Başkan Robogait’i inceledi

Başkan Robogait’i inceledi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Teknokent’te felçli hastalar için üretilen “Robogait”, İzmit Rehabilitasyon Merkezinde hizmet vermeye devam ediyor.

18 Şubat 2015 Çarşamba
Özgür Kocaeli Gazetesi http://www.ozgurkocaeli.com.tr/saglik/baskan-robogaiti-inceledi-h258115.html

Robot felç rehabilitasyon

Felçli hastaların iyileşme sürecini kısaltan ve yürüyüş egzersini yaptıran Robot, hastanın beyninde ki hücreleri yeniden düzenliyor. İzmit’te hizmet veren İzmit Rehabilitasyon Merkezi (İREM), ülkemizde bazı önemli çalışmaları da tek başına yürütüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Robogait’i yerinde inceleyerek proje danışmanı Prof.Dr Erbil Dursun’dan bilgi aldı. Dursun, “Robotumuz hastanın yürüyüş fonksiyonlarını tekrar kazandırmak için egzersiz yaptırıyor. Bu şekilde kişinin beyin hücrelerinde yeniden düzenlenmenin yolu açılıyor” dedi. SAĞLIKTA YERLİ TEKNOLOJİYİ ÖNEMSİYORUM Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Sağlık sistemimiz de ki iyileşmenin yanı sıra, teknolojik anlamda yerli üretimi çok önemsiyorum. Bilim insanlarımızın ve üniversitelerimizin bu alanda yoğunlaşması ve KOSGEB destekli üretimin ülkemizde çoğalmasını arzu ediyorum. Bu cihazın ülkemize ve şehrimize hayırlı hizmetler getirmesini dilerim. Bu cihazı üreten ve vatanımıza kazandıran kurum ve kişilerin yanı sıra İzmit Rehabilitasyon Merkezine bu hizmetlerinden dolayı teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Özgür Kocaeli Gazetesihttp://www.ozgurkocaeli.com.tr/saglik/baskan-robogaiti-inceledi-h258115.html

Özgür Kocaeli Gazetesi

This Post Has 18 Comments

 1. Ruhi KAYA

  2,5 yıl önce T2-3 seviyesinde spinal kitle ameliyatı sonrası sol ayağımı neredeyse sürüyor hale geldim. Omurilik zedelenmesi olmuş. Sağda his kaybı oluştu. Ayak ikinci parmaklarım çekiç parmak oldu. Önerilen ilaçları kullanıyorum. Düzelme imkan ve ihtimali var mı?
  Saygılarımla.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu süreden sonra pek iyileşme beklemiyoruz ancak yine de muayene ile anlaşılır. Güçte gelişme olmasa da bazı tekniklerle çok daha kolay yürümeniz sağlanabilir. Geçmiş olsun.

 2. Büşra

  Merhaba hocam ben 2006 yılında kapıda kola şişesinin üzerinde oynarken üzerimden kömür kamyonu geçmiş. Şişenin kapağı da omuriliği zedelemiş omuriliğin kopmasına çok az kalmış. Şuan ayaklarımı idrarımı falan hissetmiyorum. Hangi doktora gittiysem bi çaresi yok ama kök hücre belki olabilir bi çare dedi. Sizce bu robotik veya kök hücre tedavisiyle bi çare olabilir mi. Lütfen bi cevap verir misiniz?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Kök hücre tedavisi henüz işe yaramıyor ancak çok ciddi gelişmeler olacağını söyleyebilirim. Omurilikte meydana gelen hasarın derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir.
   Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilirsniz. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

 3. Ayşe

  Merhaba hocam ben 2010 da yüksekden düşme sonucu omur iliğim zedelendi seviyem t 12 ameliyat gecirdim ilk zamanlar his hareket yoktu şimdi hareket var his var idrarımı hissediyorum mesaneyide hissediyorum ama yürüyemiyorum düzelme ihtimalim yürüme ihtimalim varmı hocam şimdiden teşekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Söylediğiniz gelişmeler güzel ancak bu kadar zaman geçtiğine göre hala yüryemiyorsanız hasar çok demektir. Robot gibi alternatifler var. Web sitemi detaylı inceleyin. Ayrıca facebookta beni bulun (ProfDr Erbil Dursun) orada da bilgiler var sizin için. Geçmiş olsun.

 4. ceylan

  Hocam selam benim sorum
  Benim hamileligim biraz sorunlu oldu bes aylik iken (suyum) patladi ve yakalasik 2 ay hastanede yattim serum verdiler beklediler cocuk gelissin diye 7. Ayda agrilarim cogalinca sezeryan ile aldilar kucagima bile alamadan gostermeden hemen goturduler yaklasik 3 hafta kuvezde kaldi su an kizim 14 aylik emekleme donme yurume yok el ve ayaklarini kasma
  Su an ki diagnos motor problemi denildi 18 aylik oldugunda mr cekimi yapilacak denildi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Serebral palsili bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor.Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 5. Can

  Merhaba hocam ben serebral Palsi hastayım doğuştan yürüyemiyorum ama onun dışında bir şeyim yok akli dengem yerinde fiziksel de hiç bir sıkıntı yok dediğim gibi sadece yürüyemiyorm ve anne karnındayken bir sıkıntı yokmüş netten araştırdığım kadar ile anne baba den kök hücre alınarak iletiyormüş hocam lütfen bana cevap werin

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Web sitemdeki yenileme çalışmalarından ötürü geç cevap verebiliyorum. Kök hücre çalışmaları halen deneysel düzeyde devam etmektedir. Ancak yakın gelecekte önemli sonuçları olacaktır diye düşünüyorum. Geçmiş olsun.

 6. meryem

  Merhaba hocam eşim 2008 yılında sol oksipital lop AVM ameliyatı geçirdi sağ kolunda zaman zaman boşalma tutmama sorunu yaşamaya basladi su an 35 yasinda.eşim yaşadığı sorunları benimle pek paylaşmıyor uzulurum endişesiyle açıkçası sinirlenme sin diye bende pek sorgulayamiyorum su zamana kadar bir kaç kez atak gecirdi simdi yapılan tetkiklerde herhangi bir problemde çıkmadı ben acaba birşey var mıdır beyninde endişesi yaşıyorum tıkanıklık gibi.bilgilendirirseňiz çok memnun olrum.iyi çalışmalar.

  1. Bu bilgilerle birşey söylemem mümkün değil. Bu aşamada nöroloji hekimlerinin değerlendirmesi doğru olacaktır. Geçmiş olsun.

 7. aylin

  Mrb hocam ben 41 yaşında pıhtı sonucu felç geçirdim şükürler olsun ki eser bırakmadı.şimdi coumadin kullanıyorum ama değiştireceğiz dendi coumadin daha etkili fakat kanama yapabilir diye.merakım başka kan cıvıtıcı beni korurmu ve felç ksç senede tekrar eder?kanımda koyulaşma varmı

 8. Ali

  Merhaba hocam. annem 59 yasında
  ve beyin de pıhtılaşma sonucu sag tarafından felç geçirdi ve konuşması da gitti 2 sene oldu.
  Bir süre konyada fizik tedavi ve akapuntur gördü yürümesin de
  Biraz aksaklık var konuşması da biraz düzeldi ama sag kolunda kuvvet var his var omuzda sınırlı hareket var parmaklarını kapatıyor ama alamıyor ve kasılıyor. Sag kolundan emar çekildi ve doktor lif yırtılması oldugunu omuz hareketlerini kısıtlayabilecegini söyledi. Ameliyat olmak da istemiyor. Düzelme ihtimali var mı tavsiyeniz var mı hocam şimdiden teşekkürler.

  1. Akapunktur bir işe yaramaz. Kolundaki kasılma ciddi ağrılara neden olur. Bunun lif yırtılması ile ilgisi büük bir ihtimalle olmayabilir. Annenizin sistemli ve doğru tedavilere ihtiyacı var. Geçmiş olsun.

 9. Nuray Atılgan

  Merhaba lar hocam ben 2004 dogumlu ikizlerim var biri kizim olan spi tanisi koyulmustu 10 yasina kadar bagimsiz oturamayan yere basamayan parmak ucuylan basan kizim Ameliyat tan sonra baya duzeldi artik duz basa biliyor destekli ootura biliyor cok sukur ama adimlarimiz capraz ve bel kaslarimiz cok zayif belimizi dik tutamiyoruz surekli olmuyor ve salya olayimiz cok bu konularda ne yapabiliriz hocam . Saygilarimla

  1. Çok önemli tedaviler var yapılması gereken. Sabırla ve yoğun bir şekilde devam etmek lazım. Maalesef çok eksik tedaviler yapılabiliyor. Lütfen şu linkimizi detaylı inceleyiniz: https://felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Facebook kullanıyorsanız beni lütfen ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın