Felç tedavisinde hastanın beyninin elektirkle uyarılırken (tdas: transkraniyal direkt akım stimülasyonu) aynı zamanda zorlu aktiviteler yaptırılıması iyileşmede önemli bir yarar sağlayabilir. Son yapılan önemli bir çalışmada bu şekilde tedavi edilen hastaların beyin fMRI görüntülemelerinin daha iyi olduğu sonucu saptandı. Ancak beynin elektrik ie uyarılması esnasında yapılan egzersizler sadece tekrarlayıcı nitelikte olursa sonuçlar iyi olmuyor. Egzersizlerin oldukça komplike, zorlayıcı aktivitelerden oluşması gerekiyor.

This Post Has 20 Comments

 1. Erol

  Hocam Merhabalar babam soldan 3.kez felç geçirdi beyinde %50 damar tıkanmış sag taraftan 1 hafta hastanede kaldık bu seferde enfeksiyon kaptı ilaç tedavisi yapıldı taburcu edildi suan ellerini ayaklarını kullanabiliyor ama sürekli başı dönüyor dengede duramıyor ne yapmamızı önerirsiniz hocam..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yurt dışında olduğumdan cevabım gecikti.
   Baş dönmesi için nöroloji doktorunuzla görüşün. Rehabilitasyon açısından https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.

   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 2. Uğur Emre Can

  Doktor bey dedem sol beyinden felç geçirdi fakat düzeldi 1 haftada 6 ay içinde 3 kere anju oldu 7. Ayında evinde bilinçsiz yatık halde bulduk felç geçirdi bilinci hiç yoktu 1 hafta sonra yavaş yavaş tepki vermeye başladı ve hafıza kaybı başladı vücudunda dinçlik düştü anti depresyon hapı ile biraz rahat oluyor fakat yürüyor yemek yiyor ama sadece uyku yok hiç uyuyamıyor yardım edin 05373820089

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Hasta bütün olarak değerlendirilip buna göre gerekli tedaviler yapılmalıdır. felç ile ilgili bilgierinizi artırmak için ütfen öncelikle https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Bir de https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız.Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 3. Mehmet Bayazıt

  Babam beyin kanamasi sonucu sol tarafi felç oldu fizik tedavinin faydasi olur mu acaba ne yapilabilir

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Lütfen öncelikle https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. Ayrıca aşağıdaki yazılarım sizin için yol gösterici olabilir:

   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 4. Sonğül susuzda

  Hayırlı akşamlar sarebel palsi hastası bir çucum var 5 yaşına da yeni ğirdi şuan volk
  ur da tekbaşına evde yürüye biliyor am 4 seneden beli fizik ğörüyor ancak bukadar ilerleye bildik aslında ilk bakışda çucumun hasta uldu anaşılmıyor çucum amaliyet etirmek istiyorum ama fizyo terapis gerek yok diyor fizik diyorlar fizkten başla çaresi yokmu amaliyet etirsem uygun olurmu

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Sakın ameliyat ettirmeyin. Serebral palside 10 yaşından önce ameliyat çok sıkıntılı durumlar yaratabilir. ​
   Serebral palsili bir çocuğun ailesiyle bir kez uzun bir konuşma yapıyoruz. Burada özellikle çocuğun muayenesinden elde ettiğimiz bilgiler neticesinde ailenin yapması gereken önemli konuları aktarıyorum gerekli dökümanları veriyoruz. Öte yandan ailenin gereksiz sözde tedaviler ve suistimallere karşı önlem almasını sağlıyoruz. Maalesef kötü niyetli kişiler tarafından ailelere büyük ekonomik kayıplar yaşatılıyor. Eğer sapstisite (kaslarda istem dışı kasılma) fazla ise çocuğun belirli aralarla toksin yapılmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi rica ederim. Geçmiş olsun.
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 5. musa

  merhaba hocam. monospastik olan bir kisi kesintisiz fizik terapi vs. yapdigi zaman yürüyebilme sansi dogarmidir? tesekkür ederim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Böyle bir şey diyemeyiz. Hastalığın şiddeti, komplikasyonları vb. durumlar değerlendirilmeli. Hepsi birden bize bir fikir verecektir.

 6. Figen

  Hocam,annemin iki taraflı şah damarı darlığı vardı.Doktorlar anjiyo sonucuna göre kanın yeterince pıhtılaşmadığını ve stentin uygun olmadığını söylediler,(sağ taraf %90- sol taraf %60-70) ameliyatın da çok riskli olduğunu söyleyerek bizi kaderimizle baş başa bıraktılar. 01 temmuzda emboli atması sonucu sol tarafı felç oldu,12 gün hastanede yattık,elinde ve ayağında hareket var,çıktıktan sonra 2 ay sonrası gibi koluna girerek destekli bir odadan diğerine yürüyebiliyorduk.Araştırmalarım sonucunda şah damarı ameliyatını başarıyla gerçekleştiren çok kıymetli doktorumuzu buldum ve annem neredeyse tamamen tıkalı sağ şah damarından başarılı bir ameliyat geçirdi.Kısa bir süre sonra sol tarafından da olacak.
  Ancak aylardır fizik bölümünden bir netice çıkmadı ve annemin dizleri büküldü ve kaskatı oldu,düzletmeye çalıştığımızda kaskatı düzeltemiyoruz.Ve şimdi ayağa bile dikilemiyor.Aslında adım atabiliyor ancak dizleri bükük olduğu için dikilemiyor ve adım atamıyor..(5 yıldır parkinson tedavisi görüyor,titremesi yok ,ancak yavaş hareket var) . Sevgili hocam sizin sayfanızı inceledim fikirlerinizi can kulağıyla izledim,Üniversitenizin fizik ve rehabilitasyon merkezine gelip annemi, en kıymetlimi tedavi ettirmek isterim,çünkü ben umudumu hiç kaybetmedim,onun için çabalıyorum,çırpınıyorum ,ancak aylar sonrasına kesin olmayan günler veriyorlar ve insan bu durumda çaresiz kalıyor.Aslında ömrüzün her dakikası bu kadar kıymetliyken neden herşeye geç kalıyoruz. Bizim için çok değerli cevabınızı bekliyoruz hocam..Saygılarımla.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Annenizin öncelikle değerlendirilmesi ve muayenesi gerekiyor. Neler yapılabilir bakmak lazım. Yapılacak tedavileri karşılıklı konuşmak gerekir. Lütfen temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 7. Habib'e

  Merhaba Erbil bey
  Annem haziran 2016 da pıhtı atması sonucunda felç geçirdi , bir ay komadan sonra sağ bacağı , kolu ve konuşma yeteneğini kaybederek yoğun bakımdan çıktı . O gün bugündür iyileşmesi yönünde hem fizik tedavi hastanesinde hemde evde birtakım tedaviler ile yardımla yürümeye başladı . Yalnız konuşma ve kolundaki ilerleme bacağı gibi olmadı , son bir iki gündür elinde çok az miktarda bir hareket oluyor gibi .
  Benim sorularım ,
  kolu için Nasıl bir tedavi alabiliriz , bu konuda yeterli tedavi alamadığımızı düşünüyorum , bizlerde eksik kalıyoruz,
  Konuşma ile ilgili terapi dersleri alıyoruz ancak buda yeterli olamıyor , beyine eleştirik ile tedavi vb gibi bilmediğimiz tedavi yöntemleri var sanırım , önerileriniz ne olur

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   ​Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 8. HANİFE TOPAL

  Hocam merhabalar annem beyninden toplamda 5 ameliyat oldu iyi huylu ur vardı son ameliyatında tamamen temizlendi.her ameliyatından sonra git gide anlamasında konuşmasında yürümesinde düşüşler gerçekleşti.idrarını tutamama,dengesini sağlayamama gibi durumlarla da karşılaştık. yaklaşık 3 aydır vücudunun sağ kısmında inme den ötürü güç kaybı var kolu ve bacağında hiç güç yok. konuşmada yok anlamsız sesler dışında cevap vermiyor sadece bakıyor anlıyor musun dediğimizde evet der gibi kafasını sallıyor ayağa kaldırıp yürütmek istediğimiz de sağlam olan sol tarafını da bırakıyor. sorunun ne olduğunu bir türlü çözemiyorum. dün akşam saatlerinde nöbet geçirdi MR çekildi beyinde acil ameliyatlık bir durum yok denip eve yolladılar.Tedavi için Kepra ve Coraspirin kullanıyor ama üç aydır hiçbir ilerleme kaydedemedik kolunu ayağını bir hareket ettirmek istediğimizde bağırıyor canı yanıyor kıt kıt sesler geliyor ne yapmamızı önerirsiniz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Beyin hasarının fazla olduğu anlaşılıyor. Muayene ile yürüme kapasitesi var mı bakmak lazım. Ayrıca canı yanıyor demişsiniz bunun da nedeni yine maueyene ile anlaşılabilir. Siz https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Ayrıca https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı da çok detaylı inceleyin. Geçmiş olsun.

 9. Sedef

  Hocam merhaba babam 31.12.20 16 gecesi beyin kanaması gecirdi ama şuan bilinci yerinden degil konuşuyoruz bize cvp vermiyor yogun bakım hastanizi eve alın diyor bana yardımcı olabilir misiniz. Saygılar

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun bakım eve taburcu ediyorsa tıbbi durumu stabil demektir ve evde bakım hastası demektir. Bu durumda evde yapacağınız işlemler var. Bunu öğrenmek için lütfen https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyip oradaki eklemi koruma hareketlerini, pozisyonlamayı uygulayın. Bilincinde değişiklik olursa temasa geçelim. Beni facebook adresimden takip edin ve iletişi buradan sağlayalım. Geçmiş olsun.
   .
   Onayı Kaldır | Cevapla | Hızlı Düzenle | Düzenle | Geçmiş | İstenmeyen | Çöp

 10. Şadiye

  Annem felc gecirdi 2ci kez ilk felcte sagdan simdi ki soldan bilekten asagi parmaklarini kipirdatamiyor lutfen ne yapmaliyiz bir bilgi verin 2gun yogun bakimda kaldi ilac tdavisi verdi doktor baska biryolu varsa lutfe n ne getejiyorsa yapmaya haziriz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   İşlerimin yoğunluğundan dolayı cevabım gecikti. Annenizdeki felç için Lütfen öncelikle https://m.youtube.com/watch?v=Ad9tH-wy3YE adresindeki tv programımı seyredin. Tüm Cevapları bulacaksınız. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın