Çalışmalar bize birçok romatizma tipinin engelleme yöntemleri hakkında yeterli bilgi vermemiştir. Bununla beraber bazı romatizma tipleri engellenebilmektedir. Örneğin; akut romatizmal ateş penisilinle boğaz enfeksiyonu tedavisi ile engellenebilir. Lyme hastalığı, kene ısırıklarının engellenmesiyle önlenebilir ve semptomlar (bulgular) için erken dönemde antibiyotik tedavisi verilebilir. Şu anki çalışmalarla ilgili bazı bilgiler gelecekte bazı romatizma tiplerinin engellenebileceğini göstermektedir.

This Post Has 2 Comments

  1. nazmiye çini

    hocam saygılar..11 yaşımdan beridir ağrılar çekiyorum.1992 de çapada cholsium verdiler sonrasında fizik tedavi dr na gittim.ağrı kesiciler iğnelşer vs.4 yıldır romotolaji marmara egitimde tedavim yapılıyor.ilk önce deltakortil metotreksat salazoprıyn folbiol kullandım. sonra o ilaçlar kesildi. şimdi arava 10 mg.cim balta 60 mg alıyorum.sıkışınca etol sirdalut vs. artril endol alıyorum. bu ilaçları içmemem rağmen her gün ağrılarım suruyor.ayın 22 sinde kontrolum var.crp ve sedim düşmüyor.başka ne yapmam lazım.sedef ..ra ve fibromiyaljim var üç hastalıkla mücadelede ömrüm bitiyor. yaş 45 ve sonuç aynı birde huzursuz baçak sendromu ve tansıyon eklendi.daha ne kullanmam lazım bilgileriniz için teşekkürler.

    1. Sedefe bağlı aklem romatizmasında başka çok önemli tedaviler var. ullandığınız ilaçlar fayda göstermiyorsa bu ilaçlara başlamak gerekir. Sizinle ilgilenelim. Varsa eğer beni Facebook’dan da ekleyin ki istediğiniz zaman daha kolay bir şekilde bana ulaşın: ProfDr Erbil Dursun. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın