Hürriyet

Hayatında ilk kez koştu

Doğuştan spastik engelli ( serebral palsi ), ellerini ve ayaklarını kullanmakta güçlük çeken genç kız, yerçekimsiz koşu bandıyla hayatında ilk kez koşma deneyimi yaşadı.

Amerika’da sıklıkla kullanılan, Türkiye’de daha önce yalnızca Fenerbahçe‘nin spor sakatlıklarının tedavisinde kullandığı “Alter G” adı verilen yerçekimsiz koşu bandı, felçli, kireçlenme sorunu yaşayan, obez ve spor yaparken yaralanan kişiler için umut oldu.

Doğum sırasında oksijensizlik nedeniyle spastik engelli olarak dünyaya gelen 17 yaşındaki Ayşenur Kayadelen, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Erbil Dursun’un muayenehanesinde kullanılmaya başlanan cihazla 5 seanslık tedavinin ardından yürüyebilecek, saatte 7 kilometre hızla koşabilecek duruma geldi.
Kayadelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Elimi, ayağımı kullanamıyordum. Artık kullanabiliyorum, çok mutluyum” dedi.

Anne Ayşe Kayadelen ise kızlarının en azından kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilecek duruma gelebilmesi için tedavisine özen gösterdiklerini belirterek, “Cihaz sayesinde 5 seansta kızım doğru yürümeye hatta koşmaya başladı. Tedavinin büyük faydasını gördük, 17 yaşında ilk defa koştu” dedi.

Bu arada, dizlerinde kireçlenme bulunan 73 yaşındaki Ülker Garibağaoğlu ise 3 yıldır sağ ayağını sürüyerek yürüdüğünü, 6 seansta ağrılarının azaldığını ve daha rahat uyumaya başladığını söyledi.

Multiple Skleroz (MS) hastası Sevim Yıldız da 1,5 yıldır çektiği sıkıntıların cihaz sayesinde hissedilir derecede azaldığını ifade ederek, “İki hafta öncesine kadar yürüyemiyordum, çok memnunum, çok mutluyum. Doktorlarımız sayesinde yürümem düzeldi, inşallah daha da düzelecek. Bu cihaza girmeye başlayalı 8 seans oldu, hissedilir derecede fark yaşadım. Koşuyorum, yürüyorum, çok mutluyum” diye konuştu.

Cihazın tedaviye etkisi

Prof. Dr. Dursun, Alter-G adlı cihazın NASA tarafından astronotların yürüme eğitimleri için geliştirilmiş bir teknoloji olduğunu, yüzde 80’e varan yer çekimsiz ortam sağlayarak hastaların yürüme fonksiyonlarını kolay ve doğru olarak yapmalarını olanaklı hale getirdiğini ifade etti.

Tedaviyle felçli hastalarda beynin yeniden organize olmasının, hastanın yeniden yürümeyi doğru öğrenmesinin ve yürümenin doğru şekilde otomatikleşmesinin sağlandığına dikkati çeken Dursun, normal olarak yürüyüş yapamayan, yürümede aşırı zorlanan hastaların yerçekimsiz ortamda rahatlıkla yürüyebildiğini hatta koşabildiğini kaydetti.

Prof. Dr. Dursun, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Cihazın özellikle nörolojik hastalıklarda, kireçlenmelerde, spor sakatlanmalarında, obezitede önemli kullanım alanı var. Kireçlenmeli hastalarda, özellikle diz kireçlenmelerinde hastalar, dışarıda dizlerine yük vererek yürüyemiyor. Bu cihazla rahatlıkla yürüyebilmeleri sonucu hem vücudun aerobik egzersizleri yapılmış oluyor hem de dizlere gerekli sınırlarda yük bindirilerek yaşam kalitesi artıyor. Günlük aktivitelerini yapamayan, yürümekte dahi zorlanan obezleri bu cihazda koşturmak bile mümkün. Nörolojik hastalıkları bulunan kişilerde, kireçlenmelilerde, obezlerde ilk defa kullanılmak üzere bu cihazı kurduk. Daha önce bir spor kulübü bu cihazı getirtti ve spor sakatlıklarında kullanıldı ama ilk defa diğer rahatsızlıkların tedavisi amacıyla kullanılıyor.”

Tıpta, “yürüyemeyen hasta geldi, bu cihaz sayesinde yürüdü” diye bir spekülasyon yapılamayacağını kaydeden Dursun, “Cihaz rehabilitasyon tıbbında çok rahatlıkla kullanılabilir ve önemli gelişmeler sağlayabilir ancak ‘tek başına böyle bir tedavi yapıyor’ diyemeyiz. Rehabilitasyon tıbbında yerçekimsiz ortam yaratan aktivite temelli hareket eğitimi de oldukça önemli bir yer tutmaktadır” diye konuştu.

http://hurriyet.com.tr/gundem/20052976.asp

This Post Has 4 Comments

 1. nimet doğan

  Merhaba hocam, benim çocuğum doğumda kordon sarkması sonucu oksijensiz kaldı.39 gün. Yoğun bakımda kaldı. Şu an 1.5 yaşında %80 serabnal palsi diyorlar.fizikle 1 ay oturdu,ama duşunce ellerini destek yapamıyor.şu an 3 hafta oluyor oturma gitti tekrar.pendik Marmara üniversite hastanesine kontrole geldik.yeniden oturması için aynı hareketleri yapın dediler. Bu arada hiç konuşma yok… Bu tür hastalar tedavi ile oturup yuruyebilirmi,konuşabilirim.. Lütfen bize yardımcı olun sizinle nasıl irtibata geçebiliriz…

  1. Serebral palside rehabilitasyon bildiğiniz gibi çok önemli ancak tek başına yetmez. Lütfen aşağıda verdiğim adresteki bilgileri titizlikle inceleyin. Serebral palside anne ve babaya büyük görevler düşmektedir. İlk göreviniz belki de öncelikle ” https://felc-romatizma.com/ailelere-serebral-palsi-kilavuzu ” adresindeki hazırlamış olduğumuz kılavuzu çok dikkatli bir şekilde okumanız ve buradaki önerileri lütfen ciddiyetle takip etmeniz. Ayrıca ” https://felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar ” çok önemli. Bunun dışında ” https://felc-romatizma.com/serebral-palsi ” adresindeki tüm bilgiler size çok faydalı olacaktır. Lütfen facebook adresiniz varsa beni ekleyin: ProfDr Erbil Dursun. Ayrıca daha detaylı konuşabilmek için sekreterimi arayıp bana ulaşabilirsiniz (0-530-3711855). Temasta kalalım. Geçmiş olsun.
   Diğer Faydalı yazılarım:
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi/ailelere-serebral-palsi-kilavuzu
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi/serebral-palsi-belirtileri
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsili-cocugum-yureyebilecek-mi
   https://felc-romatizma.com/neden-botox-2
   https://felc-romatizma.com/serebral-palsi-tedavisinde-dikkat-edilecek-noktalar
   https://felc-romatizma.com/felcli-hastalar-icin-robot

 2. eda celik

  Doktor bey benim kizim dogusta saglik li dediler cocuk buyudukce hastaligi belli oldu spastik diplegi tanisi kondu simdi kizim 15 yasinda carpik yuruyor birtakim sorunlari var sizin yazilarinizi okudum bizede yardimci olursunuz insallah

  1. Elbette yardımcı olurum. Serebral palside yapılacak pek çok tedavi var. Lütfen web sayfamızı ve buradaki serebral palsi bölümünü detaylıca inceleyiniz. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın