Serebral Palsi tedavi ile tamamen iyileşemez ancak belirtileri az veya çok hafifletmeye yardımcı tedaviler uygulanmaktadır.

Serebral Palsi ile ilgili, aşağıda belirtilen uzmanlardan (sağlık elemanlarından) yardım alabilirsiniz:

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon doktoru:

Kas-iskelet sistemini ilgilendiren problemlerin çözümü, spastisitenin tedavisi, hareket bozukluklarının tedavisi, takibi ve desteklenmesi, yürümenin tedavisi ve takibi gibi konularla ilgili planlamalar ve çalışmalar yapar.

Fizyoterapist:

Hareket bozukluklarını düzeltmek için çeşitli egzersiz programlarını düzenler. Hastaların ambulasyonları, denge-koordinasyonları ile ilgili terapileri yürütürler. 

İş uğraşı terapisti:

Günlük yaşamda, okulda veya işte hastaların daha bağımsız olmaları için çalışırlar. Özellikle üst ekstremite kullanımı ile ilgili detaylı programlar uygularla.

Konuşma terapisti:

İletişim problemlerinin terapilerinde rol alırlar. Konuşma ve yutma fonksiyonlarını değerlendirme ve geliştirici programları uygularlar.

Özel eğitim uzmanı:

Çocuğun bireysel ve grup eğitimleri, eğitimi sorunları, mental fonksiyonları ile ilgilenir.

Sosyal güvenlik uzmanı:

Ailenin özürlülere ait toplumsal kaynaklara erişimine yardımcı olurlar. Hastaların iş bulma, sosyal ortamlara katılma, özlük hakları gibi konularında çözüm yolları üretirler.  

Psikolog:

Stresle baş etmede hasta ve yakınlarına yardımcı olurlar. Hasta ve ailesine psikolojik yönden destek olurlar, hastalık ile başa çıkma yollarını öğretirler. Ayrıca çocuğun psikolojik-sosyal gelişimi ile ilgili değerlendirmeler ve düzeltici programlar uygularlar. 

Ortopedist:

Gerektiğinde Serebral Palsili çocuğun operasyonunu yaparak hareket tedavisi ve gelişimine katkıda bulunur.

Ayrıca bakınız:

 

This Post Has 8 Comments

 1. vedat

  iyi günler hocam kızım 5 yaşında CP dipleji hsatası botoks bile yaptırdık FTR devam ediyor. hala yürüyemiyor. kökhücre ameliyatı bile düşünüyoruz. tavsiyeniz varmı

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Geçmiş olsun. Kök hücre tedavileri henüz etkili değil ancak yakın gelecekte mutlaka işe yarayacak. Şu anda tamamen suistimal şeklinde uygulamalar var dikkatli olun. Aşağıdaki yazılarımı muhakkak detaylı inceleyin çok faydalı olacaktır:
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi/ailelere-serebral-palsi-kilavuzu
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 2. Nurcan Altun

  Merhaba hocam benim Serebral palsi hastası oğlum var oturamiyo yürüyor ama ayakta duramıyor bel desteği için ne önerirsiniz teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
 3. arife

  Hocam bi umut soru soruyorum ins cevap alabilirim . Cocugum 37 haftalik dogdu . Zor bir dogum gecirdik . Dogumdan sonra küvezde üç gün yatti. Hic emmedi halen emmiyo. Ilk uc ay hic kilo almadi . Smdi alti ayi bitirdik basini tam olarak tutamiyo. Doktorlar kesin hicbirsey soylemiyo korkudan ölcek gibiym nolur biseyler söyleyin

  1. 4 aylıkken artık baş tutma dengesi gelişmeye başlar. Diğer gelişimlere de bakıp bir problem var mı anlamak ve eğer varsa erken tedavilere hemen başlamak lazım. 0-530-3711855 den bizlere ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 4. fatma

  Hocam merhaba.Öncelikle siteniz ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederiz.Hocam cp’li bir oğlumuz var.TV’den ve internetten öğrendiğimize göre Amerika’da kordon kanıyla kök hücre tedavisi yapan üniversiteler varmış.Şuan eşim hamile acaba doğacak çocuğun kordon kanını saklayıp Amerika’da biz de bu tedaviyi uygulayabilir miyiz?Gerçekten bu tedaviler işe yarıyor mu? Bilgilendirirseniz çok mutlu oluruz hocam hayırlı çalışmalar.

  1. Bu konuda henüz standartlaşmış bir uygulama yoktur. Bu gibi konular için acele etmemenizi öneririm.

Bir cevap yazın