Akrabalar felç geçirmiş hastaya büyük destek olabilirler

Akrabalar felç geçiren sevdiklerine destek olmalıdırlar

Eğer felç geçirmiş birinin yakını veya akrabalar ‘ındansanız onu cesaretlendirmeli ve destek olmalısınız.

Akrabalar hastayı hastanede veya rehabilitasyon merkezinde ziyaret etmelidir. Aile bireyleriyle televizyon seyretmek, radyo dinlemek, satranç veya kâğıt oyunları oynamak hastayı rahatlatabilir. Bazı rehabilitasyon seanslarına gidip gidemeyeceğinizi öğrenin. Bu, rehabilitasyonun nasıl çalıştığını ve sevdiğinize daha iyi olması için nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmenizde iyi bir yoldur.

Rehabilitasyonda öğrendiğiniz yeteneklerin uygulanmasında hastanıza yardım edin ve onu cesaretlendirin. O, yalnız başına ne yapabilir, yardımla neyi yapabilir ve neyi hiç yapamaz bulmaya çalışın. Hastanın yalnız yapabileceği işleri ailesinin yapmasına engel olun. Her görevi yardım almaksızın yaptıkça güveni artacaktır.

Akrabalar felç geçiren sevdiklerinin ailesinde büyük bir moral kaynağı olabilirler. Hastanın ve ailesinin acısını “paylaşarak” azaltabilirler. Felç olmak ile Dünya’nın sonunun gelmediğini, hastanın tedavi ve rehabilitasyon sonucunda bağımsız olabileceğini telkin etmelidirler.

Ayrıca felçli hasta için fedakarlıkta bulunabilirler. En büyük fedakarlık zaman ayırmaktır. Belirli bir zamanı felç geçiren hastaya ayırmak, bu zamanda o hastanın sorunları ile ilgilenmek, egzersizlerini yapması için onu cesaretlendirmek, gerektiğinde ailenin bazı işlerini üstlenmek çok büyük iyilik yapmak demektir. Aile felçlinin sağlık sorunları ile ilgilenmekten çok yorgun düşmüş olabilir. Bu anlarda hastayı bir sağlık kuruluşuna götürmek, onun ilaçlarını almak üzere ilgi göstermek gibi girişimler aileye bir nefes sağlayacaktır.

Bir cevap yazın