Kireçlenmede egzersizler merkezi öneme sahip

Kireçlenmede “egzersiz” ilk yapılacak tedavidir.

Uluslararası önemli tıbbi kılavuzlar, osteoartritte (kireçlenme) kas kuvvetlenme ve genel aerobik egzersizlerinin uygulanması gereken ilk tedavi seçeneği olduğunu bildiriyor. Hastanın yaşına, ağrı durumuna, eşlik eden hastalıklarına ve fonksiyonel durumuna bakılmaksızın bu egzersizlerin çok önemli olduğu rapor ediliyor. O halde kireçlenmede “egzersiz” ilk yapılacak tedavidir.

Ancak unutulmamalıdır ki hatalı yapılan hareketler hastaya yarar yerine zarar verebilir. Bu yüzden mutlaka doktor kontrolünde olmak gerekir. Ben bazı hastalara verilmiş egzersizlerin bizzat hastalığı alevlendirdiğini görüyorum. Bu konuda hekim titiz olmalı ve kendi kontrollerini de mutlaka yapmalıdır.

Bunun dışında kireçlenme tedavisinde hastalıkla ilgili hasta eğitiminin, kilo vermenin tedavide başarı için gerekli olduğuna dikkat çekiliyor. Bunlara yanıtın yetersiz olduğu vakalarda ise ise basit ağrı kesiciler ve steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlar kullanılabilir.

Cerrahi tedavi ise diğer tedavilerin cevap vermediği ve hastanın günlük yaşamını ciddi boyutlarda etkileyen fonksiyon yetmezliği durumlarında öneriliyor. Ülkemizde maalesef cerrahi yapılmasının kararı doktorlar tarafından çok çabuk veriliyor.

Ayrıca bakınız:

Romatizma ‘da egzersiz

 

Bir cevap yazın