Serebral Palsi,  gelişimini sürdüren beyinde oluşan bir hasara bağlı kalıcı hareket ve postür (duruş) bozukluğudur. Beyindeki hasar; kas kuvveti, kas gerginliği ve kasın uyumlu çalışmasında sorunlar yaratır. Serebral palsili çocuğun yaşı ilerledikçe, kas iskelet sisteminde başka ikincil bozukluklar da gelişir. 7 yaşa kadar oluşan ve ilerleyici olmayan beyin lezyonlarının tümü serebral palsi olarak isimlendirilebilir.

Sıklık
Dünyada görülme sıklığı yaklaşık binde 2-3 bebek şeklindedir. Ülkemizde bu oranın daha yüksek olduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır.

Nedenler
Serebral palsi nedenleri a) doğum öncesi nedenler, b) doğum esnasındaki nedenler ve c) doğum sonrası nedenler olarak ayrılabilir. Erken doğum (prematürite) ve düşük doğum ağırlığı en önemli doğum öncesi nedenler arasında bulunmaktadır. Doğum kilosu 1500 gramdan daha düşük olanlarda normal doğum ağırlıklı olanlara oranla serebral palsi riski 25 kat daha yüksektir. Doğum esnasındaki nedenlere kafa travması veya beynin oksijensiz kalması (asfiksi) örnek gösterilebilir. Ancak yeni yapılan çalışmalarda doğum asfiksisinin pek çok olguda serebral palsiye neden olmadığı bildirilmektedir. Asfiksi beyin bozukluğuna neden olmayıp, beyin bozukluğunun bir göstergesi olarak doğum sırasında gelişebilmektedir. Serebral palsili olguların az bir kısmında bebeğe oksijen sağlayan plasentanın (eş) anormalliklerine de rastlanmaktadır. Doğum sonrası nedenler içinde beynin oksijensiz kalması (zehirlenme, boğulma gibi nedenlerle), kafa travması veya beyne zarar veren enfeksiyonlar (menejit vb.) örnek gösterilebilir.
Belirtiler
Bebeğin beklenen gelişim düzeyini göstermemesi dikkat çekicidir. Bebek zamanında başını tutamaz, oturamaz, emekleyemez, yürüyemez. Bebekte aşırı tepki, zayıf ağlama, havale, beslenememe, kol-el ve bacaklarda hareket azlığı, asimetrik hareket gibi bulgular saptanır. Daha ileri dönemlerde kas gerginliğinin artması, kas kuvvetsizliğinin ortaya çıkması önemlidir.
Tedavi ve Rehabilitasyon
Serebral palsi hastalığını tamamen iyileştiren bir tedavi yoktur. Fakat mevcut tedaviler ile hastalığın neden olduğu bulgular hafifletilebilir, çocuğun bağımsızlık düzeyi arttırılabilir, bakımı kolaylaştırılabilir. Her hasta için tedavi hedefleri farklı olup tedavi seçenekleri de farklıdır. Serebral palsi tedavisinde uygulanabilecek birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Önemli olan sizin çocuğunuz için o dönemde en uygun ve gerekli olan tedavi seçeneklerinin doğru olarak belirlenmesi ve uygulanmasıdır. Çeşitli ilaç tedavileri, egzersiz ve fizyoterapi yöntemleri, iş ve uğraşı tedavisi, ortez uygulamaları yapılabilir. Ayrıca Zorunlu Kullanım Tedavisi, Vücut Ağırlığı Destekli Yürüme Bandı Eğitimi, Hippoterapi (Atla Terapi), Transkraniyal Doğru Akım tedavisi, Nörofeedback (Nörogeribildirim), seri alçılamalar, kinezyo-bantlama gibi yeni tedavi yöntemleri mevcuttur. Çocuğunuza o dönemde hangi tedavilerin uygulanacağına bu konuda deneyimli bir Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Hekim karar vermeli ve çocuğunuzdaki gelişmeleri takip ederek gerekli düzenlemeleri yapmalıdır.

(ayrıca bakınız ana başlıkta “Serebral Palsi” bölümü)

This Post Has 10 Comments

 1. Alaattin kıratlı

  Hocam hayırlı akşamlar hocam cocuğumuz 3 yaşında erken doğum oldu 1.5 yaşında beyin mr çekildi sereblar palsi teşhisi kondu belirti olarak ssdece sağ ayak parmak ucu basıyor 1.5 senedir fizik ted avi görüyor botoks ta yapıldı afolu botlarda yaptırdık hiçbi gelişme olmadı hocam hiç inmedi ayak yardımcı olursanız sevinirim hayırlı günler

  1. Prof. Dr. Erbil DURSUN

   Çoğu zaman botox yetersiz bir şekilde yapılabiliyor. Tecrübeli ellerde ve ek tedaviler ile yapılması lazım. Örneğin botox sonrası alçılamalar çok önemli. Geçmiş olsun.

 2. mustafa

  Hocam benim 6.5 aylık oğlum var.beyin mr çekildi sol beyincik tam gelişememiş beynin ön tarafındada hafif atrofi ye rastlandı.şuan oturamıyor baş kontrolü biraz var dönemiyor göz takibi iyi el kol hareketleri yavaş hocam oğlum yürüyebilir mi.ne tsvsiye edersisiniz.kolay gelsin

  1. Muayene çok önemli. Çocuğunuz ne durumda nasıl bir gelişim geriliği içinde bakmak lazım. Tedavide çok sabırlı ve dikkatli olmak gerekir. Web sitemizi incelerseniz neler yapılabileceğini görürsünüz. Örneğin yürüyebilir mi diye soruyorsunuz şu yazım size yardımcı olabilir: https://felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi Aşağıdaki yazılarımı da incelemenizi rica ederim. Bunların içinde en önemlilerinden birisi https://felc-romatizma.com/serebral-palsi/ailelere-serebral-palsi-kilavuzu yazımdır. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Yararlanabileceğiniz yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi/ailelere-serebral-palsi-kilavuzu
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi/serebral-palsi-belirtileri
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 3. soner

  selm hocam ben izmir kemalpaşada ikamet etmekteyim serabral palsi sipastiseli bir oğlum var bakıs acısı normal eeg ve emar sonucları yasıtlarına göre uygun sonuc cıkıyor fkat halen daha oturamıyor ve yürüyemiyor fiziktedavi görüyor botoks uygunmudur sizce bize yardımcı olurmusunuz

 4. melih

  selam hocam.26 aylık ikizlerim var.28 haftalık doğdular.kızım sağ ayağını parmak ucuna basarak yürüyor.oğlum ise daha yürüyemiyor ben kollarından desteklersem yürüyor fakat ayaklarını çapraz atıyor.emekleme yok ama yuvarlanarak istediği yere gidiyor.antalyada yaşıyoruz ve tıp fakültesinde toksin yapılması önerildi her ikisinede.acaba zamanımıdır yaptırmalımıyız yoksa biraz daha beklemelimiyiz.teşekkürler.

  1. Geçmiş olsun. Taoksin yapılmasında yarar var. Ancak toksin öncesinde iyi bir yürüyüş analizi gerekiyor. Toksin uygulaması tecrübeli ellerde ve genel anestezi altında yapılmalıdır.

   Serebral palsi tedavisinde dikkat edilecek noktalar:
   Serebral palsili bir çocukta tedavi çok sıkı bir şekilde takip edilmelidir. Hekim çocuğu muhakkak sık aralıklarla görmeli, tedavi ve rehabilitasyonun her aşamasında hastayı bilgilendirmelidir. Çocuk ergen oluncaya kadar gerekliyse senede 3-4 kez toksin yapılmalıdır. Spastik tipte serebral palside böyle uygulamalar çoğunlukla gerekmektedir. Hekim toksin öncesi ve sonrasında çocuğu detaylıca değerlendirmeli, toksin uygulamasının dozlarını tayin etmek için yürüyüş analizini bizzat kendisi yapmalıdır.
   Tedavilerde genellikle yapılan yanlışlıklar şunlardır:
   1) Serebral palsili çocuk hekim ve rehabilitasyon ekibi tarafından sıkı bir şekilde takip edilmemektedir,
   2) Toksin enjeksionları yetersiz dozlarda uygulanmakta, gerekli tüm kaslara yapılmamaktadır ve bu şekilde sonradan toksin etkisiz sanılmaktadır,
   3) Toksin uygulama öncesinde çocuğun yürüyüş analizi bizzat toksin uygulayacak hekim tarafından yapılmalıdır,
   4) Rehabilitasyon programı süresince çocuk, hekim tarafından takip edilmemekte ve sadece ilgili terapistlere terk edilmektedir,
   5) Serebral palsili çocuk ergen olmadan gereksiz ameliyatlara yönlendirilmektedir ve bu şekilde yürüyen bazı çocuklar yürüyemez duruma bile gelmektedirler,
   6) Serebral palsili çocuk rutin kontrollere çağrılmamaktadır,
   7) Serebral palsili çocuğun ailesi gerektiğinde hekime kolayca ulaşamamaktadır.
   Serebral palsi ile uğraşmak hem hekim hem ailece büyük bir sabrı gerektirmektedir. Bu sabrı gösteremeyenler fazlaca başarılı olamazlar. Geçmiş olsun.

 5. Cetin

  Selam hocam benim 6 yasında engelli kızım var . Yüksek ateşden menenjit geçirdi . Suan yuruyemiyor . Fizik tedaviye götürüyoruz . Ama bir ilerleme yok. Beyin vucutu yönetmiyor. Ben istanbul da ikamet ediyorum. Bize burda yönlendire bileceniz meslektaşınız varsa sevinirim. Saygılar 05534420958

  1. Geçmiş olsun. Serebral palside kasılmaların tedavisinde dikkatli bir şekilde ve belirli periyodlarla yapılacak toksin enjeksiyonları merkezi öneme sahiptir. Çocuklarımıza yapılan toksin enjeksiyonları sonrasında hastalarımızda büyük rahatlamalar ve fonksiyon ilerlemeleri görüyoruz. Ancak unutmamak gerekir ki sadece toksin enjeksiyonu değil daha pek çok tedaviler bulunmaktadır. Beynin elektrikle uyarılmasından tutun zorunlu kullanım tedavisine, sanal gerçeklik tedavilerinden vibrasyon tekniklerine, vücut ağırlığı destekli yürüme eğitimlerinden (burada AlterG de çok önemlidir) robotik uygulamalara kadar pek çok tedavi yapılmalıdır.

Bir cevap yazın