Bu programda Felç (inme) hakkında tüm gerekli bilgiler konuşuluyor. Toksin uygulamalarından iş uğraşı tedavilerine, müzikoterapiden robotik rehabilitasyona kadar birçok konu ele alınıyor.

 

Ayrıca bakınız:

Felç

Kısmi felç tedavisi

Botox uygulaması

 

 

This Post Has 94 Comments

 1. Beyzanur Kılıç

  Hocam iyi günler. Annem 48 yaşında bundan 7 ay önce beyin damar tıkanıklığına bağlı olarak sol tarafından felç geçirdi. Beyni ödem topladığından beyin kafatasını alıp bacağına koydular birkaç ay sonra tekrar yerine koydular. Yani iki tane beyin ameliyatı geçirdi. Hastalığının ikinci ayında yürümeye başladı. Şu an hastalığının 7. Ayı içersinde yürümesinde aksaklıklar var ama yürüyor ihtiyaçlarını karşılayabiliyor, merdiven inip çıkabiliyor. Ama sol kolunda hiçbir ilerleme olmadı. Dokunuşları, acıyı hissediyor fakat kolunu hiç oynatamıyor. Bu hastalığın seyrinde annemin kolunun durumu normal mi ilerliyor sizce? Ya da kolunu tekrar eskisi gibi kullanabilme ihtimali var mı? Hayati tehlikesini atlattıktan sonra fizik tedaviye başladık hiç fizik tedavisiz kalmadı. Bu gibi hastalarda ortalama bir iyileşme süreci var mı? Yani annemin elinin tekrar geri gelmesi ben kadar zaman alır

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Salgın yüzünden mesajlara bakamadım. Cavabım gecikti.
   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. Lütfen web sitemin Ana Sayfasındaki TV programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 2. Gaye

  Merhaba bir sorum olucak annem bir buçuk sene önce felç geçirdi sol tarafı şuan felçli ve eski alışkanlıklarına devam ediyor (sigara ve alkol kullanımı) bu onun ikinci felci birincisini çok hafif atlattı ama ikincisi ağır oldu sizlere sorum şu sigara ve alkol kullanımına rağmen tekrarı olur mu olursa sonuçları ne olur üçüncüsü olur sa ölüm riski var Mıdır ?

 3. SEMA DİKİCİ

  Merhaba Doktor Bey,

  Bir yakınımızın beyne pıhtı atması sonucu sağ tarafındaki kısmi felç oldu. Kendisi 80 yaşında aynı zamanda da böbrek yetmezliği olan bir erkek. Bundan 10 gün önce gerçekleşen olay sonrası şimdi fizik tedavi süreci başlayacak. Fakat sürekli hıçkırıyor. Bu normal bir durum mudur?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Felç sonrası hıçkırık, özellikle arka beyin hasarlanmalarında daha çok olmak üzere zaman zaman karşılaşılan bir sorundur. Bu durum aynı zamanda yutma bozukluğu ile de birlikte olabilir, dikkat edilmelidir. Tedavisinde çeşitli teknikler ve ilaçlar kullanılmaktadır. Hekiminizle görüşün ve bunlar size uygulansın. Ayrıca felç hakkında http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada felçle ilgili yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 4. gozde

  Merhaba hocam babam 4 yil once kismi felc gecirdi sekere bagli denildi beyninde de pihti atms damrlari tikanms yurt disindaydi uyurken yakalanms uyandgnda sol eli ve sol bacagini oynatamiyirdu sol yuz kismu kinusmasi cok kotuydu 3 4 ay sinra hafif toparlandi fizik tedavi ile eskisi gibi olmasada smdi bira daha iyi ama uyusmasi hic gecmedi uyusmasi hareketlerini kisitliyor doktrlar uyusma felc yuzunden yapack birsey yok dediler ilac kullandi gecmedi bi kac gun once baston yardmyla yurumeye indi bir iki adm yurumus ayagu uyusmus artk yuruyemems oldugu yerde oturmus uyusmasi icin onerebilecgnz birseyler olabilr mi felcten kurtulamaz mi hastalandigi zaman 52 yasindaydi doktorlar bu yasta bu kadar buyuk bir damar tikanikligu ile yasamasi mucize dedi fizik tedavi goruyor fakat cok fazla bir ilerleme olmuyor onerilerinizi bekliyoruz tesekkur ederim kolay gelsin

 5. Esin Alkan

  Merhabalar hocam. Annem 44 yaşında beyin sapı ve beyinciğe giden damarda tıkanmayla birlikte felç geçirdi. Hiçbir kronik hastalığı yok 2 3 ayda bir düzenli kan testi yaptıran bir insan. Neden olduğunu bilmiyoruz ama 19 senedir adet düzensizliği için ginera adlı doğum kontrol hapını kullanıyor bu sebep olmuş olabilir mi? Şu an 4 gündür yoğun bakımda. Bilinci açık konuşabiliyor. Sol tarafında his kaybı yok hareket kaybı mevcut. Yutma güçlüğü olduğu için paranteral besleniyor. İdrar kaçırması var. Ciddi bir denge sorunu var. Yoğun bakımın 2. gününde doktor istemiyle pasif egzersizler yaptırılmaya başlandı fizyoterapistle beraber. Kendisi de gayret ediyor. Sizce yutma güçlüğü fizik tedaviyle iyileşir mi? Fizik tedavi ve tamamlayıcı tedavilerle tekrar yürüyebilir mi? Cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler hocam.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Felç oranı yüksek bir klinik durumdur. Birçok risk faktörü vardır. Aşağıdaki verdiğim adreste bunların hepsini yazdım. Annenizin şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Öncelikle https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda yatmaya bağlı gelişebilecek sorunları engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor. Ayrıca https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. İnşallah yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 6. derya emre

  sayın hocam babamın sağ pons bölgesinde iskemik alan oluşmuş 14 gündür yoğun bakımda sürekli uyuyor. 2 gün boyunca hiç tepki vermemişti bugün gözünü açtı. tekrar uykuya geçti. sol tarafında zayıflık var. acaba sonraki süreçte babam fizik tedavi ile güçlendirilebilir mi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Nasıl gelişeceğine bakmak lazım. Felcin ağırlık derecesi önemli. Babanızın şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Öncelikle https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda yatmaya bağlı gelişebilecek sorunları engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor. Ayrıca https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. İnşallah yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

 7. Ayşe Yıldırım

  Merhaba kardeşim 8 metreden düştü beyinde kanama ve ödem oluştu .10 gün uyuttular 15.gün gözünü açtı 30.gün konuşmayà başladı. hiç ameliyat olmadı felç te yok şükür ateşi sürekli devam ediyor 40 gün yoğun bakımda 5 gün serviste yattı eve çıkardılar bilinç gelip gidiyor bebek gibi davranıyor kendisi oturamıyor altı bağlanıyor iki kişi kaldırıp yürütmeye çalışıyorlar bacakları pelte gibi nasıl bir tedavi önerisiniz daha26 yaşında yatağa bağımlı yaşıyor fizik tedavi rehabilitasyon için illa felçli mi olmalı çok zor bir süreç

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda kardeşinizde yatmaya bağlı gelişebilecek sorunlaru engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor. Ayrıca https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. https://felc-romatizma.com/travmatik-beyin-yaralanmasinda-iyilesme/ adresindeki yazım da faydalı olacaktır. Geçmiş olsun.

 8. Ayşe Yıldırım

  Merhaba kardeşim 8 metreden düştü beyinde kanama ve İşe oluştu 10 gün uyuttular 15.gün gözünü açtı 30.gün konuşmayà başladı hiç ameliyat olmadı felç te yok şükür ateşi sürekli devam ediyor 40 gün yoğun bakımda 5 gün serviste yattı eve çıkardılar bilinç gelip gidiyor bebek gibi davranıyor kendisi oturmuyor altı bağlanıyor iki kişi kaldırır yürümeye çalışıyor bacakları pelet gibi nasıl bir tedavi önerisini daha yaşında yatağa bağımlı yaşıyor

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda kardeşinizde yatmaya bağlı gelişebilecek sorunlaru engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor. Ayrıca https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. https://felc-romatizma.com/travmatik-beyin-yaralanmasinda-iyilesme/ adresindeki yazım da faydalı olacaktır. Geçmiş olsun.

 9. Murat

  Hocam beyin ameliyatı oldum tümör hareket merkezinde sol tarafım tutmuyor ayağım kullanabiliyorum biraz ama Kolda su an hareket YÖK 25 yaşındayım 3 haftadır fizik tedavi alıyor uyanamın iyileşir öiyim

 10. Prof. Dr. Erbil DURSUN
  Prof. Dr. Erbil DURSUN

  https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
  Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
  https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
  https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
  https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
  https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
  https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
  https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 11. Prof. Dr. Erbil DURSUN
  Prof. Dr. Erbil DURSUN

  Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
  Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
  https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
  https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
  https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
  https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
  https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
  https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 12. Fatma

  Hocam merhaba. Bir hafta evvel babam felc gecirdi (65 yasinda). Sag kol ve bacagi tutmuyor bacagini biraz hareket ettirmeye basladi elinde de biraz can var ama yurumesi ve kolunu kareket ettirmesi icin tam ne yapmamız lazım ve ozan tedavisi duyduk bunun bi etkisi de var mi? Bizi lütfen bilgilendirir misiniz?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Ozon tedavisi tamamen palavradır bu kadar açık konuşuyorum. Herhangi bir yararı olsa bizler neden uygulamayalım?
   Öncelikle https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı da çok detaylı inceleyin. Ayrıca https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 13. Elif nur

  Merhaba hocam
  Hocam 6 Ağustos da amcam fenalastı dırek hastaneye getırdık pıhtı atmıs beynın bır kac yerıne 72 saat kıpırdamıcak denıldı sol taraf felc dedıler ama yanına gırenle konusuyor ve ayagının gıdıklanmasını hıssedıyr Mr ı bugun cekılınce bır kac yerın pıhtısını gordu doktorlar sızce duzelme ıhtımalı var mıdır

 14. Mehmet

  Öncelikle merhaba hocam ben 17 yaşındayım doğuştan kısmi felçliyim sol el ve ayakta işlevsizlik var. Beyindeki kılcal damar tıkanmasından (oksijensizlikten) 10 yıldır rehabilitasyon görüyorum faydası var .Benim başka tedavi yöntemin varmı? Birde bu hastalığın benim hayatıma başka zararı olurmu ? Zeka geriliği tekrar felç gibi korkularım var Üniversiteye çalışıyorum fakat bu meseleler beni yıpratıyor ümitsizlik var Cevaplarınızı bekliyorum Teşekkürler

 15. Emrah

  Hocam iyi günler annem 16 şubat 2017 de beyin kanaması geçirdi hastanede doktorların yanlış teşhisi ile (panik atak dediler) 25 ile 30 saat geç kalınarak ameliyat oldu. Ameliyata götürürken bilinci kapalıydı %1 yaşama şansı verdiler. Sol tarafıda tutmuyordu. Ameliyattan sonra yoğun bakıma girdiğimde sağ tarafı hareketli elimi sıkıyor bacağını oyanatıyordu konuşma yoktu ameliyattan 2 gün sonra yeniden beyim kanaması geçirdi. Onbeş gün sonra tam topladı bilinci yerine geldi derken Yen’i bir beyin kanaması geçirdi bunun üstüne akciğer kanseri enfeksiyonu menenjit ve akciğere pıhtı atma olaylarını yaşadık yaklaşık 3,5 ay yoğun bakımda kaldık bu sürede ilk kanamanın olduğu bölgedeki yerde oluşan apseyi temizlemek için drenaj yaptılar ama annemin beyninde beyin omurilik sıvısının çok üretilip az edilmesinden dolayı oluşan büyümeyi kontrol altına almak için şant takıldı takıldığı günden itibaren uyanıklığı iyi seslenince uyanıyor konuşma Yok ama arada gözlerle kontak kurabiliyoruz ve yoğun bakım süresince biz sürekli eklemleri için fizyoterapist soktuk içeriye spasitesi var ayaklarının altını kalemle çizdiğinizden hareket var beyin hariç hiç bir organında bir sıkıntı Yok arasıra yoğurt yediriyoruz azda olsa yutkuna biliyor videolarınızı izledim yorumunuz ne olur bize ne yapmamız lazım

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan dolayı cevabım gecikti. Çok zorlu anlar yaşamışsınız geçmiş olsun. Annenizin şimdi durumu nasıl?

 16. Atakan

  Merhaba hocam babam 1 hafta once kendini kotu hissedip acile gitti beyin sapinda tikanma var dediler bugun taburcu oldu yuruyebiliyor konusuyor sadece sol gozu iceri donmuyordu simdi hafiften donmeye basladi yururken cift gormeden dolayi denge kaybi var doktor gecer dedi tani olarak sol lateral pons sol yariminda akut iskemi ile uyumlu difuzyon kısıtlıgi saptandi yaziyor tam olarak ne oluyor anlamadim yardim ederseniz sevinirim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Babanız felç geçirmiş ve bu hafif bir felç olmuş. https://felc-romatizma.com/felc/ adresindeki yazılarımı detaylıca inceleyin yararlanacaksınız. Geçmiş olsun.

  2. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Babanız felç geçirmiş ve bu hafif bir felç olmuş. https://felc-romatizma.com/felc/ adresindeki yazılarımı okuyun lütfen yararlanacaksınız. Geçmiş olsun.

 17. Hülya

  Merhaba hocam babam tansiyon hastası bu yüzden bir kaç kez beyne pıhtı attı yürümesi konuşması çok zorlaştı günün 3/2 sini uykuyla geçiriyor yemek de zorla yiyor
  Bir çok doktora götürüldüğü halde yapılacak birşey yok deniyor çok çaresiz kaldık gün geçtikçe eriyor gözümüzün önünde mutlaka yapılacak bir şey olduğuna inanıyorum babam için lütfen bir yol gösterin bize cevabınızı bekliyorum inşallah bir umut ışığı olusunuz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Az veya çok yapılacak şeyler var felç için. Ancak felç üzerinden uzun bir süre geçmişse iyileşme olasılığı veya daha iyiye gitme olasılığı düşüyor. Görüp değerlendirilmesi ve neler yapılabilir bakmak gerekiyor.
   Lütfen öncelikle https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız.Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:
   Geçmiş olsun.

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 18. Meryem

  Merhaba hocam
  Babam yaklasik bir hafta once Beyninde kan pirtilasmasi sonucu beyin kanamasi gecirdi ve suan sol kismi felc.
  Konusa biliyor yutkuna biliyor sadece sol kolunda ve ayaginda his yok hatta hafif ayagini elini kaldira biliyor kendisi.
  Yanliz cok agrisi var ozellikle sol kolu ve ayagi hatta sol gosu etrafida cok agiriyor bazen kalbim agriyor diyor. Bu agrilar neden kaynaklaniyor peki ve normalmi?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle bir kardiyoloji doktoru görmeli. Felç sonrası omuzda ağrı çok rastalanıyor. Bunun için spesifik tedaviler yapılmalı. Lütfen öncelikle https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 19. seyit

  Hocam abim 11 ay önce 3 metre yükseklikte bayilp düştü gogusten aşağısı suan hareketsiz 11 aydır fizik tedavi goruyo hiç bi ilerleme yok herhangi bir ameliyat ta olmadı yardimci olabilrimisnz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Belli ki abinizde omurilik felci olmuş. 11 ay geçtiğine göre ilerleme olmayabilir artık. Burada robotik uygulamalar ilerde abiniz için bir şans olabilir. Veya kök hücre ilerlemeleri ileriki yıllarda olumlu olursa bakılabilir. Şu anda yapılacak olan temel rehabilitasyon çalışmalarını yapmak ve özellikle böbrekleri koruyacak mesane felci çalışmalarını uygulamak olacaktır. Geçmiş olsun.

 20. Gulay

  HocamAnnem 11 ekimde sağ tarafından felç geçirdi felcten 10 gün önce beyin anjosu olmuştu stent takılmış suan annem konusamiyo otramiyo ayakta his var ama kolda hiç yok ne yapmamız gerek

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Lütfen öncelikle https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 21. Fatma

  Merhaba hocam bundan 5 yıl önce nişanlım trafik kazası geçirdi ve sağ solunda 4 sinir damarı koptu şuanda sağ kolu hareket edemiyor birde sağ solunda şekil bozukluğu ve kilo alamama problemi var sizce bunun bir tedavi yöntemi varmıdır varsa ne yapmamız gerekiyor

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   geçirilmiş kaza üzerinden 5 sene gibi bir süre geçmiş olması fena. Bu durumda erken uygulanması gereken operasyonlar yapılamaz. Yine de değerlendirip neler yapılabilir bakmak lazım. Geçmiş olsun.

 22. Emine AKSU

  Babam’da 8 gün önce sol bacağında his kaybı oldu.Su anda yürüremiyor.Doktora götürdümüzde boyun damarının tıkalı olduğunu ve beyne iki küçük pıhtı kaçtığını söyledi.Ameliyatla damarı açtılar ve temizlediler.Ameliyattan sonra hafızasında gitgeller ve kolunda his kaybı oldu.Sizce babamın rahatsızlığı nedir ve iyileşme ihtimali var mı?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Babanızda beyin felci olmuş. Bunun çok ciddi olarak ele alınıp tedavi-rehabilitasyonlarının yapılması gerekiyor. Geçmiş olsun.

 23. gulden

  Hocam dayım 1 ay önce açık kalp ameliyatı oldu ve ameliyat esnasında beyninde pıhtı olmuş…sol tarafı felc..fizik tedavi kliniği goturduk..pihti yok olmadığını ve kanda hepatit göründüğünü söylediler fizik tedavi için uygun değil dediler..Doktorlar belli zamanlarda eve gelip bakicaklarmis..hocam acaba dayım neden tedaviye uygun değil ve kalıcı vi felcmidir..hayırlı gunler
  ..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Eve taburcu edilmiş olan felçli bir hasta rehabilitasyona uygundur. Hepatit engel olmaz. Acaba başka bir sorun mu var? Geçmiş olsun.

 24. Ramazan kortak

  slm hocam ben ramazan oglum 2 yasi da 2 ci kattan düştü beyin kanamasi gecirdi cok şükür Allahima kurtuldu ve sol beyni %60 ezilmis siyahlanmis dediler ilerde ezilmis beyni beyne vucuda zarar verirmi ve ne yapmam gerek rehabalitasyona yolluyorum sol ayaklarini kullana biliyor sol elini kullanamiyor

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Böyle bir çocuğa serebral palsi diyoruz. Bu tür bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 25. Kader

  Slm hocam kurşunlu ma yarasi oldum ayaklarimi hissedemiyorum. fizik rehabilitasyon gorsem ilerme olurmu

 26. Nuray

  Hocam merhabalar yoğun bir çalişmaniz olduğunu biliyorum fakat yardimci olursaniz sevinirim. 2 gün önce dayım hiper tansiyon sonucu felç geçirdi ve sağ tarafini kullanamıyordu.Bugün kolunu oynatmis yüzünü kaşimis,bacagina dokununca da geri cekiomus birsey soruldugunda cevapta veriyor ama hep bir uyku hali var ne yapmaliyiz.Nasil bir tedavi yontemi izlemeliyiz düzelme sansi nedir ? Bilgilendirebilir misiniz?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun ve aktif rehabilitasyon çalışmaları yapılmalı. Geçmiş olsun.

 27. Nur

  Hocam merhaba annem 54 yaşında 28 gün önce beyninde pıhtı atması sonucu yoğun bakımda yatıyor solunum sorunu olduğu için boğazına delik açtılar dr enfeksiyonu bittiğinde yoğun bakımdan çıkarabiliriz ama beyin için yapılabilecek bişey yok bakıma muhtaç hasta artık dedi gözleri açık ama boş bakıyor sadece bizim sesimizi duyduğunda ağlıyor sol el ve ayağını hep oynatıyor dr şuuru kapalı dedi.Son bt sinde sağ temporalde kraniektomi defekti bifrontalde ve temporoparietelde geniş enfarkt ve sol yal ventrikül kompresedir yazıyor.Hocam yapılabilecek bişey varmıdır şuuru açılabilirmi bilgilendirirseniz çok sevinirim.Kolay gelsin iyi günler.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Beyindeki hasarın derecesine bağlı. Anlattıklarınızdan anladığım kadarı ile oldukça ağır bir felci var. ​Google a yazın: felçten değil bilmemekten korkun. Ve bunu da çok detaylı inceleyin. Geçmiş olsun.

 28. eyup ermeydan

  babam sol tarafı hic tutmuyor biranda oldu konuşabiliyor ve kalka biliyor ama denke saglaması zorlanyor yardımcı olur musunuz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   ​Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Ayrıca Google a yazın: felçten değil bilmemekten korkun. Ve bunu da çok detaylı inceleyin. Oturur duruma gelince görüşelim lütfen. Geçmiş olsun.

 29. eyüp ermeydan

  babam 3 önce sol tarafı hareket ediyor ama denge saglayamıyor konuşabiliyor ama hareket sağlamıyor birden böyle oldu doktorlar beyinden gelen damar tıkalı dedi yardımcı olursanız sevinirim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   ​Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Ayrıca Google a yazın: felçten değil bilmemekten korkun. Ve bunu da çok detaylı inceleyin. Oturur duruma gelince görüşelim lütfen. Geçmiş olsun.

  2. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   ​Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Ayrıca Google a yazın: felçten değil bilmemekten korkun. Ve bunu da çok detaylı inceleyin. Oturur duruma gelince görüşelim lütfen. Geçmiş olsun.

 30. Tuba

  Babam 4 ay önce beyin geliştiren damar tikanmis beyne pilot atmış beynin sol tarafı vücudun sağ tarafı felcli ve konuşamıyor yüruyemiyordu şimdi biraz 4 parmak deynekle yuruyor felcli kolu çok ağrıyor bize masaj hareket yaptirmiyor birde konuşması ne zaman açılır ne yapmamız gerekiyor

 31. fatma

  Hocam babam yuksek tansiyondan beyin kanamasi gecirdi 18 gun yogun bakimda yatti sag tarafi felc oldu felcli tarafi agriyir nedeni ne acaba fizik tedaviyede basladik bu hafta

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   ​Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Ayrıca Google a yazın: felçten değil bilmemekten korkun. Ve bunu da çok detaylı inceleyin. Oturur duruma gelince görüşelim lütfen. Geçmiş olsun.

 32. Muhammet

  Hocam iyi çalışmalar annem 61 yaşında ama beyinde yaşlanma olarak 80 yaşında bir insanın beyni olduğu söyleniyor ve sağ taraf felçli çözüm olarak ne yapabilirim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun işlerim yüzünden cevabım gecikti. ​
   Annenizdeki felç için Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada bütün cevapları bulabilirsiniz. eçmiş olsun.

 33. Mahmut

  Hocam kolay gelsin

  Babam sabah kalkınca sol tarafında güçsüzlük oldu nörolojiye gittik tüm tetikler oldu beyne pıhtı atmamış ama boyun damarları tıkalı net sonuc salı günü belli olacak.

  Babamın yürümesi ve kol hareketi düzelir mi , bu gün 3 üncü gün sanki daha kötüye gibi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun işlerim yüzünden cevabım gecikti. Babanızdaki beyinde oluşmuş hasara bağlı. Bir de iyi tedavi edilmesi gerekir. Şimdi nasıl babanız? Takipte kalalım. Geçmiş olsun.

 34. eda

  merhaba hocam benim 60 yaşında anneannem 1.5 ay önce geçirdiği ameliyat sonrası beynine pıhtı attı.sol tarafına felç geldi.20 gün yoğun bakımda kaldı sonra eve çıktı.önce konuşamıyordu sonra konuşmaya başladı bilinci yerinde yemek yiyebiliyor.kolunda ve ayağında az bir his var dokunduğumuzu anlıyor.şuan rehabilitasyon merkezinde tedavi görüyor.sizce düzelme şansı varmı varsa ne kadar sürede düzelir?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   İşlerimin yoğunluğundan dolayı cevabım gecikti. Beyindeki hasarın derecesine ve felçte yapılan tedavilerin yeterliliğine göre değişir iyileşmeler. ​
   Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 35. Funda Nalcı

  Hocam merhaba annem Mart ayında iskemik svo gecirdi trombolitik TDV uygulanması 5 gün yb yattı evde gerekli herseyi yaptım sekeli yok denecek kadar azdi ekim ayı başında svo atak yenilendi epilepsi beraberdi hastaneden çıktık yine hersey başa sardı allah bugunumuzu aratmasin
  Sormak istediğim şu kinesio bant annemin sekelli koluna kullanabilir miyim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN


   u durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 36. hira

  Merhaba hocam benim kizim henuz 3 yasinda cp epilepsi hastasiydi duzelmis yuruyordu ama bazi talihsizlikler olsu devlet hastanesi yogunbakiminda bogazinda trokostamisi cikmis beyin oksijensiz kalmis hastaneden taburu olmadan önce dr hic umut yok dediler ama biz eve fizik hocasi getiriyoruz hareketleri kendimizde yaptiriyoruz kizim sol tarafa cok kasiliyordu bu biraz azaldi hastaneden ciktigimiza gore daha iyi bilinci tamamen acik degil malesef hissi var ellerine bacaklarina dokununca hareketleniyor gerilmiyor kollarini kaldirip kafasini diger tarafa ceviriyor bu bir gelismemidir beyinndde hasar cok komut alan bölgelerin hasar aldigini söylemisti dr sizce en azindan bu kasilmalari azalabilirmi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Kasılmaların nasıl gelişeceği biraz zamanla daha iyi anlaşılır. Azalmasından çok daha da artması beklenebilir. Durumu bana bildirin beraberce takip edelim.

 37. Reyhan

  Merhaba hocam
  Ben 50 yaşındayım 4 Ekim 2016 da iş yerinde bayıldım arkadaşlar ambulansla hastaneye götürdüler bir gün hastanede kaldım mr kan ve tomografi sonucu birşey yok dediler eve gönderdiler oysaki şiddetli baş ağrısı sağ bacakta yürüyemrme sağ yüzümde kasılma vardı ve sürekli kusuyordum ve bu halim 3 gün sürdü her defasında bir şey yok dediler ve benim 2. Gün Sol tarafımı tamamen hissetmemeye başladı sıcak soğuk batma 15 gün oldu hala hissetmiyorum..bu ara ilaçlı mr çekildi ve beyne giden bir kaç damardan daralma var dediler..korkma dediler ve hala tetkikler devam ediyor bir aya kadar sonuçlar çıkacak. Sağ ayağımerhaba tamamen düzeldi yüzümde çok az kaldı ama soltarafîmı kullanabilirim ama hala hissedemiyorum..sizce durumumu ne ve ben ne zaman hissedebilecegim..teşekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu aşamada sizi nörologlar takip etmeli. Hareketlerde kuvvetsizlik varsa biz ilgilenmeliyiz. Geçmiş olsun.

 38. akif

  merhaba hocam 19 yaşındayım ben 7 ay önce bi trafik kazası geçirdim belimde 2 tane az hasarli 2 tane de tam hasarli kırık vardi çimento (kifoplasti) denilen yöntemle dolduruldu lakin egri kaynadi ameliyat olmami onerdi doktorlar sizin görüşünüz nedir hocam saygilar

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Eğer eğrilik çoksa veya ağrı oluyorsa ameliyat yapılabilir. Geçmiş olsun.

 39. Bahar

  Merhaba hocam babam 15 gün önce konuşmam bana geliyor diyerek tansiyon ilacını almak için mutfağa gittiği an düşüp bayılıyor hemen ambulans a haber veriliyor hastAneye gidiliyor babam sag taraftan kısmı felç geçiyor beyninde pirtilasma var ak cigerinde enfeksiyon varmış sorum şu babam ataklar geçiriyormuş yattığı yerden inmek elini kolunu sarkitiyomus neden ileri gelir acaba hocam çok teşekkür ederim şimdiden

 40. Rabia

  Merhabalar doktor bey benim babam 3 hafta once karından silhla vuruldu kurșun omuriliginde kaldi cikartilar fakat babm suan yuruyemiyo belden asagisi felc kaldi napmamiz gerekio fizik tedaviye giderse duzelirmi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Uzun süredir yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Yaralanmanın derecesine göre olumlu ilerlemeler olabilir veya hiç olmaz. Felçli hastaların yürüme fonksiyonunu yerine getiren ve geliştirebilen Türk yapımı robotun yapımı tamamlanmış ve hastalar üzerindeki klinik denemeleri etik kurul onayı alınarak kliniğimizde başlamıştır. Bu robot ile felçli hastalar oturdukları yerden ayağa kalkabilmekte, yürüyebilmekte ve merdiven çıkabilmektedirler. Bu gelişme hastalarımız ve ülkemiz için çok önemlidir. Çalışmamız öncelikle omurilik yaralanması olan hastalarda başlamaktadır. İsteyen omurilik yaralanmalı hastalarımız bizlere bu çalışma için başvurabilirler. Lütfen facebook adresimden beni takip ederek ilgili haberi ve klibi inceleyin. Geçmiş olsun.

 41. Betül

  Hocam merhabalar annem 15 nisanda ameliyat oldu. Ameliyattan önce yürüyen konuşabilen biriydi. Doktorların söylediğine göre sol tarafda algılama ve konuşma merkezindeymiş tümör ameliyatta toplam 14 saat kaldı ve yarıda uyandırıp bi kaç soru sorup tekrar uyutmuşlar. Annem ameliyattan çıkınca 1 gün yoğun bakımda kaldı sonrasında annemin sağ tarafında felç oluştu konuşamıyordu daha sonrasında tekrardan yoğun bakıma aldılar 32 gün kaldı yoğun bakımda ve sonrasında yine odaya aldılar. 3 hafta sonrasında hastaneden çıktık. Annem hala konuşamıyo yürüyemiyo ve sağ kolda hiç hareket yok ne yapmamız gerekiyor düzelirmi yürüyebilirmi konuşabilirm tekrardan lütfen yardım edin.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu günler önemli. Felç oluşumundan sonra her geçen gün birşey yapılmıyorsa iyileşme oranını olumsuz yönden etkiliyor. Olabildiğince rehabilitasyon çalışmalarını yapmak gerekir. ​Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Ayrıca Google a yazın: felçten değil bilmemekten korkun. Ve bunu da çok detaylı inceleyin.

 42. ELMAS AKAY

  Hocam merhaba abim 16 şubat 2016 da trafik kazası geçirdi(38 yaşında).yüzünde, sol kol ve bacakta felç vardı.emar ve tomografi temiz dediler.felç de şok geçirmiş ondan kaynaklanıyor diye 2 gün içinde taburcu oldu.yaklaşık bir hafta içinde baş ağrısı ,sürekli uyku hali ve kusması olunca başka bir Dr.a gittik.Beyne giden damarda tıkanıklık var dediler ve hastanede bir hafta ilaç tedavisi sürdü.Kolunda eskisi kadar güç yok ve bazen anlamsız çocuk gibi hareketleri var..yüzü için fizik tedavi aldı..eski haline nasıl ve nezaman kavuşabilir bilgilendirebilirseniz çok sevinirim..saygılarımla hocam..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gerekrn birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında veek ücret almadan uyguluyoruz. Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 43. Ayşe

  Hocam oğluma 13 yaşında dikkat dağınıklığı ve öğrenme güçlüğü teşhisi kondu ilk iki yıl ilaçla ilerleme oldu bu yıl hiç bir fayda görmedik çok geriledi birde ilacı bırakıncada davranış bozukluğu gibi bir çok sorunumuz var aynen 3 yaşında yaptığı hareketlere devam ediyor lafdan sözden anlamaz bi halde senelerdir böyle gerçide ne yapabiliriz biraz araştırma yaptım serepral parsi de bulunan özellikler bundada mevcuttu geç konuşması konuşma güçlüğü salya akıtması küçük kas hareketlerinin zorluğu yapamaması gibi yalnız bizim fiziksel sorunumuz olmadı yürüne koşma gibi hareketlerimiz normaldi bu yaşta bunun bir tedavisi bulunuyormu teşekkür ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Psikiyatristle size yardımcı olacaktır. Geçmiş olsun.

 44. turan arslan

  merhaba hocam bizim hastamız da bir yıl dan beri felç oldu ama biraz düzeldi ama hipertansiyon olduğu için biraz cesareti yok ha bide raporunda alzeymer tanısına rastlanmamıştır denildi ama unutkanlık var ne yapalım yani bir birime veya nöroloji ye gidelimmi ne önerirsiniz yada tekrar fizyoterapisyon mu önerir misiniz napa biliriz ayrıca kemik erimesi çıktı hocam allah aşkına bize yardımcı olabilir misiniz ne olursunuz cvp bklym

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Felç rehabilitasyonu her hastaya özel olarak planlanır. Hastada spastisite va mı, fonksiyonel durumu nedir, mesane fonksiyonu ne durumda vb. birçok konuda hasta ile yakından ilgilenmek gerekir. Eğer bizlere yakınsanız değerlendirelim. geçmiş olsun.

  2. Öznur

   Hocam kısmi bir felç yaşıyor erkek arkadaşım sol eli ve ayağı elini yani parmaklarında hareket ettirebiliyor yalnız normal el gibi kullanamıyor doktorlar tedavisini yaparsa iyileşeceğini söylemiş bir yıl oldu iyileşme durumu fizik tedaviyle olur dimi hocam lütfen bekliyorum sizi

   1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

    Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında veek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
    Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
    https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
    https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
    https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
    https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
    https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
    https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 45. alev

  hocam merhaba babam yaklaşık 45 gün önce beyin kanaması geçirdi ameliyat oldu yoğun bakımda yattı zatürre oldu ikisi için toplam 38 gün yoğun bakımda kaldı şimdi eve çıktı sol tarafta felç var yemeşı iyi konuşması çok kısık sesle bilinç iyi bazen gidiyor. sorum şu yoğun bakımda kuyruk kemiğinin olduğu yerde yatak yarası başlamış onun tedavisini yapıyoruz ama acı verdiği için fizik tedavi yaptıramıyoruz hareket ettiremiyoruz gün geçtikçe sol tarafını kullanması dahada zorlaşırmı oturamıyor boynunu hareket ettiriyor ama oturur duruma getirdiğimizde aşarı doğru gidiyor felçli olan bacağı içe doğru yamulmuş ve bacaklarının ağrıdığını söylüyor felçli bacağındaki ağrıyı hissedebilirmi? sizce tekrar el ve ayağını kullanabilirmi en azından oturabilirmi ne yapmamız gerekiyor.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Mutlaka rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek gerekir. Bırakıldığında daha geriye gidecek, başka komplikasyonlar ortaya çıkacaktır. Geçmiş olsun.

 46. Cengiz

  Hocam merhaba babaannem bundan 9 ay önce sağ tarafından felç geçirdi fakat şimdi ii ama tek şikayetimiz babaannem in kafasını yarısında çok şiddetli YANMA ? war allah aşkına çözüm

Bir cevap yazın