ntv

Tembel çocuklarda romatizma riski!

Okul başarısı düşük çocuklara tembel damgası vurulduğunu belirten Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Erbil Dursun, ‘Tembel olduğu düşünülenlerde fibromiyalji (yumuşak doku romatizması) sendromu olabilir” dedi.

Çocuk ve gençlerde fibromiyalji sendromu görüldüğünü anlatan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Erbil Dursun, bu durumun vücutta yaygın ağrı ve yorgunlukla karakterize olan ve sık görülen bir yumuşak doku romatizması olduğunu belirtti.

Bu hastalığın nedeninin kesin olarak bilinemediğini ifade eden Dursun, fibromiyalji sendromuyla ilgili olarak beyinde ve kanda bazı hormonlarda azalma ve artış olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Dursun, bu konuda genetik geçişler üzerinde çalışmalar yapıldığını belirterek, “Sıklıkla erişkin yaşlarda (35-60 yaş) görülmekte olup kadınlarda, erkeklere oranla 9 kat daha sıktır. Daha çok orta yaştan itibaren kadınlarda görülen bir hastalık olarak geçse de gençlerde de bu hastalığınn sıklıkla görülebileceği yapılan çalışmalarla anlaşılıyor. Erişkin ve gençlik fibromiyaljisinde karakteristik bulgular arasında, yaygın kas-iskelet sistemi ağrıları, yorgunluk, uyku bozuklukları ve duygudurum bozuklukları bulunuyor” diye konuştu.

Okul başarısını etkiliyor

Fibromiyalji sendromunun gençlik veya ergenlikte okul başarısı, fiziksel ve sosyal hayatta birçok yetersizliğe neden olduğuna dikkati çeken Dursun, “Okul başarısı düşük olunca bu çocuk veya gençlere ‘tembel’ damgası vuruluyor. Tembel olduğu düşünülen kişilerde fibromiyalji sendromu olabilir. Bu yüzden gençlerde fibromiyalji sendromuna dikkat etmek, varsa tanıyı koyabilmek ve gerektiği şekillerde tedavi etmek gerekiyor. Tedavide ilaç tedavileri ve özelikle aerobik egzersizler çok önemli rol oynuyor. Bunun dışında bilişsel davranış terapileriyle ilgili de olumlu sonuçlar bildiriliyor” ifadesini kullandı.

(AA)

This Post Has 2 Comments

  1. erdal komur

    Iyi gunler hocam ben 21 yasinda psa tanisi bulunan bir eklem romatizmasi hastasiyim bu hastalik bende 9 yildir bulunmakta ve artik vucudum ilaclara tepkisizlesti acaba sizin onerileriniz nelerdir duzelme veya hayat standartim tekrar yukselebilir mi cunku agrim oldugu gunler yataktan hic cikamiyorum ve son 1 yildir neredeyse evden hic cikamadim onerilerinizi merakla bekliyorun

    1. Psa (psöriatik artrit) ile ilgili çok yeni tedaviler var. Çok olumlu sonuçlar alınabiliyor. En kısa sürede sizi göreyim. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın