Yutma değerlendirmesi (testi) hastanede ilk yapılacak değerlendirmelerden biridir. Başlangıçta, kişinin bir yudum suyu öksürmeden veya tıkanmadan yutabildiğini görmeyi içerir. Hastanın yutmada zorluğu varsa Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktor hastayı görmelidir. Sonrasında bir diyetisyenle kolay yenebilecek diyet ve doğru gıdalar üstünde çalışabilir. Bazı hastalar püre yapılmış katı gıdalar ve kıvamlı içeceklere ihtiyaç duyabilir.

Felç geçiren kişi kendini besleyebiliyorsa veya yardım alarak besleniyorsa yiyeceklerin ve içeceklerin soluk borusuna kaçmasından korunması için doğru oturma pozisyonu ve uygun yeme metotlarını öğrenmek zorundadır.

Hasta ağız yolu ile beslenemiyorsa özel beslenme teknikleri kullanılır. Nazogastrik beslenme, burundan bir tüpün geçirilip yiyeceklerin mideye ulaştırılması işlemidir. PEG (Perkutan Endoskopik Gastrostomi) karın duvarından direkt mideye giden bir beslenme tüpüdür.

This Post Has 84 Comments

 1. Fırat Çetin

  Erbil hocam hayırlı akşamlar, annem 21 gün önce beyin kanaması teşhisi ile hastaneye kaldırıldı, kanamanın beyinde değil beyincik sapında olduğu tespit edildi ve ameliyat oldu şu an hala yoğun bakımda, kendinde fakat yutma ve konuşma refleksi yok, ameliyatı yapan cerrah ile görüşmemde bana kanamadan dolayı sinirlerin zarar gördüğünü ve tekrar yerine gelip gelmemesi konusunda net bişey diyemeyeceğini söyledi, dünden beri PEG dediğimiz yöntemle besleniyor, size sorum şu bu 2 refleks yerine tekrar gelir mi yada gelmesi için bizim hastamıza ne gibi uygulamalar yaptırmamız gerekir

  Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle annenizin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Burada hastanın hareketlerinden tutun mesanesine yutmadan mental durumuna göre içinde bulunduğu durumun anlaşılması çok önemli. Böylelikle annenizde nasıl bir gelişme olacağı ve yapılacak tedaviler hakkında fikir sahibi olmamız mümkün olabilir. Yutma açısından videodloroskopik yutma testi yapılması gerekebilir. Yutma ile ilgili https://felc-romatizma.com/tedaviler/yutma-rehabilitasyonu ve https://felc-romatizma.com/felcte-yutma-bozuklugu-felc yazılarımı okuyun lütfen. Ayrıca http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 2. Harun

  Merhaba erbilbey annem 20 gündür yoğun. Bakımda sağ taraf felçli yemek yediremiyoruz ne yapmalıyız

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun işlerim yüzünden cevabım gecikti. şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Öncelikle https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda yatmaya bağlı gelişebilecek sorunları engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor. Ayrıca https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. İnşallah yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 3. Nazar

  Hocam selamlar %86 hem bedensel hem zihinsel engelli ablam var..aynı zamanda şekeri ve epilepsisi var..bı ay kadar önce baziler arter tıkanıklığı geçirdi..uyku yeme içme durumunu etkileyen damarlarmis. Kıvamlı besinleri yutabiliyor ama hiç yemek istemiyor..açlık susuzluk hissetmiyor sanki..zorla yemek yediriyor su içiyoruz… o ağlıyor biz ağlıyoruz. Öneriniz tavsiyeniz var mıdır..ablam için napabilirim .. teşekkürler

 4. Müslüm

  Hocam iyi gunler.babam bugün önce ayak uyusmasi ve daha sonra el ve baş (sol) zaman araliklariyla uyuştu .. hızlıca acile getirdik ve daha sonra nöroloji servisine aldılar.konuşması petek el ve ayak ta uyuşma var yürümekte zorlanıyor. Onereceginiz birsey varmıdır teşekkür ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan cevap veremedim. Babanızın durumu şimdi nasıl oldu? Geçmiş olsun.

 5. özge

  Hocam babamın beyindeki bi damar pihti atmis tikanmis bu yuzden yutkunamiyor birsey yiyio icemiyor 18 gundur yogun bakimda yatiyor serumla ve burundan besleniyor doktorlar 2 3 gundur agizdan mama vermeye calisiyor ama bogazi tikali hala yutkunamiyor. Doktorlar yasinin genc oldugunu ve umit oldugunu soyluyor. Babam 55 yasinda daha once bi hastaligi falan olmadi sizce umit varmi hocam duzelirmi ne kadar surer bu durum?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Babanızın şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Öncelikle https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda yatmaya bağlı gelişebilecek sorunları engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor. Ayrıca https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. İnşallah yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 6. Suat

  Merhabalar, Annem beyin sapında bulunan tümör nedeniyle ameliyat oldu . Ancak tümörün riskli bölgede bulunması nedeniyle bir kısmı olduğu yerde bırakıldı. Ardından beyinin başka bir bölümünde kist tespit edildi. O kistde ameliyat ile alındı. Bu ameliyatlar nedeniyle yemek içmek çok büyük sorun haline geldi. yediğini içtiğini yutamıyor . Bazen geri geliyor. ses kısıklığı da söz konusu. Ne önerirsiniz. Teşekkürler …

 7. Mustafa

  Mrb Hocam babam 3 sene önce felç geçirdi ve yutma fonksiyonunu tamamen kaybetti midesinden peg ile besleniyor bütün rehabilitasyonlar yapıldı fakat hiçbir sonuç alınamadı sizce iyileşme ihtimali var mı biraz ümidimizi kaybettik açıkçası

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yutma fonksiyonun anlaşılabilmesi için videofluroskopik yutma testinin yapılması gerekir. Böylece PEG’in kalıp kalmayacağı anlaşılır. Veya klinik olarak zaten oral yoldan hasta yiyecekleri tolere edemiyorsa yine PEG tek çzöüm olarak düşünülebilir. Ayrıca yutma ile ilgili https://felc-romatizma.com/tedaviler/yutma-rehabilitasyonu ve https://felc-romatizma.com/felcte-yutma-bozuklugu-felc yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

   1. Nazım Özdemir

    Hocam ben size 12 gün önce yazmıştım HOCAM annem beyin sapına pıhtı atmıştı 12 gün sonra yani bugün servise çıktı hamdolsun bizleri tanıyo zorda olsa konuşuyor elini kolunu bacağını oynatıyor ama burnundan mama ile besleniyor bu mama ile beslenmesine yani yutma sorununa bir tedavi olabiliyormu birde önce ALLAH sonra sizler biliyorum ama bundan sonra hayati tehlikesi devam ediyormu hocam kısa zamanda bilgilendirirseniz çok seviniriz hayırlı ramazanlar hocam

 8. Ramazan KILIÇ

  Hocam merhabalar Babaannem yaklaşık 50 gün önce beyne pıhtı atması sonucu sol taraftan felç geçirdi ve hala yoğun bakımda yatıyor ancak ilk günden beri bir yudum su dahi içemedi burnundan hortum yoluyla besliyorlar ayrıca sürekli Enfeksiyonla mücadele ediyor. Ama ilk günden beri bilinci açık ve bizimle konuşabiliyor. Bugün karından mideyi delip beslenmesine o şekilde devam edileceği söyledi. Hocam Babaannemde bir düzelme olur mu cevabınızı bekliyorum çok teşekkür ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yutma testi ve yutma kliniği besinlerin akciğerlere kaçtığını gösteriyorsa PEG uygundur. Geçmiş olsun.

 9. Fatma

  S.a hocam ben 11 şubat muayene için gidip acil hastaneye yatışım yapıldı suyumun fazla olduğu riskli gebelik die gözlem altındayım 5gun sonra normal doğum yaptım doğumda bebeğim beyin kanaması geçirdi şuan 70 gündür yoğun bakımda yatıyor bebeğim yutamıyor,ağzını kapatamıyor,desteksiz nefes alamıyor ve nefes tıkanması geçirdi için uyutmaya başladılar,akciğerinde yoğun balgam var solunum borusu gelişmemiş ve kaslarının kuvvetli olmadını kas hastası olabilce ni söylüyorlar hocam benim çocuğumda gerçekten kas hastalı olabilirmi yoksa beyin kanaması nın etkilerimi bunlar düzelme durumu olabilirmi ne önerirsiniz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu aşamada bebeğinizin yoğun bakımı sürecinin tamamlanması gerekli. Oradaki hekimlerinize güvenin ve onların önerilerini yerine getirin. İnşallah yoğun bakımdan çıkınca tekrar yazın bana. Geçmiş olsun.

 10. zeynep

  merhaba hocam benim babam iki ay önce yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirdi yaklaşık bir hafata yoğun bakımda kaldı daha sonra serfise çıkardılar fakat babam bizi tanımıyor soru sırmadıkça konuşmuyordu ve bakışlar boştu yedirdiğimiz yemekleri çok yavaş çiyiniyip ağzında bekletiyodu iki gün serviste kaldıktan sonra üçüncü gün tekrar fenalaltı ve yoğun bakıma alındı meğersem babamın yediği bütün yemekler soluk borusundan akciğerine kaçmış ve malesef çok ağır bir enfeksiyon sonucu babamı kayıp ettik sizce babama katı yemeklerin verilmesi ve ağızdan beslenmesi doğrumu

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle babanızın nurlar içinde yatmasını dilerim. Sizlere sabırlar diliyorum. Yutma fonksiyonu bozukluğu konusunda her zaman söylüyorum; maalesef yutma fonksiyonunun ne durumda olduğu bilinmezse, bu konuya dikkat edilmezse hasta yediklerini solunum borusundan kaçırıyor olsa da farkına varılmayabilir. Bu yüzden çok dikkat edilmeliydi. Maalesef yutma fonksiyonuna ülkemizde pek önem verilmiyor. https://felc-romatizma.com/tedaviler/yutma-rehabilitasyonu ve https://felc-romatizma.com/felcte-yutma-bozuklugu-felc yazılarımda bunlara değiniyorum. Öte yandan sonraki mesajlarınızda soruya cevap vermeden silinmiş diyorsunuz herhangi bir silinme yok.

   1. 05342961247

    Hocam merhaba babam felc gecirmis dediler doktorlar yutkunamıyor 15 gündür tıp fakültesi hastanesi de yatıyor hala ilerleme yok burnundan mama ile besliyorlar ne yapmamızı onerirsiniz teşekkürler

 11. Nevra

  Hocam merhaba,

  Esim 65 yasinda Corticobasal Degenerasyon hastasi. 2 yildir yatar vaziyette, gozleri ile bizi takip edebiliyor, onun disinda hicbir iletisime acik degil. Norologumuz yutma zorlugu cekecegini aktarmisti. Halihazirda kasikla sivi yemekler yiyebiliyor, yavasta olsa su icebiliyor, ancak nefes alip verdiginde akcigerinden hisirti benzeri sesler geliyor, acaba akcigerine yutkunma zorlugundan dolayi sivi gitmis olabilir mi ? Bunun ilk belirtileri nelerdir ? Ilerde akcigerine birsey sivi gidip gitmedigine nasil emin olabiliriz ? Tam olarak oksuremiyor

  Tesekkurler

 12. İrem

  Hocam benim annem felç geçirdi yüksek dozda kan sulandırıcı verildi.Midedeki ülserden dolayı mide kanaması geçirdi. Hasyanede yattık .Belli bir zaman kanaması devam etti daha da sonra kanaması durdu endpskopi ve konpskopi yapılfı bunlar yapıldıktan sonra yutkunma zorluğu yaşadı hiçbir şey yiyemiyordu su dahi içemiyordu gırtlağında şişme meydana geldi bundan dolayı yutkunamıyor şu anda yoğun bakımda burnundan mana ike besleniyor şu anki durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Daha sonra nornal yollarla yemek yiyebilir mi ? Teşekkür ederiz.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Annenizin şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak yazım şudur ve önemlidir: https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun . Özellikle bu yazımın altındaki resimleri çok dikkatli bir şekilde inceleyiniz. İnşallah anneniz yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 13. Birsen ÇAKALOĞLU

  sayın hocam..annem 15 ekim 2017 tarihinde beyin felci geçirdi.2 ay yoğun bakım sürecinden sonra 3 hafta serviste kalmış, şu an 1 aydır da evde NG ile beslenmesi devam etmekte ve yürüyememektedir. El ve kol hareketleri yapabiliyor.Yutkunma egzersizi olarak pipetle 3-4 yudum su veya süt içirmekteyiz.Annem çok zayıfladı ve halsiz, hareketleri de yavaşladı.Yutkunma için ne yapabiliriz.Bu annem için çok önemli ..Annem yaşamak istiyor.Lütfen yardım edin.

 14. Özgür

  Hocam öncelikle merhaba hocam babamın beynine pıhtı attı sağ tarafıma felç vurdu ve yutkunma zorluğu yaşıyor ve konuşamıyor boğazından yemek su geçmiyor hocam 21 gündür devlet hastanesinde yoğun bakimda yatıyor durumu stabil felç durumu gittikçe iyileşiyor ama hâlâ yutkunma sorunu yaşıyor ve konuşamıyor hocam bu yutkunma sorunu ve konuşamama sorunu kalıcımı olur yoksa ilerde zamanla iyileşirmi hocam nolur cevap verin çok acil şimdiden çok teşekkür ederim hocam saygılarımla iyi günler

 15. Songül

  merhaba hocam kardeşim 2 hafta önce beyne pıhtı atması sonucu ordaki sinire denk gelmesinden dolayı yutkunması kesildi şu an burnundan mideye hortum salındı mama takılarak besleniyo bir damla su dahi girmiyo ağzına cuma günü hastaneden çıkardılar fizik tedaviye yönlendirdiler orda kalıcakmış ama bayram tatili olduğu için eve gönderdiler size sorum bunun tedavisi nasıl olur özel hastaneye götürsek farklı bi tedavi veya iyileşme süresi değişirmi zaman geçtimi iyileşmiyo diyolar

 16. Göksel Akışık

  Hocam saygılar.Kayınpederim iki yıl önce beyin kanaması sonucu felç oldu ve bu zamana kadar yatalak.Yemeğini püre halinde veriyorduk ve yutarken zorlanıp öksürse de kendisi yiyebiliyordu.Ancak bu sabah itibariyle artık yiyemiyor hatta sıvı proteini ve suyu bile yutamıyor.Farklı beslenme yöntemlerini bulmak için nasıl bir yol önerirsiniz.Hangi bölümde muayene edilmesi gerekir.Cerrahi bir müdahale olacaksa kendisine kolaylık sağlarmı.Bilgi verirseniz sevinirim nereye başvuracağımızı bile bilemiyoruz.Şİmdiden teşekkürler.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Evet bu derecede ciddi yutma güçlüğü olan hastalarda cerrahi müdahale düşünülebilir. Bundan önce yutma testlerinin yapılması gerekir. Geçmiş olsun.

 17. Sedat

  Hocam merhaba babam yaklasık 10 gundur yatmakta ve sol tarafından kısmı felc gecirdı.. Ilk baslara gore yüzü ve konusmasanı toparladı fakat henuz bırsey yiyip ıcemıyor ne yese geri atıyor.. Beyinde bı damarında pıhtı varmis.Doktor zamanla yutma refleksi kazanacak diyor baska bir alternatif yolu var mı acaba?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan dolayı cevabım gecikti. Babanızın durumu nasıl oldu?

 18. Aynur mila

  Merhabalar hocam. Babam 11 ay once beyin felci gecirdi beyninde kış var ve 4de 3unu yemiş. Ana damarı tıkamış beyin hücreleri yok gibi bisey doktor demesine göre anlatiyorum. 8 ay yogun bakımda kaldı.3aydir evde.burnunda ng takılıydı.bogazida delik.oksijene bağlanıyor. Ilk başta yiyemiyodu.son 1ayda yemeğe başladı ve ng yi çıkardık. Grip oldu ve biraz halsz düştü istagi kapandı. Şuan gribi yok geçti ama yemiyor. Bir yudumda bile öksürüyor direk tikaniyor. Yada yutmuyor geri çıkarıyor. Felci daha vurmuştu ilk. 1hafta önce ise sol dirsek asagisi şişti ve uyuştuğunu anlatyor sol taraf başı da aynı şekil. Ortapdi ve noroljye gördüm. Beyindeki kis yapar dedilr. Sonta yerindede aşırı yarık var. Çok yanma ağrı yapıyor bi anda sanci yapıyor titriyor resmen .. hocam bi yardımcı olsanız

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Belli ki ağır bir felç. Yemesi için karından PEG açılması gerekebilir. Genel cerrahi ile görüşün. Evde bakım hastası gibi duruyor. Evde bakım hizmetlerinden yardım isteyin Devletin. Geçmiş olsun.

 19. Resul

  Merhaba hocam babaanne kısmi felç geçirdi Beyninin yüzde yetmişi kullanılamıyor yoğun bakımdan çıkardık eve geldi Evde bakıyorduk bize tepkide veriyordu Tabii felç sana tarafından geçirdi Sağ tarafım tutmuyor ama git sol eliyle kendi yemeğini iyi biliyordu iki gündür iştahsızlık var yemek yemiyor su bile içemiyorum ne gibi öneriniz var hocam simdiden teşekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Tekrar nörolojide görünmesinde fayda var.Lütfen öncelikle https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız.Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 20. Gülfinaz

  İyi aksamlar hocam.oğlum 18 aylık corpus collosum hastası ona bağlı takıp altında olan hidrosefali ve epilepsi sı var.1 ay önce geçirdiği ağır grip yüzünden trakestomi açıldı.grip geçirene kadar emne refleksi vardı ek gıdalarda yiyordu.fakat şimdi yok.biraz yutkunmaya calısıyo ama yapamıyo.ne yapmalıyız.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Trakeostomi hala duruyor mu? Öncelikle solunum fonksiyonlarını izleyip bu durumu çözmek gerekir. Öte taraftan eğer yutma fonksiyonu bozuksa PEG açılabilir. Sizi takip eden hekiminizle görüşün. Geçmiş olsun.

 21. Gül

  Çok değerli hocam abim iki buçuk ay önce kapşururken hapşuruğunu tutuyo o anda kafasında bir sızı oluşmuş birmüddet sonra şiddetli baş arısıyla nefes almakta zorlanırmış acile gitti sağ kol bacakta uyuşma oldu kısmı felç ama hareket ediyo yürüyo uyuşma dikenlerime gibi en kötüsü yuması yok tükürüktünüz bile yatamıyor beyinde bir damatsa yırtılma olmuş damarda daralma olduğu için Stent takamadılar damarı iptal edildi iki buçuk ay oldu hala yutma refleksi yok budaman içinde 15 kilo kaybetti burundan mamayla besleniyor doktor 4 ile 8 hafta da açılabilir dedi ama hala yutma yok morali çok bozuk ama biz üzülmeyelim diye hissettirmemeye çalışıyor Nasıl yardımcı olursunuz yutma refleksi tekrar başlarım yemek yiyebilecekmi yutma ile ilgili fizik tedavi yada başka ne yapabiliriz bize yardımcı olabilirmisiniz değerli hocam ne yapmamız gerekiyor çookk teşekkürler saygıyla ….

 22. meliha

  Merhaba hocam benim asfiksi doğum kızım var yutma refleksini kaybetti şuan 15 aylık ama hâlâ yutma refleksini kazanamadı ne yapmam gerekiyor fizik görüyor kısacası hocam beynimizde ki hasar yüzde doksan yedi pegle besleniyor şuan epilepsi hastası çok sık nöbet geçirmiyor

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yutma fonksiyonu, oral-motor rehabilitasyon çalışmaları yapılmalı. Ayrıca çocuğunuz bir bütün olarak değerlendirilip tedavi planları oluşturulmalı. Geçmiş olsun.

 23. pamuk

  Hocam babam 17 gün önce tansiyon yuksekliginden hastaneye kaldırıldı ve boğaz felcligi geçirdi burunda NS ile besliyor Duk 3 gün önce çıkartıldı ns ve çay kaşığiyla besleniyor tıkanma oluyor ama bunu balgam olarak çıkartıyor zaman gerektiren birsey olduğunu dediler sizin önerdiğiniz birsey varmı bu konuda

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Babanızın felç açısından genel olarak değerlendirilmesi gerekiyor öncelikle. Yutma fonksiyonu da değerlendirilip gerekiyorsa yutma testlerinin yapılmalı lazım. Felç ile ilgili olarak ​Lütfen öncelikle https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. ​
   Ayrıca yutma ile ilgili https://felc-romatizma.com/tedaviler/yutma-rehabilitasyonu ve https://felc-romatizma.com/felcte-yutma-bozuklugu-felc yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

 24. Eren

  Merabalar hocam babam yaklasik 20 gun once asiri bas donmesiyle hastaneye kaldirildi su anda yatiyor. Daha onceden de aynisi olmustu beyin sapina pihti attigini soylediler bu sefer daha ciddi oldugunu soylediler ayni zamanda yutkunma reflexini kaybetti eskisinde boyle birsey olmamisti ve 1 gece hastanede kalip cikmistik bugun taburcu olcaz ama yutkunmasi ne zaman acilir bunun icin ne yapmamiz lazim

 25. Ali

  Hocam bir de kucuk bisey soracam felc geciren hastada mental gerilik oluyormu .felc gecirsede eskisi gibi dusunebilirmi hasta .ben babaannemi pek goremiyorum ama cok olgun konusan bi kadin dediklerine gore cocuk gibi bazen davraniyormus.akli gidip geliyormus.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Tabii ki olabilir felçte böyle durumlar.

 26. Ali

  Hocam babaannem felc gecirmisti ama o geciciydi eski haline dondu. iki ay once tkrr felç gecirdi yogun bakimada aldilar. Doktor eve gonderdi. şuan sol tarafını kullanamıyor.kan sulandirici aliyor. Hipertansiyonu var yine.ve en can sıkıcı tarafı konuşamaması derdini anlatamadıgi icin surekli agliyor. aslinda konusuyo ama biz hic bisey anlamiyoruz. Bizde ister istemez uzuluyoruz. Suan fiziktedavi goruyor.konusmasi duzelecekmi sol tarafini tkrr kullanmasi mumkun olacakmi . Acaba .aslinda yavas yavas yuruyormus haberini aldim..ama evde bizim yapabilecegimiz bisey varmi onerileriniz. tkrr felc gecirme ihtimali varmi sag tarafininda.onlemek icin neler yapmaliyiz tsk hocam.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   ​Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Ayrıca Google a yazın: felçten değil bilmemekten korkun. Ve bunu da çok detaylı inceleyin. Oturur duruma gelince görüşelim lütfen. Geçmiş olsun.

 27. Recep bayat

  Merhaba hocam,
  Annemin beyin damarlarına kalpteki ritim bozukluğu ndan dolayı pıhtı gitti ve iki damar 3-5 cm tıkandı. 31 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra 10 gün civarindada serviste kaldi. Şuan neredeyse kendi kendine yuruyor tuvalete gidiyor. Fakat konuşması çok çok az bir kaç kelime ya konuşuyor ya konusmuyor. Yemeğide zorla eksik olan bir dişinin olduğu yerden gonderiyoruz. Yutkunmasi iyi fakat ağzını açmıyor ve çok iştahsız.. ne yapabiliriz hocam çok tesekkur ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek gerekiyor. Bilişsel fonksiyonlar üzerinde çok durulmalı. Mümkün mertebe hastalarla beraber bulunacağı ortamlardaki terapiler yararlı olacaktır. Geçmiş olsun.

 28. Buşra

  İyi akşamlar babam 4 ay önce beyne giden damarın sağ tarfına pıhtı atması sonucu sol tarafında felç oluştu 3 ay yogun bakımda kalfı daha sonra 18 günlük servis süremiz oldu aynı zamanda babamda yutkunma refleksi yok dediler fakat babam tükürüğünü ve bakgamını ağız bakımı yaptığımız solisyonu yutuyor.doktor cubukla test yaptı ve refleks yok dedi ama babamın 20 yasından beri bademcıkleride yok sizce yutkunma refleksinin var olduğunu nasıl anlarız FTR sorduğumuzda kendıliğinden geliceğini söyledi ve babam solunuma bağlıydı kendi kendi tüpünü çıkardı yutkunma refleksi neye bağlı yoktur. 65 yaşında

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yutma problemleri muayene ile ve videofluroskopik yutma testi ile değerlendirilmeli. Geçmiş olsun.

 29. ışılay

  mrb babam 2 sene önce felç geçirdi sol tarafında hafif bir hissizlik var ve tükürüğünü bile yutamıyor mideden peg ile besleniyor her türlü rehabilitasyon uygulnadı fakat 2 senedir en ufak bir gelişme söz konusu değil sizce artık yutması imkansız mı yoksa rehabilitayonlara devam etmelimiyiz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Web sitemin yenilenme çalışmalarından dolayı geç cevap yazabiliyorum. İki sene geçmesine rağmen gelişme olmaması elbette can sıkıcı. Ancak yutma durumu nedir buna bakmak lazım. Yutma hiç mi gerçekleşmiyor, yutma sonrası nefes borusuna kaçak mı oluyor? Yutma çekimi yapıldı mı (videofluroskopi)? bunları değerlendirip görmek lazım. Geçmiş olsun.

 30. Yeter Kırmacı

  Hocam babamda ALS den şüpheleniyor doktorlar. konuşma ve yutma bozukluğu var rehabilite edilebilir mi???

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Web sitemin yenilenme çalışmalarından dolayı geç cevap yazabiliyorum. ALS çok ozr bir hastalıktır. Elbette rehabilitasyon çalışmaları le hastanın yaşam kalitesi artırılabilir. Geçmiş olsun.

 31. fatma

  Hocam ananem kismi felc gecirdi 10 gundur hastanede yatiyor onceden bilinci acikti sonra git gide konusmamaya basladi son 1 gundur konusuyor kendini ifade ediyor her seyi hatirliyor helallik aliyo tesbihini cekiyo sesli bi sekilde ama gel gelelim hic bisey yutamiyor beynin yarisinin oldugunu yemek yemeyi unuttugu soyleniyo ama cani yiyecek istiyo patates puresi falan buskuvi ama yogurtla deneme yapilmis yutamamis devlet hastanesiinde yatiyo ve midesinden ameliyat edilmesi soyleniyone yapalim yardim edin lutfen…

  1. Eğer bu denli yutma sıkıntısı varsa söylenen PEG operasyonu yapılabilir ve bu şekilde beslenmesi sağlanabilir. Sonrasında yutma rehabilitasyon çalışmaları çok önemlidir. Videofluroskopik yutma çekimleri ile takip edilip ameliyat tekrar eski haline döndürülebilir. Geçmiş olsun.

 32. Elif

  Merhaba hocam … Kardeşim 15 yaşında dogustan konuşamıyor ve salyasini yutamiyor bu konuda ne yapabiliriz bilgilendirirseniz cok sevinirim..

  1. Öncelikle tanısı koymak ve buna göre hareket etmek gerekir. Salya çok can sıkıcı ise tükrük bezlerine toksin uygulanabilir.

 33. Hasan kaplan

  Hocam annem 1.5 ay önce sol tarafından felç geçirdi 1 hafta nöroloji bölümünde yattıktan sonra fizik tedaviye sevk ettiler ve bu zamana kadarda fizikte yatmakta ama belirgin bir iyileşme görünmedi burnundan besleniyor bilinç yerinde konuşma iyi anlaşılmıyor siz ce durum nedir..

  1. Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri hazırlamaya devam ettiğim şu adreste bulacaksınız: ” https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızda derhal ciddi rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (https://felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Yutma açısından ise yutma testleri dahil yutma fonksiyonları bir bütün olarak çok iyi değerlendirilmeli ve buna göre uygun rehabilitasyon programlarının oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada çok ayrıntılı bir felç programı göreceksiniz. Geçmiş olsun.

 34. Yılmaz Kaplan

  Merhaba Hocam
  Annem’i 1 ay önce Eskişehir Osmangazi üniversite sine yatırdık sol ayak sol kol ve yutma refleksini yitirmişti şuanda sadece sol kolda ilerleme var Dr ile konuştuk artık taburcu olacak diyor fakat halen burundan besleniyor ne yapacağımızı şaşırdık yardımınızı istiyorum.

  1. Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri hazırlamaya devam ettiğim şu adreste bulacaksınız: ” https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızda derhal ciddi rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (https://felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Yutma açısından ise yutma testleri dahil yutma fonksiyonları bir bütün olarak çok iyi değerlendirilmeli ve buna göre uygun rehabilitasyon programlarının oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada çok ayrıntılı bir felç programı göreceksiniz. Geçmiş olsun.

 35. Osman demirtaşho

  Hocam babam bir ay önce felç geçirdi sağ tarafı ve konuşma yok 20 gün hastanede yatı fizik tedavi alması söylendi babamı yatırdık bir merkeze önceden ağızdan yemek yiyordu çorba ve yoğurt ama tıkanıyordu babam çok zayıfladı nefesi ogün azaldı yediği yemekler akciğere kaçtığından dolayı ufak bir enfesyon olmuş yoğun bakıma kaldıtdık ne yapmamız lazım bundan sonra bilgi verirseniz sevinirim şimdiden allah razı olsun

  1. Felçte yutma fonksiyonlarını değerlendirmeden ağızdan beslenmeye izin verilmesi çok tehlikelidir. İşte babanızda çok önemli bir komplikasyon oluşmuş; akciğer enfksiyonu (pnömoni) çok tehlikeli bir komplikasyondur. Şu anda bunun tedavisi çok önem arz eder. Sonrasında babanızın yutma testleri dahil bir bütün olarak çok iyi değerlendirilmesi ve buna göre uygun rehabilitasyon programlarının oluşturulması gerekmektedir. Şu anda şu yazdığım kitapçık çok faydalı olacaktır: https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun / Sonrası için şu tv programım çok önemlidir: ncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE / Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun ve Felç Romatizma. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 36. Fatih

  Merhaba erbil bey annem 08.07.2015 tarihinde beynin uyku merkezine yakın bir noktada damar tıkanıklığı oluşmuş. Hala yoğun bakımda yatmaktadır. Erbil bey annemi 10.07.2015 tarihinde ziyarete gittigimde bacağını elini kolunu oynatabildigini farkettim. Herhangi bir sorunu yoktu. Sadece sordugum soruyu cevaplayamiyordu. Kafa işaretleriyle anlayabiliyordu. Annem hastaneye ilk girdiğinde ilk olarak EEG sonra tomografi cekildi. Nörolog uzman Temiz olduğunu ve mr çekilmesini söyledi. Sonra tıkanıklığı gördü size sorun annem ilk gün çok istifrar ettiğinden konuşmuyor olabilir mi simdiden tesekkur ederim.

  1. Beyin felçlerinde konuşma ve anlama sorunları olabilir. Şu anda yoğun bakım tedavisini sürdürün. Goole’a yazın lütfen ve dikkatlice inceleyin: Felçten değil bilmemekten korkun. Ayrıca https://www.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE&spfreload=10 adresindeki programım çok işinize yarayabilir. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   1. Fatih şener

    Hocam annemi pazartesi günü yanı yarın servise çıkaracağını yoğun bakim doktoru söyledi benlik bir işin olmadığını benim isimin hayatta tutmak olduğunu söyledi. Servise çıktığında nörolog doktor onunla ilgilenecek dedi. Bilinci açık bugün bana ismimi söyledi. Sol bacak ve sol el kullanmadığını farkettim. Sağ el ve sağ bacakta problem yok. Sadece ziyarete gideni bazen tanıyor bazen tanımıyor. Size güveniyorum yarın ilk isim nörolog uzman ile konuşmak ve sizinle irtibata geçmeyi düşünüyorum. İlgili videoyu özledim tesekkur ederim.

 37. adem parlaz

  SLM. BABAM 1 HAFTA ÖNCE FELÇ GEÇİRDİ. ELLERİNDE VE BACAKLARINDA HİS KAYBI YOK TEK SORUNU YUTAK TÜKÜRÜĞÜNÜ DAHİ YUTAMIYOR.MİDESİNE PEG TAKTILAR MAMAYLA BESLENİYOR. NASIL BİR TEDEVİ ÖNERİRSİNİZ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM TEŞEKÜRLER.

 38. osman kaya

  hocam annem 12 yıl önce felç geçirdi ve sol el tutmuyo sol ayak ise tökezleyerek yürüme var.ocak 1de hipertansiyona bağlı tekrar kanama olmuş ama bu kılcal damarların birinde şuan kendini biliyo fakat yutkunmada bi sorun var tam gırtlak hizasından zor geçiyo bunun sebebi nedir veya kalıcımıdır

  1. Felç tedavisi çok yetersiz uygulanıyor. Olumlu ilerlemelerin kaydedilebilmesi için yerinde ve doğru tedaviler yapılmalı. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, robotik uygulamalar, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Maalesef bunlar hemen hiçbir yerde uygulanmıyor. Halbuki bunlar SGK kapsamında yapılabiliyor. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı olarak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Ayrıca felçte yutma rehabilitasyonu da çok önem arzeder. Ülkemizde sadece birkaç merkezde uygulanır. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;
   https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc

 39. hülya

  Slm benim ,39yasinda görümcem dogum sonrasi felc gecirdi 4.5ay yogun bakimda kaldi9aydirda yatakta yatiyor el ve ayaklarinda hareket var Drkalca ve dizlerde kemik olusmaya basladigini söyledi bizi en yakin zamanda bilgilendirirseniz seviniriz kollarda büküklùk var lùtfen yardimci olun ikiz bebekleri oldu ama kucagina hic alamadi:(

  1. Eklemlerde yeni kemiklerin oluşması eklem hareketlerini çok engeller. Biz buna heterotopik ossifikasyon diyoruz. Ayrıca bu tip hastalarda kas kasılmalarına bağlı olarak da eklemlerde gittikçe deformite oluşur. Tedavi çok zorlu bir süreçtir. Eklemleri mümkün olan en uygun pozisyonda tutmak önemlidir. Görümcenizin şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri, hazırlamaya devam ettiğim felç isimli kitapta şu adreste bulacaksınız: ” https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Aşağıdaki yazılarımdan da faydalanabilirsiniz. Detaylıca konuşmak ve detaylı muayene önemli. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım.
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;
   https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc .

Bir cevap yazın