Fibromiyalji sendromu, vücutta yaygın ağrı ve yorgunluk ile karakterize, sık görülen bir yumuşak doku romatizmasıdır.

Fibromiyalji sendromu, kesinlikle bir eklem hastalığı değildir, eklemi tutmaz ve eklemde hasar oluşturmaz.

Belirtiler:

Ağrı ile birlikte;

– aşırı yorgunluk ve halsizlik,

– uyku bozuklukları,

– baş ağrısı,

– konsantrasyon bozuklukları, hafıza problemleri,

– sabahları yorgun kalkma,

– ellerde şişlik hissi, iğnelenme/yanma hissi,

– sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma,

– barsak problemleri (karın ağrısı, karında şişlik, ishal ve kabızlık atakları) gibi belirtiler görülmektedir.

Bu hastalıkta, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik sorunlar da sıktır. Her hastada yukarıdaki belirtilerin hepsi olacak diye bir kaide yoktur. Bu tür belirtilerin olduğu hastalarda birçok başka hastalık da olabilir bu yüzden ayırıcı tanı hekim tarafından çok iyi yapılmalıdır.

Hastalığın nedeni:

Hastalığın nedeni kesin olarak bilinememektedir. Sıklıkla erişkin yaşlarda (35-60 yaş) görülmekte olup kadınlarda erkeklere oranla 9 kat daha sıktır.

Tedavi:

Fibromiyalji sendromu tedavisinin iki ana unsurunu antidepresan ilaç tedavisi ve aerobik egzersiz oluşturur.

 

This Post Has 6 Comments

 1. pınar topbasi

  hocam ben dört yıldır Fibromiyalji hastasıyım ilk başta göğüs kalesinde başladı ağrılarım şimdi omuz boynum başım kollar şimdide bacakları ma attı hocam kuru iğne nöral terapi gördüm birçok depresyon ilaçlar kullandım halada kullanıyorum ama hiç bi faydasını görmedim çok kötü durumda yım allah rızası için bi tedavi yokmu

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   İnatçı fibromiyalji hastaları için kafatsından elektrik tedavisi ve nöro-geribildirim tedavileri uyguluyoruz. Lütfen web sitemi inceleyin. Geçmiş olsun.

 2. ayşe

  iyi günler bende de bu belirtilerin çoğu var? kendimi hep yorgun hep halsiz hissediyorum.. sürekli el ve ayak yanmalarım var bu yüzden geceleri uyuyamıyorum.. romatoloji bölümüne gitmeli miyim?

  1. Şikayetlerinize bakınca sizde fibromiyalji sendromu olabilir. Ancak tabii ki romatizmanın birçok çeşidi var. Öncelikle doğru teşhis işin başlangıcıdır. Sonrasında sabırla tedavileri uygulamak ve doktorunuzun önerilerini dinlemek lazım. Geçmiş olsun.Lütfen şu linklerimizi inceleyin: 1) https://felc-romatizma.com/kadin-romatizmasi-fibromiyalji-sendromu/ 2) https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz/ 3) https://felc-romatizma.com/fibromiyalji-sendromunda-noro-geribildirim-tedavisi-kitap-bolumumuz-abdde-yayinlandi/. Bunları okuyup daha geniş bilgi sahibi olabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 3. zeynep

  Fibromiyaljim var. Lustrall kullanıyorum.ilacı bıraktığım zaman çok kötü oluyorum.ömür boyu kullanmalimiyim.

  1. Eğer bilinçli ve sürekli bir şekilde egzersiz yaparsanız ilacı kesme ihtimaliniz var. Nörofeedback tedavisi de ilacı kesmenize yardımcı olabilir. Fibromiyalji sendromunda ilaç tedavisi de çok etkilidir ve hastalarda sürekli kullanmak gerekebilir. ” https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ” ve ” https://felc-romatizma.com/fibromiyalji-sendromunda-noro-geribildirim-tedavisi-kitap-bolumumuz-abdde-yayinlandi ” adresindeki bilgilerimizden yararlanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın