Omurilik Felci Hangi Nedenlerle Oluşur?

Omurilik felci en sık trafik kazaları, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanmaları, sığ suya balıklama atlamalar, kesici ve delici aletlerle yaralanmalar gibi durumlar sonucunda gelişir. Bunların sonucunda bir veya birden fazla omur  kırılır ve omurilikte kesi meydana gelebilir. Bu nedenlerin dışında tümörler, enfeksiyonlar ve omurgadaki kireçlenmeler de omurilik felcine neden olabilirler.

Omurilik Felcinin Belirtileri Nelerdir?

Eğer boyun omurları zedelenmişse kollar ve bacaklarda; sırt ve bel omurları zedelenmişse bacaklarda felç ortaya çıkar. Felç durumu mesane (idrar kesesi) ve barsakta da meydana gelir böylelikle hasta idrarının ve büyük abdestinin geldiğini bilemez ve bunları tutamaz. Hastanın cinsel fonksiyonları da bozulabilir.

Neler Yapılmalı?

Omurilik zedelenmesi ihtimali olan hastalarda (örneğin kaza geçirmiş) omurilik hasar görmemiş veya çok ciddi yaralanmamış olabilir. Ancak kaza anında bilinçsizce yapılacak bir müdahele, omurilikte kesiye neden olabileceği gibi, tam olmayan bir kesiyi de tam bir kesi haline dönüştürebilir. Bu nedenle kaza geçiren kişi hastaneye eğitilmiş bir ilk yardım ekibi ile taşınmalıdır.

Hastanın iyi bir rehabilitasyon süreci çok önemlidir. Bu konuda yetişmiş bir ekip (rehabilitasyon uzmanı doktor, fizyoterapist, iş-uğraşı terapisti, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, ortez-protez uzmanı) hastada yapılacakları planlayarak çalışmalıdır. Hastanın yürüme ve el-kol kullanımı becerileri için çok özellikli tedaviler uygulanmalıdır. Eğer istemsiz kasılmalar varsa (spastisite) botulinum toksin enjeksiyonları uygulanmalıdır.

Omurilik felcinde  mesane rehabilitasyonu yaşamsal bir öneme sahiptir. İyi bir idrar kesesi rehabilitasyonu uygulanmaz ise böbrekler hasar görebilir. Bu yüzden hasta ürodinami ve böbrek fonksiyonları açısından çok iyi bir şekilde takip edilmelidir.

Son yıllarda geliştirilen vücut ağırlığı destekli yürüme eğitimi ve robotik rehabilitasyonun da omurilik felcinde yararlı olduğuna dair çalışmalar mevcuttur. Bu konuda hastalara gerekli robotik çalışmaların sağlanması önem arz etmektedir. Yalnız robotun da bilinçli bir şekilde kullanılması lazımdır. Robotu kullanacak terapistin bu konuda eğitilmiş olması gerekmektedir.

 

This Post Has 132 Comments

 1. Yunus emre yalcin

  Mrb hocam babam 10 yil önce insaat’dan düştü. Omurilikde zedelenme sinir sistemine baskı olduğunu söylediler ve su anda kısmı felç (bilekten aşağı ayak hissi yok) .Kök hücre tedavisi ile tekrar yürümesi mümkün mü.

 2. Esin

  Hocam boyun ve sırtımda ağrı vardı bugün enjeksiyon yaptılar (larengoplasti) lokal anestezi ile. şimdi eve geldim 7 saat geçti ama bakıyorum boynumun sol tarafı uyuşmuş hissi yok. Bu enjeksiyondan dolayı sinir hasarı olabilir mi? Çok endişelendim.
  Teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumu uygulamayı yapan hekiminizle görüşmenizde fayda var. Geçmiş olsun.

 3. Alirıza

  Merhaba hocam ben 10ay önce ateşli silah yaralanması sonucu T9 omur ilik felci oldum 1aydır hocam bacak kaslarımı sıkmaya başladım ve dayanılmaz ağrılar ve yanmalar başladı hocam bu belirtiler iyiye işaret mi gelişme mi yoksa normal mi bilgini almak isterim şimdiden teşekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Burada meydana gelen hasarın derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir. Omurilik yaralanmasının şiddetine göre elbette rehabilitasyondan belirli oranlarda fayda görebilirsniz. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

 4. T9

  Hocam yüksekten düşme t9 bölgesinden omurilik felçlisiyim ASIA skoru – A, ameliyatımı yapan doktorum %70 lik bir hasar olduğunu söylemişti. 2 yıl oldu ve sürekli fizik tedavi yapmaktayım buna karşılık duyu hislerinde hiç bir iyileşme olmadı 1 milim bile aşağıya inmedi.
  Bunun nedeni ameliyatın yanlış yapılması olabilir mi?

 5. sabridk

  merhaba hocam, epidural stimulation hakkında ne düşünüyorsunuz?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Ağrıda uygulanabilir ve ilerki tedaviler için yol gösterebilir.

 6. Deniz

  Hocam ben 2015 aralık ayında trafik kazası sonucu t4 t5 omirilik felçlisiyim tam kesi altı ay fizik gördüm şuanda hiç bir ilerleme yok evde bacak egzersizi ve ayakta duran akülü arabama biniyom tek umudum kök hücre sık sık yurtdışına gidiyorsunuz sizce bizim gibiler için kök hücre ayağa kalfırıp iğleştirirmi bizi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Henüz kök hücre cevap vermiyor ancak 10 sene içinde çok ilerleme olacağı kanaatindeyim. Geçmiş olsun.

 7. Mustafa Tarım

  Hocam ben 2006 yılında 12 Yaşımda maganda kurşunu ile omur iliğimden vuruldum ve felç kaldım fizik tedavisi gördüm bir süre 2006 yılında ve volkur denilen deynekle yürüyorum fakat daha gelişme yok bende 10 senedir aynıyım bi yardımcı olursan çok sevinirim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yürüteçle yürümen bile büyük bir olay çünkü yatalak kalabilirdin. Rehabilitasyon çalışamaları ile daha iyi yürüme sağlanabilir. Değerlendirmek lazım. Geçmiş olsun.

 8. Selim

  Hocam ben 7 yıl önce skolyoz ameliyatı oldum ve bundan 3.5 ay önce fitnes a basladım 2 gun once spor yaparken omuriliğimda bir agri hissettim ama sonra gecti ve suan agri tekrar basladi 2 gundur agriyor sizce ne olmus olabilir.

 9. gülsüm

  nişanlım 8 yıl önce trafik kazası geçirdi C6’da kırık var kaza sonrası ameliyat oldu 6 ay kadar da fizik tedavi gördü sonrasında sadece evde egzersiz yaptı baş ve işaret parmağını hissediyor göğsün biraz yukarısından itibaren his var bu uzun aradan sonra fizik tedavi işe yarar mı yeni bir gelişme var mı ameliyat yeniden olmalı mı

  teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Çok uzun zaman geçmez artık iyileşme beklenmez. Ancak yeni tedaviler gündeme gelebilir örneğin kök hücre tedavileri ileride umut olabilir. Geçmiş olsun.

 10. umit

  Selamaleykum hocam trafik kazasi sonucu omirilik ameliyati olduk Doktor ameliyat guzel gecti dedi hasta hala yogun bakimda tutuyorlar bilinc acik konusuyor hareket var ama daha ayaga kaldirmadilar durum ne

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Omurilik yaralanması olmuş. Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir.

   Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilirsniz. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

 11. Avni GÖZDE

  Hocam ben 2002 yılında yüksekten düşmekle t12 bel kırıklığı ile omurilik yaralanması oluştu. Ameliyattan sonra fizik tedavi aldım. Şuan da ki durumum büyük abdet küçük abdestimi biliyorum ama tutma oranım az değneklerle de yürüyorum. Değneksiz dengemi sağlayamıyorum. Hocam siz bana ne önerirsiniz size nasıl ulaşabilirim. Şimdiden ilginize teşekkür ederim. Sizden bir umut bekliyorum.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Çok eski bir yaralanma olmuş ve anlattıklarınıza göre yine de durumunuz gayet iyi. Daha ileri gidilebilir mi bilemiyorum çünkü çok seneler geçmiş. Bundan sonra esasen gerilememek önemli olacaktır. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir.
   Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilirsniz. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

   1. Veyso

    Hocam ben omurilik felclisim ç7 den aşırı kasilmalarim var baklefon pompası taktik faydası olmadı doktorum duyu sinir köklerini kesecem dedi 1 buçuk yildir feldliyim kesilirse buda yuruyemezmiyin

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Kasılmalar için faydalı olabilir. Bunun dışında toksin enjeksiyonları da yapılabilir. Geçmiş olsun.

 12. Murat

  Doktor bey, 25 yaşındaki kardeşim 6 ay önce omuriligindeki (t4-t5 hizasında) 1,5 cm çapında bir adet tümörün(hemanjiyoblastom) kanaması sonucu felç oldu. Ameliyatla tümör alındı ama omuzlardan yukarısı dışında vücudunda fazla hareket ve his yok.(Sol kol bileğe kadar ve sağ kol dirseğe kadar hareket ediyor) Şu an fiziktedavi görüyor ama çok fazla gelişme yok, biz zaman kaybetmek istemiyoruz. Almanyaya tedaviye götürmeden önce Türkiyede daha iyi bir tedavi mümkün mü diye araştırıyoruz. Tedavisi için öneriniz var mı? Şimdiden teşekkürler!

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında idim cevabım gecikti. Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir. Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilirsniz. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

 13. EMİNE DEMİR

  Merhaba hocam ben 21 yaşındayım 28 Nisan 2016 da yüksekten düşerek c5 c6 bide t seviyesinde kırığım var omurilik çok zedelenmiş Hangi doktora gittiysem yürüyemez dedi dokundukları zaman hissedebiliyorum gözümü kapatsam nereye dokunduklarını söyleyebilirim yoğun bakım süreci uzun olduğu için ve yatak yarası olduğu için çok iyi fizik tedavi göremedim şimdi 40 gündür Ankara fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi hastanesindeyim kasılmalarım çok fazla hareketlerimide sürekli yapıyorum kollarımda sıkıntı yok ama bilek ve parmaklarım çok güçsüz belimi tutamıyorum sizce ne yapmalıyım nereye gitmeliyim ben iyileşmek istiyorum bende bir sağlıkçıyım lütfen fikirlerinizi paylaşırmışsınız

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Zedelenme çok ise ve hareket yoksa düzelme ihtimaliniz çok zayıf görünüyor. Kök hücreyi bekleyeceksiniz. Ancak sorun kasılmalar ise sizi rahatlatacak ilaçlar ve toksin enjeksiyonları var. https://felc-romatizma.com/neden-botox-2/ adresindeki yazım yararlı olabilir. Geçmiş olsun.

 14. faruk

  merhabalar hocam ben moleküler biyoloji ve genetik bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. akademik hayatımı omurilik felci üzerine adamak istiyorum.Sizce ne gibi yollar izlemeliyim ve hangi hocalara ulaşabilirim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Kök hücre ile ilgili tedaviler gelişiyor. Şu anda bir sonuç yok hala ama bu konuda ümit var. Kök hücre ile ilgili çalışmalara yönelebilirsin. Başarılar.

 15. Mustafa aydın

  Ateşli silah yaralanması ile kuzenim omurilikte kırılma ve sinirlerde kopma oldubelden altını hissetmiyor büyük küçük abdestini duymuyor ayaklarını hissetmiyor ama çok sıcak fizik tedavi ile tekrardan sağlığına kavuşur mü azda olsa umut varmı 26 yaşında hastamız.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir. Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilirsniz. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

 16. Tuğba

  Merhaba doktor bey annem 38 gün önce trafik kazası geçirdi doktoru omurilikte kopma ve sinirlerde tam kesi olduğunu söyledi son iki haftada ayaklarında istemsiz hareketler olmaya başladı ayağına vurunca dokununca az da olsa hissettiğini söylüyor ve ayağını yana açıp kapatabiliyor çimdikleyince ayakları hareket ediyor doktor yeniden yürümesinin kendine bağlı olduğunu söyledi sizin düşünceniz nedir öğrenebilir miyim lütfen

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir. Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilir. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

 17. muhammed

  Comment…hocam benim eniştem 4.kattan düştü omurilik koptu suan belden aşağısı felç 35 günd
  ür yatalak ve bu durumda fizik tedavi ile bir iyileşme olabilirmi yada iyileşme imkanı varmı onu ogrenebilirmiyiz çok geç olmadan tedavi etmeliyiz bizi aydinlatirsaniz çok memnun olurum..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir. Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilir. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

 18. Savaş Çırban

  Hocam Merhabalar.
  74. Yaşında dedem Sonradan öğrenmiş olduğumuz prostat kanseri sonucun da Omuriliğie tümör sıçraması dolayısıyla ameliyat geçirdi.
  Ameliyattan ilk önce sağ 1 gün sonra sol ayağı ve sonrası bütün belden aşağısı felç duruma geldi.4 ayı geçmiş durumdayız ve som 2 aydır ayaklarında kasılmalar ve son 10 gündür de parmak uçlarını az da olsa oynatmaya başladı.
  Tekrardan yürütebilmek için neler yapmalıyız??

 19. mehtap yalçın

  merabalar doktorbey abim 14 mart 2017de trafik kazası geçirdi boyundan vebelinden amaliyat oldu .tuvalet ihtiyaçların ı hissetmiyor sag kolunu kaldırıp indirebiliyor ayaklarına su döktügümüz zaman parmaklarını oynatıyor boynununa aparat takıldı fakıat kendisi nefes alabiliyor oksijen vemiyorlar nasıl bir tedavi uygulanması gerekiyor şu an hastanede yatıyor hala

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Omurilik yaralanması olmuş. Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir.

   Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilirsniz. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

 20. Sabahattin

  Merhaba hocam ben silahlı yaralama geçirdim ömüriliğim zedelendi ve ayaklarımı hissetmiyorum sizden tedavi görmek istiyorum yeniden yuruyenilecek miyim ne olur en kisa zamanda bilgi verin bana

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Omurilik yaralanması olmuş. Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir.
   Yaralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilirsiniz. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

 21. Emreee

  Hocam iyi çalışmalar ben 28.04.2015 tarihinde trafik kazası geçirdim ve sonucunda C-6 omurilik hasarı oluştu 3 ay sonra ayağa kalktım cihazsız yürüyebiliyorum ve şu an kaledyenlerde yürüyorum ara ara bağımsız yürüme egzersizi yapıyorum ancak spastise mevcut bu engel oluyor bir kişi sizin hastanızmış tedavi olmuş o önerdi ziyaretinize gelmek istiyorum ne önerirsiniz ?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında idim cevabım gecikti. Bu durumda yararımız olabilir. Geçmiş olsun.

 22. Aydın Apaydın

  merhaba hocam 11.08.2010 tarihinde trafik kazası geçirdim T2 ve T3 omurga kemiklerim kırıldı. Kırık ön tarafta olduğu için ameliyata giremedim şuan boyun kısmında kamburluk oluşmaya başladı bir arkadaşım dıştan platin takımı çıkmış diye öneride bulundu ben ankaradayım size nasıl ulaşabilirim Saygılarımla

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan dolayı cevabım gecikti. Eğer kamburluk oluşuyorsa operasyon yapılabilir. Bana 0-530-3711855’den ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 23. Alper

  Hocam meraba c5 zedelenmesi var ilk zamanlar hiç birşey hissetmiyordum boyun dan aşağısı felçdi 4 ay geçti ve şuan küçük büyük tuvaleti mi hissediyorum vücudunun her yerinde his var kollarım güçsüz ve ayakların refleks olarak çekiyor fizik tedaviyi hiç bırakmadım ortalama ne zamanda desteksiz yürürüm

 24. remzi zirek

  mrb hocam benim babam 2004 yılında trafik kazası geçirdi omurilik zedelenmesi teşhisi konuldu belden aşağı hissini kaybetti 13 senedir egzersizlerini hiç aksatmadık ve ayaklarında her hangi bir zayıflama yok ve tırnaklarda uzama var ayaklarda aşırı yanma ve karıncalama hissediyo bazen ayaklarda kendiliğinde oynama oluyor ve 8 senedir hiç hastahaneye götürmedik daha doğrusu onu götürmeye ikna edemedik sizce bu yıllar içersinde omuriliğinde bi gelişme olmuş olabilir mi ne yapmamızı önerirsiniz…..ilginize teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu sorunuz hastanın fonksiyonel kapasitesine göre değişiklik arz eder. Eğer hiç istemli hareket yoksa bnun gelişmesini beklemeyiz. Ama hareketleri varsa daha değişik düşünmek gerekir. ​Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir.Geçmiş olsn.

 25. Sibel

  Merhaba hocam ben 20 yaşındayım 2002 de trafik kazası geçirdim belden Aşağı hissetmiyorum benim sinirlerde problem olduğunu hatta bir doktor sinir koptugu için beynin verdiği sinyali bacaklar almıyor umutlanmayin tedavisi yoktur dedi idrar ihtiyacimi bile gideremiyorum bunun tedavisi varmidir

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   ​Omurilik yaralanması olmuş. Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir.

 26. Rose

  Merhaba, benim kardeşim kaza trafığı t12-11 bi hasar görmüş ameliyat oldu ilk baştan göbek ve mesane biş şey hissetmiyordu sonra 3-4 ay hissetmeyi başladı o böldçge iyileştş ama felçe oldu, fakat hep ağrı var tum bacaklarda ,sağ ayak sıcak su hissediyor. 3 yıl geçti sadece sağ bacak üstünde basabilir bi iki adım atmak için. Bi umut var mu yürümek için,
  Biz yabancıyız Türkiyeye gitirmeyi düşünüyorum,belki yanlış ameliyat olmuş bilemiyorum hep ağrı hissidiyor bacaklarda ve sırtındaki sizce normal mı??
  Teşekkür ederiz

 27. Büşra

  Hocam merhabalar kardeşim 24 haziran 2010 yılında skolyoz ameliyatı oldu doktor hatası yüzünden omurilik felci geçirdi ve su an da yuruyemiyor. Ameliyatta ince kemiğe kalın vida takmislar ve bu da omurilige baskı yapıp sinirlerin hasar görmesine yol açmış. Bu konuda bize yardımcı olabilir misiniz?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN


   Omurilik yaralanması olmuş. Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir. ​
   aralanmanın şiddetine göre elbette rehabilitasyondan fayda görebilirsniz. https://felc-romatizma.com/omurilik-felci ve https://felc-romatizma.com/baskan-robogaiti-inceledi/ adreslerindeki yazılarımı okuyun lütfen. Geçmiş olsun.

 28. Mustafa

  Hocam t4T5 Spinal kord içinde 1 büyük 2 küçük olmak üzere 3 adet hemanjblastoma tanili timor var .malum şirt ağrısı bacaklarda his kaybı vb ağrılar var.timorun çıkarılması ilahi sinirle baskı yapincami çıkarılması gerekiyor.ve t4 ameliyatları ne kadar başarılı gecsede ilahi bir kayıp birakiyormus bilgi verirmisiniz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu aşamadan beyin cerrahisi ile görüşmeniz lazım. Ameliyat sonrasında devreye girebiliriz. Geçmiş olsun.

 29. Mikail

  Mrb hocam bn 2009 da sığ suya dalma sonucu boynumu kirdim o zamanki halime gore cok iyiyim ama yinede cok iyi sayilmam eğer tedavi mumkunse sizle gorusnek isterim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Özellikle tam kesi olmayan omurilik yaralanmalarında ilerlememiz mümkün olabilir. Lütfen web sayfamda ilgili bölünleri dikkatlice inceleyin. Geçmiş olsun.

 30. Berna Üstün

  Merhaba hocam ben 26 kasım 2010da yuksekten dusme sonucu t11 t12 parapleji. Asi A tanisi konuldu yillardir memur olmam sebebiyle ne cok tedavi gördüm nede bıraktım ama simdi iste bacaklarimda hareket başladı ama çok kötü ağrı ve kramp oluşuyor sanki kaslarim sıkıyor birbirini sizce neden oluyor gece uyuyamiyorum agridan ve yanmadan tirnaklarim bile artik cok.hizli çıkıyor. Yardimci olurmusunuz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Böyle ağrı verici kasılmaar olabiliyor. bunlar istemsiz kasılmalar. bunarın tedavisi mümkündür sizi rahatlatmak olanaklıdır. Lütfen web sitemde konuyla ilgili bilgileri detaylıca okuyun. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 31. Nurgül

  Merhaba hocam benim kardeşim 08 07 2016 da bir trafik kazası sonucu felç kaldı omirilik zedelenmesi sonucu felç kaldığını söylediler omiriliginde herhangi bir kırık yok ama hiçbir şekilde belden aşağısını hissetmiyordum buna idrarıda dahil sizce ne yapmalıyız

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Omurilik yaralanmalarında ilerlememiz mümkün olabilir. Özellikle mesane rehabilitasyonu hayati öneme sahiptir. Lütfen web sayfamda ilgili bölünleri dikkatlice inceleyin. Geçmiş olsun.

 32. İmam bakır leblebici

  hocam ben 13 03 2016 da trafik kazası geçirdim belim kırıldı 4 tane platin takıldı şuanda ayaklarım tutmuyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Robotik çalışmalar yapılabilir. Şu anda yerde yürüten robotu hastalar üzerinde test etmeye başladık. Takipte kalalım. Geçmiş olsun

 33. Mehmet Aslan

  Hocam merhaba, ben 19 ay önce trafik kazası geçirdim omur iliğim 17 cm sakız gibi sündü kesi yok yürüyemiyorum yürüme şansım varmı. Teşekkür ederim saygılar

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Omurilik yaralanması olmuş. Burada meydana gelen hasarı derecesi ve seviyesi önemli. Bunlar muayene ile anlaşılır ve ileriye Yönelik ciddi tahminlerde bulunabiliriz. Omurilik yaralanmasında en önemli konuların başında mesane fonksiyonlarının tetkiki ve tedavisi gelmektedir. Çünkü mesane fonksiyonlarına dikkat edilmezse böbrekler kötü şekillerde etkilenebilir ve hastanın hayatını riske edebilir.

 34. lerzan

  merhabalar hocam hastamin tanisi c5-6 dislokasyon total omurilik lezyonu c6tetrapleji

  tedavi antrior dekompresyon,geft veplak posterior laminektomi ve posetrior fiksasyon

  sonuc haliyle

  siddetli boyun agrisi ve el ve ayaklarini oynatamam sikayeti ile hastaneye gitmistik bugun 20 gun oldu iki ameliyat sonuc yukarida yazdigim gibi hala hastanedeyiz stabil duruma tamamen geldiginde rehabilitasyon icin ankaraya gidecegiz gataya omuzlarini oynatiyor yalnizca hic degilse elleri kendi islerini gorebilecek duruma gelirmi ne kadar surede olabilir 37 yasinda kendisi siz ankaradamisiniz lutfen yardimci olurmusunuz saygilarimla

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Omurilik yaralanmalarında eğer kesi tamsa o zaman olumlu gelişme olmayabilir. Yapılacak rehabilitasyon uygulamaları sonucunda yazışmaya devam edelim. Geçmiş olsun.

 35. Ayşe

  Hocam bu robot ile ilgili bilgi almak istiyorum hangi seviyedeki hastalar kullanabilir ben daha öncede yazmıştım kardeşimin t4t5 seviyesi his hareket yok bide maliyeti nedir hocam eğer kızkardeşime iyiyse biz batmanda oturuyoruz gelebiliriz tedavi için cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Literatürde robotu T4 seviyesinde kullananlar var ancak hasta zorlanabilir. Gelecek ay içinde kliniğimizde deneysel çalışmalara başlıyoruz. Katımak isterseniz gelebilirsiniz. Lütfen iletişim numaralarından temasa geçin. Geçmiş olsun.

 36. Gamze

  Merhaba hocam dayım 38 yaşında beyin kanaması geçirdi beyin sapı ameliyatı oldu 3gün boyunca tümör zanettikleri için 3gün sonra ameliayata alındı şuan 40 gün oldu elini kolunu oynatabilir fakat güç kaybı var ayağa kalkamıyor oturamıyor yemek yiyemiyor ne yapmalıyız bilgi almak istiyorum teşekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Rehabilitasyon çalışmalarına derhal başlanması gerekiyor. Geçmiş olsun.

 37. Ahmet

  Merhaba hocam abim trafik kazası geçirdi 21/10/2016 tarihinde t7 omurilik kırıldı ameliyat yapıldı iyi geçti kalçasından parça alındı omurilik yerine konuldu yürüme ihtimali var mıdır yürürse eskisi gibi olur mu

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Omurilik yaralanmasının şiddetine ve yapılan tedavilere bağlı. Geçmiş olsun.

 38. ozge

  Hocam benim abimin kaza sonucunda omurilik felci geçirdi. Doktorlar iki yerde sinir kopması olduğunu söylediler.Su an fizik tedavi goruyor.Iyilesme imkanı varmi dır.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Omurilik yaralanmasıın derecesine bağlı olarak değişir. Geçmiş olsun.

 39. Zeynep

  Merhaba hocam 2011 yılında arkadaşımın geçirdiği bir silahlı bir kaza sonucu T4 omurlarında kopma oldu ve tam kesi. O zaman zarfında arkadasım 3 ay tek tedavi görmüş daha sonra tedaviye bazı ekonomik nedenler dahilinde devam edememiş. Sizce şu an başlasa tedaviye yanıt alınabilir mi?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Tam kesi ise yürüme olanağı bu seviyede bir yaralanma için mümkün görülmüyor. Felçli hastaların yürüme fonksiyonunu yerine getiren ve geliştirebilen Türk yapımı robotun yapımı tamamlanmış ve hastalar üzerindeki klinik denemeleri etik kurul onayı alınarak kliniğimizde başlamıştır. Bu robot ile felçli hastalar oturdukları yerden ayağa kalkabilmekte, yürüyebilmekte ve merdiven çıkabilmektedirler. Bu gelişme hastalarımız ve ülkemiz için çok önemlidir. Çalışmamız öncelikle omurilik yaralanması olan hastalarda başlamaktadır. https://www.facebook.com/felc.romatizma sitesinde bu robot ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

 40. Serkan

  Merhaba hocam babam c5 c6 c7 omurilik ameliyat-ı oldu o bölgede ki kitle alındı fakat ameliyat-ı yapan doktorumuz o bölgede ki kitleyi almak için sinirlerin üzeri ni kazıdığını söyledi ameliyat öncesinde babamın sol el ve sol baçaksa güç kaybı çok azda olsa vardı ameliyat sonrası 20 gün geçti ayaklarında his var ama hareket hiç bir şekilde yok idrar ve büyük abdest inide hissetmiyor. Ellerinde ise sag normal sol kolda güç kaybı var Fizik tedavi sonrasındaayakların eskisi durumuna getirile bilirmi bu Konuda bilgilendirir ve hangi yolu izlememiz konususunda yardımcı olursanız sevinirim saygılar

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Eğer hasar büyükse bir gelişme olmayabilir. Bir de yeterli rehabilitasyon uygulamaları önemli. Geçmiş olsun.

 41. ömer kurt

  belden aşağı felçliyim silahlı yaralama sol ayağım aşırı derecede ağrıyor bazen öyle sancı tutuyo ölümden dönüyor hocam tedavisi varmı şimdiden teşekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Omurilik yaralanmalarında bu tür ağrılar ortaya çkabiliyor. Elbette bu ağrıları rahalatmak için tedaviler var ve başarılı bir şekilde uygulanıyor. geçmiş olsun.

   1. Hülya

    Merhaba Hocam tümöre bağlı omurilik felci oldum ağrım var morfin lyrca kullanmamarağen ağrılarım dinmiyor bunun için ne yapmam gerekli varmı bi çözüm yolu

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Onkoloji doktorunuzla görüşün lütfen. Geçmiş olsun.

 42. Merve

  Hocam merhaba;
  Annem trafik kazasi gecirdi omurilik tam kesi meydana geldi iyilesme ihtimali var mi en azından yardımla yuriyecek kadar iyilesme nelere bagli bilgilendirir misiniz lütfen

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yaralanmanın derecesine göre olumlu ilerlemeler olabilir veya hiç olmaz. Felçli hastaların yürüme fonksiyonunu yerine getiren ve geliştirebilen Türk yapımı robotun yapımı tamamlanmış ve hastalar üzerindeki klinik denemeleri etik kurul onayı alınarak kliniğimizde başlamıştır. Bu robot ile felçli hastalar oturdukları yerden ayağa kalkabilmekte, yürüyebilmekte ve merdiven çıkabilmektedirler. Bu gelişme hastalarımız ve ülkemiz için çok önemlidir. Çalışmamız öncelikle omurilik yaralanması olan hastalarda başlamaktadır. İsteyen omurilik yaralanmalı hastalarımız bizlere bu çalışma için başvurabilirler. Lütfen facebook adresimden beni takip ederek ilgili haberi ve klibi inceleyin. Geçmiş olsun.

 43. kadriye özel

  İyi günler hocam benim kızım da yüksekten düştü omurgada kirilar ve omurilik zedelenmesi var oomurgasına pilatin takılacak doktor yürüyemez dedi ama bacaklarını hissediyor hareket çok az ,idrarinida yapıyor geldiğinde biliyor sizce hocam tedavi ile yuruyemezmi

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Uzun süredir yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti. Yaralanmanın şiddeti ve tedavilerin yeterliliğine bağlı olarak değişir. Geçmiş olsun.

 44. Ayşe

  Hocam kardeşim 2015 aralık ayında trafik kazası geçirdi t4 t5 omurilikte hasar oldu göğüsten aşağısı felç his hareket yok ne yapabiliriz batmanda ikamet ediyoruz ankara izmirde 4 ay fizik tedavisi oldu şuandada batmanda 2 saat fizik tedavisi görüyor kızkardeşim 34 yaşında onun için ne yapılabilir hocam şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yaralanmanın deresesi çok önemli. Eğer tam kesi varsa tekerlekli sandalyade kalması beklenir. https://www.facebook.com/felc.romatizma adresindeki robotla ilgili bilgileri inceleyin. geçmiş olsun.

 45. Mehmet selimoğlu

  Slm hocam ben 2008 yilinda yuksekten düşme sonucu yaralandim kanedyensiz yuruyurum her ik ayaklarimda afo var ayaklarimi ice dogru basip yürüyurum dengemi sağlamam icin ne yapmaliyim şimdiden teşekürler hocam

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Çok çeşitli tedaviler ve rehabilitasyon programları, belki bazı düzeltici cihazlar gerekir. Değerlendirip bakmak lazım. Ayrıca mesane fonksiyonunuza da dikkat edin en önemli konunun başında o gelir. Çoüu zaman değerlendirilmiyor atlanıyor. Geçmiş olsun.

 46. Cansel faiz

  Merhaba hocam Babam c6ve C7 omurlarindan yaralandı bel altını his etmiyor amaliyat yaptırdık iyi geçti yürüme şansı nekadar olur

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yaralanmanın şiddetine bağlı olarak değişir. Muayene ile büyük oranda ne olacağı şimdiden anlaşılabilir. Geçmiş olsun.

 47. emir

  Merhaba bende t2 t3 t4 omurilik zedelenmesi olan bir engelliyim ama tuvaletimi hissediyorum sadece tutamıyorum bacaklarımın alt kısmında kas hiç yok kasılmalar oluyor tuvaletim gelince kıpır kıpır ediyor sinir edici bir şekilde hareket ediyor bacaklarım

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bunları toksin enjeksiyonları ile engellemek ve sizi rahatlatmak mümkündür. Geçmiş olsun.

 48. gunel

  merhaba doktor bey.ben azweiyim.ismim gunel.27/07/2008de trafik kazasi sonucunda c5-c6da kirik oldu.ameliyatim sisli memorialda oldu.daha sonradan cok yerlerde tedavi aldim.5ay sonrasinda ayaga kalkmayi basardim.simdi cok sukur evde butun islerimi gore biliyorum.ama disarida birinin yardimi olmadan yuruyemiyorum,denge problemim var.sizce kaplicanin bana faydasi ola bilirmi?basa onere bileceyiniz bir sey varmi?onceden cok tesekkur ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Web sitemin yenilenme çalışmalarından dolayı geç cevap yazabiliyorum. Kaplıcalardan fayda görmeniz mümkün olabilir. Ancak bu tip durumlarda başka problemler yürüyüş kalitenizi azaltıyor olabilir. Örneğin kaslarda istemsiz kasılmalar buna sebep olabiliyordur. Bunların tedavisi büyük önem taşır. Geçmiş olsun.

 49. rukiye ünsaldı

  Doktor bey annem 80 yaşında 2 gün önce anjıo oldu bir damar %100 tıkalıymış stent takıldı annem koah hastası oksijen makinası kullanıyor kalp yetmezliği var annem hala solunum makinasında kendine gelemedi oluşabilecek riskler nelerdir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim teşekkürler

  1. Bu soruları yoğun bakım hekimlerine sorun lütfen. Annenizi en iyi onlar bilirler çünkü burada birçok sorunu olduğu belli annenizin. Hepsini değerlendirip sağlıklı bir cevap vermek lazım. Geçmiş olsun.

 50. ayten

  69 yaşında halam omurilik felci geçirdi suan hollanda da fizik tedavi bakım merkezi gibi bir yerde kalıyor turkiye ye getirmek istiyoruz bu konuda bilgi. Almak istiyoruz tesekkurler

  1. Hollanda omurilik felcinin rehabilitasyonu açısından çok iyi bir ülkedir. Ancak ülkemizde daha rahat edecekseniz temasta kalalım. Beni Facebook’dan ekleyin lütfen: ProfDr Erbil Dursun. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın