Ulsulararası Kongrede Serebral Palsi ve Felçte Dans ve Hastalarımızın Söyledikleri

Daha önce bilgisini verdiğim Uluslararası Nöroloji ve Rehabilitasyon Kongresi 4-6 Haziran 2015 tarihinde İstanbul’da gerçekleşti. Kongrede ekibimiz botulinum toksin uygulamaları, seri alçılamalar, kombine tedaviler, vibrasyon tedavisi ve müzikoterapi ile ilgili bilimsel sunumlar/eğitimler yaptı. Müzikoterapi kapsamında serebral palsili çocuklarımız ve felç geçirmiş olan hastalarımız Dünya’da ilk kez bilim insanlarının karşısında müzik ve dans gösterisi yaptılar. Hastalarımızın bu gösteri sonunda yaptıkları açıklama tüm kongre katılımcılarını çok duygulandırdı. Bu açıklamayı sizlerle aşağıda paylaşıyor, tüm ekibimize ve hastalarımıza teşekkür ve saygılarımı sunuyorum. Kongreden çıkan bilimsel sonuçları da yakında sizlerle paylaşacağım. Prof. Dr. Erbil Dursun.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniği ve İREM hastalarının deklarasyonu: “Bizleri çok iyi bir şekilde tedavi eden doktorlarımıza ve rehabilitasyon ekibimize minnettarız. Yürümeyi umut ediyorduk, dans etmeyi başardık. Bugün uluslararası bilim insanlarının karşısında bu performansı gerçekleştirmekten büyük bir keyif aldık ve onur duyduk. Sizlerin çok çalıştığınızı biliyoruz. Ancak umuyoruz ki dansımız ve müziğimiz sizleri daha çok motive eder, daha da çok çalışırsınız ve bizler için daha da etkin tedavi yöntemleri geliştirebilirsiniz.”

This Post Has 2 Comments

  1. hüseyin tunaa

    Açıklamalarınız gerçekten insani gerekçeler boyutunda ve yararlı.Allah Razı olsun. Benim Annem hastalandı.Sabah erken el ile çamaşır yıkayayım demiş.Önünde ki leğen içine başını eğerek kendinden geçmiş .Bu şekilde yaklaşık 2 saat kalmış .Sonra ulaşmışlar.Sağ tarafı felç oldu.Belli tedaviler dışında Şu an anlaşılabilecek yakınlıkta konuşuyor.SAğ kol ve bacak bazen kendi üzerine durabiliyor El parmakları tam kapalı değil açık ancak hafif sola eğik kullanamıyor.Çekilen emar dan sağ ve sol %$ 60 ve % 70 damar tıkalı dendi.Şu an bekliyoruz.açılınca bir yararı olacakmı,önce çok ağrıları olduğundan ağrı kesici verilmiş bu defa üre yükseklmiş doktor bırakın dedi.Şu an normal b12 ve beyin e yararlı ilaçlar ve sindirim bozukluğu ilaçları kullanıyoruz.Rabbim Şafi isminle hepsine sıhhat versin.Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın