Omurilik Felci Hangi Nedenlerle Oluşur?

Omurilik felci en sık trafik kazaları, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanmaları, sığ suya balıklama atlamalar, kesici ve delici aletlerle yaralanmalar gibi durumlar sonucunda gelişir. Bunların sonucunda bir veya birden fazla omur  kırılır ve omurilikte kesi meydana gelebilir. Bu nedenlerin dışında tümörler, enfeksiyonlar ve omurgadaki kireçlenmeler de omurilik felcine neden olabilirler.

Omurilik Felcinin Belirtileri Nelerdir?

Eğer boyun omurları zedelenmişse kollar ve bacaklarda; sırt ve bel omurları zedelenmişse bacaklarda felç ortaya çıkar. Felç durumu mesane (idrar kesesi) ve barsakta da meydana gelir böylelikle hasta idrarının ve büyük abdestinin geldiğini bilemez ve bunları tutamaz. Hastanın cinsel fonksiyonları da bozulabilir.

Neler Yapılmalı?

Omurilik zedelenmesi ihtimali olan hastalarda (örneğin kaza geçirmiş) omurilik hasar görmemiş veya çok ciddi yaralanmamış olabilir. Ancak kaza anında bilinçsizce yapılacak bir müdahele, omurilikte kesiye neden olabileceği gibi, tam olmayan bir kesiyi de tam bir kesi haline dönüştürebilir. Bu nedenle kaza geçiren kişi hastaneye eğitilmiş bir ilk yardım ekibi ile taşınmalıdır.

Hastanın iyi bir rehabilitasyon süreci çok önemlidir. Bu konuda yetişmiş bir ekip (rehabilitasyon uzmanı doktor, fizyoterapist, iş-uğraşı terapisti, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, ortez-protez uzmanı) hastada yapılacakları planlayarak çalışmalıdır. Hastanın yürüme ve el-kol kullanımı becerileri için çok özellikli tedaviler uygulanmalıdır. Eğer istemsiz kasılmalar varsa (spastisite) botulinum toksin enjeksiyonları uygulanmalıdır.

Omurilik felcinde  mesane rehabilitasyonu yaşamsal bir öneme sahiptir. İyi bir idrar kesesi rehabilitasyonu uygulanmaz ise böbrekler hasar görebilir. Bu yüzden hasta ürodinami ve böbrek fonksiyonları açısından çok iyi bir şekilde takip edilmelidir.

Son yıllarda geliştirilen vücut ağırlığı destekli yürüme eğitimi ve robotik rehabilitasyonun da omurilik felcinde yararlı olduğuna dair çalışmalar mevcuttur. Bu konuda hastalara gerekli robotik çalışmaların sağlanması önem arz etmektedir. Yalnız robotun da bilinçli bir şekilde kullanılması lazımdır. Robotu kullanacak terapistin bu konuda eğitilmiş olması gerekmektedir.

 

This Post Has 132 Comments

 1. Hakan Emre Türkoğlu

  Merhaba hocam kardeşim trafik kazası geçirdi L1 kemiğini kırdı omurilik ve sinirlerinde hasar (%70- 80)meydana geldi. Ayaklarında uyuşukluk hissediyor ve mesane ve bağırsaklarında his haybı mevcut. Şu an 25. günündeyiz sağ ayağı aktif sol ayağı ona nazaran zayıf, her iki ayak bileğini ve parmaklarını oynatamıyor. Özellikle mesane felci geçebilir mi onu merak ediyorum.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Salgın dolayısı ile mesajlarıma bakamadım. Bu yüzden geciktim. Kardeşiniz nasıl şimdi?
   Omurilik yaralanması olmuş. Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir.

 2. Yener

  19 yasında kardeşim akciğer enfeksiyonundan omuriliğe baskı yapması sonucu felc gecirdi 2 ay önce .boğazından aspire ile balgam atıyor.enfeksiyon durumu bitti dediler.ama belden aşağısını hissetmiyor.bacaklarda ve ayaklarda hareketler var.arada ayaklarda ve bacaklarda yanma hissini dile getiriyor.ayağa kalkabilir mi?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun çalışmalarım dolayısı ile cevabım gecikti. Omurilikte meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir. Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilir. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

 3. Ercan

  3 ay önce 20 yaşında kardeşimin trafik kazası sonucu c5 ve c6 kırıldı boynuna bi parça platin takıldı.büyük abdestini ve ayaklarını hissediyo.idrarını tak yaparak boşaltıyoruz ürodinami yapıldı.şu an yoğun bi fizik tedavi görüyo.ileriye dönük ne söyleyebilirsinz hocam

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun çalışmalarım yüzünden cevabım gecikti. Omurilik yaralanması olmuş. Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir. Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilirsniz. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

 4. Eren

  Hocam merhaba ismim. Eren bayramın 2 günü trafik kazası geçirdim ve suan ameliyat olalı yaklaşık 1 ay oluyor. Ayak parmaklarım oynuyor kendi kendine hareket ediyor. Bacak ve ayaklarım sıcak ısı normal. Kalça kemiğimde yanma ile bi uyuşma vardı yardım ile ayaklarımı hareket ettirince daha Fas’la oluyor bu yanma. Kakamın geldiğini hissediyorum yaparken hissetmiyorum ayak bileklerimde tık tık tık atmalar oluyo uzun süreli belden aşağı his Yok. Testislerimde his var. Aşagısa epitiriz raporu paylaşıcam biraz bilgi verirseniz sevinirim. Genel anestezi altında prone pozisyonda uygun boyama ve örtme sonrası lumbotorocal spinoz procesler üzerinde longitunidal insizyon ile girildi. Katlar geçildi. Kırıklı çıkık omurga görüldü. Medula spanilis n tam kat kesik olduğu görüldü. T10 t11 t12 10 11 12 seviye olarak kırıklı çıkık omurga superiorunda ve inferiordan toplam 6 sağ 6 sol toplam 12 adety poliaksiyel pedikül vidası gönderildi skopi ile kontrol edildi . Vidalar 2 adet longlitudanil rod 3 adet transvers implant ile tespit edildi. 30 cc kemik Greft uygulandı.yıkama ve kanama kontrolü sonrası katlar usulune göre kapatıldı..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Omurilik yaralanması olmuş. Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir. Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilirsniz. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

 5. Sedat032

  İyi çalışmalar iyi günler ben 2015 senesinde trafik kazası geçirdim ve omurilik hasarı oluştu C6 seviyesinde hasarım var ameliyat geçirdim ve önlem amaçlı platin takıldı şu an kaleydenlerle yürüyorum herhangi bir his kaydı veya problem yok sadece sipastisem var ve bu hareketlerimi kısıtlıyor tedavi için önerebiliceğiniz biri şey yapılabilicek bir şey var mı ?

 6. serhat

  Mrb hocam bende 3 yıl önce kaza nedeniyle kısmi omurilik hasarı oluştu. İdrar sorunu ve his kaybı var. ileri ki zamanlarda düzelme şansım var mı ve kök hücre tedavisinden fayda görebilir miyim?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir. Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilirsniz. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

   1. Omurilik amaliyt

    Merhaba hocam esim motor kazasida omurilik amaliyati oldu 14 pilatin ve 14vida var 20 gun onnce amliyat oldu ve bugu n dikisleri alin di ama 3 gun dur ayaklari sisti baya son ra geceleri altin a kacirmaya basladi sebebi n e olabilirki acabA 7 tan e omurilik kirilmis sanirim parcali kirikti amaliyattan once simdi amliyt oldu ama ayak sismeleri ve altin a kacirmalari neden ki acaba

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Bu aşamada ameliyatı yapan hekimle temasa geçmeniz önemli. Daha sonra tekrar yazın bana. Geçmiş olsun.

   2. Ferdi aras

    Merhaba kocam benim kardeşim yüksek ten düştü omurlik kopmuş ayrılmış şuan dokdor lar yürüyemez diyorlar ayaklarında ısı var ama hareket Yok ameliyat 4 gündür oldu acaba ilerde nasıl biley yapabilir iz

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Omurilik yaralanması olmuş. Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir. Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilirsniz. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

 7. Yasin açıkgöz

  Merhaba hocam ben 17 yaşındayım ve aninfelc geçirdim işte göbek deliği hizasından assasi tutmuyor büyük abdest ve idrarım i hissetmiyorum ve dokunmalari flnnda hissetmiyorum ayağımda yanma karıncalanma gibi hisleri oluyor kan tahlili EMG eeg gibi tahliller yapıldı hepsi temiz çıktı ama bir teshis koyamıyor doktorlar derin dokuyu kaybetmişim sizce düzelir miyim hocam guillian bare hastalığı da değilmiş hiç bir hastalık yok bir teşhis yok sizce ne olabilir rica etsem SMS yada wp den ulaşırmisiniz 05530460791

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun çalışmalarım dolayısı ile cevabım gecikti. Böyle durumlarda bazen sebebini bulmak olanaksız olabiliyor. Şu anda nasılsın?

 8. Uygar

  Hocam merhaba 1.5 senedir omurilik felcli olan birisinin iyileşmeyen sinirlerinin iyilesme ihtimali var mıdır? Ileriki dönemlerde? Tabiki tamamen tahrip olmuş sinirlerden bahsetmiyorum.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   İyileşme hızı ilk aylarda çok olmasına rağmen yine de belirli bir oranda iyileşme sürer. Ayrıca rehabilitasyon uygulamaları ile yaralanmanın seviyesi ve derecesine göre fonksiyonlarda çok olumlu gelişmeler kaydedilebilir. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir.
   https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

   1. Şükran sevindik

    Hocam merhaba kız kardeşim trafik kazasında 5c ve 6c kırıldı ama tam kesi değil yürüyemiyor ve tak ile idrar alınıyor fizik tedavi görüyor 3 senedir böyle hareketlerinde çok değişiklik var yürüme şansı varmı bu konuda beni aydınkatırmısınız

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Omurilik yaralanması olmuş. Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir. Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilirsniz. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

    2. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Omurilik yaralanması olmuş. Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir. Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilirsniz. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

 9. Murat

  Hocam kardeşim 2 yıldır omurilik felci sık sık sıtmaya giriyor ateş üşüme ne yapabiliriz acaba böyle durumlarda

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Omurilik felcinin seviyesi nedir derecesi nedir bunları bilmek gerekiyor. Bu durum sıklıkla idrar yolu enfeksiyonlarını akla getiriyor. Bir de boyun yaralanmalarında gördüğümüz otonomik disrefleksi vardır acaba öyle bir durum mu oluyor bilemiyorum. Yakın takip gerekli. Geçmiş olsun.

 10. Ömer Toraman

  Hocam merhaba ben Ömer ben 08.11.2017 de yüksekten düstüm l1 kırığım var mesane bağırsak fonksiyonu geri döner mi ilk üçüncü gün den beri yürüyorum ayak serçe parmaklarım da his kaybı var omurgaya 8 vida taktılar omurilikte kesi kopma çizik yok bası var bu durum geçici mi saygılar

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Ürodinamik testlerin yapılması ve bu fonksiyonların sıkı takibi gerekir. Ayrıca periyodik olarak üriner sistem ultrasonografisi önemli. Umarım bu fonksiyonlar düzelir. geçmiş olsun.

 11. ali demir

  hocam iyi günler araç içi kaza sonucu 2012 de t-9 kırığı sonucu parapleji oldum.o günden beri felçli durumdayım. gelişme olur mu?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Eğer komplet yani tam hasar ise gelişme beklemeyiz. İleride kök hücre tedavisi bir çözüm olabilir. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir. Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilirsniz. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın