Felç Geçirmiş Kişide El Kullanımının Sağlanması

Felç’te daha iyi bir el fonksiyon için yoğun rehabilitasyon gerekir. Felcin üzerinden 1 sene geçmiş olsa dahi yoğun terapiler fonksiyonlarda ilerlemeye neden olabilir.

Yoğun terapi ile her hastada farklı sonuçlar alınmaktadır. Bazı hastalarda büyük kazançlar sağlanabilirken bazılarında daha az gelişme olmaktadır. Bazı hastalar yoğun ve uun süreli terapiler ile daha önce gerçekleştiremedikleri günlük yaşam fonksiyonlarını yapabilir duruma gelirken bazıları ellerini destekleyici konumda kullanmaya başlayabilirler.

Felç geçirmiş hastalarda hareketleri yeniden öğrenme tıpkı sağlıklı bir insanın bilmediği bir aktiviteyi öğrenmesine benzer. Örneğin hiç tenis oynamamış birinin servis atmasını düşünün. Kişinin bunu öğrenebilmesi için hareketleri bıkmadan usanmadan defalarca ve saatlerce tekrar tekrar yapması gerekmektedir. Veya bir çocuğun bisiklete binmeyi öğrenmesini düşünün. Bisiklete binebilmek için çocuğun ne kadar çok çalışması gerektiğini hepimiz biliriz. Felç geçirmiş bir kişi de yapamadığı bir hareketi günde en az 5 saat süreyle, bıkmadan ve dikkatini vererek çalışmalıdır. Ancak bu şekilde bir gelişme kaydedilebilir.

 

 

This Post Has 6 Comments

 1. Sibelirk

  Hocam merhaba.kayinvalidem iki sene once beyinde pihti atmasi sonucu anjio oldu.hic bir sorunu yoktu 1 ay once tekrar peyinde pihti atmasi sonucu hastaneye kaldirdik.sol beyninde cokme var islevini yitirdi dedi dr.sag tarafini cok az kimildatiyor.sol el kol hareket ediyo.ama sol el parmaklari kasilmaya basladi sol kolunu omuz kismini haret ettirmemeye basladi burundan besleniyor konusamiyor.omuzu agriyomus gibi kasiyor.15 gun once konturolde ilerleme veya gerileme olmadigini soyledi dr.sol kolu neden boyle olmaya basladi acaba.tesekkurler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Felcin üzerinden 2 sene geçmiş olmasına rağmen burundan beslenmesi doğru olmayabilir. El ve omuzundaki durum istemsiz kasılmalarla ilgili olabilir. Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 2. Merve

  Merhaba hocam.ananemi yuzde doksan beyin tikanikligi nedeni ile hastaneye.yatirmistik.fakat tetkikler yapilirken rahim kanser teshisi konuldu ve bu surecte anjio yapilmiycagini igne verilerek tedaviye devam edilcegini ogrendik.daha sonra kanser tedavisi icin ameliyat karari alindi fakat yayilma oldugundan dalak bagirsanin bi kismi alindi.sonuc itibariyle agir bir ameliyat gecirdi.yogun bakimin 2.gununde beynin odem yaptigini konusma merkezine baski yaptigini ve sol tarafina inme indigini ogrendik.yani ananeme beyin felci dediler,bu sekilde kalabilirde duzelbilirde dediler.bugun yogun bakimdaki 6.gun surekli uyku halinde gozlerini zor aciyor fakat fisilti seklinde biseyler anlatmaya calisiyor fakat anlamiyoruz.kan sulandirici cogalttiklarini odem icin ilac tedavisi uygulaniyor.benim ogrenmek istedigim bu duzelirmi.bu durumu felc yuzundemi ameliyatin etkisimi.beyin felci ile beyin odemi ayni seymidir?bu surec nasil bi ilerleme seyreder hocam.bilgilerinizi rica ediyorum

  1. Şu anda takip eden hekimlerle görüşmelisiniz. Onların size detaylı bilgi vermesi lazım. Bu aşamada sizin dikkat edeceğiniz en önemli yazım şu: https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” . Şu anda en önemli konular yatak yarasının engellenmesi, eklemlerde deformite olmasının önüne geçilmesidir. Hastanın metabolik durumu stabil olunca aktif rehabilitasyona başlamak lazım. Burada size yol gösterecek çok önemli tv programım da şu: https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE . Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 3. ismail ferhat

  ben 33 yaşındayım behçet hastasıyım sol taraftan kısmi felç geçirdim 3seneyi doldurdum çogu harektim ğeri geldi elim kapanıyor açmada sadece serçe parmagımı açabiliyorum diğrlerini katıyorum yardımcı olursanız sevinirm

  1. Geçirilen felçlerde el fonksiyonları çok özel bir yer tutmaktadır. Çok özellikli tedaviler gerekiyor. Lütfen web sayfamızdaki bilgileri okuyun (örneğin zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrik ile uyarılması gibi). Bu arada öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Birçok cevabı bulacaksınız. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

Bir cevap yazın