“Stroke” dergisinde 6 Mart 2013’de yayınlanan yeni bir çalışmanın sonuçları felç (hemipleji) geçirmiş hastaların sokakta düzenli ve canlı yürüyüşler ile felcin etkilerini azaltabileceklerini, kondisyonlarını geliştirebileceklerini, hareketliliklerini artırabileceklerini ve daha mutlu olacaklarını gösterdi. Felç sonrası hastalar düşme korkusu nedeniyle daha az yürüyorlar, daha az alışverişe gidiyorlar ve aile/arkadaş ziyaretlerine gidiyorlar. Sözü edilen çlaışmada 128 felçli hasta çalışma grubunda, 64 hasta ise kontrol grubunda değerlendirildi. Bu iki gruplardan yürüme aktivitesi yaptırılan hastalar diğer kontrol grubundaki hastalardan daha iyi sonuçlara ulaştı.

Yürümek, felç sonrası aktif kalmak için çok önemlidir. Sokakta yürümek alışılagelmiş, ucuz ve çok kolay yapılacak bir aktivitedir.

 

Felç 'te yürüyüş
Felç ‘te yürüyüş

This Post Has 2 Comments

  1. Fatoş

    Merhaba ben kısmi felç geçirdim beynimde damar yumagi vardi ameliyatla alindi 10 ay oldu fizik tedavi görüyorum şuan her işimi yapabiliyorum iyi denecek derecede yürüyorum ben kondisyon bisikleti almak istiyorum bacagimi guclendirmek için sizce uygunmudur

    1. Felçte hangi adelelerinizi ne durumda olduğuna bağlı olarak değişebilir. Örneğin eğer uyluk ön kasınızda fazlaca sertlik olmuşsa bisiklet zararlı bile olabilir. Bunu sizi takip eden hekiminize danışın. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın