Kısmi felç tedavisi ‘nde hastanın felçli kol ve bacağına daha fazla rehabilitasyon uygulanır

Kısmi felç tedavisi felç tedavisinden farklı olarak vücudun özellikle felç olan kısımlarına öncelikle ağırlık verilerek rehabilitasyon programının düzenlenmesini içermektedir. Fakat unutulmamalıdır ki hasta yine bir bütün olarak düşünülüp kısmi felç tedavisi ve rehabilitasyon programı ona göre planlanmalıdır.

 

Kısmi felç tedavisi

 

Kısmi felç tedavisi ve rehabilitasyonu neleri içerir?

Kısmi felç tedavisi ve rehabilitasyonu;  hareket, denge -koordinasyonun sağlandığı fiziksel tedaviyi, günlük yaşam aktivitelerini yapabilmek için iş ve uğraşı terapisini, konuşma terapisini, yutma rehabilitasyonunu, mesane ve barsak rehabilitasyonunu içermektedir.

Felç tedavi yöntemleri çoklu tedavileri içerir; tek bir terapi büyük bir yanlışlıktır.

 

Felç tedavi yöntemleri:

Hemipleji rehabilitasyonunda temel olarak konvansiyonel yöntemler, nörofizyolojik tedavi yöntemleri, aktivite temelli rehabilitasyon uygulamaları, fonksiyonel elektriksel stimulasyon, bio-geribildirim teknikleri ve ortezlerin kullanımı yer alır.

Konvansiyonel yöntemler; normal eklem hareket açıklığını korumaya, kasları güçlendirmeye yönelik egzersizler, denge-koordinasyon ve mobilite egzersizleri, günlük yaşam aktivitelerini geliştirici egzersizleri içerir ve hastanın fonksiyonel durumuna göre aktif ya da pasif egzersiz programları şeklinde uygulanabilir. Nörofizyolojik tedavi yöntemleri arasında Brunstrom, Bobath, Rood gibi farklı yaklaşımlar ve PNF teknikleri yer alır. Günümüzde aktivite temelli rehabilitasyon eğitimleri büyük önem kazanmıştır çünkü bu eğitimler beyni yeniden organize etmektedir.

Hastaların tedavi programlarına hasta gereksinimlerine göre iş ve uğraşı tedavisi, mental rehabilitasyon, mesane-barsak rehabilitasyonu, yutma rehabilitasyonu, spastisiteye yönelik toksin enjeksiyonunu da içeren tedaviler, ağrıya yönelik tedaviler de eklenmelidir.

Kısmi felç tedavisi ve rehabilitaysonu için ayrıca bakınız:

This Post Has 512 Comments

 1. erva Öztürk

  İyi günler dedem iki ay önce safra kesesinden rahatsizlandi ameliyat oldu ama sag kolunu hareket ettiremiyor kafa karisikligi ve konusma bozuklugu var doktor beynine pihti gitmis olabilir dedi ama hastaneye birgün sonrasinda gitmesine ragmen pihti ile ilgili tedavi yapilmadi simdide cok zaman gecti düzelme imkani var mi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun olduğumdan cevabım gecikti. Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 2. Gonca

  Hocam merhaba annem 1 -1.5 ay kadar önce dilde pelteklesme başladı geçen hafta beyin mr çekildi raporunda bilateral sentrum semiovalede milimetrik boyutlarda T2 ve Flair ağırlıklı sekanslarda yüksek sinyal yoğunluğunda fokal iskemik gloliotik odaklar gözlenmiştir yazıyor. Yüksek tansiyon hastası. Bu konuşma bozukluğu dili kontrol edememe tansiyondanmı yoksa başka bir nedenlemi olmuştur. Düzelirmi yoksa kalıcı bir hasarmıdır. Bilgi verirseniz sevinirim. Kolay gelsin

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle nöroloji hekimine baş vurun. Geçmiş olsun.

   1. gonca

    Hocam nöroloji hekimi bişey yok deyip göndermiş ama dilini kontrol etmekte çok zorlanıyor konusurken ağzı kayıyor bize bir yol gösterin lütfen başka ne sebep olabilir.

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Birşey olmasa böyle olmaz. Başka bir nöroloji doktoruna gidin. Geçmiş olsun.

 3. Merhabalar hocam ben 17 yaşındayım 14 yaşımda 3. Kattan düştüm t11 t12 l1 ve l2 de kırık var platin takıldı belden aşağı felç oldum sinirimde 100/80 zede var hep fizik tedavi gördüm şimdi desteksiz yürüyorum ama çok bozuk yürüyorum ayak bileklerimi çekebiliyorum ama itemiyorum yürürken aşırı derecede bozuk yürüyorum zamanla iyileşirmi hâlâ tedavi goruyorum.
  Teşekkürler?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Omurilikteki iyileşme artık tamamlanmış olarak düşünülebilir. Ancak bazı diğer faktörler göz önüne alınmadığı için (örneğin kasılmalar, ayakbileğine takılması gereken cihazlar vb) hastalarda daha iyi bir fonksiyon sağlamak mümkünken bu olmuyor. Bu yüzden detaylı değerlendirilmeniz ve gerekli tüm tedavilerin uygulanıp uygulanmadığına bakmak önemli Geçmiş olsun.

 4. Selin

  Meraba doktor bey 21 yasindayim 3 ay once rahatsizlik gecirip kismi felc olup yogun bakimda kaldim 4 gun beyin sapimda yara olup kücultugunu soyledi doktorlar yutma guclugum var tuvalete kendim gidip geliyorum elde cok fazla titreme var yururken ayakta az aksama oluyor nekadar surede nasil duzelebilirim

 5. burak meriç

  hocam iki yasında felc gecerdim sag kolumu parmakkarımı düzgün kolanımıyorum

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle 2 yaşında geçirilmiş felcin çeşidini bilmek gerekir. Sonrasında buna göre neler yapılabilir bakamk lazım. Geçmiş olsun.

   1. Burak

    beyin felci hocam sol koluma göre sag kolum cok zayif duruyor

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
     Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
     https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
     https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
     https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
     https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
     https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
     https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 6. İsmail DURSUN

  Merhaba. Babamın yüksek tansiyon ve şeker problemi var. 7 ay önce sağ beyin damarında pıhtıdan dolayı tıkanma oldu. Sol tarafında felç oluştu. Haftada 4 gün fizik tedaviye gidiyor. Şuanda kendi başına yürüyor. Yalnız sol kolunu çok az hareket ettirebiliyor. Göğüs ağrısı şikayeti vardı bir damara stent takıldı. Sintegrafi çekildi ve kalp damarında kanlanma olduğu görüldü. Şuanda sürekli sol kolunda ağrı var. Bu yüzden gece uyku problemide oluştu. Arada halen göğsümde sızı oluşuyor diyor. Bu kol ağrısını önlemek için bir öneriniz varmı?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Felç sonrası ağrı, özellikle omuz ağrısı oldukça önemli bir sorundur. Ancak burada kalbe ait bir ağrı var mı buna da çok dikkat etmek gerekir. Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 7. İsmail aka

  Merhaba hocam , 78 yaşında olan babamı bi hafta önce elinin tutmaması sonucu hastaneye kaldırdık nöroloji servisinde yapılan tetkik ve muayene sonucunda eline inme indiği şölendi(yüksek tansiyondan) benim sorum ; bu el felç hali acaba düzelir mi babam eski haline döner mi??? Teşekkürler..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 8. jdkasjdjsa

  merhaba hocam 2012 yılında bi yakınım yüksekten düştü.Düme sonucu belden aşağısı felç kaldı. Şuanda sadece sol ayak felçli ama ayakta şiddetli ağrı(sancı) oluyor. Şiddeti oldukça fazla.Bunun için ne önerirsiniz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun çalışmalarım dolayısı ile cevabım gecikti.
   Felç sonrası çeşitli nedenlerle ağrı oluşur. Öncelikle bu ağrının nedenini bulmak lazım. Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz. Bu hastalarda ağrı kasılmalara bağlı ise botox önemli bir tedavidir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:

   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 9. .

  Merhaba! Hocam babam 10 gün önce felç geçirdi sol tarafı etkilendi etkilenen taraf yani sol bacakta ağrı olduğunu hissediyor söylüyor bu iyi bir şey mi ve o felçli tarafı sıcak tutmak gerekiyor mu teşekkürler şimdiden

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Felçli bacakta ağrının birçok nedeni olabilir. Örneğin derin ven tıkanmasından tutun da istemsiz kasılmalara kadar. Bu yüzden hekimin görmesi önemli. Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 10. Zehra

  Hocam merhaba size bi sorum olacaktı yardımcı olursanız çok mutlu olurum dedemi rahatsızlandığı için hastaneye götürmüştük tanısı beyine giden damarların tıkanması sebebiyle felç geçirdiğini söylediler şimdi iss sağ tarafını düzgün kullanamıyo ve kelimeleri çıkaramıyo ağzından bunun yanı sıra denge kaybı var.Diyabet ve hipertansiyon rahatsızlığı da var sizden rica etsem dedemin daha iyi olabilmesi için ne gibi uygulamlar yapmamız gerekiyor

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 11. ömer

  merhaba hocam benim abim 23.01.2018 tarihinde trafik kazası gecirdi tam kesi oldugu söylendi ama suan darüsfakada fizik tedavi görüyor bacaklarında his oldugunu söyledi 3 gün öncede baldırlarının kaslarını hissetmeye hatta oynatmaya bassladı tam kesi olsaydı bu hareketleri yapabilirmiydi? simdiden teşekkür ederim kolay gelsin

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Kesinin seviyesine göre değişir. Yani bazı adelelerde hareket olsa bile kesi tam kesi olabilir. Felçte inanılmaz oranlarda hastalardan ücretler talep ediliyor. Hele ki hastada biz gelişme olup olamayacağını anladığımız halde bazı kuruluşlar umut tacirliği yapıyorlar buna dikkat etmek gerekir. Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 12. Betül

  Babaannem beyin kanaması geçirdi hastaneye gittiğimizde doktorlar dün sabah beyin kanaması başlamış dediler ve stres ve sıkıntıdan olduğunu söylediler yoğun bakıma aldılar 9 gün yoğun bakımda yattı kanama duruncada servise çıktı ilk başlarda sol tarafı hiç tutmuyordu sonradan hareket ettirmeye başladı doktor zamanla kalkacağını söyledi bizde taburcu olmak istedik doktorun izni ile taburcu olduk şu an evde ve adım atan biliyor sol ve sağ tarafında biri olursa yürüyebiliyor ve bazen yürütmemizi istiyor yürüyünce çok zorlanıyor ama bu nedenle bizde yürütmüyoruz kendisi 60 yaşında

  Yürütürsek sorun olur mu
  Tahminen ne kadar sürede iyileşir
  Hızlı iyileşmesi için ne yapmalıyız

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 13. Berkan

  Hocam abim 8 ay önce 15 metre kuyuya düştü ve omuriliği 2 yerden kırık İstanbul cerrah paşa hastanesinde ameliyat oldu doktor asla ayağa kalkamaz dedi abim 7 aydır fizik tedavi görüyor sol bacağı tam olarak geldi istedi hareketi yapıyor ama sağ bacağı daha kitleme hareketini yapamıyor ve idrarını tak yöntemiyle alıyor abimin tam olarak iyileşme durumu varmi bacaklarına dokunduğunuzda her yerini hissedebiliyor idrarlarınin hissetmesi ne kadar zaman alır acaba

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   İyileşme 2 seneye kadar devam edecektir. Çalışmalara devam edin. Geçmi olsun.

 14. Mustafa

  Merhabalar Hocam

  Babam Haziran 2017 de beyin kanaması geçirdi. Şuan çok şükür kanaması bitti hafızasında konuşmasında maşallah birşey yok ancak Sol tarafını etkiledi yüzünde olsun kol ve ayağının bazı yerlerin dokununca yada çimdirince hissetmiyor. Yürüme konusunda çok şükür iyi ama çok hafif bir aksama var normal ayağını yere bırakamıyor biraz yukarıdan salıyor ve sık sık bacağının uyuştuğunu söylüyor ayrıca evde terlik giyerken ayağının hissetmediğinden terlik ayağından çıkıyor farkına varmıyor Bu hep böyle mi gidecek yoksa herhangi bir tedavisi var mıdır ? Kolay gelsin iyi çalışmalar.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 15. Furkan

  Syn hocam iyi günler
  Anneannem şeker hastası aniden sol koluna ve sol bacağına felç vurdu nedennini bilemiyorum sol kolunda milim hareket yok ama bacağında canlılık var allahın iznile ilesir insallah gerekli fizik tedavi uygulandi ama kolunda his yok bacaginda hareket yuzde 30 kadar var hocam acaba nasıl hareketler yaptırabiliriz iyilesirmi yasi 85

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 16. Okan

  Hocam kolay gelsin. Benim babam sol tarafından felcli, kısmi felc tanısı koyuldu. Fizik tedavi gördü. 5 ay oldu, bacagı ve kolu çok kasılıyor bu kasılmalar normalmidir, kasılmalara karşı ne yapmamız gerekiyor? Beni bilgilendirir misiniz rica etsem..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 17. Tuğba

  Babam 29.12.2017 tarihinde beyinde pıhtı oluşumu sonunda felç geçirdi sağ tarafı tutmuyo evde fizik tedavi görüyor suan ayağını ve kolunu hareket ettirebiliyor az az ama isimlerimizi yanlış söylüyor saçma sapan isimlerle bizi çağırıyor konuşması hızlanınca agzından cıkanlar anlaşılmıyor tuvaletini bilmiyor yaptıktan sonra söylüyor biz zorlayınca yapıyor ayak kaldırma parmak oynatma ama yürüme işini yapamıyor kendine pek güveni yok bu durum ne kadar normal düzelir mi neler yapmamız gerekir tavsiyelerinizi paylaşır mısınız

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 18. Özge

  Hocam merHana benim ayağım parmakladan itibaren ayağın yarısı bazen tutmuyor düşüyor ve o an hareket ettiremiyorum hissetmiyorum sadece elimde düzeltiynce kendine geliyor bu olay 2.3 defa tekrarlandı yaşım 22 acaba bir hastalık belirtisi olabilir mi yada bir tümör gözlerimde de bu aralar sorun var uyandığımda çok değişik şekiller alıyor karıncalanma yaşıyorum gözlerimde gün içerisinde bütün bunlar bir tümör belirtisi olabilir mi ?cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Nöroloji hekimine gitmenizi öneririm. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın