FELCİN YERİ

Felç (inme)’nin beyinde hangi bölgelerdeki hasara bağlı oluştuğu önemlidir. Felç’in (inmenin) beyindeki yeri derken anlatılmak istenen felcin beyindeki spesifik bölgelerdeki hasarla oluştuğudur.  Örneğin laküner infarktüsler en çok subkortikal bölgede meydana gelir.  Hastanın rehabilitasyona gereksinim duyduğu inme şekli beyindeki lezyonun tam aksi yönündeki oluşan el-kol ve bacak felçleridir. Diğer nörolojik bulgular infarktüsün yerine ve inmenin serebral hemisferlerdeki mi yoksa beyin sapındaki lezyona mı bağlı olduğuna göre değişiklik arz eder. Hangi arterlerin etkilendiği klinik bulguların neler olacağını belirlemektedir.

İnme’nin klinik sonuçları beynin hangi anatomik bölümlerinin etkilenmiş olduğu ile ilgilidir. Bu en iyi şekilde beyni iki parçaya bölerek anlatılabilir: 1) Serebral hemisferler; 2) Beyin kökü ve posterior hemisferler ki ikincidekiler vertebral baziler veya posterior dolaşım ile beslenmektedirler.

Beynin sağladığı çeşitli fonksiyonlar çoklukla iki ana hemisfer ve beyin kökü ile ilgilidir. İnme’de yani felç’te ortaya çıkan fonksiyon kayıpları hangi beyin bölgelerinin hasarlandığı ile ilgilidir. Ancak iş bu kadar basit değildir! Şöyle ki basit bir fonksiyon dahi (örneğin yere eğilip yerden birşey almak) bütün santral sinir sisteminin entegre fonksiyonunu gerektirmektedir. Beynin bir bölgesinde hasar oluştuğunda ilgili beyin bölgesinin fonksiyonunda kayıplar yaşandığı gibi tüm beyin de o hasarlı bölgeden gelen sinyallerin kaybı ile olumsz yönde etkilenmektedir.

Stroke inme felç
Beynin kan dolaşımı (Willis poligonu). Felcin (inmenin) beyindeki yeri beyin kan dolaşımının hangi damarlarında sorun olduğu ile ilgilidir.
Hemipleji serebral palsi
Beynin yapıları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Felçle ilgili önemli bilgiler için bakın:

Felçten değil bilmemekten korkun!

This Post Has 10 Comments

 1. Duygu kızıl

  Hocam merhaba babam iki sene önce felç geçirdi sağ tarafı felçli fizik tedaviyle birazdaha iyi kullanıyor kolunu ve bacağını ama konuşmakta sıkıntımız var algıda biraz zayıf benim size sorum bu günlerde kafasından sesler geldiğini söylüyor felçli kolunun ve bacağının Ağrıdığını söylüyor neden olabilir size sormak istedim çok teşekkürler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Kol ve bacakta ağrıların birkaç nedeni olabiliyor. Bunları değerlendirip tedavi etmek gerek. http://www.youtube.com/watch?v=I3DZMgIaKMA ve https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adreslerindeki tv programlarımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 2. esra düz

  Merhaba Hocam,
  Babam (55 yaşında ve daha önce geçirdiği ameliyet vb durumu bulunmuyor.) Cumartesi akşamı tansiyon ve şeker yükselmesi ile hastaneye kaldrıldı ve tetkikler sonucu beyinde görmenin ilgili olduğu damarda pıhtı olduğu teşhisi kondu. Ancak bayram olması ve dr eksikliği sebebiyle tedavisine 12 saat sonra başlandı. O andan itibaren sağ ve sol yanlarını hiç göremiyor, önünü de oldukça bulanık görüyor ve kımdır nedir seçemiyor. Aynı zamanda şiddetli bir baş ağrısı çekiyor. Bu tip durumlarda tedavi bu zaman aralığında başlamışsa görmede iyileşme olma ihtimali nedir?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   HAstalığın ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Öncelikle doğru teşhis gerekir. Nöroloji hekimi ile temasta kalın. Geçmiş olsun.

 3. İsa

  Tedavisi için size getirmeyi düşünüyorum hocam yardimci olursanız sevinirim iyi günler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   0-5303711855’den randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 4. İsa

  Merhaba hocam babam 9 mart günü atardamarin pıhtı atmasi sonucu inme geçirdi gaziantep Üniversitesi nde anju oldu stend takıldı 42 gün yoğun bakım da kaldı 12 gündür servis odasında enfeksiyon tedavisine devam ediliyor babam konuşabiliyor ama Sol ayak ve el tutmuyor Sol ayağı açmak istiyoruz masajla biraz açılıyor ama ağrı digini söylüyor tekrar ayağını kasıyor doktor bize babaminizin beyin de de kısmı felç oldugu nu söyle di zaman zaman bizi tanımadığı oluyor hocam ama genellikle de uyanık olduğu zamanda biraz toparlayinca tanıyor

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 5. derya emre

  sayın hocam babamın sağ pons bölgesinde iskemik alan oluşmuş 14 gündür yoğun bakımda bugün biraz gözlerini açtı yoksa sürekli uyku halinde derin uyuyor. bu bölgede olan iskemi durumu için fizik tedavi mümkün mü

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Nasıl gelişeceğine bakmak lazım. Felcin ağırlık derecesi önemli. Babanızın şu anda yoğun bakımda kalması ve tedavisinin yoğun bakım hekimleri ve nörologlar tarafından yapılması gerekiyor. Öncelikle https://felc-romatizma.com/felcten-degil-bilmemekten-korkun adresindeki yazımı çok detaylı inceleyin. Şu anda yatmaya bağlı gelişebilecek sorunları engellemek gerekir. Özellikle yatak yaralarına ve eklemlerde oluşabilecek eklem sertlikleri ve şekil bozukluklarına çok dikkat etmek gerekir. Verdiğim adreste bunları nasıl engelleyebileceğiniz anlatılıyor. Ayrıca https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Öte yandan https://felc-romatizma.com/felc/ adresinde felçle ilgili yazdığım birçok bilgiyi bulacaksınız, lütfen dikkatlice inceleyin. Buralarda tüm cevapları bulacaksınız. İnşallah yoğun bakımdan çıkınca konuşalım. Çok geçmiş olsun.

Bir cevap yazın