GülüMSeten Turne

MS (Multipl Skleroz) hastalığına dikkat çekmek ve MS’li bireylere yol arkadaşlığı yapmak üzere Novartis’in Türkiye MS Derneği iş birliğiyle hayata geçirdiği “GülüMSeten Turne” projesi Kocaeli’de gerçekleşti. Ünlü sanatçılar Dolunay Soysert, Özgür Ozan ve Ferdi Akarnur’un sergilediği eğlenceli skeçlerle renklenen ve uzman görüşlerine yer verilen toplantı, Kocaeli halkından büyük ilgi gördü.
MS (Multipl Skleroz) hastalığı konusunda önemli çalışmalar yürüten Novartis, Yol ArkadaşıMSın projesinin ardından Türkiye MS Derneği iş birliği ile yeni bir projeye imza attı. Türkiye’nin 12 farklı şehrinde MS’li bireylere yol arkadaşlığı yaparak onlara en doğru bilgiyi ulaştırmayı amaçlayan “GülüMSeten Turne” projesinin beşinci toplantısı 23 Mayıs 2014 tarihinde Kocaeli Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hüsnü Efendi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda projeye destek veren ünlü sanatçılar Dolunay Soysert, Özgür Ozan ve Ferdi Akarnur yaptıkları skeçlerle hastalık hakkında önemli bilgileri eğlenceli bir yöntemle seyircilere aktardı. MS’li bireylerin yaşadıklarının içten bir bakış açısıyla canlandırıldığı toplantıda Psikolog Serap Duygulu, Sosyal Güvenlik Uzmanı Prof. Dr. Cem Kılıç, Beslenme veDiyet Uzmanı Taylan Kümeli ve FTR Uzmanı Prof. Dr. Erbil Dursun ise kendi uzmanlık alanlarından deneyimlerini paylaştı.

This Post Has 2 Comments

  1. esma

    Merhaba hocam,benim babam 72 yasinda yaklasik 4 ay once yuksek tansiyona bagli inme gecirdi kucuk beyine ve beyin sapina pihti attigi soylendi hertarafini hareket ettirebiliyordu fakat yuruyemiyor iki ay fizik tedavi merkezinde kaldi fakat surekli hastalandigi icin pek fayda goremedi suandada akciger iltihaplanmasindan dolayi hastahanede yatiyor.iki hafta once midesine peg takildi ordan besleniyor agizdan beslenmesinin artik uygun olmadigini soyluyorlar oysaki yutma reflexi var yutuyor ama yedikleri cigerlere kaciyormus.sizce gercekten artik agizdan beslenmesi mumkun degilmi. baska tedavi turleri yokmu sadece pure yiyecekler yedirerek terapi yaptilar .babam bu yemeklerdende tiksindi yemek istemiyordu.cevabiniz icin simdiden tesekkurler

    1. Yutmanın klinik ve gerekirse videofloroskopik değerlendirilmesi yapılmalı. Yutarken gerçekten besinler hava yoluna kaçıyor mu bunu ortaya koymak lazım. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın