Aşırı kilo (obezite)  ile romatizmanın bazı türleri arasında bağlantı vardır

Aşırı kilo (obezite) günümüzün en önemli sağlık problemlerindendir. Avrupa ülkelerinde 1980’den sonra obezite görülme sıklığı 3 misli artış göstermiştir. Obez sayısındaki bu artış birçok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir (örneğin koroner kalp hastalığı, şeker hastalığı, kanserler, kireçlenme, bel ağrısı ve diğer kas-iskelet sistemi hastalıkları).

Romatizma ve obezite
Obezite romatizma için önemli bir risk faktörüdür

Aşırı kilo ve kireçlenme

Aşırı kilo (obezite), kalça ve diz kireçlenmesinin en önemli risk faktörüdür. Obezite, osteoartrit (kireçlenme)’nin oluşmasında rol oynayabilir.Kilo verenlerde bu kireçlenmeye ait bulgularda hafiflenme görülebilmektedir. Egzersizler diz ağrılarını azaltabilmektedir ve burada kilo verme ile bir bağlantı ortaya konulmaktadır. Kalça kireçlenmesindeki ağrı için de kilo vermekle ağrıda azalma olabileceği düşünülmektedir.

Aşırı kilo ve Gut

Gençlikte kilo alımı ile gut hastalığı arasında da özellikle erkeklerde bir bağ görülmektedir. Diyetle ürik asit seviyelerinde bir miktar düşüklük sağlanabilmektedir. Ancak en azından diyetle birlikte gut hastalığı ile risk oluşturan hiperlipidemi, hipertansiyon ve insülin direncinde düzelmeler olabilecektir.

Aşırı kilo ve yangılı romatizma tedavisi

Yapılan çalışmalarda obez olanlarda, enflamatuvar romatizmal hastalıkların tedavisinin obez olmayanlara göre daha başarısız olduğu bildirilmektedir. O halde yangılı romatizması olanlarda tedaviyle birlikte diyet uygulaması başarı şansını artıracaktır.  

Romatizma aşırı kiloya neden olabilir

Öte yandan romatizma ‘da şişmanlık artış gösterebilir. Çünkü romatizma nedeniyle oluşan halsizlik, eklem ağrısı ve eklemde katılık/sertlik egzersiz yapmayı engeleyebilir.

Bir cevap yazın