Özel ilgi alanlarımızdan birisi de özellikle nörolojik hastalıklar sonucunda gelişen nörojenik mesane ve bağırsak fonksiyon bozukluklarının (mesane felci ve bağırsak felci)  ve rehabilitasyon çalışmalarıdır. Çalışmalarımızda hastalarımızın daimi kateterden (sonda) kurtarılması, öncelikle aralıklı sondalama ve sonrasında spontan (kendiliğinden) idrar yapabilmelerinin sağlanması hedeflenmektedir. Mesane felci olan her hastanın ürodinamik çalışmaları yapılmaktadır.

This Post Has 26 Comments

 1. Serpil ayan

  2012de ms ve ona bağlı detrusor kasılma bozukluğu dendi ve tak kullanıyorum.şimdilerde ishal ve kabız durumları başladı kolonoskopi yapıldı tahlillerde enfeksiyon görülmedi beyib boyun bel kalça mrları nornal.eski ms plakları hariç herhangi bi sıkıntı yok.ben ne yapmalıyım

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bir gastroenteroloji hekimine başvurun. Geçmiş olsun.

 2. Hüseyin inal

  Merhaba ,ben haziran 2014 ten beri lenfomaya bağlı mesane felçliyim.Sonda kullanmak yaşam kalitemi düşürüyor.Ayrıca başkalarına bağımlı kılıyor.Bu rahat sızlığın bir rehabilitasyonu yada tedavi imkanı yokmu?En azından idrar yapmaya yardımcı olacak bir protez benzeri bir şey.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Daimi sonda yerine ara sonda kullanabilirsiniz. Bunun için ürodinamik testinizin yapılması ve mesane fonksiyonlarınızın anlaşılması gerek. Geçmiş olsun.

   1. Huseyin İnal

    Zaten TAK sonda kullanıyorum. Normal idrar yapma şansım olurmu. Varsa hangi merkez yada tedavi kurumunda

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Normal idrar yapma şansınız var mı kliniğinize ve ürodinamik çalışmanıza bakılarak belirlenir. TAK’a geçtiğinize göre normal idrar yapma durumunuz yokmuş demek ki. Sanırım hekimler buna bakmışlardır. Geçmiş olsun.

 3. Züleyha

  Merhabalar.babam yaklaşık 3 ay önce mesane taşı ve çok gerekli olmamakla birlikte prostat ameliyatı oldu.ilk 10 gün idrarını rahatlıkla yapabilirken aşırı depresyon geçirdiği için sinir ilaçları kullandı ve idrarını yapama maya başladı.üroloji Dr U sinir ilaçlarına bağlı olduğunu düşünüp o ilaçları bıraktırdı. Ancak bir ay üzerine mesane felci testi yapıldı ve felç olduğu ifade edildi.yanlız babam bu testi yaptırırken sinirsel olarak ayakta durma zorluğu çekiyordu. Sinirler çok zayıfladığı için elini bile sıkmakta güçlük çekiyordu.Acaba düzelme şansı varmı? Yada yapabileceğimiz ne var ? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Babanızın nörolojik muayenesi önemli. Ayrıca mesane için ürodinami çalışması yapılmalı. Geçmiş olsun.

 4. Galip

  Benim.abimde mesame felci cikti ve doktoru omur boyu ufak bi tak cikar sonda ile yasiyacaksin demis bunun bi cozumu yokmu acaba

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   En iyi çözümlerden beri TAK’dır. Geçmiş olsun.

 5. Turkuaz

  Hocam iyi çalışmalar dilerim, yılbaşında geçirmiş olduğum bir ameliyattan sonra mesane ve bağırsak felci olduğumu öğrendim. önceleri hiç idrar yapamıyordum. tak sonda kullanıyorum. şu anda idrarımın büyük bir çoğunluğunu yapmaya başladım çok az bir miktarını tak ile boşaltıyorum. ancak büyük abdestte sorunum halen devam etmektedir. onada şöyle bir çözüm ürettim kendimce. duş başlığını çıkartarak çok sıcak olmamak kaydıyla makattan içeriye tazyikle sıcak su dolduruyorum.lavaboda büyük abdestimi sıvı bir halde çıkarabiliyorum. aynı anda sıcak suyu görünce idrarımda kendiliğinden tamamı boşalıyor. bu işlemin bir zararı olur mu? bu işlemi yaptığımdan beri lağmandan ve hastabezinden fleet soda adlı ilacı içmekten kurtulmuş oldum çok rahatladım günlük düzenli bir kere yapıyorum. bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. BİRCAN

    mrb hocam annem beyin tümörü teşhisi ile yaklaşık üç ameliyat geçirdi.son ameliyatını 2004 te yaptırdı ancak son iki yıl beyninde ödem oluştuğu ve ödemden kaynaklı denge kaybı nedeni ile sırtı kırıldı sırtına 6 tane vida takıldı ancak ameliyattan 1 ay sonra idrarını dışarı atamamaya başladı sürekli sonda kullandık bu seferde mesanesi küçükldü şimdi ise tak kullanmaya başlıcaz yorumları okudumda aceba sonda yada taktan nasıl kurtulabilriz bu arada ürodinami yapıldı mesane küçülmüş ve felç olmuş birde sıcak tutsak yada ayaklara sürekli hareket yapsak düzelirmi

    1. Mesane felcinin sıcakla soğukla düzelmesi imkanı yoktur. Hastamızın idrar sorunu çok iyi anlaşılmalı, nasıl idrar yapıyor bu bilinmeli, ürodinami testleri iyi değerlendirilmeli, böbrek fonksiyonlarına dikkat edilmeli ve sonuçta tüm bilgileri toplayınca uygun bir tedavi düzenlenmelidir. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: Felç Romatizma. Buradan daha rahat haberleşiriz. Geçmiş olsun.

     1. Selin

      Merhaba hocam , ben çocukluğumdan beri kabızdım hatta sürekli yağ içerdim . Daha çocuk olduğum için ciddi bişey olduğunu düşünmedim yada önemli olduğunu . Kendimi bildim bileli böyleydi . 1 ay 2 ay da bir çıkıyordum lavaboya hatta 1 keresinde bunu kime söylesem inanmaz tuvalete gitmeye korktuğum için 7 ay çıkmadım çıktıktan sonra yatak döşek hasta olmuştum . Sonra 1,2 yıl 2 haftada 1 yapmaya başladım normal insanlarda öyle yapıyo sandım . Geçen yıl yine çok ağrı girdi karnıma ve tuvalete çıkamıyodum kitlesi büyüktü . Doktora gittik girmediğim makine kalmadı . Kimi doktor ameliyat Dedi kimisi ameliyatlık değil Dedi . Ben doktorlarca 7 ay çıkmadığımı söylemedim çünkü 1 ay çıkmadım dediğimde bile yalan söylüyomuşum gibi davrandılar . Fatih üni. Yattım biyopsi yaptılar , ameliyat istediler ama olmadım . Başka doktora gittim lavman veriyordu bağırsaklarımı yakıyordu çünkü aşırı intahap olduğunu söylediler . uyuşturucu krem verdiler makatıma sürmemi istediler ama bu tarz kremlerin ilerde zararı çok olduğu için buna yanaşmadım . İlaçlarımı düzenli kullandığım Zaman’da oldu ve bi gelişme yoktu . Kimi megakolon Dedi kimi chron Dedi . Ömür boyu lavman kullan diyen bile oldu . Hastalığımın doğuştan olduğunu öğrendim bebekkende böyleymiş , karnımda megakolon hastalarında olduğu gibi şişlik aşırı şişlik yok ama bağırsaklarım gerçekten çok geniş ve uzun . 17 yıldır böyleyim şimdi hiçbir doktora gitmiyorum . Sizce bu durumda lavman Vega makara sürülen kremler gereklimi ?

     2. bu sorununuzu gastroenteroloji uzmanlarına sormalısınız. Geçmniş olsun.

 6. fatma

  bende 6yıl oldu 2 defa fıtık amelıyatı oldum ama ılk ameıyatıma gec kaldım ıcn bagırsak felcı oldum 2.cı amleyıtaımı 1sene snra oldum bukezde vıda takıldı suan 3.cu amleyatı gerektırdıgını söluyo doktorlar ve hala tuvalate cay yardımıyla gıdebılıyorum cok zor durumdayım napabılırım bna yardımcı olurmusunz tuvalletten cıktıktan sonra özelıkle cok sancım oluyo

  1. Bel fıtığı ve ameliyatları mesanede ve barsakta sorunlar yaratabiliyor. Mesane için ürodinamik çalışmalar yapılmalı. Barsak için diyet ve barsak rehabilitasyonu önem taşır. Geçmiş olsun.

 7. Yeşim

  Merhabalar. 2 ocakta belfıtıgı ameliyatı oldum ameliyattan önce uyuşma başladı idrarımı yapamadım 24saat sonra ameliyat oldum. Hala idrarımı yapamıyorum gaita yok kabızım ilaçla çıkıyor hasta bezine kaçıyor. Sol genital bolge ve kalçada hiç hissetmediğim yerler var. Felçli çünkü sinirler baskı altında kalmış iğne batsa duymadım zor durumdayım sonda takılı. Lutfen yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar dilerim

  1. Çok hızlı bir şekilde mesane fonksiyonunuzun incelenmesi (ürodinamik çalışma) ve aralıklı sonda ile mesane boşaltılmasına geçmek gerekir. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca Daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

  2. Aytaçfiliz

   Eşime tak verdiler ve eşim yaparken zorlanıyor tam yaparken vücüdü kasılır hale geliyor eşimin mesane felcini nasıl tedavi edebilirsiniz ameliyat filan yokmu bu hastalığın bu kadarmış çaresizsiniz bu mesane felcinde hocam

   1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
    Prof. Dr. Erbil DURSUN

    Web sitemdeki bir sorun yüzünden cevabım hayli gecikti bunun için öncelikle kusura bakmayın.
    Mesane felci neye bağlı önce onunla ilgili duruma bakmak lazım. Daha sonra TAK yaparken nasıl kasılıyor bunu anlamak lazım. Gerekirse botulinum toksin enjeksiyonları ile çare bulunabilir. Geçmiş olsun.

 8. talya

  Merhaba idrarimi yapamiyorum ve mesane felci olup olmadigimi da bilmiyorum. Uroloji dr.una gitmedim ama kan tahlillerim ve idrar tahlillerim yapildi ve jinokolojik muayenem de yapildi bir sorun olmadigini soylediler hafif bir iltihap soz konusuymus antibiyotik verdiler. Idrarimi yapamiyorum saatlerce deniyorum ancak gunde 1 veya 2 defa yapabiliyorum. Ne yapabilirim cok caresizim bir defa sonda taktilar ve cikartinca yapmam daha da zorlandi verdigi acidan dolayi.

 9. hamide ayhan

  mrb ben rahimagzı kanserinden ameliyat oldum bunun sonucunda nörojen mesane oldum 7 yıldır tedavi gördüm ama mesaneyi çalıştıramadık sonda kullanıyorum bu hastalık iyileşirmi lütfen bana yardım edin.

  1. Lütfen bu işlerle ilgilenen bir üroloji uzmanına baş vurun. Benim ilgilendiğim nörojenik mesane genellikle felçlere bağlı gelişmiş mesane bozukluklarıdır. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın