri bu sekilde sürüyor doktora gittim ve fitik var dedi fitik boyle agriya neden olabilirmi sag bacagim uyusuk gibi oluyor

 5. kübra

  gün boyu aniden kalktıgımda baş dönmesi oluyo bende ve bi gün ònce de baş ağrım vardı cok sol koltugumun altına ansızın bi ağrı gird ve belim.tutuklanıyo sanki yattım daha kalkamiyorum bel agrimdan sağa ve sola dönmem zor oluyo acaba niye böyle oluyo daha 20 yaşımdayım sizce nedeni ne olabilir

 6. esma

  Hocam merhabalar benim şikayetim sağ bacağimda iyi huylu kitle osteokondrom ve damar yumağı tespit edildi.. bacağimda hissizlik ve aşırı şiddetli ağrılarım oluyr..ağrılarım bazen günlerce sürerken bazen bir kaç gün üst üste agrimadigi sadece ara sıra ağrıdıgi oluyo..3 hafta önce hastaneye gittim tekrardan röntgen çekildim ve bir kitle daha oldgnu söyledi doktorum emara girmem gerekiyormus merak ediyorum hocam osteokondrom varken oluşan diğer kitle habis olabilir mı

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan dolayı cevabım gecikti. Böyle düşünmeniz yanlış. Muhtemelen yine aynı şekildedir. Hekiminizin önerileri doğrultusunda ilerleyin. Geçmiş olsun.

 7. Uğur

  Hocam merhabalar
  Sabahları kalktığımda uzun süredir belimde tutukluk oluyor evde dolanıyorum belimi kütletiyorum yaklaşık 1-2 saate geçiyor ama son 1 aydır bel ağrısı olfuğunda ayaklarımda ağrıyor bazen karıncalanıyor gibi artık belimi kütletemiyorum ses bile çıkmıyor sebebi nedir doktora gittim ama mr randevu günümü bekliyorum

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Anlattığınız öaellikteki bel ağrısında mutlaka romatizma da değerlendirilmeli. https://felc-romatizma.com/bel-agrisi/ adresindeki yazılarım size yol gösterici olacaktır. Geçmiş olsun.

 8. merve

  Merhaba Hocam. Annemin bayadır beli ağrıyor. Emar, renkli emar, verem savaştan belirli testler yaptı ve sonuçları ilgilenen doktor tarafından heyete sunuldu. Ancak tam bir tanı konulmadı ve takipte kalınılacağını söylediler ve fizik tedaviye başlattılar. Ben sizinle mr sonucu paylaşmak istiyorum.
  İnceleme;
  -Sagittal planda 4 mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile T1 ağırlığı,
  -Sagittal planda 4 mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile T2 ağırlığı,
  -Aksiyal planda 4 mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile T2 ağırlığı kesitler alınmıştır.
  -Postkontrast sagittal ve aksiyal planda yağ baskılamalı T1 ağırlıklı kesitler eklenmiştir.
  Lomber lordoz düzleşmiştir. Lomber bölgede açıklığı sağa bakan hafif skolyoz mevcuttur.
  Lomber vertebra korpus köşelerinde osteofit formasyonları sağlanmıştır.
  L2-3, L3-4, L4-5 seviyelerinde intervertebral disklerin sinyal intensiteleri T2 ağırlıklı incelemelerde dehidratasyona sekonder azalmıştır.
  L3-4, L4-5 seviyelerinde intervertebral disk aralıklarında daralma ve dejeneratif hava mevcuttur. Bu düzeylere bakan vertebral end platelerde değişik evrelerde kemik iliği sinyal değişikliği saptanmıştır.
  L4-5 seviyesine bakan end platelerde modik I kemiği iliği sinyal değişiklikleri alanlarında enflamasyon ile uyumlu olabilecek kontrast tutumları izlenmiştir.
  L2-3 seviyesinde diffüz disk bulgingi izlenmiştir.
  L3-4 seviyesinde diffüz disk bulgingi mevcuttur.
  L4-5 seviyesinde sağ parasantral ağırlıklı disk protrüzyonu ile dural keseye bası ve dural kese çıkımında L5 sinir kökenlerine temas gözlenmektedir.
  İncelenen düzeylerde spinal kanal AP çapları fizyolojik sınırlardadır.
  Spinal kord normal yerinde konus medüllaris olarak sonlanmaktadır. Kauda equina köklerinin dağılımları simetrik ve tabidir.

  Yorumlarınızı bekliyoruz.

   1. melek

    Merhaba benim bir haftadır bel ağrısı migdede yanma sağ kasimin.üstüne gören cancim var sebebi nedir

 9. Sibel

  Size bir soru sormak istiyorum ben orteosarkom hastasiyim legen kemigimden ameliyat oldum sonra kemoterapi tedavisine basladm kontrole gittim fakat kemoterapi fayda etmemiş hastaligim tekrarlamis su an başka tedavi düşünüyorlar doktorlar ama bn büyük tuvaletimi yapamyrm küçüğünü yapmakta da zorlaniyorum acaba hastalık kalin bagirsaga da mi sicramis bu yüzden olabilir mi çok korkuyrm

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Sizi tedavi eden hekimlerle görüşmeniz lazım. Geçmiş olsun.

 10. Yesimzeybek

  Merhaba, annem yaklaşık 2 ay önce düşüp 3 kaburga kemiğini kırdı. Geçmeyen bel ağrıları yüzünden 1 aydır araştırma yapıyorlar kemikleri kaynaşmış, doktor ağrıların onunla alakalı olmadığını söyledi ve kemikte leke gördükleri için metastaz olduğunu düşünüyorlar. Her yerine tomografi emar yapıldı fakat birşey bulamadılar hepsi temiz çıkıyor ve doktor %30 ihtimalle kanserin nerden geldiğini bulamayabiliriz bulamazsak kör tedavi yapıcaz dedi. Kemik biyopsisi de yapıldı birşey bulamadılar ikinci kere yapıcaklar ve ağrısı dışında hiçbir şeyi yok. Sizce bu lekelenmenin kanser dışında bir nedeni olabilir mi? Ve biz bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz ?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Olabilir tabii ki ancak bunu takip eden doktorlar düşünüyordur. Geçmiş olsun.

 11. muhammet

  Bel kemigimde kalçama yakın 3 tane bel kemiğim sis ne yapmaliyim

 12. Mrym

  Size bir soru sormak istiyorum. Kemiklerim de ağrı ayni zamanda belimde 3 tane fıtık bulunmakta.doktora gittigimde kemiklerimde leke oldugunu soyledi hemotolojik testler yapıldı kanim temiz çıktı. Kemiklerimdeki lekenin sebebi ne olabilir?

 13. Eren

  Kolay gelsin. Benim sağ bacağımın eklem yerinde kemik tümörü var çoğu zaman ağrı yapıyo doktorların alınması gerektiğini sölediler . Agrılar oldugu zaman hiç bi türlü geçmiyor sizin de bir öneriniz varmı

  1. Verdiğiniz bilgi ile birşey söylemem mümkün değil. Gittiğiniz hekimlere danışın. geçmiş olsun.

 14. Kutay

  Hocam Merhabalar,

  Aile de kemik kanseri öykümüz var iki kardeşim de aynı kanser çeşidinin farklı kemikler de başlaması ile vefat etti birisi kafa tası kemiğinde diğeri kaval kemiğinde başladı bütün vücuda yayıldı benimde çok uzun zamandır bel ağrım kalça ağrım var bu ara hastalık dan gözümü açamıyorum ayak bileğim de tıbia distalinde 6 ay önce çok basit bir çarpma sonucu küçük bir çatlak oldu ancak 6 ay dır iyileşmiş değilim topallıyorum birçok doktora gittim hiçbiri bir çare bulamadı 20 seans fizik tedavi denedim yine bir işe yaramadı o zaman zarfı içinde hayatımda ateş nedir bilmeyen birisi olarak 3 defa yüksek ateş geçirdim ailede kemik ile öykü olması biraz çekindiriyor ablamın da öyküsü çok basit bir burkulma ile başlamıştı sizin bana önlem alma anlamında önerebileceğiniz bir tetkik var mı?

  1. Sizi dinlemeden ve muayene etmeden herhangi bir tetkik önermem yanlış olur. Ancak bir fizik tedavi uzmanına veya bir ortopediste gitmenizi öneririm. Geçmiş olsun.

 15. deniz

  merhaba.ben direk konuya başlamak istiyorum.Annem’in bel kısmı aralıklarla ağrıyor.bunun nedeni ne olabilir?

  1. Lütfen google şöyle yazarak çıkacak yazımı okuyun: bel ağrısı medimagazin erbil dursun. Geçmiş olsun.

 16. büşra

  Merabalar hocam. Yaklaşık 2 yil once sol omuzumda kemigimde şişlik farkettim ve doktora gittik röntgende kemik tümörü dendi ilac faln verilmedi bende bir daha gitmedim sonra hafif agrilarim olmaya basladi aralar sonra tekrar 6 7 ay once gittim yine yni sekilde kemik tümörü dendi ve iltihapli oldugu soylendi isin tedasi yapalim demisti ama ben korktum ve yine gitmedim şimdi eskisinden biraz daha fazla agrim var kolumu kaldırmakta poset taşımakta bile zorlanıyorum neden boyle oluyor bi zarari olur mu iltihabin gitmemekle kötü mu yapıyorum bana nsil bi zarari olur? Lutfen yrdim istiyorum 🙁

  1. Doktora gitmemeniz yanlış. Omuz ağrısı yapan onlarca neden var. Öncelikle doğru teşhis sonrasında tedavi önemli. Geçmiş olsun.

 17. yildiz

  MERHABa hocam. Benim bel ve sirt agrilarim var gündü zde bu agrilar mevcut ama gun icinde ara ara kendisini gösteriyor. Geceleri agrilarim belimden omuLarima kadar cikiyor ayni zamanda. Mide bulantilarim var. Gebelik gibi bir durum soz konusu degil.midem bulninc da kusmamak icin elimden geleni yapiyorum. Istahsizlik var. Kolumdada 3-4 tane bene benzer ama kucuk kirmizi noktalar cikti.. ustelik cok Halsizim bir yorgunluk var uzerimde… bazen Yerimden kalkacak takatim bile olmuyor sürekli uyku halindeyim.bas donmeside var ayni zamanda… Ani bir sekilde cok asiri olmasada gozle gorulebilecek etrafimdaki insanlarin fark edebilecegi sekilde kisa surede kilo kaybi gerceklesti. Yardimci olur musunuz lutfen. Pazartesi gunu icin dahileyeden randavu aldim. Ama suan dogu bölgesinde universite okumaktayim doktorlar pek ilgilenmiyor acikcasi yorumunuz bnm icin cok onemli simdiden cok tesekkur ederim.

  1. Dahiliye hekimlerinin kanaatleri önemli. Kan tablonuz nasıl buna bakmak lazım. Detaylı bir inceleme gerekiyor. Geçmiş olsun.

 18. nihal

  Hocam eşimin şiikayetinin başlama zamanı : 31.01.2015
  Haftada bir tekrarlayan baş ağrısı,baş dönmesi ve hissizlik var. Acile gittiğimizde kandaki wbc oranı olması gerekenden fazla çıktı.Şikayetleri 2 aydır mevcut. halsizlik mevcut . bacaklarda ağrı şikayeti , mevcut yürümede halsizlik oluyor. tetkiklerinde T11 de kompresyon ve şüpheli kitle tanısı var ve t 11 den operasyon ve biopsi önerildi. t 11 bölgeside şu an hiç ağrı yok.Ne yapmalıyız cerrahi operasyon önerirmisiniz?

  1. Bu yazdıklarınıza bakarak operasyon gerekli görünüyor. Ancak kararı doktorunuz ve sizler vereceksiniz.

   1. sefa

    Merhabalar hocam benim haziran 2015te tam olarak tarihini söyleyebileceğim bel ağrısı başladı ve ara ara devam etmekte bazen bu ağrı yanlış hatırlamıyorsam 2 defa kalça be belde uyuşma şeklinde kendini gösterdi.bu ağrılar başlamadan önce sol testisimde varikosel ve spermatosel saplanmıştı ve 2-3 yıldır var olan sol kasık ve bacak içinde yanma şikayetleri bu ağrılara bağlanmıştı.acaba testis ya da başka herhangi bi ca nedeniyle araştırma için doktora bşvurmalımıyım.bel ayrımda keza sol tarafta

    1. Bel ağrısının çok küçük bir bölümü kansere bağlıdır. Bel ağrısı araştırılırken hekimin bu konuda da elbette dikkatli olması gerekir. Gerek hastanın şikayetleri gerekse muayene bulguları çok önem arz eder. Geçmiş olsun.

 19. imran

  Annem bel agrısı diye gitti emar cektirdi tümer süpelendiler ne demek yardimcı olurmusunuz

  1. Bel ağrılarında çok nadir olarak iyi veya kötü huylu tümör neden olabilir. Annenizde tümör olduğu söylenmiş.

 20. Yasemin

  Merhaba 2 hafta önce bel ağrılarım vardı doktora gidip mr çektirdim ve mr sonucunda sagital planda se T1, tse T2, aksiyel planda lumbal intervertebral disk düzeylerinden tse T2 ağırlıklı sekanslar elde olunmuştur.Lumbal vertebralarda yer yer hemanjiomlar izlenmiştir denmektedir.cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

  1. Bel ağrısı için hasta ile uzun konuşmak ve ciddi bir muayene çok önemlidir. MR sadece yardımcıdır. MR’a bakarak teşhis konamaz. Lütfen google’a: bel ağrısı erbil dursun diye yazn ve yazımı okuyun. Geçmiş olsun.

 21. sevilay

  1 ayı geçkin bel agrım var.doktor kas incelmesi
  var dedi kötü bisey midir?

 22. suzan

  belimde bir aydır bir agrı var bacaklarım agrıyor. kolum bazen karıncalamıyor. gecen gün burnumda kan geldi.yardımcı olursanız sevinirim

  1. Bel ağrısı yapacak birçok neden var. Sizinle karşılıklı detaylı konuşma, muayene çok önemli. Bel ağrısında doğru tanı büyük önem arz ediyor. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Buradan bana daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 23. mesut

  Merhaba sayın hocam benim bir sıkıntım var.1 aydır geceleri bel agrımdam uyuyamiyorum hep aynı saatte agrı giriyor belime bu vücudumuna yayılıyor zamanla kemiklerim ağrımaya başladı

  1. Gece gelen bel ağrısında romatizmayı mutlaka düşünmemmiz lazım. Önemlidir dikkate almak lazım. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 24. engin cilev

  Merhaba bizim derdimize care bulamadik babam bir ay once gobek fitigi ve kasiginda bir ur aldirdi kasiktaki ur tahlil sonucu kanser cikti ve doktorlar kaynagini bulamadi babamin oturdugu zaman ve ayakta zaten duramiyor cok bel agrisi terleme bazen usume var 2 defa mr kan tahlilleri normal bagirsaklar normal prostat nornal sizce ne olabilir simdiden size cok tesekkur ediyorum

  1. Terleme, zayıflama, gece ağrıları gibi bulgular kanser lehine bulgulardır. Kan talilleri önemli. Hastanın muayenesi çok önemli. Varsa eğer beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun. Geçmiş olsun.

 25. eminegül

  merhaba hocam ben 24 yaşındayım.daha önce sol karın boşluğundan paraganglioma ameliyatı oldum ameliyattan önce pet filmi çetirdim bunun sonucunda kemiklerde deyumuşak doku görüldü.bu haftada sintigrafi çektirdim ve sonucu şu şekilde:posterior pozisyonda T11 veL5 vertebra sağ lateralinde, L1 korpusunda yoğun hiperaktivite izlenmektedir.. sizce ne olabilir ciddi bir durum söz konusumu saygılar

  1. Paraganglioma %97 oranında iyi huylu bir oluşumdur. Konu ile ilgili başka bir bilgi vermem yanlış olur çünkü sizin söyledikleriniz bir yorum yapmama yetmiyor. Lütfen sizi takip eden hekim arkadaşımıza danışın. Geçmiş olsun.

 26. gülseven

  Merhaba, iyi günler. ..
  Ben dün Dedeman kemik kanserine yakalandığını ogrendim. Çok Üzgünüz. Almanya’da yaşıyoruz, tedavisi nasıl olması gerekir, nelerin uygulanması gerekir? Dedem 68 yasinda, ve 2 aydır bel ağrısından şikayetciydi, ancak bunun üstüme zannederek bir hekime gitmekte gecikmiş. . Daha önceleri ara ara ateslenirdi, ateş kemik kanserinin habercisimiydi acaba?
  Iki gün önce bel bölgesinde çekilen filmde iki ayrı yerde gorulmus, iki ayrı yerde olduğu icin doktorların şüphesi organlarından sıçramiş olabilme ihtimalinin olabilmesi. . Eğer öyleyse durum nedir? Allah korusun dedem ölecek mi?? Nolur bize bi akıl verin….
  Simdiden Teşekkürler

 27. sevcan özdil

  Hocam merhabalar,
  Annemin bel fıtığı var. ve son zamanlarda şiddetli kalçasından ayağına kadar uzanan ağrıları var. Yapılan MR ın raporu şu şekildedir.
  Lomber lordoz doğaldır.
  *Lomber vertebralarda anterior süperior end platolarda modik tip II sinyaller seçilmektedir.
  *L3 vertebra korpus sağında milimetrik T1A ve T2A seride hiperintens odak izlenmiştir(Hemanjiom?)
  *L3-4 düzeyinde minimal diffüz bulging izlenmiştir. Nöral foramenler inferiorda kısmen daralmıştır.
  *L4-5 düzeyinde diffüz bulging izlenmiştir.Bu düzeyde flaval ligament hipertrofisi, faset eklem komşuluğunda milimetrik kistik sinyal izlenmiştir. Lateral resesler daralmış olup, spinal anal genişliği en dar yerinde 8.5 mm ölçüldü. Lateral reses ve spinal stenoz açısından değerlendirildi. Bilateral nöral foramenler inferiorda kısmen daralmıştır.
  *L5 verterada transiyonel vertebra (sakralizasyon) seçilmektedir.
  *L5-S1 intervertebral diskte T2A seride dejeneratif su kaybı ile uyumlu sinyal azalması seçilmektedir. Bu düzeyde diffüz bulging zemininde santral posterior anulus fibrozis yırtığı ve dar boyunlu fokal bulging seçilmektedir. Anterior epidural yağ planına hafif bası etkisi izlenmektedir. Bu düzeyde faset eklem dejenerasyonu ve flaval ligament kalınlaşması ile lateral resesler daralmıştır. Spinal kanal AP çapı 11mm ölçüldü.
  Konus medüllaris L1 düzeyinde doğal biçimde sonlanmaktadır. Kauda equina liflerinin dağılımı tabiidir.

  Hocam kemik tümörü diye bir şeyler okuduk. Acaba durum nedir bilgilerinizi paylaşırsanız çok seviniriz. Şimdiden teşekkürler.

  1. Annenizde rapor edilmiş olan hemanjiom (iyi huylu tümör) genellikle hiç bir sorun oluşturmaz. MRI raporundan anlaşılan annenizde ileri derecede kireçlenme ve kanal daralması olduğudur. Bunun kemik tümörü ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Geçmiş olsun.

 28. ceyhun

  selam benim babamin belini muayine etdirdi belinde hemangioma var.bu nedir? nasil hastalikdir?

  1. İyi huylu tümördür. O bölge üzerine fizik tedavi uygulamalarından bazıları yapılmamalıdır. Geçmiş olsun.

 29. Elif

  Merhaba. Eşime kısa bir süre önce kemik kanseri teşhisi konuldu. Kanser bel kemiğinde ve çoğu bölgesine yayılmış durumda. Çok fazla belirti yoktu ağrı dışında. Vucudun dışından da görülebilen veya hissedebilinen bir belirtide yoktu. Bu hastalıkta belirtiler bu kadar az mıdır yani herkes için mi böyle yoksa bu nadir bir durum mu? Tedavi süreci yaklaşık ne kadar zaman alır ve yaşam oranı nedir? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürlerç

  1. Bel ağrılarının çok az bir bölümü kanser nedeniyle olabiliyor. Belirtiler çok sinsi ilerleyebilir. Kansere bağlı bel ağrısında hastanın şikayetleri daha çok pozisyonla değişmeyen ağrı şeklinde ortaya çıkar. Ayrıca geceleri ağrılarda artış olabilir. Kanserin türü ne ise ona göre tedavinin şekli ve yaşam oranı da değişiklik arz eder. Geçmiş olsun.

 30. hakan alibay

  size bir soru sormak istiyorum önce sağ diz kapağımın üzerinde ağrılı bir sivilce oluştu ben çıban sanıyorum ama emin degilim tabi onu sıktım iki gün sonra iz bile kalmadı 15 gün sonra sol diz kapağımın üzerinde çıktı yine aynı şekilde ağrılı şuan sadece kızarık ama 2 gün içinde zannediyorum ucu sararacak yine sıkacam soruya gelyim bende bel fıtıgı bar çok yorulduğumda kendimi zorladıgımda ağrım oluyor 2 gün sonra geçiyor bana dediler kemik kanseri olabilirmi acaba siz ne diyorsunuz kusma,kilo kaybı miğde bulantısı falan yok şimdiden teşekkür ederim

  1. Bel ağrısının bir nedi de kanser olabilir. Ancak bel ağrısında kanser olasılığı çok düşüktür. Detaylı sorgulama, muayene ve tahliller önemlidir.
   Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın