İş ve Uğraşı Terapist ‘liği

İş ve uğraşı terapist ‘leri hastanın felç sonrasında fonksiyonel bağımsızlığını yeniden kazanmasına yardım edecek şekilde eğitimden geçirilmişlerdir. Ülkemizin ilk ve tek “İş ve Uğraşı Terapisi Meslek Yüksekokulu” Kocaeli Üniversitesi bünyesinde İREM’de 2002 yılında kurulmuş ve eğitime başlamıştır. Felç sonrası hastada gelişen hareket, koordinasyon ve algılamayla ilgili problemler yıkanma, giyinme, yemek yeme, ev işi yapma ve merdiven inip-çıkma gibi en temel günlük aktivitelerin yerine getirilmesini zorlaştırabilir. İş ve uğraşı terapistleri, Fizik Tedavi Rehabilitasyon hekiminin çizdiği programlar doğrultusunda, bozulan fonksiyonların yeniden hastaya kazandırılması için çalışırlar. Ayrıca hastanın iş hayatına dönmesine, normal hayattaki hobilerine ve eğlence aktivitelerine dönmesine veya yeni hobiler edinmesine, hafıza ya da konsantrasyonla ilgili problemlerin üstesinden gelebilmesine yardımcı olur.

İş ve uğraşı terapist ‘liği

İş ve Uğraşı Terapist ‘leri neler yapar?

İş ve uğraşı terapist ‘i, hastanın fiziksel (güç, koordinasyon ve denge), bilişsel (hafıza, problem çözme, bir aktiviteye odaklanma), görsel (tarama ve derinlik algılama), psikolojik (moral bozukluğuyla başa çıkma) ve duyusal becerilerindeki (farklı şekilleri algılama, yer kavramının olması) bozukluklarla ilgili terapiler düzenlerler.

İş ve uğraşı terapist ‘leri, hastanın fonksiyonel bağımsızlığını artırmak için iyileştirilmesi gereken problemleri hasta ve ailesi ile de birlikte değerlendirirler. Bu problemlerin çözümü için terapist hastaya uygun çeşitli teknikler kullanır. Fonksiyonelliği artırmak için tek elle yemek yeme veya giyinme, hafızayı geliştirmek için liste ya da günlük tutma, fiziksel veya zihinsel becerileri geliştirmek için el yetenekleri veya tahta oyunları tedavi amacıyla kullanılan tekniklerdir. Terapi, genellikle basit aktivitelerle başlar ardından hasta ilerleme gösterdikçe daha zor olanlarla devam eder.

Bunların yanı sıra iş ve uğraşı terapist ‘i, hasta için uygun olan cihaz/donanımların kullanılmasını hastaya öğretir, hastanın günlük aktivitelerini kolaylaştırmak amacıyla hastanın evinde/işyerinde gerekli düzenlemeleri yapar. Aile bireylerine ve hasta refakatçisine de bu konularda eğitim verir.

Ayrıca bakınız:

Felç rehabilitasyon ekibinde kimler yer alır?

This Post Has 2 Comments

  1. recep

    sayin hocam benim babam bundan bir yil once beyin kanamasi gecirdi.sag tarafi kismen felc,bir yildir Ankara incek ftr de tedavi goruyor.ancak daha genisletilmis bir tedavi veren bir hastane veya merkez onerebilirmisiniz daha detayli gorusmek icin sizinle telefonda gorusme imkanimiz olabilirmi.tesekkurler

Bir cevap yazın