Romatizmal ilaçların etkisi

Romatizmal ilaçlar her geçen gün gelişmekte, yeni tedavi seçenekleri ortaya çıkmaktadır. Çoğu hastalıkta ilaçların başarısı oldukça yüksektir. Ancak, rRomatizmayı tedavi eden, ağrıyı hafifleten mevcut ilaçlar bazen tatmin edici olamamaktadır. Hatta en güçlü ilaçlar bile bazı romatizmal ağrıları tamamıyla yok edemez.

Ancak romatizmal ilaçların etki edebilmesi için belirli bir süre geçmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Örneğin çok önemli bir romatizmal hastalık olan romatoid artrit için metotreksat kullanımında ilacın etki edebilmesi için haftalar geçmelidir. Eğer hastaya iyi anlatılmaz ise, ilaç etkisiz diye düşünülüp tedavi hasta tarafından sonlandırılabilir. Böylelikle de çok önemli bir tedavi olan metotreksat ilacından faydalanma şansı kalmayabilir.

Romatizmal ilaçlar – Romatizmada kullanılan birçok değişik ilaç vardır.

Romatizmal hastalıklarda, ilaçlar yanında başka birçok tedaviyi de birlikte uygulamak gerekir. Böylece kombine tedavilerle başarı şansı çok daha yüksek olacaktır. Örneğin hastalara öğretilen egzersiz tedavileri çok önemlidir. Eğer hasta egzersizlerini yapmıyorsa ve sadece ilaç tedavisi ile iyileşmeyi umut ediyorsa bu büyük bir hata olacaktır. Hastanın egzersizlerini mutlaka yapması gerektiği öğretilmeli, bu konuda motivasyonu sağlanmalıdır.

Veya hasta çok kilolu olabilir. Bu durumda kilo vermek büyük önem kazanmaktadır. Örneğin dizerinde kireçlenme (osteoartrit) olan bir hasta aşırı kilolu olması tedaviye yanıtı çok zorlaştırır. Böyle bir hastada diyetle birlikte hastanın yükünü yere aktarabilecek örneğin bir baston takviyesi çok yararlı olacaktır. Ancak çoğu hasta baston kullanmaktan kaçınır. Neden baston kullanması gerektiği hastaya çok iyi anlatılmalıdır. Baston kullanmakla dizlerin üzerine gelen yükün ne kadar azalacağı  hastaya iyi ifade edilebilirse başarı şansı yüksek olur.

Ayrıca bakınız:

Bir cevap yazın