Yerçekimsiz ortam sağlayan devrimsel rehabilitasyon ve spor eğitimi cihazı Alter-G , (Uzay Tedavisi (Yerçekimsiz Yürüme Eğitimi – Antigravite Yürüme Eğitimi) felçli hastalarda kullanılmak üzere Türkiye’de!

Uzay Tedavisi (Yerçekimsiz Yürüme Eğitimi – Antigravite Yürüme Eğitimi) Nedir?

Alter-G yerçekimsiz ortam sağlayan bir cihaz olup; felçlilerde, kireçlenmelilerde, spor sakatlanmalarında, obezlerde ve sporcu eğitiminde Amerika Birleşik Devletlerinde çok sık kullanılmaktadır. Amerika’da hemen her büyük hastanede, spor kulüplerinde, jimnazyumlarda, fitness salonlarında bu cihaz bulunmaktadır. Alter-G cihazı esas olarak NASA tarafından astronotların yürüme eğitimleri için geliştirilmiş bir teknoloji olup %80’e varan yer çekimsiz ortam sağlayarak hastaların yürüme fonksiyonlarını çok kolay bir şekilde ve doğru olarak yapmalarını olanaklı hale getirmektedir. Alter-G ortamında yapılan tedavi sonucunda felçli hastalarda beynin yeniden organize olması, hastanın yeniden yürümeyi doğru paternde öğrenmesi ve yürümenin bu doğru paternde otomatikleşmesi sağlanmaktadır. Böylelikle normal olarak yürüyüş yapamayan, yürümede aşırı zorlanan hastalar, yerçekimsiz ortamda rahatlıkla yürüyebilmekte ve hatta koşabilmektedirler.

 Uzay Tedavisi Kimlerde Kullanılabilir?

Bu cihaz geniş bir hastalık grubunda ve sporcularda kullanılabilmektedir. Felçli hastalarda yer çekimi azaltılmış ortamda yapılan yürüme eğitimleri ile felçlilerin beyinleri yürümeyi yeniden öğrenerek dış (normal) ortamda da hastaların yürüme fonksiyonlarında önemli gelişmeler olmaktadır. Yürümekte zorlanan obezler yer çekimi %80’e kadar azaltılmış cihazın içinde kolaylıkla yürüyebilmekte hatta koşabilmekte ve böylelikle hızlıca kalori harcayabilmektedirler. Özellikle dizlerinde kireçlenme oluşmuş hastalar da bu cihazdan yararlanmaktadırlar. Kireçlenmede vücut ağırlığının dizler üzerine aşırı yük bindirmesi ile yürüme çoğu zaman ağrılı ve çok zor iken, gravitenin alınmış olduğu ortamda hastalar kolaylıkla yürüyebilmekte ve böylelikle diz eklemlerinin beslenmesi kolaylıkla sağlanabilmektedir. Alter-G’nin bir başka kullanım alanı ise spor sakatlanmalarıdır. Spor sakatlanmalarında, tıbbi olarak sporcuların bacaklarına bazen aylara varan sürelerle yük verilmemesi istenmektedir. Bu cihaz ile spor sakatlanması olan sporcular çok kısa bir süre sonra yürüyebilme imkânına sahip olduklarından hızla iyileşmektedirler. Öte yandan normal sporcuların kondisyonlarını arttırmaları bu cihaz sayesinde çok kolay olmaktadır. Doping yapmadan doping yapmış gibi olan sporcular kapasitelerini fizyolojik olarak ve hiçbir hukuksuz ve sağlıksız bir durum olmadan artırabilmektedir.

This Post Has 99 Comments

 1. Levent AKTEPE

  Hocam kızımız serebral parsi hastası Prematüre 3.5 yaşında Göremiyor ,konuşamıyor ,desteksiz oturamıyor , yürüyemiyor ,kulağında inplant var ama seslere cevap vermiyor , kısa bağırsak sendromu var . Bu Uzay tedavisi bizim çocuğumuza yürümesinde care olurmu .TEŞEKKÜRLER

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   3.5 yaşında hala oturamayan bir serebral palsinin yürüme ihtimali oldukça zayıftır. Uzay tedavisi değil çocuğa birçok tedavinin birlikte uygulanması lazım. Geçmiş olsun.

   1. Levent AKTEPE

    Hocam vakit ayırıp bize cevap yazdığınız için teşekkür ederim . Çocuğumuzun birçok tedaviyi birlikte uygulanması lazım demişsiniz , bize önerebileceğiniz bir yer varmı. TEŞEKKÜRLER.

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     ​Serebral palsili bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor.Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
     https://felc-romatizma.com/serebral-palsi
     https://felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
     https://felc-romatizma.com/neden-botox-2
     https://felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
     https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 2. Hasantuncalp

  Kronikleşmiş kısmi yüz felci iyileşir mi(sağ taraf)?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Zor olabilir ancak tedaviler denenmelidir.

 3. elif yazar

  Hocam merhaba. Doğuştan Prapleji hastasıyım. uzun yürüme cıhazı kullanıyorum. bu tedavinin nasıl bir faydası olur. şimdiden teşekkür ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Toksin enjeksiyonlarından tutun robotik rehabilitasyona kadar birçok tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları yapılmalı. ​
   spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada babaanneniz için yapılması gerekrn birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.
   ​Ayrıca bakınız:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 4. Leyla

  İyi akşamlar hocam benim arkadasım 5yil önce askerde belinden 2kurşun yarası almıştır kaç defa ameliyat olundu ama şimdi doktorlar yürüyemez demiş lütfen yardımcı olurmusunuz ne yapa biliriz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Muayene edip ne durumda bakmak lazım. Muayene ile hastaya neler yapılabilir hepsi anlaşılır. Geçmiş olsun.

 5. Yunus

  Benim 7 yaşındaki kızkardeşim 3 yaşına kadar yürüyordu 3 yaşından sonra yürümüyor kaserimesi müsküler distrofi düşen olarak tanımlandı. Tekrar yürüyebilmesi icin negibi bir tedavi yapabiliriz

  1. Musküler distrofisi ilerleyicidir. Eğer yürüyemez duruma gelmiş ise bir daha yürümesi mümkün olmayabilir. Ancak bu aşamada alınacak bir takım önlemler vardır. Bazı cerrahi girişimlerle yürüme süresi uzatılabilir. Ancak ne zamandır yürümüyor, kas iskelet mayenesi ne durumda bunlara bakmak lazım. Geçmiş olsun.

 6. Hale özbay

  Merhaba hocam. Anneannem 80 yaşında ve ağır derece kireçlemesi var. Bütün kemiklerini sarmış. Özellikle kalça bölgesini. Neredeyse tamamı kireçli. Ağrıları artık dayanılmaz hal almış durumda ve kimse birşey yapamıyor. Uzay yürüyüşünün faydası olabilir mi?

 7. Can

  Annenin kireçlenme , bel fıtığı , boyun fıtığı , iltihaplı eklem romatizmalari bulunuyor . Sizin tedavi yonteminizle hastaliklarda nasıl bir düzelme görebiliriz . Size nasıl ulaşabiliriz . Adresiniz nedir ?

   1. ayse

    çocuğum serabral atrofi uzay terapisi nin faydası olurmu

    1. Birçok terapi ve tedavi birlikte yapılmalı. Hepsinin faydası az veya çok olacaktır. Ancak bilimsel kanıt olmayan ugulamalardan uzak durun. Kim tedavi uyguluyorsa uygulanan konu ile ilgili bilimsel kanıt isteyin. Bu kanıtlardan anlamak zordur. En önemli tedaviler guideline (kılavuz) lara giren tedavilerdir. Öncelikle bu tedavilerin yapıldığından emin olun. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

     1. şergo

      Mrb. Horam 3.5 yasinda kizim serebral palsi hastasi 32 haftalik dunyaya geldi iki yildir rehabilitasyona goturuyorum suan testeksiz diz ustunde oturma mevcut.ayaga kalkma ve yurume yok botoks oneriyorlar siz ne derseniz onereceginiz tedavi yontemleri nelerdir

     2. Böyle çocuklarda ne türde bir serebral palsi var anlayabilmek için detaylı muayene gerekir. Şunu iyi bilin ki toksin yapıp titiz bir şekilde takip olmaz ise ve yapılması gereken birçok ek tedavi yapılmazsa, size öğretilmesi gereken birçok konu öğretilmezse çok şey eksik kalır. Hem çok büyük bir bilgi kirliliği mevcut, hem de gerekli olan birçok şey yapılmamakta ve öğretilmemektedir. Bunun dışında suistimallerle de bir dolu ekonomik kayıplar yaşanmaktadır. Lütfen temasta kalalım. Geçmiş olsun.
      Yararlanabileceğiniz yazılarım:
      https://felc-romatizma.com/serebral-palsi
      https://felc-romatizma.com/serebral-palsi/ailelere-serebral-palsi-kilavuzu
      https://felc-romatizma.com/serebral-palsi/serebral-palsi-belirtileri
      https://felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
      https://felc-romatizma.com/neden-botox-2
      https://felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar

 8. Gürkam

  Hocam bende 2 tane fıtık var 1 tanesi amelyatlıl diyorlar şuan fizik tedaviye gidiyorum 12. Seans ama bi faydasını görmedim sizin tedavinizde fayda görebilirmiyim

  1. Fıtık denen birçok bel ve boyun ağrısı fıtıktan kaynaklanmamaktadır. MR’da fıtık olması birşey ifade etmez çünkü şikayeti olmayanlarda da MR çekilince fıtık saptanabilmektedir. Bu yüzden öncelikle iyi bir tanı sonra iyi bir tedavi gerekir. Geçmiş olsun.

 9. ayse

  Hocam benim yengem de fıtık var belimde ve kolunda kayma var felç olma ihtimali yüzde 50 uzay terapi nerelerdesin var ve nasıl bi faydası var

  1. Fıtığın ne durumda olduğu, cerrahiye gerek olup olmadığı çok önemli. Büyük suistimaller var bu konuda. Güvendiğiniz bir hekime devam edin.

 10. Hava ÖZKUL

  merhaba syn hocam ben ve abilerim frderıck ataxsi hastasıyız yüürümekte dengem olmadığı için akilü kullanıyorum uzay tedavisi bende işe yarayabirmi yada rahatsızlığım konusunda sizden yardım istiyorum bana mail atarsanız sevinirimn

  1. Düzenli olarak denge-koordinasyon egzersizlerine devam etmelisiniz. Uzay terapisi size çok yararlı olmayacaktır. Geçmiş olsun.

 11. betül bilen

  benim kızım meningo mengusel bu tedavinin ona faydası olurmu

  1. Meningomiyeloselin tipine göre yapılacak tedavileri doğru uygulamak çok önemlidir. Burada en önemli konu mesane sağlığıdır. Bu konuya çok dikkat etmek gerekir. Bunun dışında çocuğun doğru şekillerde cihazlanması, deformitelerin önlenmesi çok büyük önem arz ediyor. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 12. hakan akçay

  hocam
  annem ramazan bayramının 1 gününde şeker ve tansiyon komasına girdi şuan değerler düzeldi fakat boyun dan aşağısında acı hissi var fakat kol ve bacaklarını oynatamıyor .nörolojidoktoru bizlik hasta değil diyor.beyici doktorlarda bizlik değil diyor biz bu durumda ne yapmalıyız.

 13. ibrahim ışık

  sy hocam dermanı veren allah tabi sizlerdende allah bin kere razı olsun sy hacom benim eşim 23 yaşında beyne pıhtı attı sagtarah felc cok ama cok zor durumdayız sızler anlarsınız bu durumları ayak durumu yeni hareketlenme başladı 2 cocugumuz var 3 ay oldu bizlere nasıl yarımcı olabilirsiniz allah razı olsun tekrar

  1. Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri hazırlamaya devam ettiğim şu adreste bulacaksınız: ” https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelince felç için derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (https://felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 14. umit

  Merhaba hocam benim size olan sorum su kardesim araca disi trafik kazasi geceirdi sag tarafi kullanamiyor solda hareket var ama kisitli bu tedavinin bize faydasi olurmu.lutfen cevaplayin

  1. Web sitemizdeki “felç” bölümünü incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bilen, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor. Temasta kalalım.
   Geçmiş olsun.

 15. gul

  Merhaba doktor bey annem kalp ritim bozuklugu nedeniyle beynin sag tarafndan pihti atti bilinci acik ama sol tarafi kismi felc dedi doktor.simdi hastanede coumadin kullanimi icin bi belge verdiler kabul edersek verecekler imzalamali miyim . simdiden tesekkurler…

  1. Elbette. Kumadin bu tür damar tıkanıklıkların çok önemli bir ilaçtır. Şu anda tedavisini yürüten hekimler bu konuları bizden çok daha iyi bilirler. Lütfen onlara güvenin ve ne diyorlarsa harfiyle yerine getirin. Anneniz tıbbi olarak stabilize olunca ise hemen aktif rehabilitasyona başlamalı. Bu arada şu adresteki bilgiler sizin için ok önemli: ” https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun “. Lütfen burayı çok ciddi bir şekilde inceleyin. Ayrıca: ” https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ” ve “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (https://felc-romatizma.com/felc). Buralarda birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   1. gulay kursun

    Hocam sizinle nasıl irtibata verebiliriz tlf numarası mumkunse

 16. leyla yılmaz

  Merhabalar hocam;benim annem temmuz 2011 de pıhtı sonucunda kısmi felç geçirdi ve sol tarafında hasar oluştu. kendisi kalp hastası ve de kalp pili mevcut. felç geçirdikten 1 hafta sonra rehabilitasyon tedavisi almaya başlamıştı. bugüne kadar o kadar çok hastanede kaldık ve egzersiz tedavisi aldık ki…şu anda tripot yardımıyla yürüyebiliyor ancak çoğunlukla ayak topuğunu basmıyor, bazen dengesizlikler yaşayıp düşebiliyor..sol elini kullanamıyor,kolunu ise çok az kaldırabiliyor. pili olduğu için her tedaviyi de alamıyor…botoks konusunda doktorlar tam bir fikir birliği içinde değiller. bizde ne yapacağımızı şaşırdık..ne önerirsiniz bize?annem için artık düzelme olmaz mı?en azından basarak yürüyebilmesi sağlanamaz mı?çok teşekkürler…

 17. ilhami

  Merhaba hocam.Babam 81 yaşında ve 5 yıldır parkinson tedavisi görüyordu.üç gün önce beyin damar tıkanıklığına bağlı kısmi felç geçirdi.sol kolu hissiz.sol ayak parmakları oynuyor.Ayağını hafif çekebiliyor.konuşma bozukluğu var.gözünü açıyor hemen kapatıyor.Doktorlar beklememiz gerek dediler.İyiyede kötüyede gidebilir dediler.Hastanede tedavisi sürüyor.Sorum şu:Kötüye demekle ölüm tehlikesinden mi.yoksa daha da yatağa bağlı kalabilir mi demek istiyorlar acaba.Acaba beyindeki tıkanma ölüme sebeb olur mu?Teşekkürler. Selamlar.

  1. Beklemek gerekiyor. Süreyi öngörmek mümkün değil. Bu aşamada nöroloji hekimleri tedavilerini sürdürmeliler. Metabolik durumu stabil olur olmaz derhal aktif rehabilitasyona başlamak lazım. Şu anda yatak yarası, eklem deformitesi ve akciğer fonksiyonlarına çok dikkat edilmeli. Hasta sık aralıklarla döndürülmeli ve iyi pozisyon verilmeli (https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun). Lütfen web sitemizdeki felç bölümünü dikkatlice okuyun. “Felçten değil bilmemekten korkun” bölümünü inceleyin. Ana sayfamızdaki tv programlarını seyredin (şu anda you tube kapalı olduğundan çalışmıyor maalesef). Babanızın durumu stabilleşince temasta kalalım lütfen. Geşmiş olsun.

 18. murat

  slm hocam benım babamın mr sonuçları doktorumuz amelıyat alması gerekıyor tafsıyesınde bulundu mr sonuçları şöyle.vertabra kurpus end-platelerdeçeşitli düzeylerde milimetrik boyda schmol nodülleri izlenmektedir. kesitler dahilindeki alt torakal ve lomber intervertebral disketlerin t2 sinyal intesiteleri dejenerasyona sekonder azalma mevcuttur L2-3 düzeyinde dural keseyi minimal basılayan, nöral foramenleri kaudalden daraltan bulging izlenmektedir. ayrıca bu düzeyde spinal kanal AP çapı minimal daralmıştır. L3-4 düzeyinde spinal kanal AP çapı hafif daralmış olarak izlenmektedir. sağ nöral foramen kaudalden daralmıştır. L4-5 düzeyinde dural keseyi belirgin basılayan, sol L5 sinir köküne bası yapan santral sol paramedian ekstrüde herniasyon izlenmektedir. spinal kanalAP çapı belirgin daralmıştır. foramenler hafif daralmıştır. L5-S1 düzeyinde anterior epidural yağ mesafesini daraltan, nöral foramenler kaudalden daraltan bulging izlenmektedir. spinal kanal AP çapı daralmıştır.faset eklemlerde astedeodejeneratif değişiklikler izlenmektedir. paravertebral yumuşak dokular normaldir çok teşekkürler ALLAH razı olsun

  1. Cerrahi yapılıp yapılmayacağı MR sonuçlarına göre kararlaştırılmamalıdır. Hastanın kliniği ve muayenesi ameliyat olup olmyacağını ortaya koyar. Babanızı bir göreyim. Geçmiş olsun.

 19. ünver DELLAL

  sayın hocam 5 yıldır annem coumadin 5mg kullanmaktadır. 2.bucuk ay önce INR düşük olması nedeniyle aldığı coumadin iki gün tam birgün yarım şeklinde değişti bu şekilde kullandığı halde bir hafta içinde sag tarafı tutmadı,felç oldu hastamız 81 yaşında 52 kg ağırlığında,kalp yetmezligide vardır tedavisi olabilirmi? tedavisinde başarı şansımız nedir lütfen bu konuda trelefonla bizi bilgilendirmenizi önemle rica eder saygılarımı arz ederim. telefonum:05433202712

  1. Web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bilen, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi vardır. Geçmiş olsun.

 20. kevser yılmaz

  merhaba hocam 31 yaşındayım memurum. fa hastasıyım son 1 yıldır yanımdaki kişiden desteksiz yürüyemiyorum. çok zor durumdayım.bu tedavi banada faydalı olurmu.lütfen yardımcı olun teşekkürler

  1. Friedreich Ataksisinin şu anda etkin bir tedavisi yoktur. Ancak, genetik tedaviler ileride umut verici olabilir. Alter-G ile yürüme eğitimi (yer çekimsiz ortamda yürüme) merkezi sinir sisteminde hareketleri tekrar kodlamaya yardımcı olabilir. Dengede ilerleme kaydedilebilir. Atakside azalma sağlamak zor olsa da sabır ile yapılacak eğitimlerden hastaların faydalanma olasılkları vardır. Geçmiş olsun.

 21. haydar mücahit erol

  ben 2004 yılında beyincikte tümörden dolayı ameliyat oldum.şu anda desteksizyürüyemiom.ayakta bir dakika tek başıma duruom .patoloji sonucum medullablastom.hastalığımda tekrarlama yok.yardımcı olursanız sevinirim. sizden cevap bekliom.

  1. Beyincik lezyonlarında dengesizlik ön planda olmak üzere çeşitli hareket, konuşma, normal kas gerilimi gibi fonksiyonlarda bozuklk olur. Rehabilitasyonu zor grupta bir hastalıktır. Rehabilitasyon çalışmalarını dikkatli ve sabırla sürdürmek gerekir. Lütfen web sitemizi, buradaki felç bölümünü ve tv programlarını dikkatlice inceleyiniz. Sizi görmemde fayda olabilir. Geçmiş olsun.

 22. mutlu unlu

  Hocam merhaba ben iş kazası sonucu göçükte kaldım L1,T11,T12 kırıldı alt kısımlar da his yok ama uzun bacak cihazı ile destekli yürüyorum ALTER-G sayesinde birşeyler kazana bilirmiyim.

  1. Sizde omurilik hsasarı oluşmuş. Hasarın derecesi ve seviyesine göre hangi duruma geleceğiniz bellidir. Hareket kaabiliyetinizi değerlendirerek nasıl bir gelişim izleyebileceğiniz muayene ile anlaşılabilir. Bir de sizn için en önemli konu mesanesidir. Mesane felcinin iyi tedavi edilmesi ve iyi rehabilite edilmesi gerekir. Ayrıca diğer sistemlerle ilgili (damar sistemi, seksüel fonksiyonlar, kas iskelet sisteminde olası deformiteler vb.) detaylara da dikkat etmek lazımdır. Geçmiş olsun.

   1. mutlu unlu

    Peki hocam gelip muayne olsam size orada yatıp sizin kontrolünüz altında aşama kaydetip daha da iyi olmak istiyorum ist da oturuyorum yatış konusunda neler yapmamız gerekiyor böyle bir şansım varmı .

    1. Öncelikle sizi göreyim detayları planlarız. Neler yapılabilecek, nasıl yapılabilecek bunları ayarlamamız lazım. Tekrar geçmiş olsun.

 23. Mustafa Aydoğan

  Hocam Merhaba ; Cp hastasıyım hastalığı büyük oranda aştım senelerce yoğun fizik tedaviyle ayağa kalktım şimdi dizlerimde içe dönüklük var tedavi yönteminiz bana ne derece yardımcı olur yada önerdiğiniz fizik tedavi haricinde çarpıklığı tamamen giderecek herhangi bir cerrahi operasyon varmıdır ? Saygılarımla.

  1. Geçmiş olsun. Serebral palsi’de (cp) dizlerdeki içe dönüklüğün birkaç nedeni olabilir. Bunu muayene ile anlamak olası. Bu içe dönüklük genellikle bazı kasların kasılması ile oluyor. Bunlara yönelik yapılacak tedaviler önem taşıyor. Sizi uygun olduğunuzda göreyim.

 24. Adil ÖZYILMAZ

  Sn.Hocam Merhaba
  Amcam yaklaşık üç ay önce sağ tarafından Felç geçirdi.Şu anda Fizik tedavi görüyor.Sağ el ve ayakta sorun var.Sizin bu tedavinizi TV den gördüm.Adres ve telefon alabilirsek iletişim kuracağız.
  SayGılarımızla,

  Adil

  1. Geçmiş olsun. Öncelikle web sitemizdeki “felç” bölümünü ve tv programlarını incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Felç ve serebral palsi rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olmasına rağmen, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor. Nörolojik hastalıklarda, felçte, spastik çocuklarda, multipl sklerozda (MS), kafa travmasında, omurilik lezyonlarında düzgün yapılan ve daimi uygulanan kombine rehabilitasyon çalışmaları çok önemlidir. Unutmamak gerekir ki rehabilitasyon çalışmalarında sadece “tek tedavi” kavramı çok yanlıştır. Tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının belirli bir plan dahilinde, hastanın yakın takibi ile doğru kombinasyonların belirlenerek yapılması esastır.

 25. ali efe

  hocam benim esim 1996 yilindan buyana MS hastasi . 2004 yilinda gecirdigi atak sonucu tekerlekli sandalye kullanmak zorunda vucudun sol tarafi el ve ayak tamamen islevini kaybetti. haziran 2013 de L3 veL4 bölgesinde bel fitigi tesbit edildi ve ameliyat önerildi.su anda agrilari biraz hafifledi ameliyat olmak istemiyor. uzay tedavisi nin esime yardimi olabilir mi bu konuda göruslerinizle bize yardimci olabilir misiniz. simdiden tesekkurler iyi calismalar

  1. MS hastalarımızda da yoğun kasılmalar (spastisite) olabiliyor. Bunların tedavisi ile hastalarda fonksiyonel iyileşmeler kaydedilebiliyor. Ayrıca web sitemizdeki “felç” bölümünü incelerseniz burada yazılanların pek çoğu MS hastalığında da yararlı olabiliyor. Bunlardan birisi de sizin de sözünü ettiğiniz uzay tedavisi (yer çekimsiz ortamda yürüme eğitimi) oluyor. Hastanın klinik durumu elverişli ise bu tedavilerden yapılabileceklerle ilerleme kaydedebilmesi mümkün olabilir. Ancak elbette öncelikle muayene ve hasta değerlendirmesi çok önemli. Geçmiş olsun.

 26. yusuf

  Merhaba hocam,
  1989 yilinda bel ameliyati gecirdim. meningeale kist cikarildi. Tumor zanettiler. Omurilikte zedenlenme oldu. parapleji tanimi koydular ama ben hem bacaklarimda ve hemde kollarimda benzer bir rahatsizlik hissetmiyorum. solda kismi his sorunu olsada sol bacagin yurume fonksiyonu iyi. sagda his tam ama yurume fonksiyonu eksik ve zayif. sag ayagima verdigim yurume komutuna ragmen, sag ayagimi yeterlice kaldirip bukup yuruyemiyorum. bu nedenlede kalcadan zorlayarak bir sekil yurume gerceklestiriyorum. ilk 3 yil tekerlekli iskemblede kaldim, simdi ise 1 degnekle yurumekteyim. diz kapaklarimda kilitlenme ve agri olusuyor. bu tedavinizin bana faydasi olurmu ben tekrardan yurume sansimin yuksek olduguna inaniyorum. saygilar

  1. bu ikinci mesajınızdaki verdiğiniz ek bilgiler doğrultusunda şunu söyleyebilirim ki Alter_G tedavisine ek olarak yapılacak başka birçok tedavi var. Denge tedavileri (sanal gerçeklik ile), vibrasyon, ilaç uygulamaları, toksin enjeksiyonları bunlardan bazıları. Ayrıca eğer sizde mesane fonksiyon durumu varsa mutlaka ürodinamik çalışma ile bakmak lazım. Tekrar geçmiş olsun.

 27. Yusuf

  Merhaba,

  1979 yilinda bel ameliyati oldum. ilk 3 sene tekerlekli iskemblede kaldim. ameliyatta omirlikte zedelenme oldu. sag bacagimi yoneten sinir zedelendi. tek degnekle yuruyorum. hafif kalcayi zolayarak yuruyorum. parmaklarimi rahat oynatiyorum. ayagimi 10 santime kadar kaldirabiliyorum. sag diz kapagimi tam adim atarcasina istenilen gibi bukemiyorum.. sag ust baldir soldan fazlaca sis. birazda denge sorunu ve korku var. tam yuruyebilecegimi her zaman hissettim. hic umutsuz olmadim.

  1. Geçmiş olsun. Alter-G yani yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi çeşitli hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır. Burada yer çekimi %80 oranlarına kadar azaltılabilmekte ve düzgün bir dizilim ve denge içerisinde yürüyüş sağlanabilmektedir. Bu tedavi ile kas-iskelet sistemi yeniden yürümeye elverişli bir duruma erişebilmektedir. Alter_G sizin hastalığınıza da belirli oranlarda faydalı olabilecektir. Ancak tabii ki öncelikle sizi görmek ve neler yapılabilir bakmak gerekir.

  1. Geçmiş olsun. Alter-G yani yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi çeşitli nörolojik hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır. Burada hastanın ağırlığı %80 oranlarına kadar azaltılabilmekte ve düzgün bir dizilim ve denge içerisinde yürüyüş sağlanabilmektedir. Beyin, düzgün yürüme paterni ne kadar çok sağlanırsa o kadar çok yeniden organize olma kapasitesine sahip bir organdır. Bu yüzden sizin hastalığınıza da belirli oranlarda faydalı olabilecektir.

 28. pınar aydın

  merhaba ben ataksi hastasıyım.yürümede dengesizlik var.fizik tedavi aldım ama alter G tam bana göre ama adana da hiçbir hastanede yok.bana yardımcı olur musuınuz

  1. Geçmiş olsun. Alter-G yani yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi çeşitli nörolojik hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır. Burada hastanın ağırlığı %80 oranlarına kadar azaltılabilmekte ve düzgün bir dizilim ve denge içerisinde yürüyüş sağlanabilmektedir. Beyin, düzgün yürüme paterni ne kadar çok sağlanırsa o kadar çok yeniden organize olma kapasitesine sahip bir organdır. Bu yüzden sizin hastalığınıza da belirli oranlarda faydalı olabilecektir.

 29. Sultan

  merhaba hocam 13 yaşında bir oğlum var sol gözüne örgü şişi girmesi sonucuyla beyin kanamasından sağ tarafı felç oldu.sağ elini kullanamıyor. ayağını sürterek yürüyor. tedavi olrak fizik tedavi,refloksoloji görüyor. bu durum 5 yaşında meydana geldi 8 yıldır tedavisiyle uğraşıyoruz. bu durumda önerebileceğiniz bir tedavi yöntemi var mı? saygılarımla…

  1. Geçmiş olsun. Felç ‘te (hemipleji, inme), el-kol için tecrübeli ellerde yapılması gereken toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. ÖZellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması çalışmalarında olumlu sonuçlar yayınlanmaktadır. Hele ki eğer çocuğunuzun el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Ancak tedaviler sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da birçok tedavi/rehabilitasyon yöntemleri gerekir. Öte yandan çocuk yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Ayrıca çocuğunuzun yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu yapılacak birçok tedavi ve rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Diğer taraftan, birçok başka sistemde de sorunlar olabilir. Örneğin mesane felci, yutma fonksiyon bozukluğu, hafıza, dikkat gibi mental bozukluklar karşılaşılabilecek sorunlardandır. Bunların hepsi dikkatlice ele alınmalıdır.

   1. Sultan

    merhaba hocam oğlum bacağından 2 defa kolundan ise 1 defa toksin yapıldı az etki yaptı.7 ay önce emar çektirdik sonucu supratentoryal serilerde;Sol lateral ventrikul gövde komşuluğunda periventriküler beyaz cevherde tüm sekanslar BOS ile izointens lezyon izlenmiş,görünüm eski parankim yararlanmasına sekonder sekel ensefalomazi alanı ile uyumlu olarak değerlendirilirmiştir.Hastanın klınık ile korelasyonu önerlir.Tanımlanan lezyon komşuluğundan sol lateral ventrikülde sağ ile kıyaslandığında asimetrik genişleme izlenmiştir.
    Nazal septum orta hattan sağa deviyedir.Sağ nazal kaviteyi daraltan kemik spur izlenmiştir. Bu sonuca göre ne yapmalıyız sizce..? saygılar

    1. Geçmiş olsun. Sizin oğlunuz şu anda büyük bir ihtimalle serebral palsilidir. Serebral palsi tedavisinde hastalığın neden olduğu bulgular hafifletilebilir, çocuğun bağımsızlık düzeyi arttırılabilir, bakımı kolaylaştırılabilir. Her çocuk için tedavi hedefleri farklı olup tedavi seçenekleri de farklıdır. Serebral Palsi tedavisinde uygulanabilecek birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Önemli olan sizin çocuğunuz için o dönemde en uygun ve gerekli olan tedavi seçeneklerinin doğru olarak belirlenmesi ve uygulanmasıdır. Çeşitli ilaç tedavileri, egzersiz ve fizyoterapi yöntemleri, iş ve uğraşı tedavisi, ortez uygulamaları yapılabilir. Ayrıca Zorunlu Kullanım Tedavisi , Vücut Ağırlığı Destekli Yürüme Bandı Eğitimi, Hippoterapi (Atla Terapi), Transkraniyal Doğru Akım tedavisi, Nörofeedback (Nörogeribildirim), seri alçılamalar, kinezyo-bantlama gibi yeni tedavi yöntemleri mevcuttur. Çocuğunuza o dönemde hangi tedavilerin uygulanacağına çocuğunuzu detaylı bir şekilde değerlendirerek karar vermeli, gelişmeleri çok titizlikle takip ederek gerekli düzenlemeleri yapmalıyız.

 30. leyla

  merhaba erbil bey.34aftalık doğan şuan 23 aylık olan bir kızım var.henüz desteksiz oturamıyor,yürüyemiyor dizlerinin üstüne w şeklinde oturabiliyor bi yerlere tutunarak kalkabiliyor sıralama yı yapabiliyor parmak ucunda yürüyor ve 1 aya yakındır aya kalkarken dizleri bükük duruyor önceleri daha dik duruyordu 1 senedir özel bi hastanenin ftr bölümünde terapi alıyor aldığı terapiler bizi pek tatmin etmiyor.uzay terapisi olan bi rehabilitasyon merkezine başvurduk raporunun çıkmasını bekliyoruz ordada haftada 2seans alacak ne kadar yayarlı olacak açıksacı bu kafamızda bir soru işareti kızımın sadece bacaklarında spasite mevcutbi kaç dr toksin önerirken bi kaçıda toksin yapalıcak kadar sert değil diyorlar kafamız iyice karıştı. mr çekildi çıkan sonuç lateral ventriküllerde hafif genişleme (ılımlı atrofi? ) yazıyordu bie kızımın durumuyla ilgili nasıl bi yol çizmemizi öneririsiniz bu konuda bilgi verirseniz çok memnun oluruz.batmanda oturuyoruz burda imkanlar batıya göre daha kısıtlı çoğumun iyi bi yerde tedavi almasını istiyoruz gerekirse toksin ve rehabilitasyonun devamlılığı için size getiririz.saygılar

  1. Öncelikle çok geçmiş olsun.

   Serebral palsili çocukların rehabilitasyon programları yaşı ve fonksiyonel durumuna göre belirlenir. Serebral palsili çocuğun tedavi ve rehabilitasyonunda fizyoterapi, iş ve uğraşı terapisi, konuşma ve yutma terapisi, özel eğitim uygulamaları, ortez ve protez uygulamaları, farmakolojik uygulamalar (medikal tedaviler ve toksin tedavisi) ve cerrahi uygulamalar yer alır.

   Serebral Palsi ‘nin tedavisi için toksin uygulamaları merkezi öneme sahiptir. Özellikle spastik tip serebral palside, toksin tedavisi olmazsa olmazlardandır. Toksin tedavisi ile cerrahi girişim endikasyonu çok azalmıştır. Bebek 20 aylık ve 10 kg olduktan sonra periyodik olarak toksin uygulamaları yapılmalı ve ardından yoğun rehabilitasyon programları uygulanmlaıdır. Bu şekilde ergenliğe kadar toksin devam eder ve gerekirse bu dönemden sonra cerrahi tedaviler de uygulanabilir. Ancak, büyüme evresinde özellikle omurilikte eğrilik ve kalça çıkıkları için cerrahi tedaviler uygulanabilir.

   Çocuklara toksin uygulamanın birden fazla nedeni vardır. Birinci neden çocuklardaki kasılmanın verdiği rahatsızlığı ortadan kaldırmaktır. Kasılmalar nedeni ile ciddi sıkıntılar içinde olan çocuklar toksin uygulamalarından sonra rahatlamaktadırlar. İkinci neden çocuğun düzgün büyümesini sağlamaktır. Kasılan (spastik) kaslar toksin ile gevşetilmez ise çocuğun büyümesinde geri kalmalar görülmektedir. Örneğin bacakları tutulmuş bir çocukta kaslar toksin ile gevşetilmez ise çocuğun kolları normal büyümesine karşı bacakları ciddi oranlarda kısa kalabilmektedir. Üçüncü neden ise elbette kasların gevşetilmesi ile fonksiyonda ilerlemelerin olmasıdır. Birçok spastik serebral palsi ‘li çocuk, aşırı kasılmalarından dolayı fonksiyonları yeterli derecede yerine getirememektedir. Toksin ile kasların gevşemesi çocuktaki mevcut potansiyeli ortaya çıkabilmektedir. Ge

   Eğer gerekliyse tecrübeli ellerde yapılmak kaydıyla hastaya senede 3-4 kez toksin uygulanmalıdır. Yılda1-2 kez toksin yapıldığını, bunun da yetersiz dozlarda ve tam doğru kaslara uygulanmadığını sıkça görüyoruz. Hekim toksin öncesi ve sonrasında hastayı detaylıca değerlendirmeli, toksin uygulamasının dozlarını tayin etmek için yürüyüş analizini bizzat kendisi yapmalıdır.

 31. Derya Yılmaz

  Merhaba Erbil bey,
  Babamın doğuştan iki kalçası birden çıkık ve son 1 senedir yürümekte çok zorlanıyor. Bacakları ve kasları zayıflamaya, kasları sık sık kasılmaya başladı. Ameliyat olmayı istemiyor. Alternatif olarak bu tedavi ile kaslarını güçlendirip ağrılarından biraz olsun kurtulabilir mi?

  1. Yerçekimsiz yürüme eğitimi babanızın ağırlığını %80 düzeyinde azaltarak rahat bir yürüme yapabilmesini sağlar. Bunun eklem üzerine sağlıklı bir etkisi olacaktır. Bunun dışında ekleme yönelik başka tedaviler yapılabilir. Öte yandan kasları kuvvetlendirecek rehabilitasyon programları çok önemlidir. Geçmiş olsun.

 32. Vedat

  merhabalar west sendromlu bir bebeği var ve sağ hermisferde lezyon mevcut kafasını sürekli geriye atıyor kaldıramıyor ayaklarını kullanmakta cisimleri nadiren tutuyor nasıl bir tedavi uygulanabilir düzelme şansı varmıdır teşekkürler…

  1. West sendromu epileptik (nöbet) bozukluklarından birisi olup gelişim geriliği yapan hastalıklardan birisidir. Yaklaşık 3500 canlı doğumdan birinde görülür. Olguların yaklaşık üçte birinde beyinde organik bir lezyon görülür. Tedavide nörolog takibi önemlidir. Çocukların çoğunda fiziksel, mental gelişim geriliği görülür. Öğrenme güçlüğü, davranışsal bozukluklar görülür. Ayrıca bu çocukların yarısında serebral palsi (https://felc-romatizma.com/serebral-palsi/) ve üçte birinde otizm görülür. West sendromlu çocukların tedavisinde tarafımızca yapılabilecek pek çok tedavi vardır. Bu tedaviler çocuğun klinik durumuna göre planlanmalıdır. Birçok tedavi serebral palsi başlığı altında web sitemizde incelenebilir. Geçmiş olsun.

 33. sertaç

  Hocam meraba ben 30 yaşındayım ve geçmişte yaptığım iş nedeniyle 2010 da bel fıtığı teşhisi kondu ameliyatlık bir durumum yok ama devamlı aprım var bu cihaz bu tedavide kullanılabilir mi ?

  1. Bel ağrısı çok karışık bir konudur. Bilimsel veriler şunu bildirmektedir ki bel ağrısının çoğunlukla teşhisi konulamaz; bel ağrısının özellikli bir nedeni bulunamaz. Ancak bel ağrılarının %90 kadarı mekanik nedenlere bağlıdır. Bunun dışında romatizma, enfeksiyon, kemik erimesine bağlı kırıklar gibi nedenler bel ağrısından sorumlu olabilir. Öncelikle iyi bir muayene şarttır. Buna göre uygulanacak dikkatli tedaviler, hasta eğitimi, sabırlı takipler ile sonuca ulaşmak olanaklıdır. Bel ağrısı konusunda ülkemizde inanılmaz suistimaller yaşanmaktadır. Ayrıca sözünü ettiğiniz yer çekimsiz yürüme eğitimi cihazı bazı bel ağrısı olgularında kullanılabilir. Lütfen 0-530-3711855 numaralı telefondan randevu alınız. Geçmiş olsun.

 34. DİLEK AYLAN

  İYİ GÜNLER HOCAM benim bir yiğenim var erken doğumdan kaynaklanan sorunlar var beyine okjijen gitmemiş çok şükürki konuşuyor ama yürüyemiyor belinde skolyoz var nöbet geçirmiyor ama arasıra titreme geliyor o ben ayak altına masaj yapıyorum ve konuşmaya başladı çok şükür sizin öneriniz nedir bana yardımcı olun hocam sizinle nasıl ihtibata geçe bilirim bu söylediğiniz giysilerden nasıl ala biliriz yardımcı olun lütfen saygılarımla iyi günler

  1. Serebral palsi ‘de yapılacak birçok önemli tedavi vardır. Bu tedavilerle çocukta büyük gelişmeler olabilir. Öncelikle lütfen “https://felc-romatizma.com” web sitemi ve burada da “serebral palsi” hastalığını ve medyadan videolardaki tv programlarını dikkatlice inceleyiniz. Yeğeninizin botox (botoks) enjeksiyonlarına gereksinimi bulunuyor olabilir. Eğer botox (botoks) enjeksiyonlarına gereksinim varsa, bu durum serebral palsi tedavisinde çok önemlidir. Ancak botox (botoks) yapılırken çok önemli konulara dikkat edilmelidir. Öncelikle botoks (botoks) uygulaması kesinlikle genel anestezi altında uygulanmalaıdır aksi taktirde çocuk büyük travma yaşar. Botoks yapılırken uygulanacak adeleler yürüyüş analizi ile mutlaka detaylı bir şekilde belirlenmelidir. Doğru kaslara uygulanmayan, yanlış kaslara yapılan botoks enjeksiyonları yarar yerine zarar vermektedir. Öte yandan sadece 3-4 enjeksiyon ile botoks uygulaması olmaz. Bu şekildeki bir uygulama yetersiz olmaktadır. Botox (Botoks) yapılan tedavilerden sadece bir tanesidir. Lütfen hangi tedavilerin uygulanması gerektiğini web sitemizi detaylıca inceleyerek öğrenin. At terapisinden basınçlı giysilere, zorunlu kullanım tedavisinden nöro geri-bildirim tedavilerine, bilgisayarlı mental rehabilitasyon uygulamalarından sanal gerçeklik tedavilerine, seri alçılama uygulamalarından kinezyobant girişimlerine kadar geniş bir tedavi olanağı sunulmalıdır. Lütfen 0-530-3711850 numaralı telefondan randevu alınız. Geçmiş olsun.

 35. ibrahim atak ( DUYGU) çanakkale

  öncelikle siz ve eşinize hayatda saglık ve mutluluk diliyorum biz orda bir ay kaldık duyguda cok degişiklik oldu faydasını gördük lakin kalcak yer sorun oldu hastanede kalın diceksiniz ama onuda duygu istemiyor cocuk hastaneye girdimi bir güzel hasta oluyor uzay tedavisine gelince bizim cocuklarımızın gercekten böyle bir aletlere ihtiyacı var ama çanakkalede böyle merkezlerin ve sizin gibi cocuklara hayata tutunma hevesi verebilecek doktorlarımızada ihtiyacımız var burada böyle merkez ve böyle bir hekim olsaydı şimdi cocuklarımızın durumu dahada iyi olurdu diye düşünüyorum hocam inşallah en yakın zamanda gelicez duyguyla ziyaretinize saygılarımla iyi geceler

  1. İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Tedavilerde her geçen gün bir yenilik ortaya çıkıyor. En son basınçlı giyisilerle ilgili çalışmalarımızda gerçekten güzel sonuçlar görüyoruz. Bunları takip etmek, hekimin ve ailenin kararlılıkla yol alması çok önemli oluyor. Tekrar geçmiş olsun.

 36. ercan bostancı

  meraba,,ben istanbuldan yazıyorum size hocam,,ikizlerim var ,erken doğum,,cp hastası..rehebilitasyona devam ediyoruz,,bu hastalığın dünyanın neresinde olursa olsun bi tedavisi yokmu,,ithal iğne falan diyorlar,,şaşırdık hocam,,zor durumdayız,,moral bozukluğundan canlı cenazeye döndüm,,bir yardım,,bir fikir..saygılarımla.542 203 66 67

  1. Çok geçmiş olsun. Bu kadar çok moral bozukluğu içinde olmayın. Serebral palsili çocuk sahibi olmak elbette zordur hele iki çocuğunuzun da serebral palsi olması daha da zordur. Ancak birçok ailemizde böyle durumlar oluyor ve zamanla sorunların üstesinden hep birlikte geliyoruz. Daha önceki mesajlarımda da hep yazıyorum. Çocuklarınıza yapılacak birçok önemli tedavi vardır. Bu tedavilerle büyük gelişmeler olabilir. Öncelikle lütfen “https://felc-romatizma.com” web sitemizi ve burada da “serebral palsi” hastalığını dikkatlice inceleyiniz. Çocuklarınızın toksin enjeksiyonlarına gereksiniminiz bulunuyor olabilir. Eğer toksin enjeksiyonlarına gereksinim varsa, bu durum serebral palsi tedavisinde çok önemlidir. Bu iğneler ülkemizde bulunmaktadır. Ne türde tedaviler uygulayacağımız detaylı muayene sonucunda belli olabilir. Lütfen 0-530-3711850 numaralı telefondan randevu alınız.

   Gecmis olsun. Size yapılacak birçok önemli tedavi vardır. Bu tedavilerle büyük gelişmeler olabilir. Öncelikle lütfen “https://felc-romatizma.com” web sitemizi ve burada da serebral palsi hastalığını dikkatlice inceleyiniz. Sizin toksin enjeksiyonlarına gereksiniminiz bulunuyor olabilir. Eğer toksin enjeksiyonlarına gereksinim varsa, bu durum serebral palsi tedavisinde çok önemlidir. Ne türde tedaviler uygulayacağımız detaylı muayeneniz sonucunda belli olabilir.
   [email protected]
   Prof. Dr. Erbil DURSUN
   https://felc-romatizma.com
   1

 37. Avni Akcan

  Sayın Hocam ben yaklaşık 50 yıllık poli noropati(Post polio) hastsıyım.ayaklarım ve ellerimden 4 uzvumdan rahatsızım.2 yıldan bu yana özellikle kollarımda pozu kısamında yanmalar,kasılmalar ve karıncalanmalar olmakta 800mg nootropil ile şikayetlerim azaldı ancak şimdi ise sol omuzum,sol ensem sol kulağım ve sol çenem seğirmektedir.İrem de göreceğim bir tedavi varmıdır.muayenehanenizden randevular uzun sürmekte ve benim için gidiş zor olkmaktadır.Ne önerebilirsiniz.saygılar.

  1. Post-polio sendromu cok dikkatlice ele alinmalidir. Bu sendromda hastada yeni kas kuvvetsizlikleri, yorgunluk, uyku bozukluklari gibi onemli bulgular olusur. Eger onlem alinmaz ise hastalik hizli ilerleyebilir. Bana telefon numaranizi bildirirseniz bizzat kendim size hizlica randevu verecegim. Gecmis olsun.

 38. mehmet atıcı

  sayın hocam benim 10 yaşında dızlerinin arkasındaki kas kısalığına bağlı yürüme engelli oğlum var doktorlar amelyatla yürüyeceğini söylüyorlar.sizin uzay yönteminiz burada etken olabilirmi.bizi aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Oglunuz sanirim serebral palsi hastasi. Bu hastalarda operasyonu genellikle onermiyoruz. Duzenli olarak yapilacak toksin enjeksiyonlari kas kisalmasini duzeltecek ve operasyonun getirecegi olumsuzluklara neden olmayacaktir. Ayrica bu tur kas kisaliklarina sadece toksin enjeksiyonlri da yetmez. Toksin enjeksiyonlarindan sonra yapilacak duzenli rehabilitasyon programlari cok onemlidir. Bu asamada uzay yontemi de buyuk yararliliklar saglayabilir. Gecmis olsun.

 39. gülcan gençay

  merhaba. 10 yaşında cerebral palse hastası bir erkek kardeşim var. yürüyemiyor ve desteksiz uzun süre oturamıyor. biraz da kilolu olması sebebiyle hemen yoruluyor. ancak koltuk altlarından destek yaptığımızda vücudunu arkaya itip bize dayanmak suretiyle bir süre yürüyebiliyor. bugüne kadar gören bütün doktorlar kaslar kuvvetlendikçe yürüyebileceğini söyledi. şu durumda uzay tedavisinin ne kadar faydası olabilir? yoksa kaslarının biraz daha güçlendirilmesinden sonra uygulansa daha mı faydalı olur?
  teşekkürler.

  1. Gecmis olsun. Kardesinize yapilacak bircok tedavi vardir. Bu tedavilerle hastalarda cok buyuk gelismeler olabilir. Uzay tedavisi de bunlardan birisidir. Oncelikle lutfen http://www.www.felc-romatizma.com web sitemizi ve burada da kardesinizin hastaligi olan serebral palsiyi dikkatlice inceleyiniz. Kardesinize ne turde tedaviler uygulayacagimiz hastamizin detayli muayenesi sonucunda belli olabilir. Uzay tedavisine gelmeden once cok daha onemli tedaviler gerekiyor olabilir. Bunlari karsilikli konusmamiz cok daha yararli olacaktir. Su anda yurt disndayim. 2 Agustos’tan sonra Turkiye’ye donecegim. Bu tarihten sonra 0-530-3711855 numarali telefondan randevu alabilirsiniz.

 40. DİLEK KARAKOÇ

  benim 17 yaşındaki oğlum sığ suya atladı ve c5 kırığı var. ellerini azda olsa kullanıyor yemek yiyebiliyor. tuvalet ihtiyacını söylüyor ve şimdide ayağa kaldırmaya alıştırıyorlar. sizin tedaviniz bize cevap verbilirmi tam 1 yıl oldu. bu konuda sizinle nasıl irtibata gecebilirim. tedavi şekliniz nasıl istanbulda oturmaktayız.

  1. Gecmis olsun. Gecenlerde sig suya atlamanin ne kadar tehlikeli olabilecegine dair bir haberim gazetelerde yayinlandi (google’dan ‘erbil dursun suya atlama’ diye aratabilirsiniz). Oglunuzun tuvalet ihtiycini soylemesi iyi bir haber. Boyun omurlarindaki kiriklar sonrasinda hem el-kollarin hem de bacaklarin cok detaylica rehabilite edilmesi gerekir. Turkiye’de el-kollarin rehabilitasyonu ile ilgili ilk is ve ugrasi terapisi okulu tarafımizca kurulmustur. Lutfen mesaj gonderdiginiz web sitemizi detaylica inceleyiniz ve sitedeki tv programlarini seyrediniz. Oglunuz ayaga kalkabiliyorsa ve yurume asamasinda ise yer cekimsiz cihazimiz cok ise yarayabilir. Ancak unutmamak gerekir ki bu cihaz disinda uygulanmasi gereken daha pek cok ozellikli tedaviler bulunmaktadir.

 41. Hasan haslak

  Hocam bizim 12 ve 15 yasinda olmak uzere iki tane engellli cocugumuz var. Cok ender gorulen bir hastalik beyincik gelismemesi ile alakali cocuklar yuruyemiyorlar ve konusmalari da 3-4 yasindaki bir cocuk gibi acaba bu teknoloji bize de yararili olur mu

  1. Gecmis olsun. Cocuklriniza yapilacak bircok tedavi vardir. Bu tedavilerle hastalarda gelismeler olabilir. Uzay tedavisi de bunlardan birisidir. Oncelikle lutfen https://felc-romatizma.com web sitemizi inceleyiniz. Çocuklariniza ne turde tedaviler uygulayacagimiz hastalarimizin detayli muayenesi sonucunda belli olabilir. Uzay tedavisine gelmeden once cok daha onemli tedaviler gerekiyor olabilir. Bunlari karsilikli konusmamiz cok daha yararli olacaktir. Su anda yurt disindayim. 2 Agustos’tan sonra Turkiye’ye donecegim. Bu tarihten sonra 0-530-3711855 numarali telefondan randevu alabilirsiniz.

 42. Ali Ortaç

  hocam,bu aygıt benim kırık omurgamı da tedavi eder mi?
  sevgiler

  1. Geçmiş olsun.
   Uzay tedavisi omurilik yaralanmalarında çok önemli yararları olabilecek bir tedavi şeklidir. Ancak hastanın klinik durumu bu tedaviden ne kadar yararlanılabileceği açısından detaylıca incelenmelidir.

Bir cevap yazın