Felç sonrası depresyon, en önemli ve en sık ortaya çıkan nöropsikiyatrik komplikasyondur 

Felç sonrası depresyon, hastanın felcinin iyileşmesinde en önemli engelleyici durumlardan birisidir. Felç geçiren hastaların yaklaşık üçte birinde major depresyon gelişir. Ayrıca hastanın mental fonksiyonları (bilişsel fonksiyonları) üzerinde de çok olumsuz etkisi vardır. Major depresyon yanı sıra hastaların birçoğunda minör depresyonda ortaya çıkar ve bunun en önemli olumsuzluklarından birisi ilgisizlik yapmasıdır. Depresyon felçten 3-6 ay sonra pik yapar ve 1 yıl içinde düşüş gösterir (felçten 1 yıl sonra deprsyon oranı başlangıca göre %50 azalır). Ancak bazı hastalarda kronikleşebilir. Felç sonrası hem kadınlarda hem erkeklerde görülür ancak kadınlarda oran biraz daha yüksektir. Depresyonun, fonksiyon bozukluğu daha çok olan hastalarda daha fazla görüldüğü bildirilmektedir.   

Depresyon ve felç
Felç ‘te depresyon çok sık görülür.

Felç ’de duygusal değişiklikler, beyin hasarı ya da fonksiyon kaybı nedeniyle oluşabilir. Felç ‘den sonra duygusal durumda dalgalanmalar meydana gelebilir. Moralin çok yüksek olduğu bir durumda aniden moral bozulabilir veya depresif hale gelinebilir. Birden ağlama başlayabilir, ağlama hızlıca durabilir veya gülme başlayabilir.

Felç den  hemen sonra duyguları kontrol etmede güçlük olacaktır. Hastalarda kişilik değişiklikleri görülebilecektir. Zamanla bu durum iyiye gidecektir. Hastaların kendilerini depresif, üzgün veya kızgın hissetmeleri olağandır. Duygusal reaksiyonlar ve depresyon felç  sonrası sıktır; fakat tedavi edilebilir.

Depresyon tedavisi

Depresyonun tedavisi için hekimler tarafından antidepresan tedaviler verilir. Psikoterapi, kognitif terapiler, egzersizler yararlı olabilir. Ayrıca hastaya karşı takınılan pozitif aile desteği çok önemlidir.

Felç geçiren aile bireylerinde depresyon

Burada dikkat edilmesi gereken konu aile bireylerinde de depresyon gelişebileceğidir. Bir annenin, babanın veya evladın felç geçirmesi diğer aile bireylerinde büyük bir hüzün ve depresyon oluşturabilir. Aile rehabilitasyon sürecinde çok önemli olduğundan, hekim ve rehabilitasyon ekibi hastanın ailesinin klinik durumunu da çok yakından takip etmelidir.

This Post Has 45 Comments

 1. Nuran

  Hocam babam üç gün önce felç geçirdi. Şuan tedavi altında. Sağ kolunu hiç kipirdatamiyor fakat sağ bacağı biraz da olsa yukarı cekebiliyor. Ancak ileri adım atma refleksi gösteremiyor. Yuruyemez durumda.Yüzünde herhangi bir sorun yok. Konuşması kısmen iyi fakat kelimeleri eskisi gibi ceviremiyor. Sakın, düşünceli ve durgun. Yatakta sürekli ayağını kaldırmaya uğraşıyor. Çabalıyor ama çok yoruluyor. Durum pek iç açıcı değil, umudum yok diyor. Ama hep uğraşıyor. Fiziğe henüz başlanmadi. Emari normal geldi. Şah damarında sorun görmediler. Yoğun bir şekilde kan sulandırıcı alıyor günde iki kez. Hocam nasıl değerlendirirsiniz durumu. Babam ayaklanır mi, kolunu kullanabilir mi ?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Salgın yüzünden mesajları geç kontrol edebiliyorum. Bu yüzden geciktim.
   Babanızın durumu nasıl şimdi? Geçmiş olsun.

   1. Nuran

    Hocam merhabalar, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim ve sizlere çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. Olay üzerinden tam 30 gün geçmesine rağmen babam ciddi anlamda bir ilerleme kaydetti. Fizik tedaviye ve evde yaptığımız çalışmalara cevap verdi ve kolunda yüzde seksen oranında bir iyileşme görülüyor. Kaşık tutabilecek seviyeye geldi. Tâbi hala desteksiz yürüyemiyor, tüm bu olumlu gelişmelere rağmen, kendindeki iyileşmeyi görmüyor babam ve hala çok mutsuz/umutsuz. Geceleri hiç uyuyamıyor. 15 dk uyudu diyelim, panikle uyanıyor ve kolunun bacağının uyuştuğunu söylüyor, sonrası yok. Bu rahatsızlık babamı uyku sırasında yakalamıştı ve sanırım her uyuduğunda aynı durumları tekrardan yaşamaktan korkuyor. Rehabilitasyon ile babamın çok iyiye gittiğini bütün aile olarak görebiliyoruz ve çok mutluyuz. Kendisi de bazen çok azimli ve istekli, bazen gayretsiz. Ama genel olarak tüm bu iyi gelişmelere rağmen içinden çıkamadığı olumsuz bir ruh hâli de söz konusu. Bu durumda olan hastalara biz hasta yakınları olarak nasıl yaklaşmalıyız?

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Çok sevindim. Mental durumu ile çeşitli ilaçlar başlanabilir. Bunun için mental durumunun ortaya konması gerekir. Bu bizim işimize de giriyor. Hemen bağımlılık yapıcı ilaçlar çok çabuk yazılıyor ve maalesef bunlar etkisini kısa sürede yitiriyor. Bu yüzden daha kapsamlı bir yaklaşım sergilenmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 2. fatma

  Hocam merhaba. Babaannem 3 yıl önce felç oldu tamamen hareketsiz yatıyor ve konuşamıyor. Hastalığının başlarında depresyondan dolayı fizik tedavilere yanıt vermediği için doktorlar çabalamayı bıraktı. Şimdi kronik ağrıları moral yatak yaraları daha çok moralini bozuyor. 3 yıl sonra fizik tedavi işe yarar mı? Veya kaslar çok kasıldığı için ağrılara dayanabilir mi? Ağrılarının şiddetini bilmiyoruz ama çok fazla ağlıyor. Bir de antidepresan dozunun değişmesi gerekiyor mu? Bilgilendirmeler için teşekkürler.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı da çok detaylı inceleyin.
   Öncelikle babaannenizin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Burada hastanın hareketlerinden tutun mesanesine yutmadan mental durumuna göre içinde bulunduğu durumun anlaşılması çok önemli. Böylelikle annenizde nasıl bir gelişme olacağı ve yapılacak tedaviler hakkında fikir sahibi olmamız mümkün olabilir.
   En önemli konu yatak yarası olarak görünüyor. Bu yaraların tedavisinin yapılması rehabilitasyon çalışmalarını yapabilmek için önem arz ediyor. Bunlar için evde bakım hizmetleri, yara bakım üniteleri ve gerekiyorsa plastik cerrahi gerekir. Yara sorunu halledildikten sonra rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 3. Merve

  Merhaba hocam ananem felç gecırdı sag tarafı tamamen oynayamıyor sol bacak sureklı cekmıo uzatıyor konusamıor ve hıc uyumuyor ok bagırıor elını agzına goturuo ve öğürüyor sureklı bunların nedeni ne olabilir nasıl bir yol izlenmeli acaba

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun çalışmalarım dolayısı ile cevabım gecikti.
   https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı da çok detaylı inceleyin.
   Öncelikle anneannenizin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Burada hastanın hareketlerinden tutun mesanesine yutmadan mental durumuna göre içinde bulunduğu durumun anlaşılması çok önemli. Böylelikle annenizde nasıl bir gelişme olacağı ve yapılacak tedaviler hakkında fikir sahibi olmamız mümkün olabilir.
   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 4. Sevinç

  Merhaba hocam anneannem 4 aydır felçli hasta son 1 aydır aşırı derecede bağırıyor çığlık atıyor sinir ilaci olarak 200 mg lık Ketya , 20 ml Norodol sabah 10 damla akşam 10 damla damlatiyoruz fakat hiç bir yararı olmuyor bize bir öneride bulunabilir misiniz?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Psikiyatri ve nöroloji hekimleri ilaçları ve dozlarını ayarlasın. Geçmiş olsun.

 5. Mehmet

  İyi aksamlar hocam.babam yaklasik 1 bucuk ay once beyinde kan pihtilasmasi sonrasinda felc gecirdi.sol tarafini kullanamiyor.his duyabiliyor ama hareket ettiremiyor.ayni zamanda beyinde ödem hala mevcut.bugun itibari ile hastaneye yatirdik fizik tedavi icin.ayni zamanda durmadan kolunun agridigini soyluyor ve sabahlara kadar saniye uyumuyor ve ustune bagiriyor kimseyi uyutmuyor. Eline ayagina saatlerce masaj yapsak bile 10 saniye sonra tekrar istiyor.evdekiler perisan agrilar ve kasilmalar ne kadar surecte gecer.ve ayaga kalkma sureci ne kadar surer herkes merak icinde .evde kimse ne gece ne gunduz uyuyamiyor.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Ağrının nedenleri tespit edilmeli. Belirttiğiniz kasılmalar spastisite yani istemsiz kas kasılmaları ise toksin enjeksiyonları gerekebilir. Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2

 6. Demet

  Hocam merhaba 1.5 ay once dayim sok tarafindan felc gecirdi boyun damarlari tamamen tıkanmış fizik tedavi icin erken dediler baslamadi doktorlar bu esnada yataktan düşüp felc bacagi kirildi platin takildi suan hep yatar durumda fakat hic uyumuyor buda hem kendini hem ailesini cok yipratti 24 saatte yarim saat anca uyuyordur ne yapilmasi lazim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   En erken zamanda rehabilitasyona başlanmalı. Rehabilitasyonun erken olduğu söylemi kesinlikle çok yanlıştır. Hastanın metabolik durumu düzelince rehabilitasyona hızlıca başlamak esastır. Hasta yatakta kaldığı müddetçe daha fazla yatağa bağımlı hale gelir. https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Ayrıca http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 7. Okan

  hocam annanem 1 5 yıl önce felç geçirdi sag tarafı felç oldu son 1 yıldırda sürekli bagırıyor durmamaksız bagırmakta her gün bagırıyor yatana kadar bagırıyor şuan halen bile bagırmakta bana bir yardımcı olurmusunuz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun çalışmalarım dolayısı ile cevabım gecikti.
   Neden bağrıyor? Ağrısı mı var, mental durumu mu sıkıntılı? Yoğun çalışmalarım dolayısı ile cevabım gecikti.
   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 8. Arzu

  Merhaba hocam,
  5 sene önce annem ilk felç atağını geçirdi yeni nesil ilaçlara rağmen 2016 senesinde 2. Kez felç geçirdi ve sonrasında fizik tedavi gördü. Şu an yürümede konuşmada ciddi sıkıntısı yok. Zaman zaman konuşurken takıldığından şikayet ediyor bir de sol bacağı sürekli ağrıdığı için yürümesi biraz dengesizleşiyor. Tüm bunları kafasına takmış durumda. Bir bakıyoruz haline şükrediyor sonra bakıyoruz sakat kaldım vs diye hayıflanıyor. Anında depresif bir hale geçebiliyor. Son derece asabileşiyor ortada bir neden yokken. Her istediğini yerine getirip idare etmeye sakin kalmaya çalışıyoruz ama stresli işlerimiz nedeni ile zaman zaman bizler de patlama noktasına gelebiliyoruz. Şu an öyle bir durumdayız ki 40 senelik annem gitti yerine huyunu suyunu bilmediğim bir kadın geldi. Ne yapabiliriz nasıl davranmalıyız izmir de yaşıyoruz bu ilde nerden kimden tedavi için destek alabiliriz. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. İyi günler diliyorum

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 9. Ayse

  Merhaba Hocam;
  Babam yaklaşık 1,5 yıl önce beyne pıhtı atması nedeniyle felç geçirdi. Vücudunun sol tarafı felçten etkilendi. Fizyoterapi aldı uzun süre, şu anda destek olunduğunda yürüyebiliyor, yemeğini yiyebiliyor. Yalnız felçten daha çok bizi yoran şey idrar takıntısı. Sürekli idrara çıkma ihtiyacı olduğunu söylüyor. Tuvalete götürdüğümüzde yapmadan geri kalkıyor. Yatağına gider gitmez tekrar tuvaleti geldiğini söylüyor, tekrar götürüyoruz tekrar yanıldığını, idrarını yapamadığını söyleyerek geri kalkıyor. Gün içinde sürekli böyle, belki yaklaşık abartmadan söylüyorum 30-40 kere bu şekilde oluyor. Bu durum kendisini yorduğu için ördek kullanmak istiyor. Sandalyede, koltukta oturmaya yemek süresi kadar bile dayanamıyor, gidip yatmak istiyor. Fizik tedaviyi reddediyor. Antidepresan tarzı ilaçlar verildiğinde uyku hali geldiği için bu sefer de gün boyu tamamen hareketsiz kalıyor. Hiç fizik tedavi yapamıyor. Tedavi geri gidiyor. Bir türlü işin içinden çıkamadık. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Hoşlanabileceği ortamlarda fizik çalışmaları yapılmalı. Orada kendisini motive edecek uygulamalar yapılmalı. İlaçlarını doğru bir şekilde ayarlamak lazım. Bazen yanış ilalar kullandıklarını görüyorum. Bir doktor bir ilaç veriyor, o ilacı kullanırken bir başka doktor başka bir ilaç veriyor hasta ikisini de kullanmaya devam ediyor bu yüzden ilaç etkileşimi kötü yönden etkileyebiliyor. Geçmiş olsun.

 10. Reyhan susam

  İyi günler hocam kısmi felç atağı geçirdim şu an çok şükür iyiyim peki cinsel yaşam nasıl devam etmeli psikolojik olarak tamamen çöküntü deyim uyku yemek herşey bitti

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu konuda hastalığınızın durumu nasıl ona bakmak gerekiyor. İyiseniz neden böyle bir çöküntü içindesiniz? Genel bir değerlendirme iyi olacaktır. Geçmiş olsun.

 11. Aynur

  Hocam merhaba 1 ay evvel 33 yaşındaki kardeşim beyne pıhtı attıgı için sag tarafına felç durumu söz konusu hastane müdahalede geçikti kasıktan anjiyo ile beyimdeki %60 lık kısmı temizlediler ama kalanı için müdahalede bulunamadılar 76 saat uyuttular ilacları kesildikten 48 saat sonra uyandı yeni yeni bilinçi yerine geldi hala sağ tarafı tutmuyor ve konusamıyor tek söylediği kelime abi bazen keyifli bazen bizden kopup uzun uzun dalıyor ne yapacagımızı nasıl davranacagımızı sasırmıs durumdayız bu tür vakalarda konusmadaki güçlük devamlımı olur yoksa gecici bir durumudur şimdiden ilginiz için tşk ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Felcin şiddetine bağlı olarak ve uygulanan tedavilere göre değişiklik gösterir. Ancak belli ki abiniz ağır bir felç geçirmiş. Hızlıca iyi rehabilitasyon çalışmalarını yapmak lazım. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 12. ceren

  merhaba hocam babaannem iki sene önce tansiyondan dolayı felç geçirdi şu anda günde ancak 1 2 saat uyuyor

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   İlaçlarının düzenlenmesi gerekir. Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 13. Gonca

  Hocam annem yaklaşık 6 7 yıldır felç hasta si çocuk gibi çok bunaltiyor küçücük şeyleri büyütüyor ağlıyor ne yapmam gerekir

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   İlaçlarının düzenlenmesi gerekir. Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 14. Hande aydin

  Hocam merhaba annem 1 hafta once yuksek tansiyondan kismk felc gecirdi cok sukur bekledgimizdan cok daha iyi sadece hafif bir sekilde agzinda yamukluk fakat bazen kisa surede olsa daliyor yaptigini unutuyor sabah kalktiginda ve gun icinde ara ara tekrarliyor unutkanligi hemen toparlaniyor bu gecici bir durummudur tesekkurederim

 15. Özlem ates

  Merhaba hocam annem 1 nisanda beşinci atağını inme geçirdi ve şuan yatalak konuşma yok ve bilinçte bir geliyor bir gidiyor ama en önemlisi bağırma lari çok fazla yeri geliyor 27 saat uyumadan geçiyor ilaç kullanıyoruz hatta dozunu yükseltti bile ama hiç bir etki yok bağırma lar devam

 16. Fatih çetin

  Merhabalar hocam. Babam beyin kanamasına bağlı felç geçirdi. Yürüyebiliyor konuşmasıda bayağı düzeldi fakat sol kolunda bira hasar var. Olay olalı 10 15 gün kadar oluyor. Babam çok olumsuz düşünüyor biz konuşuyoruz hiç dinlemiyo bizi. Bu olay beni çok etkiledi diyor doktor ayağa kalkmamalısın diyo tamam hocam diyo vecdoktoruda hiç dinlemiyor. Bizde çok üzülüyoruz hocam yüksek tansiyonu vardı oda düzeldi çok şükür fakat konuşurken felan kafasında başka şeyler düşünüyo iyice hayattan koptu. zaten çok düşünen bi insandı. Acaba neler yapabiliriz hocam bilgilendirirseniz çok mutlu olurum hocam saygılar.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Lütfen öncelikle https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı babanızla birlikte seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız.Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 17. Murat

  Hocam merhabalar babam yaklaşık 10 yıl önce sol tarafından kısmı felç geçirdi tedavi süreci sorunsuz bitti fiziksel olarak çok problemi yok ama ruhsal olarak bazı bozukluklar yaşıyor kendine olumlu yada olumsuz hiç hiç laf söyletmiyor sürekli birşey söylendiğinde bağırarak kızgın şekilde cevaplar veriyor kafasına etrafımızda olan insanları takıyor kendi kendine konuşuyor yardımlarınızı rica ediyorum çok zor durumdayız

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Lütfen öncelikle https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı babanızla birlikte seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız.Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;

 18. Bahar

  Hocam iyi geceler. Kayinvalidem 1.5 sene once sol tarfindan felc gecirdi. Ayaga kalkti ancak sol tarfında hasar kaldi. Sol ayagi hafif ice dönük. Bas parmagi havada yuruyor. Kulladigi ilaçlari 3 gundur içmek istemiyor. Once 3elektrik supurgesinin bozuldugunu söyledi. Ardindan televizyon arizali dedi. Simdi de camasir makinesinin arizali oldugunu iddia ediyor. Ancak hepsi calisiyor. Bunu soyledigimizde de agresiflesiyor ve sert tepkiler veriyor. 70 yasinda. Yemek yemiyor. Tat almadigini soyluyor.Doktora gitmek istemiyor. Ne yapabiliriz. Tavsiyeniz nedir.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Nöroloji, psikiyatri ve bizlerin değerlendirmesi gerekiyor. Yürüyüşünü daha iyi duruma getirmek bizce mümkün olabilir. Hastayı tam olarak değerlendirip durumunu ortaya koyduktan sonra ilerlemek olanaklı olabilir. Geçmiş olsun.

 19. Ece

  Merhaba hocam.
  Benim Annem de 3 yıl ara ile 2.ci kez beyin felci geçirdi 15 gün kadar önce , Her felç geçirdiğinde başı şiddetli bir şekilde ağrıyor ve konuşması bozuluyor. İlk felci geçirdiğinden beridir kan sulandırıcı kullanıyor fakat yinede 2.ci kez beyin felci geçirdi 15 günden sonra toparladı ama çok unutkanlık var ve ağresifleşti bazen se kelimeleri hatırlıyamıyor bunlar normal mi ve boyun damarlarında bir problem bulamadılar. Kalp kapakçıklarının 2 tanesinde kan sızıntısı varmış ama bu da yapmaz dediler . Hocam kan sulandırıcısını çoğaltılar acaba tamamen nasıl ve ne zaman iyileşir?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Beyindeki hasarın şiddetine ve uygulanan tedavilere bağlı olarak süreç değişir. Risk faktörlerini azaltıp başka felçler geçirmesinin önüne geçmelisiniz. ​
   Lütfen öncelikle https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Ayrıca https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı da çok detaylı inceleyin. Geçmiş olsun.

 20. Esma

  Benim kayınpederim 75 yaşında ve midesi rahatsızdı hortum attılar ve o gün pıhtı atmış beyne habermz yk tabi 1hafta geçti felç vurdu sağtarfina sizce kurtulma şansı nedir bide midesinde kanser çıktı

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Hem mide kanseri hem de felç zor bir durum olmuş. Dedenizin bu iki durumu birlikte değerlendirilip tedavi planları uygun olarak çizilmeli. Felcin ve kanserin hangi durumda olduğu önemli ve bunları bilmek gerek. Geçmiş olsun.

 21. Özkan

  Merhabalar hocam babam beyinde anadamarda kan pıhtılaşmasi oldu şuan sağ tarafa felçli beyninin sol tarafta hasarlı ve konuşma da pek yok anlaşılır değil fizik tedavisine başladık geçen hafta başta güzel gidiyordu iki gündür gitmiyor inat etti konuşuyoruz ama maalesef ikna edemiyoruz ne yapa biliriz…
  Saygılar hocam

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Web sitemin yenilenme çalışmalarından dolayı geç cevap yazabiliyorum. Mutlaka sabırla rehabilitasyona devam etmesi lazım. Babanızın mental durumunu olumlu yönde etkileyebilecek ilaçlardan faydalanmak gerekiyor olabilir. Geçmiş olsun.

 22. nihat

  Hocam 7 ay once sag tarafimda felc gecirdim ellimi ayagimi kulanabiliyorum ayagimda aksama konusmamda az bozukluk 72 kiloydum 56 kiloyum komandin kulaniyurum surekli bir halsizlik var 35 yasindayim Elim ayagimcok gucsuz ayagim yururken arkamdan geliyor mitral kapak yetmezligi var kilo kaybi normalmi yemekte yutarken zorlanmiyorum su icerke zorlanmiyoru tukurugum yutmakta zorlaniyorum arada sirada beynimde yanmalar karincalanmalar olyor normalmi kannim normale dondu komadin kesilirmi

  1. İlaçlarınızı nöroloğunuz kimse o ayarlamalı. Bizler size rehabilitasyon çalışmaları yaparak daha iyi yürümenizi, elinizi daha iyi kullanmanızı sağlayabiliriz. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın