İLETİŞİM: +90 (530) 371 18 55  -  [email protected]
Facebook: ProfDr Erbil Dursun - Instagram: erbildursun

TurkishEnglishGermanFrenchItalianRussianArabic

Korpus Kallozum Agenezisi

 

 

Felç ve serebral palside beyin yapılarında bozukluk olur
Beynin yapısı – korpus kallozum ile birlikte
Felç ve serebral palsi
Korpus kallozum

 Birçok aile soruyor korpus kallozum agenezisi nedir diye bu yazımda kısaca bunu açıklıyorum:

 

Korpus Kallozum Agenezisi (KKA), çok az rastlanan bir doğumsal anormalliktir. Korpus kallozumun, bir kısmı veya tamamında gelişme yoktur. Korpus kallozum, beynin iki hemisferini bağlamaya yarayan temel yapıdır. Diğer kallozal anomaliler içerisinde şunlar sayılabilir: Korpus kallozumun hipogenezisi (kısmi oluşum), disgenezisi (malformasyon) ve hipoplazisi. KKA, izole yani tek başına görülen bir anormallik olabildiği gibi daha çok başka malformasyonlar, kromozomal anormallikler ve metabolizma bozukluklarını içeren genetik sendromlar ile ilişkili olarak görülebilir.Tanı için MR, BT, doğum öncesi ultrason ve MR yapılabilir. Birlikte görülebildiği birçok anormallik olabilir: Chiari malformasyonları, Lizensefali, Ensefalosel, Dandy-Walker malformasyonu, kalp, üriner sistem, genital sistem anormallikleri gibi.

Korpus Kallozum Agenezisinde, şuan için fetüse herhangi bir müdahalenin yapılması söz konusu değildir. Yeni doğan bebeğin, ayrıntılı bir şekilde muayene edilmesi şarttır. MR yapılması da, tedavinin tanısı için gayet uygundur. MR ile beraber, eşlik eden diğer anormallikler mutlaka belirlenmelidir. Yeni doğan bebekte, metabolik hastalıklardan şüphelenilmesi halinde, detaylı olarak genetik ve metabolik araştırma yapılması gerekmektedir.

Korpus kallozum yokluğunda ilk bulgu epileptik bir nöbet şeklinde ortaya çıkabilir. Aşağıdaki çeşitli bulgular ortaya çıkabilir:

Görme bozuklukları, yeme zorlukları, anormal baş ve yüz bulguları, ağrıya yüksek tolerans, uyku sorunları, işitme zorlukları, kronik kabızlık,  problem çözme ve kompleks görevleri yerine getirmede zorluklar, risk değerlendirmesinde yetmezlik, algısal sorunlar, yanlış bilgi vermek fakat bunun doğruluğuna inanmak, gelişimsel bozukluklar, yürüme, bisiklete binme gibi fonksiyonlarda gecikme, konuşmada gecikmeler, tuvalet eğitiminde gecikme, sosyal gelişimde bozukluk, dikkati toplamada zorluk, hiperaktivite, korkusuzluk, obsesif bozukluklar gibi.

Ayrıca bakınız:
 https://www.medicalnewstoday.com/articles/318065.php
Felçten değil bilmemekten korkun!
http://nodcc.org/

This Post Has 34 Comments

 1. Faik

  Merhaba benim oglum sekiz yasinda ve mr ını cektigimizde dogustan korpus kallozum agenezik bulgusu bulundu ayrica hidrosefali rahatsizligi bulundu bu durumda ne yapmamiz daha iyi olur bir tedavisi mevcutmu diye sormak istedim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Web sitemdeki bir sorun nedeniye cevabım gecikti.
   Çocuğunuzun yaptığı aktiviteleri incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir. Oğlunuzu bir serebral palsi gibi düşünebilirsiniz. https://felc-romatizma.com/serebral-palsi/ adresindeki yazılarımı detaylı bir şekilde inceleyin, okuyun. TV programlarımı seyredin. Çok yararı olacaktır. Yolunuz düşerse göreyim. Geçmiş olsun.

 2. Sibel

  23 haftalik gebeyim detayli ultrasonda korpus kallozum 23 mm olmasi gerekirken 20 mm oldugu ve sag uc kismi 3 mm genis oldugu soylendi. Bu durum bebekte ne gibi durumlara yol acar. Ne yapmamiz gerekli. Bebektebaska hicbir rahatsizlik yokmus . Lutfen cevap yazarsaniz sevinirim.

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Korpus kollozum ile ilgili gelişim anormallikleri ile ilgili yazımı okumuş olduğunuzu görüyorum. Burada geniş olarak anlattım. Ancak bu dönemde sizi takip eden kadın doğum uzmanınızdan bilgi almanız gerekmektedir. Geçmiş olsun.

 3. ADEM

  Merabalar hocam.hocam bizim 6 aylık bir oğlumuz var ve oğlumuz koroid kallozum agnezyali..şimdiye kadarda hiç bir problemi yok çok sukur.oglumub dünden ateşi var.bizde nöbet kecirmesinden korkuyoruz.boyle bir çocukta ateş ne kadar kokuludur ve ne yapmamız gerek?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Ateş konusu enfeksiyonla ilgilidir. Bu konuyu çocuk hekimleri ile konuşmanız gerekir. Eğer herhangi bir motor kuvvetsizlik, dengesizlik olursa bizimle ilgili olur. Geçmiş olsun.

 4. Ayşegül Sözen

  Merhaba hocam . Kızım 15 yaşında. Gebelikte corpus callosum agenezisi teşhisi konuldu. Ders başarısı düşüklüğü dışında bir sorun yok. Ancak adet göremiyor. Östrojen düşük. Corpus callosum agenezisi ile ılgili midir?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Konuyu kadın doğum uzmanı ile görüşmelisiniz. Geçmiş olsun.

 5. Osman

  merhabalar hocam.hocam benim ogluma 24 haftalik hamileyken korpus kallozum agenezisi tanisi konuldu.oglum 39 haftaliginda dogdu.şimdiyse 4 aylik.şükürler olsun Rabbime hiç bir sorun yok.bu aydan sonra bir sorun olurmu?ayrintili cevaplarsaniz sevinirim.teşekkürlər

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Çocuğun gelişiminin nasıl gittiğini çok yakından izlemek gerekir. Bu çocuklarda büyümeyle birlikte gelişim gerilikleri olabilir. Geçmiş olsun.

   1. Osman

    hər şey yolunda gidiyor.bir sorun yok şimdilik.anidən bir problem olurmu?

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Gelişim basamaklarını sıkıca takip etmek gerekir. Gelişim geriliği olmuyorsa sorun yok. Geçmiş olsun

 6. meliha

  Herkese Selam benim de yeğenim şuan 3 aylı. Rutin kontrollerine gidiyordu iki gün önceki kontrolde doktor göz ve mr istemiş mr sonucunda ise korpus kallozum agenezisi teşhisi konuldu ,gözlerinde şuan için bir sey cıkmadı ailecek oldukça perişanız daha 3 aylık bebeğimiz bizi neler bekliyor bu teşhis konulan bebeklerın ilk 5-10 senesi nasıl geçti , nasıl geçiyor bununla ilgili bilgi verecek bir aile olursa çok seviniriz şimdiden çok teşekkürler allah herkesin bebeğine uzun ömürler versin acil şifalar dilerim

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Burası hastalarla iletişime geçmek için kullanılan bir platform değil. Sorularınızı bana sorabiliyorsunuz. Geçmiş olsun.

   1. Funda

    Slm hocam benim bebeğimde 31 haftalık doğdu serebral palsi dediler 1 emarda 6 ay sonra 2 emr çekildi korpus kallozum tanısı koydular bebeğim ileşme si için herşieyi yapıyorum şimdi 1 yaş 8 aylık 4 aydan beri fizik tedavi görüyor ne olacak bilmiyorum. İleşecekmi cevaplarsanız çok sevinirim

    1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
     Prof. Dr. Erbil DURSUN

     Öncelikle çocuğunuzun detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Yaşına göre yapabildiği fonksiyonların değerlendirilmesi ve muayene sonuçları önem arz ediyor. Geçmiş olsun.

     1. Funda

      Siz istanbuldamısınız sizin yanınıza bir getirsek yani ne zamn burda oluyorsunuz hocam daha oturamıyorum başını biraz tutuyor ayağına ağırlık verebiliyor aba, ham diyor

     2. Prof. Dr. Erbil DURSUN
      Prof. Dr. Erbil DURSUN

      0-530-3711855 ile görüşebilirsiniz.

     3. Funda

      Ulaşılamıyor numara aradık

     4. Prof. Dr. Erbil DURSUN
      Prof. Dr. Erbil DURSUN

      Lütfen Pazartesi arayın.

 7. Emrah

  Merhabalar hocam eşim 31 haftalık hamile bebeğin kilosu 2.52 kg 44 cm boyu var Korpus Kallozum Agenezisi tanı konuldu doğumdan sonra ne yapmamız nere gitmemiz gerekiyor acaba bu rahatsızlığın açabileceği sonuçlar neler olabilir bilgilendirirseniz sevinirim?

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Yoğun olduğumdan cevabım gecikti. Korpus kollosum agenizisini sizin de okumuş olduğunuz gibi yazdım. Bebeğinizin uygun olunca derhal muayeneye ve rehabilitasyona başlatmak üzere hazır olunuz. Geçmiş olsun.

 8. Utku

  Hocam bebeğimiz anne karnında 26 haftalık. Bugün mr da korpoz callezium agnesizinin ince olduğu zeka geriliği olabileceği söylendi acaba doğana kadar bu korpozkalleziumun iyileşme durumu olur mu saygılar

  1. Batuhan candan

   Hocam merhabalar çocuğumuz 5 yaşında konuşamıyor MR çekildi korpus kallozumda incelme ve nazofarenks tavanında adenoid vejetasyon haba pasajını daraltmıştır teşhisleri konuldu ne yapmamız gerekiyor

   1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
    Prof. Dr. Erbil DURSUN

    Bu dediklerinizle birşey diyebilmem imkansız. Bebeğin şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir.

 9. zahide

  benim oğlum 2buçuk yaşındayken mr da korpus kollozum agenezi olduğunu öğrendik.2yaşında yürüdü şuan 6yaşında ama daha cümle kuramıyor.sadece tek kelimeler söylüyor.anne ,baba, patates,kavun ,beyaz va.bunun gibi birçok kelime söylemeye başladı.sık sık başı dönüyo denge kaybıda var.beyin cerrahımızda bunların olabileceğini söyledi ve profesör dr.çocuk psikiatri mizde otizm teşhisi koydu .yaklaşık 3yıldır eğitim alıyo.bizim bunun haricinde neyapmamız gerekiyo .ilerleyen zamanlarda bizi ne bekliyo ,acaba birseyleri eksik mi yapıyoruz..cevabınız için şimdiden teşekkürler..

 10. Şilan

  Iyi gunler hocam benim kizimda erken dogudu 37 haftalik ama dogumuma 1 ay vardi anne karninda gelisim geriligi vardi 3 hafta korpuz kollozum agenemisi tesisi konuldu metobolik testleri filan yapiliyo basini tutamiyo sese tepki vermiyo gozleriyle takip etmiyo ama isitme ve gorme testinde bi sikinti yok napamam gerekiyo

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Bebeğin şu andaki yaşına göre yapabilmesi gerekli fonksiyonları incelemek gerekir. Ayrıca muayene ile elde edilecek verileri değerlendirmek gerekir. https://felc-romatizma.com/serebral-palsi/ adresindeki yazılarımı detaylı bir şekilde inceleyin, okuyun. TV programlarımı seyredin. Çok yararı olacaktır. Yolunuz düşerse göreyim bebeğinizi. Geçmiş olsun.

 11. Hesna

  Mrblar doktor bey benim 18 aylık kızım karpus collozum ince görünümdedir algıda sorunlar var yürüme oturma henüz yok eğitim ve fizik tedavi alıyoruz fakat bi gelişim yok henüz ne gibi uygulamalar yapmalıyız

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Çocuğun fizik muayene bulgularına bakmak lazım. Rehabilitasyon önemli. Algı terapileri, özel eğitim çalışmaları çok gerekli.

 12. Aylin çakir

  Bemin oglum 2007 dogumlu 10 yasinda anne karnindadayken korpus kollonzum agenemisi tehsisi kondu beraberinde hidrosafalin simdi oglum 5 sinif ogrencisi ileriki zamanda nelerle karsilacagimi bilmiyorum bana yardimci olurmusumuz…..

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Korpus kollosum ile ilgili anormalikler bunun derecesine bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Şu anda iyi bir durumda ise korkacak birşey olmadığını söyleyebilirim çünkü lezyon ilerlemeyecektir. Ancak elbette çocuğunuzun detaylı bir şekilde değerlendirilmesi ve muayenesi ile çok daha net konuşabiliriz. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın