Felçli bir hastada (beyin felci, MS, omurilik felci vb.) tedavi çok sıkı bir şekilde takip edilmelidir.

Hekim hastayı muhakkak sık aralıklarla görmeli, tedavi ve rehabilitasyonun her aşamasında hastayı bilgilendirmelidir. Gerekliyse, hastaya senede 3-4 kez toksinyapılmalıdır. Spastisite (istemsiz kas kasılması) olan felçlilerde böyle uygulamalar çoğunlukla gerekmektedir. Hekim toksin uygulaması öncesi ve sonrasında hastayı detaylıca değerlendirmeli, toksin uygulamasının dozlarını tayin etmek için yürüyüş analizini bizzat kendisi yapmalıdır.

Felç tedavisinde genellikle yapılan yanlışlıklar şunlardır:

1) Hasta hekim ve rehabilitasyon ekibi tarafından sıkı bir şekilde takip edilmemektedir,

2) Toksin uygulamaları yetersiz dozlarda uygulanmakta, gerekli tüm kaslara yapılmamaktadır ve bu şekilde sonradan toksin etkisiz sanılmaktadır,

3) Toksin enjeksiyonu öncesi yürüyüş ve hareket analizi bizzat toksin uygulamasını yapacak hekim tarafından uygulanmamaktadır hatta yürüyüş/hareket analizi hiç yapılmamaktadır,

4) Rehabilitasyon programı süresince hasta, hekim tarafından takip edilmemekte ve sadece ilgili terapistlere terk edilmektedir,

5) Felçli hasta rutin kontrollere çağrılmamaktadır,

6) Felçli hastanın kendisi veya ailesi gerektiğinde hekime kolayca ulaşamamaktadır.

Felç ile uğraşmak hem hekim hem ailece büyük bir sabrı gerektirmektedir. Bu sabrı gösteremeyenler fazlaca başarılı olamazlar.

Ayrıca bakınız:

Serebral Palsi Tedavisinde Dikkat Edilecek Konular

 

This Post Has 79 Comments

 1. Fatma

  Hocam babamaşırı sırt ağrısı ve sağ kolda güçsüzlük hastaneye baş vurdu emar çekilli bişey çıkmadı hastanedeyken daha sağ kolunu hiç kaldıramadı daha sonra bacağımda tutamayan başladı direk yatışverdiler sol kolundan biraz güçsüzlük var ama çalışıyo konuşmasında bir şey yok karnımda uyuşma var diyor bulaşın hepsi bir günün içinde oldu doktor kortizon tedavisi başladı dokununca hissediyor ama kolunu bacağını oynayamıyor boyun emerıda çektiler odada bişey çıkmadımak hocam çok tedirginim özel hastanede şuan araştırma hastanesine yatıralım diyoruz bilmiyorum hocam nolur yardımcı olun babamın durumu ne olucak

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Beyin iyi değerlendirilmeli. Felç durumu var mı yok mu bakmak lazım. Bu aşamada nöroloji doktorları ilgilenmeli. Geçmiş olsun.

 2. İlayda

  Merhabalar annem 3 ay önce beyninde kötü huylu bir tümör olduğu için sol tarafından ameliyat oldu ameliyattan çıktıktan sonra sag tarafı tutmaz oldu bunun için ne yapmamız lazım

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Rehabilitasyon çalışmaları gerekmekte. Elbette nasıl bir yol izleneceği tümörün cinsine, hastanın durumuna bağlı. Bunlar için hastanın detaylı değerlendirilmesi şart. https://felc-romatizma.com/felc sayfasındaki yazılarım sizin için önemlidir. Geçmiş olsun.

 3. Necdet/İzmir

  merhaba. babam 2 ay önce kısmi felç geçirdi. Babam 79 yaşında, beyine pıhtı attı. hafızası gidip geliyor. sol el ve ayak tutmuyor. çok eski olaylardan bahsediyor. tansiyon ilacı da kullanıyor. yemeklerine çok az tuz katın hafızası yerine gelir diyorlar, doğru mudur. yemeklerine çok az tuz katalım mı? Çok az da olsa tuz hafızayı geri getiriyorsa, hastanelerde neden hastalara tamamen tuzsuz yiyecekler veriliyor. Ben de çok az da olsa tuz verilmesini doğru bulmuyorum. Sizin tavsiyeniz nedir hocam. teşekkürler.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Tuz konusunda spekülatif sözler son zamanlarda çoğaldı. Tuz tansiyon için tehlikeli olabilir. Tansiyonu kontrol altında ise biraz kaya tuzu verilebilir. Felç için https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 4. Bakiye konuk

  Merhabalar hocam
  Yaklaşık 1 ay önce annem beyne pıhtı atması sonucu felç geçirdi ve hastanede yatıyor. Sağ tarafa kısmi inme indi. Şu an kol kısmını hiç kullanamıyor. bacak kısmında yavaş yavaş açılma olmasına rağmen dizini kullanamıdığı için bacağını sürüyerek kullanıyor ve daha yürütmeye başlayalı 3 gün oldu(tabiiki bizim desteğimiz ile) yani özetle hastamız daha kendi kendine yürür pozisyonda değil ve yatalak durumda. Üstelik tam olarak dengesi de yok. Tedaviye yavaş yavaş yanıt veren bir hasta olmasına rağmen ve daha tedavi süreci bitmemişken doktorlar taburcu etmeyi düşünüyor. Biz bu durumda nasıl taburcu olalım dediğimde ise özel bir kuruluşa veya başka bir Hastaneye götürün, biz burada daha fazla tutamayız başka hasta almamız lazım yanıtını aldım. Bu durumda annemi çıkarırsak tedavisi aksayacak ve bu kadar gelişme göstermişken belki de gerileme yaşanacak. Bizim bu durumda haklarımız nelerdir lütfen yardımcı olun hocam.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Doktorunuz haklı uzun süreli hastanın hastanede yatırılması söz konusu değildir. Geçmiş olsun.

 5. selçuk

  hocam Annem 2.5 yil oldu felç olalı.Beyin damarları kapandı yuksek tansiyondan dolayi sol tarafi felc tens cihazi isine yarar mi?tens cihazini yapistirilacak yerleri neresi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti.
   TENS cihazı ağrı için kullanılır bunun dışında pek faydası olmaz. Felçte ilerleyebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 6. Leyla

  34 yaşındayım 12 gün oldu b an bizim döndü bacaklarım boşlukta gibi oldu evde kendime geldim kalktım sol bacağının üzerine basamıyorum hastaneye gittim 2 gün hiç basamadım sonrasına yavaş yavaş basmaya başladım bayram tatili girdi araya yürüyebilmek için zorladım bacağımı felç deniliyor bacağım için şu an basıyorum yerden kaldırırken zor oluyor küçük adımlarla yürüyorum ayrıca ara ara atak geçiriyorum sol tarafım komple uyuşuyor iğneleniyor sıcak basıyor kasılıyor biraz sonra kendimden geçiyorum acil de iğne yapılıyor bayram sonuna kadar böyle olacak sizce yürümeye zorlamam bacağımı yormam ne kadar doğru ve gelen ataklar ne atağı bu durumda ne yapmalıyız yalnız kalamıyorum yalnız dışarı çıkamıyorum ataklar geldiği için

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğum için cevap yazamadım. Durumunuz nasıl şimdi? Geçmiş olsun

 7. Rabia

  Merhaba ben1
  4 yaşında bir kızım bende triküspit kapağının çeyreği yok kalp ameliyatı oldum beynime pırtı attı kısmi felç oldum sol elimde sertleşme varmış. Çok acil ne yapabilirim abi noluur kanıriyoruz elimi ama gevşemiyorr?????

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Böyle bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 8. Samet Bayraktar

  Merhaba, annem (63 yaş) her iki karotis tıkanıklığı sonucu, 20 gün arayla hem sağ hem sol tarafa pıhtı atması sonucu konuşma, yutkunma, sağ-sol kol ve bacakları hareket kabiliyetini kaybetmiş durumda. sadece başını kısmen hareket ettirebiliyor. İlk pıhtı üzerinden 60 gün geçti. Yoğun bakım ve serviste yatış süreci sonucunda nörologlar tarafından taburcu edilerek evde bakıma başladık. Bu aşamada fizik tedavi ve rehabilitasyon için nasıl bir yol izlemeliyiz? Hastanenizden randevu alsak doğrudan FTR bölümünden mi almalıyız? Yoksa önce nöroloji bölümünün değerlendirmesi mi gereklidir? Yatan hasta olduğu için bu halde muayeneye kabul edilir mi? Yönlendirmelerinizi rica ederiz. Teşekkürler.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Rehabilitasyon merkezlerine başvurabilirsiniz. Yazdığınızdan anladığım evde bakım hastası olduğu. Bunun için bilgi ve eğitim almalısınız. Annenizle ilgili sizi uzunca dinleyecek bir hekim muayenesini de yaptıktan sonra annenizi takip etmeli ve gerekli tedbirleri almalı. Geçmiş olsun.

 9. necla

  Merhaba hocam benim oglum 4 yasinda cp hastası konusabiliyor epilepsi rahatsızlıgı yok oturabiliyor ama yuruyemiyor ayaklari yurumeye calıstırdıgımda makaslama atiyor vucut dengesi yok .Simdi cocugumu iyi bir klinikte tedavi ettirmek istiyorum.bana hangi klinigi tavsiye edersiniz.doktorlarin soylemesi ıyı bir yogun fiziktedaviyle yuruyebilecegini soyluyorlar.

  saygilarimal necla

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN


   Serebral palsili bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 10. Sinem

  İyi günler hocam annem 54 yaşında 3ay beyin kanaması geçirdi sag tarafi felç 14 gün yoğun bakımda kaldı ameliyatla tıkalı damar açıldı şuan haftada uç gün fizik tedavi görüyoruz bacağı azda olsa hareket ediyor fakat kolunu hareket ettiremiyor ayrıca omuzdan parmak ucuna kadar ağrı ve acısı var kesinlikle dokundurmuyor konuşma problemi de var nasıl bir yol izleyebiliriz… Şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Felçte tedaviler ve rehabilitasyon uygulamaları çok çeşitlidir. ​Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Geçmiş olsun.

 11. Ayse

  Merhaba.annem yaklasik 6 ay once beyin kanamasi gecirdi kafatasi kemigi alinip karin bosluguna yerlestirildi ve 3 gun sonra yerine konulup kafatasi kapatildi. sol tarafi felc oldu.yaklasik 4 ay fizik tedavisi gorduk.suan baston yardimiyla yuruyor.dizinden asagisinda bi ayyakkabi yardimiyla yere basiyor ama kolunda pek bir hareket yok.parmaklarini yumuyor ve omuzunu hareket ettirebiliyor.6 ay gectigi icin bundan sonra cok fazla ilerleme olmiyacagini soylediler. su an nasil bir tedavi uygulanabilir.ve nasil sonuc alinabilir.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Çok geçmiş olsun. Felçteki sorunları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında veek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 12. makbule yalçın

  babam 10 gün önçe beyin felçi geçirdi babamın sag tarafın damarları kapalı ve kalbi yüde 35 çalışıyor sag tarafına felç vurmş konuşamıyor burundan mamaile besleniyor sürekli uyku halinde ismim makbule

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Ağır bir felç olduğu belli oluyor. Şu anda nörolojinin kontrolünde devam edin. Duruma göre rehabilitasyona devam etmek gerekecektir.

 13. murat bayat

  ProfDr Erbil Dursun hocam. Ben 39 yaşındayım. geçen sene ortalarında kısmı felç geçirdim. 7 gün devlet hastanesinde yattıktan sonra 3 hafta da fizik tedavi gördğkten sonra hayata tutunmaya çalıştım. yapılan tğm tetkikler ve gerekli yapılan konsültasyonlardan sonra hiçbir sıkıntı olmadığını yani beynimde bir sıkıntı ve pıhtılaşma olmadığını söylediler. 1 seneden sonra sağ ayaımda kasılmalar arttı ve acı vermeye başladı. bu arada sağ elimide tam anlamı ile kullanamıyorum. sol koluma göre daa pasif. doktora tekrar gittiğimde iyileşmemin 2 sene içersinde düzeleceğini söylediler. şimdi size sorum şu olacak. gerçekten dedikleri gibi 2 senemi alacak yoksa başlarından savmak için mi böyle dediler. bu arada felç geçirmemin sebebini gizli şeker olarak belirlediler. acile alındığımda şekerim 400 imiş. teşekküler.

  1. Sizin bu aşamada çok iyi tedavi edilmeniz lazım. 2 seneyi bekleyeyim derken tedavi yapılmaz ise çok kötü olur. Öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 14. Balkız tınaz

  Say’ın hocam 61yaşımdaki babam Altmış gün önce sabah NAMAZI için kalktığında düşüyo tahmini geç bulunuyor iki saat sonra gibi. Beyne pıhtı Attığını söylüyo doktorlar otuz gün yoğun bakımda entübe olarak kalıyo daha sonra trakeostomi açılıp yoğun Bakımdan palyatif servise çıkartılıyor. Şuan yiyemiyo konuşamıyo sağ tarafı Felç hiç hareket yok Ağrılı uyaranlara tepki olarak yüz ifadesi var sol eliyle bişeyleri tutmaya çalışıyo beslenmesi için PEG açıldı fakat henüz mamaya başlanmadı beslenmesi ayarlanıp eve gönderilecek ve yapılacak başka bişey yok diyorlar. Sizce biz nasıl bir yol izlemeliyiz

  1. Sabırla rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek gerekir. Bu aşamada sizin dikkat edeceğiniz en önemli yazım şu: https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Eklem deformiteleri ve yatak yarası engellenmeli. Bunları bu yazımda bulacaksınız. İlerisi için öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Burada babanız için yapılması gerekrn birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programı uyguluyoruz. Hasta eğer bir elini kullanamayacaksa, sağlam kol-eli ile tüm işlerini yapar hale getirmeye çalışıyoruz. Lütfen detaylı bilgiler için web sayfamızı inceleyin. Bütün bilgilere ulaşacaksınız. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 15. İsmail Ünlü

  Sayin hocam benim babam yaklaşık 4 sene önce felç geçirdi beyine giden damarların bir tarafı diğer tarafı ise ameliyatla actirdik sol tarafından felçli yürümek istiyor ankara fizik eğitimde yattı Şişli etfalde fizikte yattı Erenköy fizik hastanesinde yattı ama nitekim bir fayda göremedi ne yapmamız gerekli

  1. Felcin durumu ağır gibi duruyor. Ancak bazen yeterli tedaviler yapılmadığına şahit oluyorum. Bu yüzden babanızı değerlendirip nereye kadar gidilebileceğine bakmak lazım. Bu arada öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Ayrıca şu yazdığım kitapçık çok faydalı olacaktır: https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun / Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun ve Felç Romatizma. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

   1. DILAVER KÖKSAL

    sayın hocam benım oğlum dogduktan 1 hafta sonra havale gecırdı ve ayaklatrı tutmuyo su an 18 yasında sadece ayakları tutmuyo haftada bır rehabılıtasyon fızık tedavısı goruyor ne yapmamız lazım

    1. Detaylı konuşmak ve muayene etmek lazım. Maalesef bu gibi durumlarda tedaviler yetersiz uygulanıyor. Sadece germe ve hareket egzersizleri ile bir sonuca varmak olanaklı değil. Çocuğunuz serebral palsi ise bunda çok sabırlı ve dikkatli olmak gerekir. Web sitemizi incelerseniz neler yapılabileceğini görürsünüz. Aşağıdaki yazılarımı da incelemenizi rica ederim. Bunların içinde en önemlilerinden birisi https://felc-romatizma.com/serebral-palsi/ailelere-serebral-palsi-kilavuzu yazımdır. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
     Yararlanabileceğiniz yazılarım:
     https://felc-romatizma.com/serebral-palsi
     https://felc-romatizma.com/serebral-palsi/ailelere-serebral-palsi-kilavuzu
     https://felc-romatizma.com/serebral-palsi/serebral-palsi-belirtileri
     https://felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
     https://felc-romatizma.com/neden-botox-2
     https://felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
     https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 16. Xatun

  Merhaba, doktor.Benim 2.7 yaşında oglum var.Hala yürüyemiyor.ama emekliyor,anne ,baba ,gel ,git gibi sözler söylüyor.zekası yerinde.nerdense tutub yürüyor,elinden tutdukta iyice addimlarını atıyor.ama kendi dengesini tutamuyor.yaklaşık kendisi 30-40 saniye ayak üste duruyor kendisi addım atmak isterken yıkılıyor. fiziyinde hiç bir kusuru yok .reabiltasyon yaptırtık.1 yaşından bu yana. ama hala yürümüyor

  1. Öncelikle çocuğunuzun tanısı önemli. Çocuklarda yürüme sorunu yapacak birçok hastalık var. Bana çocuğunuzun tanısını söyleyebilir misiniz? Geçmiş olsun.

   1. Xatun

    teşekkür ederim doktor .Doğum zamanı oksigensiz kaldı,asfiksiya ile doğdu. 5 gün küvezde kaldı,20 gün daha tedavi gördü.1 yaşında oturmaya başladı ,emekledi ,tutdu durdu,başını dik saklıyor.zekası ireliyor.6 aylıkken MR çekdirdik.Çoçuguma corpus collosium hipogenizi tanısı koyuldu.ben azerbaycandan size yazıyorum .2 yaşında Serap Uysal doktorum Azerbaycana gelmişdi. o zaman onada gösterdik. öhdesinden gelicek soyledi zamanla yuruyucek ama ola bilir koşamasın söyledi.çok akıllı dedi ,otisim ,SP deyil dedi.7 ay geçdi Ama hala bağımsız yürüyemiyor,dengesi bozuk.kendi yerden kalkiyor yeni yeni .kalkıb 30 -40 saniye duruyor ,yürümek istiyor sag ayaginı atıyor ama sol ayağını atarken aşıp düşüyor.kendisini tutamıyor.boyle çoçuklar yürüyormu? normal konuşa biliyormu? kendi psikolojim çok bozuldu,dogumdan beri çoçugumla çok yıprandık. o doktor bu doktor dolaştık. çok şükür şimdi durumu çok iyi oğlumun,birde Allahın izni ile yürüse.konuşsa…sizden ricam daha ne yapa bilirim çoçugum için bana söyleyin.nasıl yardım edeyim bebeyime daha ?

 17. Zekiye

  Merhaba hocam. Benim babam 51 yaşında yaklaşık 2 ay önce beyinde damar tıkanıklığından dolayı sol tarafından felç geçirdi doktorlar hafif bir felç geçirdiğini söylediler. Güç olarak kolu da bacağıda kuvvetli ancak kendine güvensizliği var ince motor becerileri de tam olarak toparlanmış değil. aynı zamanda sol diz kapağında ağrı ve sol kolunda kasılma devam ediyor.Kasılan kolunu çok gergin olmadığı zaman açabiliyor ancak kolunu açmayı unuttuğu için sürekli uyarıyoruz. ilk teşhiste damar tıkanmasının konuşma merkezinde olduğunu söylediler. Konuşma sorunumuz olmadı hastalığın en başından beri konuşuyor fakat konuşurken çok zorlanıyorum diyor. Unutkanlık özellikle çok fazla. Babam felç geçirdiği ilk günden beri yazılarınızı okuyup talimatlarınızı uyguluyorum. Evde fizik tedavi görüyor hastaneden de haber bekliyoruz. Televizyon programınızı da izledim fakat şu aşamada neler yapmam gerektiğini bilmiyorum acaba unutkanlık ve kasılmalar tamamen iyileşir mi veya ne kadar süre devam eder iyileşme süreci çok uzun sürer mi ??

  1. Kasılma için toksin uygulamak lazım. Konuşma ve mental rehabilitasyon çalışmaları babanız için önemlidir. Diz ağrısına yönelik özellikli tedaviler yapılmalı ve ağrı önlenmeli ki rahat rehabilitasyon yapılabilsin. Geçmiş olsun.

 18. Sinan

  Hocam merhaba
  Annem 67 yaşında 1 hafta önce damar tıkanıklığı nedeniyle felc geçirdi sol tarafini kullanamıyor 6 gün yoğun bakimda yattıktan sonra dün servise alindı.adapazarı yeni kent hast. yatıyor.
  Nörolog hocamız yürümesi zor diyor.tıkanıklığı Geniş bir alandaymis.ilk kez bugün fizik doktoru gördü.egzersizler verdi 2 hafta kadar devam edelim sonra tedavisine baslicaz diyorlar.mr ve tomografi cd lerini size ulastirsak bize bir yol gösterebilir misiniz.

  1. Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Birçok cevabı bulacaksınız. İyi ve doğru planlanan rehabilitasyon programları çok önemli. Kasılmalar için toksin enjeksiyonları merkezi öneme sahip. şu aşamada sizin dikkat edeceğiniz en önemli yazım şu: https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” . Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı olarak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Ayrıca felçli hastanın nasıl yatırılması gerekir, nasıl döndürülmesi gerekir hepsi burada vardır. Şu anda en önemli konular yatak yarasının engellenmesi, eklemlerde deformite olmasının önüne geçilmesidir. Olumlu ilerlemelerin kaydedilebilmesi için yerinde ve doğru tedaviler uygulanmlalı. Farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, robotik uygulamalar, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Maalesef bunlar hemen hiçbir yerde uygulanmıyor. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 19. erol

  Hocam bnim babam beyin tumorunden ameliyat oldu 3 sne bi sikinti yoktu sonrasinda nobetler gcirmeye basladi ve felc gcirdi iki yildir felcli fizik tedaviye goturuyoz ama bi faydasi yok sag kol ve bacakta kasilma ve hareket kabiliyeti yok ne yapmam grek nasil bi tedavi faydali olur iyi gunlerr

  1. Felçte doğru ve yerinde yapılacak tedavilerle ilerlemeler oluyor. Hastalarımız sonuçlarımızdan çok memnunlar. Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız.Ayrıca Google’a şunu yazın: Felçten değil bilmemekten korkun. Burada çıkacak yazımı çok dikkatli bir şekil de okuyun. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

   1. adem

    Hocam babam 4 ay önce beyin kanaması geçirdi. Yaşı 80 sağ tarafı felç oldu. Rehabilitasyonla sağ kolunu kullanmaya başladı. Sağ ayağı tam açılmadı yürürken ayağını sürüyor kaldır dediğimizde kaldırıyor neden acaba ayağı düzelir mi? Ne yapmamız gerekir

    1. Felçte doğru ve yerinde yapılacak tedavilerle ilerlemeler oluyor. Babanızdaki durum düşük ayak. Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
     Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
     https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
     https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
     https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
     https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
     https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
     https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 20. ali çakır

  annem 71 yaşında sağ ve sol damarları tıkalı durumdayken pıhtılaşmadan dolayı sol kolunda güç kaybı var şu an sağ ve sol karatus damarından ameliyat oldu ama dokdorumuz 21 gün sonra ftk gidebilirsiniz dedi sol kolunda ağrıları var bizimde elimizden bir şey gelmiyor annem bizler üzülmeyelimdiye söylemiyor ama sol kolunu kaldıramıyor çok ağrısı oluyor bize yardımcı olursanız seniriz teşekkürederim

  1. Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız.Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

   1. BAYRAM DURAN PARLAK

    MERHABA DOKTOR BEY SAYGILAR BENİM AKRABAMDAN BAYAN 1 YIL ÖNCE BEYİN AMELİYATI OLDU BİLDİĞİM KADARIYLA KİST ALINDI BAYAN ŞU ANDA SOL TARAFINI KULLANAMIYOR EVDE FİZİK VE HAREKETLER İÇİN UZMANDA GELİYOR AMA ÖYLE ÇOK İLERLEME OLMADI YANİ YATALAK DURUMDA BEN CEP TEL NUMU VERSEM SİZLE GÖRÜŞME İMKANIM OLURMU EĞER SİZ UZMANSANIZ SİZE GETİRELİM YOKSA BANA ÇOK İYİ BİR UZMAN TAVSİYE EDERMİSİNİZ BEN ALLAH İÇİN YARDIMCI OLUCAM MÜMKÜNSE SİZDE OLUN BAYAN 51 YAŞINDA MADDİ DURUMLARI KÖTÜ BENİM ÜSTÜME DÜŞEN NE İSE YAPAYIM SİZDEN CEVAP BEKLİYORUM ALLAH RIZASI İÇİN SAYGILAR 0532 052 13 27 GAZİANTEP

    1. Sadece eve gelen uzman ile tedaviler eksik kalabilir. Siz web sitemizi inceleyin bizim ne kadar bu konuyla ilgilendiğimizi anlayın. Bu kadar zaman geçmiş hala yatalaksa felci ağır demektir ancak yine de yapılacak birçok şey olabilir. Zira rehabilitasyon hizmetleri o kadar yetersiz ki çoğu yürüyebilecek hasta maalesef yatalak durumda kalıyor. Geçmiş olsun.

 21. mehmet

  hocam merhaba. ben 17 sene önce sol tarafımdan kısmi felç geçirdim. şuan akupunktur tedavisi görüyorum. ve ilerleme oldu. parmaklarımda gevşeme ve kolumda kasılmalar azaldı. ancak bu tedavinin süresi kısıtlıymış. sonrasında fizik tedavi süreci olacakmış. acaba ne yapmalıyım.

 22. arzu

  Merhaba anbem 25 aralik ta 28 tansiyonla beyin kanbamasi gecirdi.sag tarafinda felc var bilinci hic kapanmadi doktorlari bile şaşirtti beynindeki kan tamamen cekildi.henuz fizik tedaviye baslamadik.komutlari algilamadi biraz sıkintisi var.ayagini bileginden iki yana salliyor parmaklarini oynatiyor.el parmaklarida oynamaya basladi evde surekli el kol bacak hareketlerini yapiyoruz.fizik tedavi icin biraz daha toparlanmasini beklemek gec kalmamiza sebep olur mu?cunku tam acilmaya baslamisken yeniden gastane ortamina hemen girmesini istemiyoruz ama bir yandanda gec kalirmiyiz korkusu var.ayak ve elde hissiyat cok fazla tesekkurler….

  1. Felç rehabilitasyonu hasta metabolik olarak stabil olur olmaz başlamalı. Bu akşam (1.3.2015) Kanal 24’de saat 23.00’de felç konusu konuşulacak. Seyretmeniz çok faydalı olur. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   1. Hasan Tuncalp

    Saygı Değer Hocam;
    Yüzümün sağ tarafında Kısmi yüz felci vardır. Ama üzerinde zaman geçmiştir İyileşebilir mi?

    1. Felç üzerinden ne kadar çok uzun zaman geçerse o kadar az iyileşme olasılığı vardır. Geçmiş olsun.

 23. gamze

  Hocam merhaba. babam 68 yaşında ve yaklasık 5 gün önce beyincikteki damar tıkanıklığı yüzünden hastaneye kaldırıldı. ve kısmi felç geçirdi. beyinde de ödem oluşmuş. ama yogun bakıma girmedi. normal odada tedavisini oluyor. ilk güne oranla baya bi düzelme var ama hala konuşmada güçlük çekiyor, agızda hafif bi eğrilik var ve dengede duramama sorunu var. onun dışında hafizası yerinde. klozete oturdugunda kendini tutabiliyor. ve doktor ödem de geçtikten sonra normale döneceğini söylüyor. tabi birde fizik tedavi olacak. sizce de babam eskisi gibi olur mu? geçirdiği felç tamamen geçirilebilir mi?

  1. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855).

  2. Seniha

   Merhaba hocam 26 yasinda beyin damarlarinda yirtilma sonucu sol tarafimdan kismi felc gecirdim 6yil oldu yogun bir sekilde fiziklerimin yapiyorum usenme atlama yok sadece bir gun dinleniyorum ve hergecen gun iyiye gidiyorum. az once bir videonuzu dinledim akut donemde depresyon ilaclarinin beyin hucrelerinde gelismelere sebep oluyo dediniz ben 5yil cipralex ictim fakat uyku yaptigi icin doktorumada danisarak artik depresyon durumumun olmadigimin kedimi test ederek doktorum dedigi olcude yavas yavas ilaci biraktim ve cok iyiyim fakat simdi sizin videonuzun izledikten sonra hatami yaptim acaba diye dusunuyorum Kolay gelsin

   1. Antidepresanların bu şekilde etkileri olduğuna dair çalışmalar var gerçekten. Ancak sizi değerlendirmek gerekir. Durumunuz nedir, daha ileri gidiebilir mi vb. Buına göre karar vermek lazım. Geçmiş olsun.

 24. mustafa

  Merhabalar değerli hocam benim babamda yaklaşık 14 gün önce tansiyonun 24 e çıkması sonucu beyinde enbol attı 1 hafta kadar yattıktan sonra babamı taburcu ettik şu an evde eller ve ayaklarda sıkabiliyor ve direnç gösterebiliyor destekli yürüyor cisimleri eliyle tutabiliyor doktorlar FTR ye gerek duymadılar ama gerek duyarsanız götürün dediler şu an konuşma güçlüğü çekiyor sağ tarafından ufak atlatmış diyor doktorlar ufakta olsa bu konuşma ve yürüme zorluğu normalmidir ilaç tedavisi uyguluyoruz şu an birde kabızlığı var devam eden.Eve geçtikten sonra bizim izleyeceğimiz yol nedir düzelme şansı varmıdır bu konuda bizleri bilgilendirirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim

  1. Hangi hekim FTR’ye (fizik tedavi ve rehabilitasyon) gerek görmemişse bu konuda bilgi eksikliği içinde demektir. Felcin en hafif tutulumundan en ağrına kadar yapılabilecek çok fazla rehabiliasyon uygulamaları vardır. Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, robotik uygulamalar, kafatasından uygulanan elektrik tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları, sanal gerçeklik tedavileri bunlardan bazılarıdır. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Diğer taraftan hazırlamakta olduğum felç kitabının yazılmış bölümlerine https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ” adresinden erişebilirsiniz. Burada özellikle felçli tarafın pasif hareketlerini ve germe egzersizlerini resimlerle çok detaylı olarak açıklanmış bir şekilde bulacaksınız. Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (https://felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz.
   Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 25. Pelin

  Hocam dedem felç geçirdi konuşmada zorluk çekiyor duymuyor anlamıyor hafızası gidip geliyor hastahanede yatıyor şuanda düzelir mi ne zamana kadar düzelir?

  1. Dedenizin belli ki ağır bir beyin lezyonu var. Çok motive etmek lazım. Mental durumuna göre mental rehabilitasyon yapmak lazım. Yatakta kalması çok tehlikeli. Birçok komplikasyona neden olur. Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri hazırlamaya devam ettiğim şu adreste bulacaksınız: ” https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelince felç için derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   1. tuğce

    Merhabalar sayın hocam babamın 14 gün önce beyinde tıkanıklık nediyle hastaneye yatirildi sağ tarafı felçli konusamiyo akşamları çok agrasif ve saldirma kendini yatak tan atma kalkmaya calisma ve gülme tarzında nöbetler geçiriyor ve bu nöbetler çok uzun bir şekilde suruyo 6 saat gibi sizce babamın tedavisi nasıl ilerlemeli ve babam için yapabileceğiniz bir şey varmı acaba ilgilenirseniz çok sevinirim baban hala hastane kalmaktadir

    1. Öncelikle nörologlar ve özellikle psikiyatristler ilaçlarını düzenlesinler. Agresif tavırları yatışmalı. Bundan sonra rehabilitasyon çalışmaları daha rahat yapılabilir. Geçmiş olsun.

 26. ibrahim ışık

  sayın hocam öncelikle hayırlı akşamlar benim eşim24 yaşında beyne enboliy atması sonucu sagtaraf felc şuan özel birhastaneda tedavi görmekte ayagında bözelme var kolda bir belierti yok olay olalı 2 ay oluyor cok sıkıntılı durumda eşim kabte delik tesbitetiler ama biz kalb icin tedaviye başlayalımmı yoksa fizikye devammı edelim kararsız kaldık allah tüm hastaların yarve yardımcısı olsun

 27. isa

  Hocam mrb..hocam üç gün önce babam sol ayakta ağırlık var diye hastaneye gitti ve sabahında norologun beyinde damar tıkandığı için sol tarafın kısmen tutmadığını belirti..sol el ve sol bacakta güçsüzlük ve ağızda az eğrilik var hocam. eli ve ayağına dokunduğum zaman hemen farkediyo yani hissizlik yok hocam.. sol el ve sol ayağını az da olsa hareket ettirebiliyor hocam.. nöroloji doktoru 20 güne kadar fizik tedavi ile geçeceğini söylüyor ama sizede danışmak istedim hocam bilgi verirseniz sevinirim hocam.. tşk

  1. Ancak elbette çok özellikli tedaviler uygulanmalı. Eğer fizik tedavi ve rehabilitasyon eksik kalırsa olumlu gelişmeler de eksik olabilir. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece kolların bacakların hareket ettirilmesi, sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı ve el-kol hareketlerinde olumlu sonuçlar doğurduğu bildirilmiştir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 28. Ünal

  ErbilHocam,
  İnternet siteniz çok faydalı,sizlere çok teşekkür ediyorum.Hocam sorum şu;
  Annem şekerden dolayı 20 Mayıs 2014 de felç geçirdi.Sol kol ve bacakta hissizlik var.Yaklaşık 1 ay fizik tedavi gördü.Şu anda evde.Fizik tedavide sadece egzersiz hareketleri yaptı. Şu anda bacağıni çekiyor.Felçli bacağının ayak parmaklarını az az oynatmaya başladı. Kolunu daha az hareket ettiriyor.El ve ayak parmaklarım çok acıyor diyor. Bisikleti iyi çeviriyor.Sol kolu bazan kasılıyor.Ayakta durma hareketi yaptırdığımızda sol bacağımı hissediyorum,ancak çok ağır hareket ettiremiyorum diyor.Hocam bize ne tavsiye edersiniz? Ne yapalım?
  Hocam şimdiden ilginize çok teşekkür ediyorum.Saygılar

  1. Hastanın klinik durumuna göre yapılacak çok fazla tedaviler var. Sabırla ve istekle rehabilitasyon çalışmalarına devam etmek gerekir. Öncelikle annenizde motivasyonu sağlamak çok önemli. Burada aileye çok iş düşüyor. Rehabilitasyonla ne kadar sabırla devam edilirse o kadar ilerleme kaydedilebilir. Ancak elbette çok özellikli tedaviler de uygulanmalı. Web sitemizdeki “felç” bölümünü dikkatlice incelemenizi öneririm. Burada hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bile, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   1. Yunus emre

    Mrb hocam 26 yaşındayım 2008 yılında yüksekden düşme sonucu boynum kırıldı c3/c4/c5/c6. C4 ve c5 e platin takıldı c3 den c6 ya kadar vida takıldı bu kazada sol kol ve bacağımı hiç hissetmiyordum yaklaşık 6 ay sonra oynatmaya başladım evde kendi imkanlarımla egzersiz yaptım şu an ayağım çok az aksıyor burun takılmaları ve kasılmalar var, kolumda ve parmaklarımda hareket kısıtlığı bilek de atma parmaklar açılırken şekil bozukluğu, düz tutamıyorum gece uykuda bilek yukarı ğarmaklar içe kapanmış uyanıyorum 6 ay arayla iki kez botox uyguladılar bir ilerleme olmadı son iki son 1 yıldır düzenli FTR ye gidiyordum son 4 aydır sadece evde kendim küçük ağırlıklarla çalışma yapıyorum eskisi gibi elimi kullanacak duruma gelirmiyim yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

 29. remzi

  HOCAM ANNEM BİR HAFTA ONCE SAĞ TARAFİ KOL VE AYAK KİSMİ TUTMAZ OLDU. RİZEDE HASTANEYE (RİZE DEVLET HAS+R.T.E ÜN.EĞİ.ARAŞ.HAS+KACKAR D.HAS+TEKRAR RİZE DEVLET HAS.) GOTURDUK YAPILAN MUAINE VE TOMOGRAFİ YAĞLİ FİLMLER VE TEKTIKLERDE BEYIN DAHİL DAMARLARDA HERHANGİBİR TIKANIKLIK OLMADİĞİNİ HASTANIN GECMİŞE DAYALI BELFİTİĞİ VE BOYUN FİTİĞİNDAN KAYNAKLİ SİNİR SIKIŞMASINDAN OLABİLECEĞİNİ SOYLEDILER.HASTAYA KAN SULANDIRIÇİ İLAÇ LAR VERIP EVE YOLADILAR.YALNIZ HOCAM ANNEM DAHA ONCELERI PSİKOLOJIK İLAÇLAR KULANIYORDU (.DOKTOR ESKİ İLAÇLARINI DEĞİŞTİRMİŞ YENİ İLAÇ VERMİŞ)MALUM RAMAZAN GELINCE İLAÇLARI KULLANMAYI BIRAKMIŞ ANNEM GECE HİÇ UYUYAMAZ GUNDUZ AKŞAMA KADAR CAM PENCERE KAPILAR ACIK OLARAK YATARDI BUNUN BİRETKİSİ OLABİLİRMİ HOCAM.YOKSA İLAÇLARİN BİRETKİSİMİ OLDU BİLMİYORUZ ŞU AN SAĞ KOLU OYNATMAYA BAŞLAMİŞ HAFİF HAFİF HOCAM SİZDEN LUTFEN BUNDAN SONAR YAPABİLECEĞİMİZ BİR TEDEVAİ YONTEMİ VEYA BAŞKA BİR ŞEKLİ TEDAVİSİ VARMİDİR BİZE BİR YOL GOSTERIRMİSİNİZ.

  1. Geçmiş olsun. Öncelikle teşhis önemli. Boyun veya belden felç, hem kol hem bacak aynı tarafta olmaz. Iyi bir nörologtan bilgi alınması lazım. Şimdiki durumda Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri, hazırlamaya devam ettiğim şu adreste bulacaksınız: ” https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelince felç için derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin:https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (https://felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım.

 30. kadir

  hocam babam 4 ay önce beyin kanaması geçirdi.yüksek tansiyon hastasıydı doktorlarda ondan kaynaklandığını söylediler..bir hafta yoğun bakımda yattı sonra sağ taraf felç ve konuşma bozukluğu oluştu…şimdi biraz konuşmaya başladı ama hafıza kaybı var bazen tanıyor bizi bazen tanımıyor ve aşırı unutkanlık var ve devamlı hep kötüyü düşünüyor ve aşırı duygusal oldu her şeye ağlıyor..ama iyi olan bir şey de var felç olan ayağı biraz oynatıyor tabi fizik tedaviyle oldu bu..hocam sizden ricam babamın tedavisine nasıl devam etmeliyiz ve uyku sorunu da yaşıyor hocam bundan sonraki izleyeceğimiz yol yani tedavi nasıl olmalıdır..yardımcı olursanız çok sevinirim hocam saygılarımla…..

  1. Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri hazırlamaya devam ettiğim şu adreste bulacaksınız: ” https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelince felç için derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (https://felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bilen, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor. Temasta kalalım.
   Geçmiş olsun.

 31. kadir

  hocam babam 4 ay önce beyin kanaması geçirdi.yüksek tansiyon hastasıydı doktorlarda ondan kaynaklandığını söylediler..bir hafta yoğun bakımda yattı sonra sağ taraf felç ve konuşma bozukluğu oluştu…şimdi biraz konuşmaya başladı ama hafıza kaybı var bazen tanıyor bizi bazen tanımıyor ve aşırı unutkanlık var ve devamlı hep kötüyü düşünüyor ve aşırı duygusal oldu her şeye ağlıyor..ama iyi olan bişey de var felç olan ayağı biraz oynatıyor tabi fizik tedaviyle oldu bu..hocam sizden ricam babamın tedavisine nasıl devam etmeliyiz ve uyku sorunu da yaşıyor hocam bundan sonraki izliyeceğimiz yol yani tedavi nasıl olmalıdır..yardımcı olursanız çok sevinirim hocam saygılarımla…..

  1. Şimdiki durumda size en yardımcı olacak bilgileri hazırlamaya devam ettiğim şu adreste bulacaksınız: ” https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun ”. Hastamızın metabolik durumu istikrarlı hale gelince felç için derhal rehabilitasyon çalışmalarına başlamak lazım. Çok önemli ve özellikli tedaviler yapılmalı. Öncelikle şu linkimizi iyi inceleyin: https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar . Ayrıca Web sitemizdeki “felç” bölümünü lütfen çok dikkatli bir şekilde okuyun (https://felc-romatizma.com/felc/). Burada birçok sorunuza cevaplar bulabileceksiniz. Eksik bir şey hissederseniz lütfen tekrar çekinmeden sorunuz. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

   Hep yazıyorum; felç rehabilitasyonunda tek bir tedavi söylemi yanlıştır. Sadece uzay tedavisi (yerçekimsiz yürüme eğitimi), sadece toksin enjeksiyonu, sadece Bobath terapisi gibi tek tedavi girişimleri çok yetersizdir. Kamuoyunda çok sık duyuyoruz; robota girdi yürüdü, kolu çalıştı deniyor. Maalesef böyle bir şey yok. Keşke olsaydı. Ancak birçok rehabilitasyon uygulamasını karma ve doğru bir şekilde planlayarak hastayla çalışmak çok yararlı oluyor. Felçte, üstünden yıllar geçmiş olsa bilen, spastisite dediğimiz kasılmaların tedavisi çok önemli olup yürüyüşün ve el-kol hareketlerinin gelişmesinde çok faydalıdır. Kasılmaları azaltmadan yapılacak diğer tedaviler yetersiz kalıyor. O halde farklı tedavi yöntemlerini birlikte uygulamak gerekiyor. Bu bütüncül yaklaşım içinde beraber uygulanması gereken birçok tedavi var: Tecrübeli ellerde uygulanacak toksin enjeksiyonları, zorunlu kullanım tedavisi, beynin elektrikle uyarılması, robotik uygulamalar, uzay tedavisi, nöro-geribildirim uygulamaları. sanal gerçeklik tedavileri, ve daha niceleri. Zorunlu kullanım tedavisi yeni bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu tedavide felçli hastalarda sağlam olan kol-el fonksiyonları bir omuz askısı yardımıyla 2-3 hafta süreyle engellenmekte ve felçli tarafın fonksiyonel görev ve aktivitelerde yoğun, tekrarlayıcı kullanımını sağlayacak bir terapi programı uygulanmaktadır. Dünya literatüründe zorunlu kullanım tedavisinin felçli hastaların el-kol fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağladığını gösteren birçok çalışma yer almaktadır. Yine özellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması (transkraniyal doğru akım stimülasyonu) çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Beynin elektrikle uyarılabilmesinin plastisiteyi yani beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını arttırdığı bildirilmiştir. Hele ki eğer hastanın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Nöro-geribildirim tedavisi, hastanın beyin dalgalarını izleyerek bunları hastaya geri bildirme ve hastanın bu dalgaları hekimin planlayacağı şekillerde değiştirmesini sağlama prensibine dayanır. Bu tedavi şekli ağrıda, dikkat eksikliğinde önemli rol oynar. Felç geçirmiş hastalarda, spastik çocuklarda, Down sendromu gibi durumlarda diğer tedavilerle birlikte uygulandığı zaman iyi sonuçlar verebilir. Felç rehabilitasyonunda beyin hücrelerinin yeniden organize olması gerekiyor. Bunun için de bu yüzyıldaki en önemli tedavilerden biri de aktivite temelli tedaviler. Aktivite temelli tedaviler; hastaya yapamadığı fonksiyonu yaptırarak neticeye varmayı amaçlıyor. Burada kullanılan uzay teavisi (yerçekimsiz ortamda yürüme eğitimi), robotlar, hastanın el-kol fonksiyonlarını ve yürüyüş fonksiyonunu ilerletmek için hastanın da katılımına izin vererek egzersiz yaptırıyor ve bu şekilde hastanın beyninde hücrelerin yeniden organize olması sağlanıyor. Temasta kalalım.
   Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın