ntvmsnbc.com ana sayfa

Prof. Dr. Erbil Dursun, toksin ve zorunlu kullanım tedavisinin (ZKT), felç sonrası el ve üst uzuv fonksiyonlarının gelişiminde önemli rol oynadığını söyledi.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erbil Dursun, inme sonrası ve serebral palside görülen spastisite tedavisinde çok önemli bir yere sahip bulunan botulinum toxin A’nın kaslardaki gerilimi azalttığını, el-kol fonksiyonlarının kazanımında kullanılan Zorunlu Kullanım Tedavisi’nin ise beyni yeniden organize ettiğini belirtti.

Prof. Dursun, ülkemizde ilk kez Kocaeli Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında hayata geçirilen Zorunlu Kullanım Tedavisinin, beyindeki hücreleri yeniden canlandırarak harekete hazır olan el ve üst uzvun fonksiyonel hale gelmesini sağladığını söyledi.

Dursun, “2002 yılından beri tarafımızca uygulanan Zorunlu Kullanım Tedavisinde, hastaların felç olmayan tarafın hareketlerini engelleyip tutulum olan el ve üst uzvu günde 6-8 saat süreyle hedefe yönelik fonksiyonel hareketlerle çalıştırıyoruz. Bu tedavi beyin hücrelerini yeniden organize ediyor. Botulinum Toksin A ise kaslardaki gerilimi azaltarak eli yeniden hareket etmeye hazırlıyor” dedi.

 

Prof. Dr. Erbil Dursun, bu konuda ekibiyle yaptığı bir klinik çalışmanın sonuçlarının da cesaret verici olduğunu sözlerine ekledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25317372/

Bir cevap yazın