İklim ve romatizma ilişkisi

Soğuk ve nemli bir yerde yaşamak, sıcak ve kuru iklimli bir yere nazaran romatizma ‘yı daha hissedilir kılabilir. Nem oranında artış veya basınçta düşüş gibi hava durumundaki değişiklikler eklemlerin geçici bir süre hassaslaşmasına yol açabilir. Burada kişisel duyarlıklar da önemlidir. Ancak romatizmalı herkes hava değişikliğini tahmin edemez. İklim ve romatizma sadece ağrı yönünden ilişkilendirilebilir.

İklim ve romatizma: İklim değişikliği romatizmaya neden olur mu?

soğuk hava ve romatizma
Soğuk hava romatizma ağrısını artırabilir

Kişilerin %70-90’ında romatizması hava değişikliklerinden etkilenmektedir. Fakat şu kesindir ki iklim romatizmaya neden olmaz sadece romatizmanın neden olduğu ağrıyı artırabilir. Hava durumuna hassas olan romatizmalı kişler özellikle soğuk havalardan etkilenirler. Fırtınadan veya yağmurdan önce ağrıları artabilir. Hava durumu stabil hale gelince şikayetler de azalır.

İklim değişikliği ile romatizma ağrısının artmasının mekanizmaları

İklim ve romatizmanın arasındaki ilişkiyi açıklayan teoriler vardır. Sinir uçlarının hava değişikliği nedeniyle aşırı uyarılması bunlardan birisidir. Diğerinde ise kas ve kemiklerin ayrı yoğunluklarda olduğu ve hava değişimleri ile bu yapıların eşit olmayan şekillerde genişleyip kasılması sonucunda ağrının artabileceği belirtilmektedir. Diğer bir sebep ise barometrik basıncın ani değişmesi ile (barometrik basınçta düşme ile) eklemlerde bulunan eklem sıvısı ve zarlarının genişlemesi yangılı dokulara aşırı basınç sonucu ağrı ortaya çıkmasıdır. Bazı hastalar uçak ile seyahatlerinde de ağrılarının arttığını söylerler; burada da hava basıncının düşmesi etkili olmaktadır.

This Post Has 48 Comments

 1. 05336341755

  Merhaba hocam ben eklem ramatiziması hastasıyım ataklarımda yanmalar oluyor bide kanım pıhtılaşıyor aynı zamanda varis hastasıyım bide anadamarda yırtılma var bunlarında n dolayı rapor alabilirmiyim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Heyete başvurun. Onlar size bilgi verecektir. Geçmiş olsun.

  2. Duygu Gerçek Kutlu

   Değerli Prof. Dr. Erbil Dursun, öncelikle Romatizma ve iklim şartı konusunda bilgi verdiğiniz icin size teşekkür ederim. Ankilozan Spondilit hastasıyım. Annem ve babam da aynı hastalıktan muzdarip. Yıllardır Kortizon ve anti Tnf blokerleri kullanıyorum. Gittikçe diğer hastalıkları da tetikleyen bir hastalık. Eşimin işi dolayısıyla Rize de yaşamam gerekli, hava koşullarınin etkilediğini söylediğimde doktorlar gülüyor. Her yağmur yağdığında neden ailemizin sedimantasyon ve crp si artıyor. Ben neden hava güneşliyken dünyanın en saglikli insanı oluyorum da yagmur yagmaya baslamadan bir kac saat önce ciglik çığlığa ağrıdan yatakta dönüyorum. Ailem ve benim bunları yaşamamın tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Zaten kan değerlerimizda iklimin yagis oranına göre değişiyor. İklim şartının hastaligimi tetikledigini ispatlayamıyorum. Evliliginde mi mutsuzsun iklim şartınin ronatizma ile alakası yok diyor doktorlarim rapor alıp baska ilde yasayamiyorum. Araştırmaların yetersizliği yapilandirmayi ve hastaları olumsuz yönde etkiliyor. Hastalığım ilerliyor yağmurlu havada.. Heyecan ile bu konuda daha fazla araştırmanın yapılacağı günü bekliyorum. İlgili konu için tekrar teşekkür ederim.

   1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
    Prof. Dr. Erbil DURSUN

    İklimin romatizmal hastalıklarda etkisi olduğu zaten bilinen bir gerçek. AS hastalığının tedavisinde özellikle sedim crp yüksekliği varsa AntTNF’ler uygun olacaktır. Geçmiş olsun.

 2. serhat

  Hocam merhaba. Benim iki bacağımda da, dizin altındaki kaslarda ağrı var. Yeni yeni ortaya çıktı. Çalıştığım yer çok nemli. Aşırı nem kas ağrısına neden olur mu? Çünkü işe gitmediğim zamanlarda ağrım hafifliyor. Böyle bir ağrı, bu işe başlamadan önce yoktu ayrıca. Teşekkür ederim…

 3. emine

  Merhaba hocam bacaklarım ve belim iki gündür çok ağrıyor ama yatınca sıcak olunca geçiyor bunun sebebi nedir

 4. Rukiye

  Merhaba Hocam. Ben kaç yıldır baş ağrısı çekiyorum. Kaç kere mr çektirdim bir şey çıkmadı. Uzanırken başım zorluyor otururken zongluyor başıma sanki narkoz alır gibi olmuyo m. İçi sanki yara kuruyor gibi oluyor. Baş ağrım tuttum artık bırakmıyor ve yemek yediğim zaman başım doluyor. Mide bulantılarım oluyor mesela soğuk su içince hemen başıma etki ediyor. Damarım inceliyor patlayacak gibi oluyor ben doktora daha once gittim mr cektim biraz parlaklık var dedi nokta kadar ama önemli değil dedi şimdi yine cektim bir şey çıkmadı kaç doktora gittim bir şey demiyorlar bunlar neyin belirtilerini hocam cevaplarsanız sevinirim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Migren olabilir. Öncelikle bir nöroloji uzmanına gidin. Geçmiş olsun.

 5. Eugenia Julia Ersoy

  Merhaba hocam.
  39 yasindayim.shogren hastasiyim .bu ara ilk defa degisik bisey yasiyorum.yagmurlar basladi ..hava degisti ve bacagim cok kotu.dizim agriyor sidetli.
  Plaquenil ilac kulaniyorum.hastagimla ilgili olabilir mi? Ne yapabilirim?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Diz ağrınız muhtemelen dejeneratif bir hastalıkla ilgili olabilir. https://felc-romatizma.com/romatizma/ adresindeki yazılarım sizin için faydalı olabilir. Geçmiş olsun.

 6. Okan

  Merhaba hocam, Eşim romatizma hastası ben Sedef hastasıyım. Her yağmur öncesi Eşimin ağrıları ve benim yaralarım aynı anda artıyor.Yağmur yağınca eğer devamı yoksa ağrılar kesiliyor

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Belirttiğiniz gibi iklim çok etkiler. Romatizma ve sedefin yeni ilaçları var. Bunlardan çok faydalanabilirsiniz. Bu yazım size yararlı olabilir: https://felc-romatizma.com/romatizma/ Geçmiş olsun.

 7. Emre

  Merhaba,

  5-6 sene önce sağ kaburganın son iki kemiği ve bunun sırt bölgesinde ağrılarım başladı. Bu daha sonra yaygınlaşmaya ve şu an sağ ense kökümden sağ ayağıma kadar ama özellikle omuz ve sırt bölgelerinde ağrılarım var. Öyle ki sağ tarafım komple tutulmuş gibi boynumu sağa çevirirken zorlanma oluyor. Sağ kaburga boşluğumdaki kaslar sert. İki kere abdominal ultrason çekildi iç organlarda bir şey çıkmadı. Boyun ve sırt mr çekildi düzleşme harici herhangi bir şey çıkmadı. Fizik tedavi aldım, sırtımda omzumda kas spazmları olduğu söylendi 15 seans elektroterapi aldım, henüz yeni aldım ama pek fayda etmedi. Postür egzersizleri yapıyorum ama ağrılarım egzersiz sonrası artıyor, 1-2 gün hiçbir şey yapmazsam ağrılarım azalıyor. Ağrım olduğu zamanlar boyun el ayak parmakları sağ tarafım neredeyse komple tutulmuş gibi oluyor. Tedavi için ne yapabilirim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu kadar bilgi ile birşey söyemek çok zor. Romatizmal hastalıkların tanısında hasta şikayetlerinin detaylı bir şekilde hekim tarafından dinlenmesi ve ayrıntılı muayene esastır. Tahliller ve MR, röntgen gibi radyolojik görüntülemeler çoğu zaman gerekmeyebilir. Sadece tahliller ile bir şey söylemek mümkün değildir. https://felc-romatizma.com/romatizma/

 8. Nurcan büyük

  Merhaba hocam, ben 2 yıldır as hastasıyım . Ayrıca 5 yıldır crohn hastasıyım. As . teşhisinden sonra remicad verilmeye başlandı. Biraz iyileşme oldu ancak atak dönemlerinde yine oluyor.tedavim 9 eylül üniversitesinde devam ediyor. Ancak yaşadığım yerin iklim koşulları hastalığı etkiliyor mu bilmek istiyorum. Ben 51 yaşındayım ve emekli olunca İzmir, seferihisar a yerleştim. Seferihisar in havası nemi vb iklim şartları as yi etkiler mi. Size göre as hastaları için en uygun şehir yada yer neresidir. Teşekkür ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   AS hastalığı için şu iklimde yaşamalısınız diye birşey yok. Ancak tabii ki nemli havalar kötü etkiyor olabilir. AS için eğer remicade tam etkili olmuyorsa başka iyi ilaçlar var bunlar mutlaka değerlendirilmeli. Geçmiş olsun.

 9. Gül

  Merhaba doktor bey ben Ankara’lıyım 11 yıldır Antalya’da yaşıyorum bacağımın alt bölümünde ve ayaklarımda özellikle yaz aylarında şiddetli ağrılar oluyor gittiğim doktorlar tabanlık verdi bi faydası olmuyor denemediğim ayakkabı da kalmadı özellikle dinlenirken daha da şiddetli ağrılar çekiyorum neden olabilir şimdiden teşekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Belden tutun kalçaya veya bacak boyunca uzanan yapılarda sorun olabilir. Şikayetlerinizi detaylıca dinlemek ve muayene önemli. Geçmiş olsun.

 10. Tevhide

  Merhaba doktor bey . Ben de AS hastasıyım .Kars ta öğretmenim . Hastalığım bu yıl beni çok zorladı . Evimde günlük işlerimi yaparken bile çok zorlandım . Tutulma ve ağrılarım çok fazlaydı . Bazen bu tahtaya yazı yazmamı engelledi sağ elimde tutulma oldu . Sedlm değerim 69 çıktı . Ama Kars ta bunları yaşıyorum . Memleketim Antalya . Antalya da iken hiç sıkıntı çekmiyorum daha bir yıl zorunlu hizmetim var . Bu yüzden heyet raporu ile tayin istemeyi düşünüyorum . As hastası heyet raporu alabilir mi hocam . Şimdiden teşekkürler .

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   AS’nin artık çok iyi tedavileri var. Hele ki sedim bu kadar yüksekse bu ilaçlar çok daha faydalıdır. Heyet raporu alabileceğinizi düşünmüyorum. geçmiş olsun.

 11. Rüzgar gümüşten

  MERHABA sayın Profesör, Benim şikayetim Nemli havalarda bacaklarımda ağrı oluşması bunun hakkında bilgi verebilir misiniz? Benim hastalığım ne olabilir?

 12. Zsk

  Hocam ben yazin beton gibi bir yere oturdugumda veya denizden çıktığımda rüzgar varsa dizlerim bacaklarim resmen ağrıdan kitleniyor. Ayrıca kışın rüzgar alınca bu ağrılar özelikle bileklerimde ve ayağımda fazlalaşıyor . Sıcak bir duş aldığımda ağrılar azalıyor. Bunun nedeni hangi romatizmal hastalık olabilir.

 13. Teslime

  Merhaba 4 buçuk senedir baş boyun omurga sirt bel ların ağrılarım var. Baş donmesi mide bulantısı kalp çarpıntısı aşırı yorgunluk uykudan uyanamama oturmaya bile dermanim kalmadı artık hastalığım nedir acaba.cok kötü durumdayım lütfen yardım edin

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yumuşak doku romatizması olabilir. Ancak bu teşhisin konabilmesi için birçok olabilecek hastalığın ekarte edilmesi gerekir. Sağlıklar dilerim.

 14. Emir

  İyi günler ben 2yıl kadar önce vaslülit tedavisi gördüm ve şu ana kadarda lekelerim çıkmıyor ama ayaklarım çok şiddetli ağrıyor 2 hafta önce Akdeniz bölgesindeydim ve hiçbir agrım yoktu İstanbul a geldim ilk gün ağrılerim başladı yardimcı olurmusunuz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Vaskülit önemli bir hastalık. Sizi takip eden bir hekiminiz vardır onunla temasta bulunun lütfen. Geçmiş olsun.

 15. Yusuf Horasan

  Merhaba hocam. Yaklaşık 1.5-2 senedir AS şüphesi, remisyonda olan hastalık teşhisi vb. ile hayatıma devam ediyorum. Değişik yaklaşımları oluyor doktorlarımın. Bunun nedeni de klinik bulgularımın kesin olmayışı. Röntgen, MR, kan ve idrar testlerim temiz çıkıyor. Fiziksel muayenelerde ve HLA-B27 antijen değerinin şüpheli pozitif olarak tespit edilmesiyle bu hastalığın bende olduğunu, olabileceğini, ileride tam anlamıyla ortaya çıkabileceğini, hiçbir radyolojik bulgusu olmamasına karşın kendini gösterebilen farklı bir versiyonu da olabileceğini söyleyenler oldu. Özellikle kış aylarında birden yoğunlaşıyor ağrılarım. Belimdeki ağrılar sık gerçekleşmiyor. Bununla birlikte sırt ve boyun bölgelerimde yaşantımı ciddi derecede olumsuz etkileyen ciddi ağrılarım söz konusu. Sabah tutukluğu, fiziksel aktivitelerin her biri için uzun süre eylem gerçekleştirememe ve yorgunlukla gelen vücut direncinin çabuk düşüşü en temel problemler. D vitamini eksikliğinden kaynaklı (D vitamini temini ile bu şikayetlerim azalıyor) bacak ağrılarım da olabiliyor zaman zaman. Ağrılarımın vücutta gezdiğini hissediyorum ilginç bir şekilde. Düzenli bir şekilde egzersizlerimi yaptığım vakit şikayetlerimde azalma meydana geliyor ve fakat bunun dışında herhangi bir tedavim yok. Herhangi bir klinik bulgu, kesin hastalık teşhisi ve dolayısıyla öngörülen başka bir tedavi bulamayacağımı bildiğimden tekrar tekrar doktora başvurmak şu aşamada bana fazla bir yarar sağlamıyor. Ne yapabileceğim konusunda bir öneriniz olabilir mi? Saygılar.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Güvendiğiniz bir hekimin kontrollerinde kalın. Geçmiş olsun.

   1. Ümüt Türkan

    34 yaşındayım.istanbulda yaşıyorum genelde yurtdışında çalışıyorum İstanbul’a geldiğimde oma ve kalın kalça da kas ağrıları oluşuyor nemden olabilirmi yardımcı olurmusunuz hocam teşekkürler..

 16. Suat Karatepe

  Merhaba 40 yasinda bir bayim benim agrilarim gezici ve direncimi kiriyor.Aylardir dikkat ediyorum havadaki bagil nem % 35 den sonra basliyor % 35 in altinda olunca bir agri ve psikolojik problem olmuyor.Tetik nokta sag ayak bilegim ayaklarimi sicak suda beklettigimde basimdaki kasilma ve agrilar geciyor evimde soba sicaginda yasiyorum bu sicakta yemekten sonra siskinlik oluyor.Soguk havada yuruyunce gogus agrisi cikiyor ayakta fazla bekleyince veya fazla yuruyunce ayak bilegimin ordaki damarlarda varis gorunumlu derin kivrimlar oluyor yasadigim bu problemler sistematik olarak devam ediyor.Konsatrasyon eksikligi, bilinc bulanikligi bunlar yuzunden calisamiyorum.12 yil once panik atak gecirmistim doktor bagirsaklarda kan birikmesi olmus demisti sulpir ve ciprelax kullandim gecmisti.Yasadigim sikayetlerle panik atak durumu aynimidir.Sayin hocam bu konuda bana yardimci olursaniz sevinirim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Durumunuzu dikkatlice incelemek gerekiyor. Sizinle uzun bir konuşma, muayene ve gerekirse bazı tahliller önemli. Geçmiş olsun.

 17. Nimet

  merhaba, bana fibromiyalji teşhisi kondu bu rahatsızlığın hiçmi tedavisi yok acaba. Mevsim geçişlerinde çok şiddetli ağrılarım var gitmediğim doktor kalmadı ama sonuç fibromiyalji dedi. Birde D vitamini eksikliği çıktı fakat hiç ilaç yazmıyorlar nasıl geçecek bu ağrılar lütfen yardımcı olabilirmisiniz. Artık geceleri uyuyamıyorum

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   D vitamini eksikliği çok önemli mutlaka tedavi edilmeli. İnatçı fibromiyalji sendromunda eğer egzersiz ve ilaçlar işe yaramıyorsa beyinden elektrik akımı ve nöro-geribildirim tedavileri yararlı olabilir. Lütfen web sitemi inceleyin. Geçmiş olsun.

 18. Nur

  Merhaba, 18 yaşındayım. Üç hafta önce doktora gittim ve 4 yıldır çektiğim şikayetlerim sonucunda doktor fibromiyaljim olabilme ihtimali yüksek olduğunu söyledi ve test yaptı. Bende sonrasında internetten araştırdım ve kronik ağrı sendromu aynı zamanda bir nevi tükenmişlik sendromunu olduğunu öğrendim. Psikolojik tedavi de gerekiyormuş yanı sıra. Hastalık için çok genç değil miyim? Tedavi ağır mı olur? Kaldırabilir miyim?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Fibromiyalji gençlerde de görülebilen bir hastalık. Ancak ayırıcı tanıda dikkatli olmak gerek zira birçok önemli hastalıkla karışabilir bunların çok iyi bir şekilde ayırdedilmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 19. Metin

  merhaba hocam 2 yıl önce hastanede as teşhisi konuldu bayağı ağrı devam etti salapsorin ve endol kılandım bell bi Zaman sonra ağrılar durdu şimdi tekrar başladı çektiğim mr da kalça ile sırt eklemlerinde yoğun sinyal yani romantizma sinyalleri var sırt ve belimde de baysğı ağrı var hayatı olumsuz etkiliyor bir aydır devam ediyor olduğum şehirde de romantoit uzmanı yok hep fizik tedavi bölümüne gidiyorum kimi bel fıtığı kimi de as diyor görüş ve önerilerinizi almak istiyorum selamlar

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Uzun süredir yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Eğer AS ise hastalığınızın durumuna göre çok önemli tedaviler var anladığım kadarı ile bunlar size verilmemiş. Geçmiş olsun.

 20. Fatih Akp

  Bende Eklem romatizmasi var interñetten izledigim videolarda bacaginiza soguk su uygulayin ve asla kaplicalara gitmeyin diyolar fakat soğuk suyu bacagima dokunce 3_4saat agri yapiyo devam etmelimiuim soguk suya ?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Romatizmanın nasıl bir romatizma olduğuna bağlı. Geçmiş olsun.

 21. Hakan

  2 yıldır as teşhisi ile tedavi görmekteyim.Cimzia kullanmaktayım.3yıl evvel Ankara’dan İzmire yerleştim daha önce bu tip şikayetlerim yoktu.Romatloji doktorunun sıcak iklim ve nemin rahatzıslığımı tetiklediğini senelik izin döneminde Ankaraya gittiğimde ağrılarımın azaldığını kendimi daha dinç ve yorgunluk hissinin azaldığını farkettim.Ege üniversitesinde profesöre bu durumu anlattığımda izmir de antalya da bu hastaların olduğunu belirtmesi aklımda soru işaretleri oluşrurmuştur.Acaba doğup büyüdüğüm iklime vücudumun buna adapte olması mıdır?Normal bir insanın bile gündelik hayatta bile zorlandığı durumda iltihabın kaslara ve ekleme sirayet etmesi sonucunda sıcaklık ve nemin bu durumu her ne kadar tetiklemesi tıbben mümkün olmadığını belirtilse de benim yakınen tespitimdir.Kış aylarında izmir de daha iyi hissettiğimi de belirtmek isterim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   İklim değişikliklerinin ağrı üzerinde etkisi olabilmektedir. Geçmiş olsun.

 22. tayfun alper

  emar sonucunda 1 tanesi 2-3 arasında l3 2 adet fıtık tespiti yapıldı.müthiş ağrılar 21 seans fizik tedaviyle ağrılar da % 90 iyileşme kaydettik.Ancak Tam geçmedi.. 14 adet farklı eksersiz her biri 15 defa olacak şekilde 30 35 gündür günde en az 2 defa yapıyorum.Bazen iyi gibi ama ağrı belirli durumda yine var.Bu ara arttı aşırı bir nem ve yağmurun içindeyiz İstanbul da .Sorum .Nem ve yağış ağrı artmasında etken midir .Eksersiz yapımında fazla abartıyor muyuz.Hastahaneden günde 3 defa tavsiye ettiler 62 yaşında 1.85 boy 86 kg
  biri bana bu konuda bir şey yazabilir mi
  saygılar

Bir cevap yazın