Romatizma tedavisi ‘nde erken teşhis çok önemli bir yer tutar.

Romatizmal hastalıkların tedavisi hastalığın türüne göre ilaç, egzersiz, eklem koruyucu önlemler, hasta eğitimi, istirahat, sıcak ve soğuk uygulamalar, cihazlamalar ve cerrahi uygulamaları içermektedir.
 
Tedavi programının ana kısmı ilaç tedavisidir. Artrit ve romatizmada kullanılan birçok ilaç tedavisi vardır. Bunlar birkaç kategoriye ayrılmaktadır. En sık SOAİİ (steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar) ve temel etikili antiromatizmal ilaçlar (hastalığı kontrol alan romatizmal ilaçlar; salazopirin, metotreksat gibi), kortizonlar, analjezikler (ağrı kesiciler), biyolojik ajanlar, bölgesel uygulamalar (krem, yağ, jel ve merhemler) gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra fibromyalji, gut (damla hastalığı) ve osteoporoz (kemik erimesi) gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan değişik grup ilaçlar da mevcuttur.
Romatizma tedavisi ‘nde birçok değişik ilaç kullanılır.

Bu grup ilaçlara şu örnekleri verebiliriz: 

Steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar (non-steroid antienflamatuar ilaçlar):

Naproksen (Naprosyn gibi), Diklofenac (Voltaren gibi), Ibuprofen (Brufen gibi) vb. ilaçlar.
 

Hastalığı kontrol alan romatizmal ilaçlar: 

 
Salicylazosulfapyridine (Salazopirin gibi), metotreksat (Emthexate gibi); Leflunomid (Arava gibi)
 

Kortizonlar

 
Prednizolon (Deltakortril gibi), Deflazakort (Flantadin gibi) vb. ilaçlar.
 

Biyolojik Ajanlar:

Etanerspt (Enbrel), İnfiksimab (Remicade), Adalimumab (Humira)
 
Tedavi gereksinimleri günden güne değişim gösterebilir. Bazı hastalarda çoğu tedavi programları sonucunda ani, büyük değişikler olmayabilir. İyileşme genelde yavaş olur ve sabır gerektirir. Bu yüzden ilacı kullanır kullanmaz hastalığın hafiflemediğini düşünmek yanlış olur. İlaçların etki etmesi için biraz zamana gereksinim olabilir.
 
 

This Post Has 10 Comments

 1. Oana

  Merhabalar hocam,

  Ben Romanyalıyım,ananem 75 yaşında, romatizm hastası var, bir bacakta protez var, onun için ağır kesmeye için Turkiye den ne alabilirim acaba ? Yani diklofenak gibi bir sey ama daha güçlü. Bu hastalık geçmicek amam sanırım ki iyi bir jel bulabilirim.
  Tesekkur ederim ‘

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti.
   Diklofenak iyi bir antienflamatuvardır ve ağrı kesicidir. Ancak yaşlılarda çok dikkat edilmesi gerekir. Kısa süreli, mide koruyucu ile içilmelidir. Tabii ki eğer başka hastalıkları da göz önüne almak gerekir. Diz içine uygulanan başka tedaviler de vardır. Geçmiş olsun.

 2. esin küçükaltun

  Merhaba

  oğlum 14 yaşında 1,80 cm boyunda ve 130 kg civarında, romatizma hastalığı olduğunu düşünüyorum. (yağmur yağacağını önceden hissedenlerden) fakat bunun dışında bir rahatsızlık vermediği için bende çok önemsemedim aslında. Kiloya bağlı olabilir mi, tedaviye başlamak gerekir mi ?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Obezitenin mutlaka ciddi şekilde ele alınması gerekir. Endokrin ve metabolizma hekimlerini görünün.

 3. Sonat

  Hocam!.elimdeki parmaklarım 1-2seneden beri yamuk bide tam açılmıyor.biri-birine sıkışmıştır.!
  Romatizm dediği bumudur.Acaba onun her hangibi bi tedavisi varmı?

  1. Olabilir. Ne olduğunu anlamak için sizinle konuşmak ve iyi bir muayene gerekir. Gerekirse tahlillere baş vurulur. Geçmiş olsun.

 4. Mehmet

  Romatizma Kan tahlilinde bulunamayabilir mi?

 5. ftma

  EKLEM ROMATİZMASININ BİTKİSEL ÇÖZÜMÜ NEDİR HOCAM ?

Bir cevap yazın