Kaplıca tedavisi asırlardır uygulanan bir geleneksel tedavi şeklidir

Kaplıca tedavisi birçok romatizmal hastalık için geleneksel bir tedavi şekli olarak uygulanmaktadır. İçilebilir suları, hareket eden suyla masajı, sıcak banyoları, doğal buhar banyolarını ve çamur uygulamalarını içerir. Kaplıcadaki sular sodyum, kalsiyum, demir, potasyum, iod, kükürt, silisyum, selenyum, radyum gibi minerallerden zengin olabilir.

Ülkemiz kaplıca bakımından çok zengin kaynaklara sahiptir

Hangi hastalıklarda kaplıca önerilir?

Birçok hastalıkta özellikle romatizma, cilt hastalıkları ve fibromiyalji sendromu ‘nda önerilir. Kalp hastalıkları, gebelik gibi durumlarda ciddi yan etkilere neden olabileceğinden mutlaka doktor kontrolünde kaplıca tedavisini almak gerekir.   

Genel olarak kaplıca ve sıcak uygulamaları iltihaplı eklem romatizmalarında önerilmez. Hatta hastalığın aktif döneminde hastaya zarar bile verebilir. Ancak osteoartritte (eklem kireçlenmesi) yumuşak doku romatizmalarında, fibromiyalji sendromu gibi hastalıklarda faydalı olabilir. Romatizmal hastalıklarda kaplıca tedavisinin bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hekimi tarafından düzenlenmesi gerekmektedir.

Ülkemizdeki kaplıca merkezleri

Ülkemiz kaplıcalardan dolayı çok zengin bir konumdadır. Önemli kaplıca merkezlerinden bazıları şunlardır:

Balıkesir (Edremit, Gönen, Güre), Yalova (Termal, Armutlu), Bursa (Oylat, Çekirge), Afyon (Ömer Gecek, Sandıklı, Gazlıgöl), Bolu (Karacasu), Ankara (Kızılcıhamam), Nevşehir (Kozaklı), Denizli (Pamukkale), İzmir (Balçova, Çeşme), Niğde (Çiftehan), Yozgat (Boğazlıan, Sarıkaya), Sivas (Sıcakçermik, Balıklıçermik), Diyarbakır (Çermik), Erzurum (Ilıca, Pasinler), Ağrı (Diyadin)

This Post Has 124 Comments

 1. Tufan

  Hocam iyi günler benim yimisakdoku rahatsızlığım var birde eklemler ağrıyor Kaplıca iyi gelirim şimdiden tesekkurler

 2. Seda

  Hocam merhaba, 1 sene önce kemik kisti teşhisiyle sağ femurdan ameliyat oldum ama ameliyattan yaklaşık bir ay sonra düşerek aynı yerden ayağımı kırdım. Bunun üzerine aynı bölgeye platin yerleştirerek kırığı tedavi ettiler. Şimdi kaplıcaya gitmek istiyorum ancak sıcak suyun ayağıma zarar verip vermeyeceği noktasında endişeliyim. Sıcak su ayağıma herhangi bir zarar verir mi hocam? Şimdiden teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu kistin çeşidine bağlı. Patoloji raporunu gönderebilirseniz daha net konuşabilirim. Geçmiş olsun.

 3. Rafet

  Hocam merhaba,

  yurtdışından saygı ve selamlarımı sunarım.

  Araştırmalarım esnasında sizin bu sayfanız karşıma çıktı ve size yazmak sizden bilgi almak istedim verecek olduğunuz bilgi ve yardımınız için size şimdiden teşekkür ederim.
  Her iki El parmaklarında, Her iki Ayak baş parmaklarında, Sağ ayak bileğinde, sağ omuzda, ve spondilartrozu var, M47 ,86G lomber omurga spondilozu.
  Uzun zaman beni bunlar bir rahatsız ettiler sıkıntı verdiler.
  Ancak asıl problem Şubat 2018 de kan tahlili ile başladı ANA 1:160 çıktı.
  Şimdi aylardan Temmuz 2018’de ANA 1:640 oldu.

  Romatoloji Doktoru bana dediki, bu belirtiler iltihaplı Romatizmayı gösteriyor olsada artralji ve raynaud sendromu kret sendromu karışık olarak değerlendiriyor.
  Ben uzun yürümeyi severim ben aylardır uzun yürüyorum koşmuyorum ama yürüdüğümde ellerim şişiyor morarmıyor, beyazlaşmıyor sadece şişiyor kalınlaşıyor.
  Daha doğrusu bazen otururken bakıyorum dikkatimi çekiyor bazen el parmaklarım kalın bazende olması gerektiği gibi önceki hali ince olarak görüyorum.
  Doktor bunu raynaud sendromu olarak değerlendiriyor el damar kan akışları için ölçüm yapılacak.

  Ben size şöyle açıklık getireyim, el ve ayak parmak eklemlerimi iyi kullanıyorum fakat eklemlerimde sanki bir tel ile kurcalıyorlar batırıyorlar hareketler oluşuyor otururken hareketsiz haldeyken de aynen sanki sürekli sinir sistemi tarafından ayak parmak eklemlerinde bir hareketler oluşuyor ama ne oluyor?
  Yolda yürürken ayak baş parmaklarım ağrıyor, evde dinlenirken otururken de ara sıra ağrı oluyor.
  Benim şu an en büyük problemim beni yorgun eden bitkin eden sürekli uyku uyumak istiyor olmam, göz kapaklarımın kapanıyor olması, sabah kalktığımda yine yatmak istememin sebebi, veya öğle saatlerinde yatıyor uyuyorum bunun sebebi (ANA) mı, Gözlerim iltihaplı değil kuru değil.
  Geçen hafta Cuma günü bir ateş başladı 39,8 Pazar sabahına kadar devam etti sürekli ateş düşürücü hap aldım ama üşütmedim rahatszı değildim ne oldu bende bilmiyorum.

  Sorum; beni takatsiz yorgun güçsüz yapan uyutan ANA 1:640 kan değeri sonucumu dur?
  ANA kan değerleri yemek içmek ile alakalımıdır?
  Yoksa vücut bunu kendisimi yapıyor?
  Hani dışarden alınan yanlış gıda veya ilaç sonucunda bunlar olmasın?
  Cevabınız evet ise bana ne önerirsiniz hangi ilaç iyi gelir doktoruma söyleyeyim.
  Saygılarımla selamlarımı sunarım teşekkür ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   ANA’nın pozitif olması bir laboratuvar yardımcı testtir. Sizin klinik olarak bir bütün olarak değerlendirilmeniz önemli ki zaten bunu doktorunuz yapıyor. Kdndisini dinleyin ve tedavilerini uygulayın. Geçmiş olsun.

 4. Serdar Vanli

  Hocam iyi günler. Ben veteriner hekimim ve biyokimya alanında doktora yapmaktayım. yaş; 27 kilo: 73. 2012 yılında L5-S1′ de fıtık oluştuğu tespit edildi. Fizik tedavi, yüzme, egzersizler ve ilaç tedavisi ile semptomlar azaldı ve çok rahatladım. tedavinin tamamlanmasından iki ay sonra episakral lipomalar oluştu ve buralardan ağrı odağı gibi kalçalarıma ağrılar inmeye başladı. Bunun için de gerekli tedaviyi ve egzersizleri aldım. Yaklaşık 2 yıl sonra sağ sacroiliak eklem düzeylerinde ağrı, sabahları kalkmada zorluk ve tutukluk, kas ağrıları, bacaklarımda güçsüzlük ve halsizlik hissetme, sürekli kendimi yorgun hissetme durumları ile karşılaştım. Doktoruma danıştığımda sağ sacroiliak eklem renkli MR istedi ve ilk teşhis akut sacroileitis konuldu. Buna sebep olabilecek hastalıklar ile ilgili tetkikler yapıldı. Brucella 1/16 titrede pozitif, gut negatif, ülseratif kolitis negatif, chron hastalığı negatif çıktı. Sedimentasyon normal, CRP normal,karaciğer testleri normal, böbrek testleri normal çıktı. Daha sonra ben kendim iki kez brucella tetkiki yaptırdım ve negatif çıktı. Bu süreç boyunca ağrılarım devam etti ve egzersiz yapınca çok rahatım ama sonrasında yavaş yavaş kaslarımda kasılmalar ve ağrılar devam etti. Bu süreç boyunca sağ dizde grade-1 düzeyde menisküs oluştu atlattım. Sağ supraspinatus kasın tendovaginasında parsiyel yırtılma oluştu atlattım. Sonra sol dizimde grade-1 düzeyde menisküs oluştu ve atlattım. Ama bu yaralanmalar sporda zorlamalarım sonucu oluştuğu düşündüm. Ama kaslarımda zayıflık oluştuğunu farkında değilmişim. FTR uzmanım fibromyalji sendromu ve Ankilozan SPONDİLİT üzerine yoğunlaştı ve bir tedavi belirledi. Ne yazık ki çalışma koşullarından dolayı tedavi kriterlerine uyamadım.

  15.06.2018 tarihinde yaptırmış olduğum sacroiliak eklem MR’ı normal, sedimentasyon normal, CRP normal, Brucella negatif (rose bengal ile yapıldı), gut negatif ve 1-25(OH) kolekalsiferol 20mg/dl çıktı. Doktorum (Algoloji uzmanı) L5-S1 düzeyinde ki protrüzyondan dolayı bu ağrıların şekillendiğini söyledi ve NSAİ ve d vitamini desteklemesi için ilaç verdi. Tüm bu sonuca rağmen kaslarımdaki ağrılar devam etti ve Beyin cerrahım ile görüştüm. Lomber MR sonucu lomber lordoz düzleşmiştir ve L5-S1 düzeyinde fıtık görülmüştür, protrüzyon tespiti yapıldı. Fıtığın küçüldüğünü ve bunun bu tarz uzun süreli ağrılara neden olmayacağını söyledi romatolog ile görüşmemi söyledi.

  26.06.2018 tarihli pelvic röntgeni çekildi ve normal olduğu söylendi. Kan tahlillerinde brucella negatif, CRP normal, Sedimentasyon normal çıktı. Sadece RF(romatoid faktör) PARAMETRESİ 45 ÇIKTI.Uzmanım bunun tek başına yeterli olmadığını ve bunun romatoid artrit göstermediğini söyledi NAPROSYN verdi 10 gün sonra tekrar kontrole gelmemi söyledi.

  Son yaptığım literatür taramasında fibromyalji üzerine şüphelerim yoğunlaştı. Ne olduğunu tespit edemedik. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Yaklaşık 10 gün önce kaplıca suyunun verildiği ve biraz sıcak olan (yaklaşık 25-27 C) havuzda yüzmeye başladım ve çok rahatlama oldu. Yaklaşık 2-3 km’lik antrenmanlar yapıyorum ve vücut geliştirme üzerine spor da yapıyorum. Çok zorlayıcı antrenmanlardan kaçınıyorum. Bu kaplıca suyu havuzunda bu tarz antrenmanların zararı olur mu? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu anlattıklarınızla ve MR’da sakroileit olmadığına göre daha çok mekanik bel ağrısına yönlenebiliriz. Ancak bir de HLAB27 isimli genetik teste bakmak lazım. Sedim ve crp normal olduğu için ve kaplıca/yüzme iyi geldiği için devam etmenizde bir sakınca görmüyorum. https://felc-romatizma.com/bel-agrisi/ ve https://felc-romatizma.com/romatizma/ adreslerindeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 5. selçuk engin

  Hocam 4 yıl önce beyin kılcal damar tıkanması ( 4 kılcal damarda ) sol tarafımdan felç atlattım. Son iki senedir hemi pleji ( spastisite ) oldum. Son 4 aydır sol kolumde ve bacağımda ağırlık ve sertlik arttı. Yürüyüşüm daha ağrılı ve yavaş olmaya başladı . Sol bacağım sanki bataklıkta yürüyormuşum ve bacağımda ağırlık taşıyormuşum gibi oldu.

  Kaplıca tedavisi iyi gelir mi ? Saygılarımla.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Siz tam bizlerin ilgileneceği bir hastasınız. Kaplıca zararlı olur. Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 6. Koray

  Selam hocam sol kalcamda bir ağrı ve yanma oluştu ağrı ordan sag göğüs kafesime ordanda sag kalca bölgesine attı sebebi ne olabilir? suan ağrı sadece sağ kalcamda mevcut buna yanmada diyebiliriz

 7. Serdar ATLI

  Merhaba Hocam, Pirformis sendromu var bende vede son zamanlarda is yogunlugundan kaynakli eklem agrilari bana kaplicalar iyi gelir mi acaba.
  Birde Anneme yapay Diz kapagi yapildi agrilari gitti ancak Topallayarak yuruyor hep bu durum icin kaplicanin bir faydasi olur mu acaba

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Priformis sendromu için priformis kasına girip enjeksiyon yapmak gerekir. Annenize kaplıca değil iyi bir diz rehabilitasyonu gerekiyordu. Bu iş hemen cerrahiden sonra başlamalıydı. Ne kadar geç olursa o kadar sıkıntılı durumlar oluşuyor. Geçmişler olsun.

Bir cevap yazın