Serebral Palsi’de Çağdaş Tıp Bilgileri

Rizotomi Hangi Şartlarda ve Kimlere Uygulanabilir:

Hastalar hekimlerin farklı söylemleri karşısında bazen büyük sıkıntılara düşerler. Her hekim başka bir şey söylüyor diye yakınırlar. Bu bazen böyle olabilir çünkü bir konu hakkında literatürün oluşturduğu değişik bilgiler vardır. Ancak bir de bizlerin “guideline” dediği ve Türkçe’ye “kılavuz” olarak çevirebileceğimiz bir bilgi sistemi vardır. Kılavuzlarda, o güne kadar toplanmış geçerli tıbbi çalışmaların sonuçları yazılır. Burada artık tartışacak bir konu yoktur ve hekimler bu kılavuzları takip etmelidirler. Her konuda kılavuz olmayabilir çünkü o konuda çalışmalar yetersiz olabilir. Ancak kılavuz haline gelmiş bilgilerin büyük önemi vardır.

Serebral Palsi Kılavuzu

 

Serebral palside oluşturulmuş en önemli kılavuz yandaki şekilde de görüldüğü gibi “NICE Clinical Guideline” adı ile 2012’de oluşturulmuştur. Bu kılavuzun yenisinin oluşturulması için çağdaş Dünya’da çalışmalar yapılmakta olup 2016 yılında yayınlanacaktır.

Bu kılavuzun içeriğinde bulunan ve hastalarımıza yararlı olabilecek bazı bilgileri paylaşmaya başlıyoruz. Böylece akıldaki sorular ve şüpheler azalacak ve çağdaş Dünya tıbbının bilgilerine ulaşılabilecektir. İsteyene kılavuzun orijinal halini de derhal gönderebiliriz.

Bugünkü konumuz “Rizotomi” olacaktır. Son zamanlarda birçok serebral palsili çocuğumuzda uygulanmakta olan bu cerrahi girişimin çağdaş tıpta nasıl ve kimlere uygulanması gerektiğini belirten kılavuzdaki bilgileri sizlere aşağıda sunuyoruz:

Serebral Palside Rizotomi; Kimlere, Hangi Şartlarda Uygulanmalı:

 • Serebral palsili çocuklarda ve gençlerde rizotomi, yürüyen çocukta yürüyüşün daha iyi olabilmesi için yapılabilecek bir cerrahi işlem olarak düşünülebilir. Ancak eğer rizotomi yapılacaksa, bu cerrahi girişim GMFCS seviyesi 2 veya 3 olan hastalara uygulanmalıdır. Sözü edilen 2. seviye, yardımlı cihaza gereksinim duymadan yürüyebilen hastalardır. 3. seviye ise yardımlı cihazlarla yürüyebilen hastalardır. Rizotominin yapılabilmesi için hastanın ayak bilekleri, dizler ve/veya kalçalarında önemli sertlik ve deformite oluşmamış olması gerekmektedir. Yani anlaşılacağı üzere rizotomi, ancak yürüyebilen yani bacakları yeterli şekilde kuvvetli olan hastalara yapılabilir.
 • Hastanın rizotomiye gereksinimi olup olmadığı, konuyu iyi bilen, tecrübeli ve bütün tedavi olanaklarını sunabilmekte yeterli olan geniş bir tıbbi ekip tarafından kararlaştırılmalıdır.
 • Hasta ve yakınları ile rizotominin geriye dönüşü olmayan bir cerrahi girişim olduğu, komplikasyonlarının (olumsuzluklarının) ciddi olabileceği, uzun dönemdeki sonuçlarının bilinmediği karşılıklı olarak tartışılmalıdır. Rizotomi sonrası görülebilen ciddi komplikasyonlar geçici veya kalıcı olabilir. Bunlar arasında yürümede bozulma ve hatta yürüyemez duruma gelme, mesane fonksiyon yetersizlikleri, veya daha ileri zamanlarda görülecek omurga eğrilikleri (skolyoz) sayılabilir. Bu konular hasta ve yakınları ile ciddi bir şekilde karşılıklı olarak ele alınmalıdır. Dünya’daki rizotomi ile ilgili bilgiler henüz az sayıdaki hasta üzerindeki tecrübelerden kaynaklandığı için özellikle 24 ay sonrasında görülecek komplikasyonlar (olumsuzluklar) bilinmemektedir.
 • Rizotomi ameliyatı sonrasında özellikli terapileri içeren rehabilitasyon uygulamaları elzem olup rizotomi tedavisinin vazgeçilemez bir parçasıdır. Bu yüzden geniş tedavi seçenekleri sunan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları rizotomi sonrasında ısrarla ve uygun şekillerde yapılmalıdır. Aksi halde ameliyatın olumsuzlukları artacaktır.

 

 

 

 

 

 

This Post Has 6 Comments

 1. Fatih

  Hocam mehabalar ben 23 yaşındayım ve serebral palsi hastasıyım alt extremde 18 yaına kadar fizyoterapi gördüm ve 8 yaşında diz altı ve ayak bileklerimden operasyon geçirdim.(ameliyattan önce parmak ucunda yürüyordum sonra düzeldi.) şu an yürüme ve denge bozukluğu yaşıyorum acaba alter g tedavisi ve ya rizotomi bende işe yarayabilirmi.

  1. Operasyon yaşınız çok erken olmuş olabilir. Rizotomi için https://felc-romatizma.com/hangi-tedavi-dogru-serebral-palsi-ile-ilgili-dunya-tibbinin-bilgileri adresinde yazmış olduğum bilgileri okuyun lütfen. Sizin yaşınızdaki serebral palsili hastalarda yapılacak çok olumlu tedaviler bulunmaktadır. Bu tedaviler sonucunda daha rahat bir hayat sürmeniz, daha az enerji harcayarak işlerinizi görmeniz mümkün. ütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: Felç Romatizma. Temasta kalalım. Geçmiş olsun.

 2. melih

  Merhaba hocam.3 bucuk yasinda ikizlerim var.28 haftalik dogdular ve erkek olan beyin kanamasi gecirdi.zihinsel bi problemimiz yok cik sükur fakat yuruyemiyor.emekleme siralamavar dizlerini kivrik basiyor ve hafta sonu gittigimiz doktor tarafindan rizotomi önerildi.yukardaki yazinizda ise yüruyebilen cocuklara uygulanir diyor.bizde cik kararsiziz.baska tedavi yontemi yokmudur.3 kez botox yapildi

  1. Rizotominin çok zararlı sonuçları olabilir. Ben rizotominin çağdaş dünyada nasıl yapıldığını yazdım. Yapılacak başka birçok tedavi var. Karar verecek olan sizsiniz elbette.

 3. emine

  Hocam benim iki cocugum onbes yaslndan sonra kas hastasl yanibeyinde hallrvordenspatz distoni hastallgl beyin pili taklldl klzlmda basarl elde edildi oglumda basarl elde edilmedi su an konusma yok yurume cok zorlanlyor kaslar cok cekiyor sol bacagl bukuk duruyor yemek yiyemiyor yutamlyor agzlndan salya aklyor hocam bizim cocuklara faydasl olurmu bilgilendirirseniz cok seviniriz

Bir cevap yazın