Bel ağrısının teşhisinde ve durumunda esas yol gösterici olan hastanın anlattığı şikayetler ve doktorun yaptığı muayenedir. MR a çoğu zaman gerek yoktur. Ancak toplumumuzda sanki her hastada MR gerekliymiş gibi yanlış bir yönlendirme vardır.

MR incelemesi şu durumlarda önerilmektedir:

Ameliyata kara verilmiş hastada ameliyat öncesi fıtığın durumunu kontrol etmek için,

Genel olarak disklerin kontrolu için,

Bel ağrısının nedeni olarak nadir görülen bir durumdan şüpheleniliyorsa.

MR nin yanlış sonuç verme oranı yüksektir. Ağrıyla ilgisi olmayan değişiklikler MR de görülebilir ve yanlış olarak ağrının nedeni bu değişikliklere başlanabilir. MR görüntüleme, sıklıkla bel ağrısının nedenini göstermez. Yukarıda da söylediğimiz gibi önemli olan esas olan hastanın şikayetlerinin değerlendirilmesi ve doktorun muayenesidir.

This Post Has 2 Comments

  1. Hayrettin koca

    Hocam bende yaklasik olarak 3 senedir ozellikle el parmak ve dizlerimde agrilar oluyordu yaklasik 5 degisik doktor ve hastanede degisik tahliller yapildi hepsindede kan ve idrar tertemiz cikti ama agrilar hava durumuna (sicak soguk kapali acik etkiliyo) devam etti en sonunda hacettpede mr cektiler ve iltihapliromatizma teshisi kondu.Merak ettigim iltihap yapilan onca idrar ve kan tahlillerinde neden cikmadi mr a guvenmelimiyim cik agir kortizonlar yazildi mr a guvenip tedaviye baslamalimiyim bi yol gosterirseniz duami alirsiniz hocam saygilar kolay gelsin

    1. İltihaplı romatizma tanısı için iyi bir anamnez ve muayene çok önemli. Kan tahlilleri, MR gerektiği zamanlarda çok yardımcı. Verdiğiniz bilgilerle birşey söylemek çok zor. Doktorunuza güvenin ve tedaviye devam edin. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın