Rehabilitasyon, felç geçiren ve hayatına devam eden çoğu hasta için hayatın önemli bir parçasıdır. İnme rehabilitasyonu yaşam biçiminizi değiştirmeniz, yeniden öğrenmeniz veya yeniden tanımlamanız gerektiği anlamına gelmektedir. İnme rehabilitasyonu kimseye bağlı kalmadan yaşamaya dönmenize yardımcı olacak şekilde düzenlenmiştir.

Rehabilitasyonun hedefi, inmenin etkilerine rağmen günlük aktivitelerinize devam edebileceğiniz güç, yetenek ve güveni yaratmaktır.

Felç rehabilitasyon ‘u hizmetleri şunları içerebilir:

 • Hareket, denge ve koordinasyonu yeniden yapacak (onaracak) fiziksel tedavi
 • Banyo yapma, kendi kendine giyinme gibi temel işleri yeniden öğrenmek için iş ve uğraşı terapisi
 • Konuşma terapisi
 • Yutma rehabilitasyonu
 • Mesane-bağırsak rehabilitasyonu

Felç rehabilitasyon çalışmaları, felç ‘li hastaların iyileşmesinde çok önemli kısmı oluşturur. Rehabilitasyon gücü, koordinasyonu, enduransı (aktiviteyi sürdürebilme yeteneği) ve güveni sağlar. Amaç yürüme, konuşma, kişisel bakım yapabilmeyi hastaya yeniden öğretebilmektir. Önceden yapabildiklerini hastaya yeniden öğretebilmektir.
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hekimi rehabilitasyona gereksinim olup olmadığını, rehabilitasyon gerekirse hangi tip rehabilitasyonun hasta için faydalı olacağını belirler. Hastaların birçoğu rehabilitasyon sonrası daha iyi olacaktır. Rehabilitasyon hastanın tıbbi durumu stabil olduktan hemen sonra başlar. Beyin iyileştikçe bazı gelişmeler kendiliğinden de görülebilir.

Felç rehabilitasyonu umt verici midir?

Rehabilitasyon alanındaki gelişmelerden dolayı hastaların tedavisi son zamanlarda daha umut verici hal almıştır. Ekip çalışmaları her zaman daha iyi sonuç vermektedir. Aile bireyleri oluşan özürlülük ve engellilik hakkında bilgi sahibi olmalı ve hastanın istenilen fonksiyonunu yeniden kazanabilmesi için yardım etmelidir.

Rehabilitasyon programında nelere dikkat edilir?

Rehabilitasyon programı hastanın tüm kişisel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlandığından, her hastaya uygulanacak program farklı olacaktır. Bazı tedavi ilkeleri şunlardır:

 • Temel hastalığı (felç ‘e neden olan hastalığı) tedavi etmek
 • Komplikasyonları önlemek
 • Engelliliği ortadan kaldırmak ve hastanın fonksiyonlarını geliştirmek
 • Hasta ve ailesini yaşam tarzı değişikliklerine uygun eğitmek

Ayrıca bakınız:

This Post Has 2 Comments

 1. Nevzat gedik

  Benim babam 72 yaşında kendisinde şeker yok tansiyon yok kollesdur yok 25 nisanda sag tarafına inme geçirdi şu anda taburcu oldu yatalak evde yatiyor konuşamiyor amma yemegini yiyebiliyor babamı yürütebilirmiyiz acaba

  1. Felçte doğru ve yerinde yapılacak tedavilerle ilerlemeler oluyor. Hastalarımız sonuçlarımızdan çok memnunlar. Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız.Ayrıca Google’a şunu yazın: Felçten değil bilmemekten korkun. Burada çıkacak yazımı çok dikkatli bir şekil de okuyun. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

Bir cevap yazın