İnme (felç, stroke) veya iskemik beyin-damar hastalığı, merkezi sinir sistemine giden damarların hastalıkları sonucu gelişen tıkanıklıklar veya damar dışına kanamaların yol açtığı nörolojik belirtilerin gelişimi olarak tanımlanabilir. Diğer bir deyişle inme, beyin damarlarının ani olarak tıkanması veya kanaması sonucu ortaya çıkan ve vücudun bir yarısında felç gelişmesine neden olan klinik bir tablodur.

Felç ‘lerin, inme ‘lerin özellikleri beyindeki hangi kan damarının etkilendiğine ve nasıl bir bozukluk meydana geldiği¬ne göre belirlenir. İnmenin en çok görülen nedeni bir atardamardan beyine yetersiz kan gelmesidir ki buna “iskemi” denir. Bu durum ya damar cidarının daralması ile meydana gelir veya başka yerde oluşan bir pıhtının damarı ani tıkamasıyla ortaya çıkar. Daha az görülen bir felç nedeni ise beyin ka¬namasıdır ki bu durumda beyindeki bir atardamar beyine kan sızdırır. Kanamadan dolayı meydana gelen inmenin başlangıçtaki etkisi sık¬lıkla tıkanmaya bağlı gelişen felcinkinden daha şiddetlidir.

Epidemiyoloji
Günümüzde yeni tedavi edici ve önleyici yaklaşımlar geliştirilmesiyle inmeye bağlı ölüm oranlarında düşmeler izlenmekteyse de insan ömrünün yaş ortalamasının artmasından dolayı halen ölüm sebepleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. İnme geliştikten sonraki 5 yıl içinde %45-61 oranında ölüm, %25-37 oranında yeni bir inme gelişmektedir. Ölümle sonuçlanmayan vakalarda da inme yüksek bir oranda bağımlılığa neden olmaktadır; hastaların yaklaşık %30’u günlük yaşam aktivitelerini devam ettirmekte yardıma gereksinim duyarlarken, %20’si yardımsız yürüyememektedir.

Belirtiler
Vücudun bir yarısında felç, yüzün bir yarısında kuvvetsizlik, uyuşukluk, duyu bozuklukları sıktır. Başlangıçta etkilenen tarafta gevşeklik ve tama yakın hareketsizlik varken, zamanla kaslarda kasılma (spastisite) başlar. Birçok vakada vücudun yarısı etkilenir. Eğer beyin kökü tutulursa kafa içi sinirlerin fonksiyon kayıplarına rastlanabilir. Bunlar arasında görme, işitme ve koku alma bozuklukları, göz kapağında düşme, yutma bozuklukları, denge bozuklukları sayılabilir. Ayrıca özellikle sağ kol-bacak taraf tutulumlu inmede konuşma ve anlama bozuklukları da oluşabilir.

Risk Faktörleri
İnmenin risk faktörleri arasında öne çıkanlar şunlardır: ileri yaş, sosyo-ekonomik seviyenin düşük olması, ailede inme öyküsü olması, yüksek tansiyon hastalığının bulunması, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, fiziksel aktivite azlığı, sağlıksız beslenme, mevcut kalp hastalıkları, sigara ve yüksek miktarda alkol kullanımı, şişmanlık.

Tedavi
İnme geçiren bir kişi derhal hastaneye kaldırılmalı ve nöroloji kliniği tarafından takip edilmelidir. Erken dönemde (ilk 3 saatte) pıhtının giderilmesine yönelik ilaç çalışmaları (doku plazminojen aktivatörü ile trombolizis) önemli olabilir. Veya akut dönemde cerrahi girişimler gerekli olabilir (trombektomi girişimleri).
İnme ile birlikte, bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekiminin önderliğinde rehabilitasyon çalışmaları da başlamalıdır. Rehabilitasyon, felç geçiren ve hayatına devam eden çoğu hasta için hayatın önemli bir parçasıdır. İnme rehabilitasyonu, hastanın kimseye bağımlı kalmadan yaşamaya dönmesini sağlayacak şekilde düzenlenir.

(ayrıca bakınız ana başlıkta “felçler” bölümü)

This Post Has 6 Comments

 1. Kerem Murat Özdemir

  Merhabalar hocam babamda
  halsizlik baş dönmesi mide bulantısı oluyor destek almadan yürüyemez hale geldi hekimlere gittigimizde serabal Bölgede iskemik inmesinin olduğunu söylediler ve hiçbir tedavisinin olmadığını bu duruma yapacak hiç birşey yok denilmesi babam ve ailemin piskolojimizi alt üst etti Allah’ım her derdin devasini vermiştir inşallah vardır hocam bize yardımcı olur musunuz

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN
   Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Beyindeki hasarın derecesi, yeri, şikayetlerin gelişimi, ne zaman başladığı gibi durumları değerlendirmek lazım. Hekim arkadaşlar bazen rehabilitasyon çalışmalarını önermiyorlar ve tedavi de gecikiyor. Bu durumları çözebilmek için spesifik tedavi ve rehabilitasyon programları önemli. https://felc-romatizma.com/felc-hakkinda-bilmek-istedikleriniz adresindeki tv programımı seyredin. Burada yapılması gereken birok uygulamayı bulacaksınız. Bizler hastalarımıza müzikoterapiden tutun dans terapisine, algı-mental rehabilitasyonundan iş uğraşı tedavilerine kadar çok geniş bir rehabilitasyon programını SGK kapsamında ve ek ücret almadan uyguluyoruz.Bu tür hastalarda, el-kol için toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. Eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedavi ile gelişme beklenir (https://felc-romatizma.com/felcte-el-kullanimi ; https://felc-romatizma.com/zkt-felcte-zorunlu-kullanim-tedavisi-felc). Ancak tedavi sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öyle ki hastanın uyumasını bile engelleyebilir. Bu sorunlarla evde yapılacak terapilerle başa çıkmak mümkün değildir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz diğer yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/transkraniyal ;
   https://felc-romatizma.com/ngb-ile-beyin-dalgalarinizi-degistirebilirsiniz ;
   https://felc-romatizma.com/felc-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ;
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2 ;
   https://felc-romatizma.com/felcte-dans-tedavisi ;
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot ;

 2. ELIF

  Merhabalar, yaklaşık 4 ay önce annem damar tıkanıklığı nedeniyle felç geçirdi.Yüksek tansiyon hastasıydı fakat şimdi tansiyonu iyi duurmda. Sol tarafını kullanamaz durumda idi.Fizik tedavi ve kullandığı ilaçlarla durumunda büyük ilerleme oldu.Fakat son zamanlarda hareketlerini yapmak istemiyor. Yürümesi iyi durumda merdiven inip çıkabiliyor. Sol bacak ve kolunda agrıları oluyor. Bir kaba su koyup içerisine attığımız k.fasulye gibi küçük parçaları toplamasını istiyoruz fakat yapmak istemiyor sürekli şikayet ediyor.morali bozuk sürekli yüreklendirmek için uğraşıyoruz gerilemesinden endişeliyiz 71 yaşında annemiz. bizim bundan sonraki gidişat için neler yapmamız gerekir.önerilerinizi bekliyorum saygı ve sevgilerimle

  elif budak

  1. Geçmiş olsun. Felç ‘te (hemipleji, inme), el-kol için tecrübeli ellerde yapılması gereken toksin enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler önem taşır. ÖZellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması çalışmalarında olumlu sonuçlar yayınlanmaktadır. Hele ki eğer hastamızın el bileğinde ve parmaklarında 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Ancak tedaviler sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da birçok tedavi/rehabilitasyon yöntemleri gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu yapılacak birçok tedavi ve rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Diğer taraftan, birçok başka sistemde de sorunlar olabilir. Örneğin mesane felci, yutma fonksiyon bozukluğu, hafıza, dikkat gibi mental bozukluklar karşılaşılabilecek sorunlardandır. Bunların hepsi dikkatlice ele alınmalıdır.

 3. Kadir

  Merhabalar Sayın hocam, babamın sağ kol ve sağ bacağı felç yüzünden hareketsiz, konuşması tutuk ve kelimeler tam anlamı ile çıkmıyor söyleyeceğini bazen söyleyemiyor. Halk dilinde inme diye tabir edilen hastalık yüzünden bu halde. 3,4 yıl oldu kendisi ile pek ilgilenilmediğini fark ettim (üveylik sorunu yüzünden ayrı yaşıyorduk) ve bu konuda az da olsa hareket kabiliyetini kazanabilmesi için ne gibi yöntemler önerirsiniz…
  Kendisi emekli. Emekli olan bir kişi bu tip tedavinin ne kadarını emeklilikten faydalanarak sağlayabilir.

  1. Geçmiş olsun. Felç ‘te (hemipleji, inme), el-kol için botox (botoks) enjeksiyonları ve zorunlu kullanım tedavisi başta olmak üzere uygulanacak tedaviler çok önemlidir. ÖZellikle el-kol gelişimi için beynin elektrikle uyarılması çalışmalarında olumlu sonuçlar yayınlanmaktadır. Hele ki eğer el bileğinde ve parmaklarda 10 derecelik bir hareket varsa, tedaviler ile büyük gelişmeler beklenir. Ancak tedaviler sadece hareket gelişimine dair yapılmaz. Bu hastalarda kasılmaların verdiği rahatsızlığın giderilmesi ve bazı durumlarda hijyenik nedenlerden dolayı da tedavi/rehabilitasyon gerekir. Ayrıca omuzda olan ağrı da felçte en önemli problemlerden birisidir. Öte yandan hasta yürüyor olsa bile, yürüyüş kalitesi yetersiz olabilir. Birçok hastada çok tehlikeli yürüyüş şekilleri gözlüyorum. Örneğin hastanın ayağı dışarı dönük şekilde ise bu hastanın düşmesinde büyük bir risktir. Ayrıca hastanın yürüyüş hızında belirgin bir azalma söz konusu olabilir; bunu yapılacak birçok tedavi ve rehabilitasyon ile geliştirmek gerekebilir. Diğer taraftan, birçok başka sistemde de sorunlar olabilir. Örneğin mesane felci, yutma fonksiyon bozukluğu, hafıza, dikkat gibi mental bozukluklar karşılaşılabilecek sorunlardandır. Bunların hepsi dikkatlice ele alınmalıdır. Lütfen 0-530-3711855 numaralı telefondan randevu alınız.

Bir cevap yazın