Felç ve serebral palside neden toksin uygulamaları?

Öncelikle şunu belirtmek çok önemli ki Toksin uygulamaları güvenilir ellerde, tecrübeli ellerde yapılmalıdır. Böyle olmadığı için “toksin uygulamaları etkisizdir” söylemlerinin yayıldığını duyuyoruz. Toksini uygulayacak hekim toksin uygulamasını yapmadan önce bizzat detaylı olarak bilgisayarlı yürüyüş analizini kendisi yapmalı. Yürüyüş analizi yapılmadan uygulanan toksin uygulamalarının yararı pek olmayacaktır. Çocuklarımızın çoğuna toksin uygulamaları genel anestezi altında yapılmalıdır. Maalesef anestezi almadan çocuklara toksin uygulamaları yapıldığını duyuyoruz. Bu durum çocuk için çok ciddi bir travmadır. Zaten genel anestezi yapılmadan uygulanan toksin uygulamaları gelişigüzel olacaktır zira çocuğun bu uygulamaya dayanması uzun süreli olanaksız olacaktır. Dolayısı ile toksin uygulamalarını yapan kişi işlemi çok kısa sürde bitirmek zorunda kalacaktır ki bu da yine toksin uygulanırken yapılan en büyük yanlışlıklardan birisidir.

Toksin Uyguaması

Toksin uygulaması

Felçli ve serebral palsili hastalarda toksin yapılmasının nedenleri şöyle özetlenebilir:

1) Kasılmalar nedeni ile hastalar çok rahatsız durumlarda olabilirler. Böyle ciddi sıkıntılar içinde olan hastalar toksin uygulamalarından sonra rahatlamaktadırlar.

2) Çocukta uygulanan toksinle düzgün büyüme sağlanmaktadır. Kasılan (spastik) kaslar toksin ile gevşetilmez ise çocuğun büyümesinde geri kalmalar görülmektedir. Örneğin bacakları tutulmuş bir çocukta kaslar toksin uygulamaları ile gevşetilmez ise çocuğun kolları normal geliştiği halde bacakları belirli oranlarda kısa kalabilmektedir.

3) Üçüncü neden ise kasların gevşetilmesi ile fonksiyonda ilerlemelerin olmasıdır. Birçok hasta, aşırı kasılmalarından dolayı fonksiyonları (yürüme, günlük yaşam aktiviteleri) yeterli derecede yerine getirememektedir. Toksin uygulamaları ile kasların gevşemesi, hastadaki mevcut potansiyeli ortaya çıkarabilmekte, mevcut fonksiyonel durum olumlu yönde geliştirilebilmektedir.

4) Toksin uygulamalarından kaslardaki kasılmaların engellenmesi dışında tıpta başka birçok alanda yararlanılmaktadır. Örneği yüzde estetik amaçlı kullanım yaygıdır. Ayrıca aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile de kullanılmaktadır; burada toksin ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin çalısmasını azaltabilir.

Bir cevap yazın